Biyografi

İbrahim Sediyani

 

     İBRAHİM SEDİYANİ, (d. 15 Mart 1972, Karakoçan, Elazığ, tam adı İbrahim Sediyani İpek), Gazeteci, yazar, şair, edebiyatçı, düşünür, kâşif, seyyah, doğa ve çevre aktivisti, hayvan hakları aktivisti ve sivil toplum temsilcisi. Almanya’da yaşıyor, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Kürt. Bekâr, iki çocuk babası. (1) Kürtçe edebiyatın ilk çizgi çocuk kahramanı olan cici kız “Guldexwin”in yazarı. (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) Türkiye’de asimilasyon politikaları sonucu isimleri zorla değiştirilen yerleşim birimlerinin eski gerçek isimlerini ilk kez araştırıp biraraya toplayan ve bu alanda “Cumhuriyet tarihinde ortaya konan ilk eser” özelliği taşıyan “Adını Arayan Coğrafya” kitabının yazarı. (1) (8) (9) (10) Kaleme aldığı “Seyahatname” İran’da Farsça’ya, Doğu Türkistan’da Uygurca’ya çevrilen, gezileri hakkında Almanya, İsviçre, Liechtenstein, Makedonya, Yunanistan, Kıbrıs, İran, Kürdistan, Doğu Türkistan ve Hollanda medyasında haber ve makaleler yazılan seyyah. (1) (11) (12) (13) (14) (15) Türkçe, Kürtçe ve Almanca şiirlerden oluşan şiir kitabı bulunan şair. (1) (16) (17) Alman filozofların kitaplarında Yahudî kadın düşünür ve edebiyatçı Hannah Arendt’e benzettiği edebiyatçı. (1) (18) (19) (20)  Batman’ın Güvercin (Emso) köyünde piramit olma olasılığı yüksek tepeler, altındaki yeraltı şehri, üç tane höyük, iki tanesi tamamen ortaya çıkartılmış yüzlerce kaya mezarı ve sanduka mezarlar, bir adet yeraltı tapınağı ve Antik Çağ’a ait onlarca ev ve tarım aletini keşfeden üç kâşiften biri. (21) (22) (23) (24)

     ► Yaşamı

     Dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük komutanlarından kabul edilen Selahaddin Eyyubî’nin torunu Okçu Yusuf’un en küçük oğlu Sêdiyan’ın soyundan geldikleri için, aile adları Sêdiyanî’dir. (25)

     15 Mart 1972 tarihinde Elazığ ilinin Karakoçan ilçesine bağlı Okçular (Oxçîyan) köyünün Gelincik (Sédiyan) mezrâsında 12 çocuklu bir ailenin 11. çocuğu olarak doğdu. Babasının adı Resul, annesinin adı Refika’dır. (1) (26)

     Doğmadan bir gece önce annesi rüyasında Hz. İbrahim (as) Peygamber’i gördüğü ve Hz. İbrahim kendisine “Yarın bir oğlun olacak. Biz onu çok seveceğiz, o da bizi çok sevecek. Ona benim adımı koy, İbrahim adını koy” dediği için ertesi gün doğduğunda ailesi adını İbrahim koydu. (10)

     İlkokulu Karakoçan’daki Atatürk İlkokulu ve Almanya’nın Bavyera (Bayern) eyaletinin Aşağı Frankonya (Unterfranken) iline bağlı Aschaffenburg ilçesinin Laufach köyündeki Volksschule Laufach’ta, ortaokulu Karakoçan’daki Karakoçan Lisesi’nde, liseyi Karakoçan Lisesi, İstanbul’daki Prof. Faik Somer Lisesi, Bingöl’ün Solhan ilçesindeki Solhan Lisesi ve İstanbul’daki Beyoğlu Hasköy Lisesi’nde okudu. Ardından üniversite hayatına başlayarak Diyarbakır’daki Dicle Üniversitesi’nde “İşletme” ve Eskişehir’deki Anadolu Üniversitesi’nde “Sosyoloji” okudu. Daha sonra yurtdışına çıktı ve Almanca dil enstitüsünü Almanya’nın Hessen eyaletinin Frankfurt a. M. şehrindeki Johann Wolfgang von Goethe Enstitüsü’nde okudu. (1) (26)

     Okul hayatına başladığı 7 yaşına kadar sadece anadili Kürtçe’yi biliyordu. İlkokul 1. sınıfa Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde, 2. sınıfa Almanya’nın Aschaffenburg ilçesinde başladı. İlkokul 1. sınıfa Türkiye’de başladı ve okulun eğitim – öğretim dili, hiç bilmediği bir dil: Türkçe. Bir yıl sonra ailece Almanya’ya yerleştiler. İlkokul 2. sınıfa Almanya’da başladı ve okulun eğitim – öğretim dili, yine hiç bilmediği bir dil: Almanca. Okuldaki herkes gibi konuşulanları anlayabildiği, sınıftaki diğer öğrenciler gibi derdini anlatabildiği normal bir öğrencilik yaşamaya başlayana kadar, 3. sınıfa gelmişti bile. Almanya’da 5. sınıftan itibaren okulda İngilizce eğitimi de verilmeye başlandı. Böylece okul hayatına başladığı 7 yaşına kadar sadece anadilini konuşabilirken, 7 yaşında iki dil, 8 yaşında üç dil, 12 yaşına geldiğinde ise tam dört dil biliyordu: Kürtçe, Türkçe, Almanca ve İngilizce. (27)

     Henüz çocukluk çağında 3 dil arasında bocalayıp dururken ve o çocuk aklıyla “neler oluyor, biz kimiz, neyiz” diye sorup anlamaya çalışırken, Almanya’da ailesi tarafından bir de Kur’ân kursuna gönderildi ve o aynı dönemde Kur’ân okumayı da öğrendi. Kur’ân-ı Kerîm’i ilk kez hatim ettiğinde henüz 10 yaşındaydı.

     Gazetecilik ve yazarlık hayatı boyunca sırasıyla Akademi Yayınevi (1991; tashihçi), Tevhid Dergisi (1992; çevirmen), Yeryüzü Dergisi (1992; yazar), Hira Dergisi (1993 – 94; editör, yazar), Yeni Yeryüzü Dergisi (1995; yazar), Sebat Dergisi (1996 – 98; yazar, çevirmen), Selam Gazetesi (1999; yazar), Haksöz Haber Sitesi (2006 – 12; yazar, muhabir), Zaman Gazetesi (2006; spor servisi editörü, yazar, muhabir), Sabah Gazetesi (2006 – 07; editör, yazar, muhabir), Ceylan Pınarı Sitesi (2007 – 12; yazar), Türkiye Gazetesi (2007 – 10; editör, yazar, muhabir), Post Gazetesi (2007 – 10; editör, yazar, muhabir), TGRT Haber Televizyonu (2007 – 09; canlı yayın kadrosu, muhabir), İhlas Haber Ajansı (2007 – 09; editör, muhabir), FOX Türk Televizyonu (2008 – 09; canlı yayın kadrosu, muhabir), Ufkumuz Sitesi (2011 – 15; editör, yazar, muhabir), Dünyaya Yenisöz Gazetesi (2011; yazar), TR 1 Televizyonu (2011; reji sorumlusu), FoodReport Gıda Dergisi (2011 – 12; yazıişleri müdürü), Siirt’ten Öte Sitesi (2012 – 13; bölüm bölüm “Guldexwîn” yazarlığı), Değirmen Dergisi (2013; yazar), Kürt Tarihi Dergisi (2013 – 14; yazar), Yeni Şafak Gazetesi (2013; yazar), Taraf Gazetesi (2014 – 16; yazar), Bilge Adamlar Dergisi (2014 – 16; yazar), Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A. Ş. (2014 – 15; Türkmenistan idarî işler şefi), Sediyani Haber Sitesi (2015 – 20; genel yayın yönetmeni, editör, yazar, muhabir), Demokratik İslam Dergisi (2018; yazar) ve Pencere Dergisi (2019 – 20; yazar)’nde yazdı. (1) (26)

     İbrahim Sediyani, henüz genç bir üniversite öğrencisi olduğu yıllarda 2 yıl boyunca Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerini ilçe ilçe gezerek Türkiye’de ismi değiştirilmiş yerleşim birimlerinin ve köylerin eski isimlerini araştıran ve binlerce köyün eski gerçek isimlerini ilk kez bir çalışmada toplayan kişidir. Bu emeğin ürünü olan “Adını Arayan Coğrafya” adlı kitabı, Cumhuriyet tarihinde bu alanda yapılmış ilk çalışma özelliği taşımaktadır. (1) (8)(9) (10) (20) (26) (28) (29) (30) (31) (32) (33)

     1994 yılında Kayseri’nin Bünyan ilçesinin Hazarşah (Harzemşah) köyündeki Hazarşah Ortaokulu’nda kısa bir süreliğine öğretmenlik yaptı.

     1995 yılından beri Almanya’da yaşamaktadır. 1996’da evlendi, 2008’de boşandı. Geride kalan evliliğinden Malcolm adında bir oğlu ve Elif Yaren adında bir kızı vardır. ABD’li siyahî lider Malcolm X’e olan hayranlığından dolayı oğlunun adını Malcolm koymuştur. (1) (26)

     1999 yılında Almanya’nın VfR Nilkheim takımında futbol oynadı. (34) Futbolla yakından ilgili olup koyu bir Beşiktaş taraftarıdır. Ayrıca çok iyi bir satranç oyuncusudur. Çocukluğundan beri yüzme biliyor olup iyi bir yüzücüdür. (34)

     2005 yılında Hacc’a gitti ve hacı oldu. Mekke-i Mükerreme’de oldukları günlerde yüzlerce hacının ölümüyle sonuçlanan korkunç sel felaketine tanıklık etti, Kâbe’yi sular altında gördü. (1) (26) (35)

     2006 yılında bütün mal varlığını Pakistan’ın Keşmir bölgesindeki depremzedelere bağışladı. Keşmir’de meydana gelen ve 87 bin kişinin hayatını kaybettiği korkunç depremden sonra sahip olduğu bütün parasını bankadan çekerek ve kendisiyle birlikte iki bavul dolusu çocuk ayakkabısı da götürerek tek başına Pakistan’a, deprem bölgesine gitti. Götürdüğü parayla orada bir kamyon dolusu yatak, yorgan, battaniye, nevresim yükleyerek Keşmir’e götürdü ve depremzedelere dağıttı. Bütün bunları hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmadan, tamamen kendi bireysel inisiyatifiyle gerçekleştirdi. (1) (26) (36)

     Kaleme aldığı “Seyahatname” için şimdiye dek dünya üzerinde 34 ülke gezdi. Özellikle dünya ülkelerini gezerek, kendi geliştirdiği yazım sanatı ve üslûbuyla kaleme aldığı gezi yazılarıyla tanınan Sediyani, Alman medyası ve kamuoyu tarafından “Karl May des Orients”(Doğu’nun Karl May’ı) sıfatıyla anılmakta, Türkiye kamuoyunda “Çağdaş Evliya Çelebi” ve “Modern Seyyah” lakaplarıyla çağrılmakta, Kürt kamuoyunda ise “Kürtler’in Evliya Çelebi’si” ve “Kürtler’in Malcolm X’i” olarak anılmaktadır. İbrahim Sediyani’nin yaptığı geziler ve yazdığı gezi yazıları hakkında Almanya, İsviçre, Liechtenstein, Makedonya, Yunanistan, Kıbrıs, İran, Kürdistan, Doğu Türkistan ve Hollanda medyasında haber ve makaleler yazıldı; Sediyani bu gezi yazılarından dolayı Liechtenstein Prensliği Turizm Bakanlığı, Avusturya Vorarlberg Eyaleti Turizm Bakanlığı, Çek Cumhuriyeti Marianske Lazne Belediyesi ve İran Tahran Sanat Enstitüsü’nden teşekkür mektupları aldı. Seyahatnameleri İran’da Farsça’ya, Doğu Türkistan’da Uygurca’ya çevrildi. Alman filozofların kitaplarında Yahudî kadın düşünür ve edebiyatçı Hannah Arendt’e benzettiği İbrahim Sediyani’nin edebiyat alanındaki çalışmaları ve kaleme aldığı seyahatnameler, Türkiye’deki bazı okullarda öğrencilere ders olarak okutuldu. (1) (11)(12) (13) (14)(15)(18)(19) (20) (26) (30)(36)

     İbrahim Sediyani’nin çok ilginç bir özelliği de, 70 yıllık Anadolu’dan Avrupa’ya göç tarihinde, Almanya’daki bütün camileri ziyaret etmiş ve kapısının önünde ayakkabısını çıkarmış tek gurbetçi olmasıdır. “Camilerimiz” adlı bu ilginç çalışması, Türkiye Gazetesi’nin Avrupa baskısında bölüm bölüm yayınlandı. (1) (26)

     9 Eylül 2009 tarihinde ilk kitabı “Adını Arayan Coğrafya” yayınlandı. (8)

     Askerliğini 2009 yılında Burdur’da yaptı. “Dövizli askerlik” yaptığı için sadece 21 gün askerlik yaptı. İlk kitabı “Adını Arayan Coğrafya” çıktığında, kendisi askerdi. (37)

     2010 yılında Gazze’ye insanî yardım götüren Mavi Marmara gemisindeki gazetecilerden biri olan İbrahim Sediyani, İsrail hapishanelerinde yattı. (1) (27) (40) (39) (40)

     Türkiye’de asimilasyon politikaları sonucu isimleri değiştirilen yerleşim birimlerinin Kürtçe, Arapça, Ermenîce, Gürcüce, Lazca, Rumca ve Çerkezce olan eski gerçek isimlerini geri alabilmek için 25 yıldır hiç bıkmadan ve yorulmadan mücadele eden İbrahim Sediyani, son olarak 2011 başında “Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz” adlı bir girişim başlatıp “Masa-yı Esma” (İsimler Masası) kurdu. Van İnsan – Der, Hakkari Özgür Yaşam Derneği, Norşin Akabe – Der ve Erciş Şafak – Der adlı dört derneğin çatısı altında başlattığı ve Ufkumuz sitesinin evsahipliği yaptığı “Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz” girişiminin sözcülüğünü yapmaktadır. (1) (26) (28) (29) (30) (31) (32) (41) (42) (43) (44)

     Somali topraklarında 2011 Ramazanı’nda başgösteren ve binlerce çocuğun açlıktan öldüğü büyük kuraklık ve açlık felâketinde ardı ardına kaleme aldığı yazıları ve bildirileriyle Türkiye kamuoyunu ayağa kaldıran İbrahim Sediyani, Somali’ye yardım için seferberlik çağrısında bulundu. Sediyani’nin çağrısına uyan Türkiye’deki onlarca STK ve belediyeler, bulundukları illerde Somali’ye yardım kampanyaları düzenlediler. (45) (46) (47) (48) Bununla da yetinmeyen Sediyani, üç ay sonra bizzat Afrika’ya giderek Somalili mültecileri ziyaret etti ve onlara insanî yardım ulaştırdı. Kenya’nın kuzeydoğusundaki Garissa il topraklarında bulunan ve Somali’deki açlık ve kuraklıktan kaçıp gelen Somalili mültecilerin kaldığı, dünyanın en büyük mülteci kampı olan Dadaab Mülteci Kampı’na giden Sediyani, kampta bir hafta kalarak insanî yardım dağıttı. (49) (50)  İbrahim Sediyani’nin ahlâkından ve fikirlerinden etkilenen kafilenin Hristiyan şoförü, Müslüman oldu. Kenya’nın başkenti Nairobi’de yaşayan 46 yaşındaki ve 4 çocuk babası Charles Kamau, Müslüman olunca ismini İbrahim Sediyani Kamau olarak değiştirdi. (51)

     9 Mart 2012 tarihinde ikinci kitabı “Gülistan” yayınlandı. (16)

     Sediyani’nin diğer bir ilginç özelliği de, “Kürt edebiyatının ilk çizgi çocuk kahramanı” olan cici kız “Guldexwîn”in yazarı olmasıdır. Küçük bir köylü kızının yaramazlıklarını anlatan, “Kürtler’in Heidi’si” denilen ve Kürtçe kaleme alınan “Guldexwîn”, çocuklara doğa sevgisi ve çevre bilinci kazandırma amacıyla hazırlanan bir çalışmadır. (1) (2) (3) (4)(5) (6) (7) (26) (52) (53) (54) (55)

    2012 yılında birer ay arayla kurulan iki ayrı hareketin kurucuları arasında yer aldı: İstanbul’da kurulan Özgür Özbekistan Dostları Platformu ve Diyarbakır’da kurulan Hak, Adalet ve Hürriyet İçin Kürdistan İslamî İnisiyatifi (Azadî İnisiyatifi). Azadî’nin ayrıca ilk iki yılında yürütme kurulunda yer aldı. (1) (26)

     İbrahim Sediyani’nin bir özelliği de, 2012 sonunda Myanmar (Burma) egemenliği altındaki Arakan topraklarında Müslüman Rohingya halkına karşı gerçekleştirilen ve 1640 Rohingya Müslüman’ın hunharca katledildiği son katliâmın canlı şahidi olması ve bu korkunç katliamı Türkiye’ye ve dünyaya ilk duyuran gazeteci olmasıdır. (1) (26) (56) (57) (58) (59) (60) (61)

     29 Mayıs 2013 tarihinde üçüncü kitabı “Guldexwîn” yayınlandı. (3)

     21 Eylül 2014 tarihinde babası Hacı Resul İpek Sediyani’yi kaybetti. Babasının vefatı, hayatında yaşadığı en büyük travmalardan biri oldu. (62)

     31 Ekim 2014 tarihinde dördüncü kitabı “Bütün Yönleriyle Şeyh Said Kıyamı” yayınlandı. (63)

     2014 sonu ile 2015 başında Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta bir enerji şirketinde “idari işler şefi” olarak çalıştı. Ancak çalışmaya devam etmesi halinde Almanya’daki oturumunun yanacağı durumu yüzünden iki buçuk ay çalıştıktan sonra görevinden istifa etti. Türkmenistan’ı terkedip tekrar Almanya’ya döndü. (64)

     Türkmenistan’da “feminist bir devlet” kurdu. Şirketin Ankara’daki merkezinde geçirdiği iki haftalık meditasyon döneminde, “şef” olarak gideceği Türkmenistan’da, başkent Aşkabat’ı çevreleyen Kopet Dağları’nın eteklerinde başlayan uçsuz bucaksız Karakum Çölü üzerinde bir “şehir devleti”ni andıran ve yüzlerce kişinin barındığı büyük bir kampın şefi olacağı, oradaki düzeni ve sistemi istediği gibi şekillendirebileceği söylenen İbrahim Sediyani, şirketin kendisine “Bir devlet düşünün ve siz de bu devletin liderisiniz. Kafanızdaki yönetim modelini hayata geçirme şansı yakalamışsınız” demesi üzerine, hayâlindeki ve fikriyatındaki yönetim modelini hayata geçirme sevinciyle Türkmenistan’a gitti. Komünist hegemonyadan yeni kurtulmuş ancak diktatörlük rejimiyle yönetilen Türkmenistan’da demokratik kültürün yerleşmemiş olduğunu gözlemleyen Sediyani, kadınların ezildiğini gördü ve bu duruma çok üzüldü. Her ne kadar “ataerkil toplum”, kendisinin daha önce yaşadığı Türkiye ve Almanya gibi ülkelerin de bir gerçeği ise de, oralarda bunu değiştirme gücü olmayan Sediyani, şimdi Türkmenistan’da böyle bir güce sahipti. Sediyani, şef olarak geldiği “şehir devleti”nin yönetim biçimini tümden değiştirdi. “Anaerkil bir yönetim” kuran Sediyani, en önemli yetkilerin kadınların elinde olduğu, kadınların tamamen söz sahibi olduğu yeni bir rejim kurdu. O zamana kadar “yarı insan” muamelesine tabi tutulan, herkesten daha çok çalıştırılıp herkesten az ücret alan, hizmetçi gibi kullanılan kadınlar, birdenbire şehrin yöneticileri konumuna yükseldiler. O zamana kadar “paşa” muamelesine tabi tutulan, ağa gibi yaşayan erkekler de birdenbire hizmetçiler durumuna düştüler. Kadınlar ile erkeklerin rolleri takas etmiş, statüleri yüzseksen derece değişmişti. Toplumda hiçbir sosyal statüleri olmayan Türkmen kadınları hayatlarında ve belki de tarihleri boyunca ilk kez “kadın egemen” bir siyasal modele kavuşmuş, hatta kendilerini ezen “erkek egemen” kültürü ayakları altına almışlardı. Aşkabat Feminist Cumhuriyeti, yalnızca iki ay yaşayabildi (30 Aralık 2014 – 1 Mart 2015). Sediyani Türkmenistan’ı terkedip tekrar Almanya’ya dönünce, “şehir devleti” yeniden eski ataerkil durumuna döndü. (64)

     26 Şubat 2015 tarihinde beşinci kitabı “Sözlerim Var Sevgiye Dair” yayınlandı. (65)

     8 Mayıs 2015 tarihinde altıncı kitabı “Siyah Devrim” yayınlandı. (26)

     2015 yılında kendi yayın organını kurdu. “Erdemli Bir Toplum – Aydınlık Bir Ülke” mottosuyla yayın yapan Sediyani Haber web sitesi, 1 Kasım 2015 tarihinde yayın hayatına başladı. (66)

     2016 yılında kurulan entelektüel bir zemin olan Adalet Zemini adlı oluşumun fikir babasıdır. Kasım 2012’de Kocaeli il merkezi İzmit’te Türkiye kamuoyunun yakından tanıdığı yazar, düşünür ve insan hakları aktivisti Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun evine misafir oldu. Sediyani ile Gergerlioğlu, birlikte oldukları üç gün boyunca, farklı kimliklerden ve fikrî çizgiden aydınları, her kesimin erdemli ve vicdanlı insanlarını aynı çatı altında nasıl biraraya getirebileceklerini tartıştılar. Bir ev misafirliğinde Sediyani’nin ortaya attığı bu fikri üç gün boyunca bu ikili kendi aralarında tartıştı. Yapılan fikir teatisinden sonra, böyle bir oluşumun kurulması kararı alındı. Sediyani Almanya’ya geri döndükten sonra Gergerlioğlu Türkiye’deki her kesimden aydınlar arasında hummalı bir etüd çalışması yürüttü ve bu çalışmaların meyvesi üçbuçuk yıl içinde alındı. Adalet Zemini, 2016 yazında İstanbul’da yayınlanan bir “basın bildirisi” ile kuruluşunu ilan etti. (67)

     Senegal Eski Başbakanı Aminata Tóure’nin kardeşiyle evli olan işkadını ve uluslararası danışman Yasemin Fidan Tóure ve Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği (International Activist Artists Association) Başkanı Şair – Yazar Ümit Yaşar Işıkhan ile birlikte 2016 yılında Uluslararası Senegal ve Batı Afrika Kültür, Sanat ve Dayanışma Derneği (USEBAD)’ni kurdular. Türkiye ile Senegal ve Batı Afrika ülkeleri arasında dostluk, kardeşlik, işbirliği ve dayanışmayı amaçlayan ve merkez binası İzmir’de olan derneğin başkanlığını Yasemin Hanım yaparken, Ümit Yaşar Işıkhan ve İbrahim Sediyani de başkan yardımcılığı görevini yürütmektedirler. (68)

     2017 yılında kurulan, İslamî kimlikli aydınların biraraya gelerek oluşturdukları sivil toplum hareketi olan Hak ve Adalet Platformu’nun kurucu imzacılarından biridir. 18 Mart 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısı ile kuruluşunu ilan eden Hak ve Adalet Plaformu’nun 23 kişiden oluşan kurucu isimlerinden biri de İbrahim Sediyani’dir. (69)

     2018 yılında Batman (Élih) ili yakınlarındaki Güvercin (Emso) köyünde sadece Türkiye’yi değil tüm Dünya’yı ayağa kaldıran arkeolojik keşfi gerçekleştiren üç kâşiften biridir ve bu tarihî keşfi ilk kez kamuoyuna duyuran gazetecidir. 16 Ekim 2018 tarihinde Güvercin (Emso) köyünde yaşayan ve keşfin gerçekleştiği arazinin sahibi Numan Baktaş, kızkardeşi Muazzez Baktaş ve İbrahim Sediyani tarafından piramit olma olasılığı yüksek tepeler, altındaki yeraltı şehri, üç tane höyük, iki tanesi tamamen ortaya çıkartılmış yüzlerce kaya mezarı ve sanduka mezarlar, bir adet yeraltı tapınağı ve Antik Çağ’a ait onlarca ev ve tarım aleti keşfedildi. Keşif, ilk olarak 27 Ekim 2018 günü Sediyani Haber sitesinde yayınlanan “Batman’da Piramitler mi Var?” başlıklı haber ile kamuoyuna duyuruldu. Haber yayına girer girmez Türkiye ve Dünya gündemine oturdu. Türkiye’den onlarca devlet yetkilisi, bakanlar, Batman’a komşu illerin üniversiteleri, akademisyenler, arkeologlar, başta Avrupa ve ABD olmak üzere dünyanın farklı yerlerinden ünlü arkeologlar ve bilim insanları olaya yakın ilgi göstererek Sediyani ve Baktaş kardeşler ile iletişime geçtiler. İlk yapılan incelemelerden sonra bugüne kadar kesinleşmiş olan arkeolojik keşifler; üç tane höyük, iki tanesi tamamen ortaya çıkartılmış yüzlerce kaya mezarı ve sanduka mezarlar, bir adet yeraltı tapınağı ve Antik Çağ’a ait onlarca ev ve tarım aleti. Ancak keşfin en önemli ve merak uyandırıcı, tarihin yenibaştan yazılmasını zorunlu kılacak olan iki boyutu olan “bu tepeler doğal mı yoksa yapay mı, yani bunlar gerçekten piramit mi” ve “buranın altında tıpkı Kapadokya’dakiler gibi bir yeraltı şehri mi var” soruları henüz cevaplanabilmiş değil. (21) (22) (23) (24) (70) (71) (72) (73)

     Arjantin’de 1976 yılında gerçekleşen askerî darbede izlerini kaybettikleri yakınlarının bulunması için 42 senedir her hafta eylem Arjantinli annelerin başkent Buenos Aires’teki Plaza de Mayo (Mayıs Meydanı)’da 25 Nisan 2019 günü gerçekleştirilen 2141. eylemine katılan İbrahim Sediyani, Arjantin’deki kayıp anneleri ile Türkiye’deki kayıp anneleri arasında “gönül köprüsü” kurdu. Arjantin’deki dünyaca meşhur kitlesel eyleme bizzat katılan gazeteci, yazar ve seyyah İbrahim Sediyani, tarihî bir çabaya imza atarak, Arjantin’de “Madres con Pañuelo Blanca” (Beyaz Başörtülü Anneler) ya da “Madres de Plaza de Mayo” (Mayıs Meydanı Anneleri) olarak anılan kayıp yakınları yaşlı annelere Türkiye’de aynı amaçla her hafta eylem yapan “Cumartesi Anneleri”ni anlattı. Arjantin’deki eylemin organizatörlerine, Arjantin’deki siyasî partilerin temsilcilerine, devrimci hareketlerin liderlerine, Arjantin eski bakanlarına ve milletvekillerine, Arjantin medyasına ve Arjantinli annelere Türkiye’deki “Cumartesi Anneleri”ni ve mücadelelerini anlatan Sediyani, Arjantinli kayıp annelerine Türkiye’deki kayıp annelerinin selamlarını iletti, Arjantin’deki kayıp annelerinden de Türkiyeli kayıp annelerine selam getirdi. Sediyani’ye açıklamalarda bulunan Arjantinli kayıp anneleri, “Türkiye’deki Cumartesi Anneleri’ni en kalbî ve sıcak duygularımızla selamlıyoruz. Biz Arjantin’de mücadeleyi bırakmadık, bırakmayacağız. Türkiye’dekiler de mücadeleyi bırakmasınlar. Faşizm yenilecek, anneler kazanacak” dediler. (74) (75)

     17 Aralık 2019 tarihinde yedinci kitabı “Aydın Duruşu ve Erdemli Olmak” yayınlandı. (76)

     21 Mart 2020 tarihinde sekizinci kitabı “Frizya ve Günümüzde Frizler” yayınlandı. (77)

     Avrupa’nın kuzeyinde, Kuzey Denizi kıyısı boyunca uzanan ve Hollanda, Almanya ve Danimarka arasında üçe bölünmüş bir coğrafya olan Frizya (Friesland)’yı ve bu üç devlet altında etnik azınlık olarak yaşayan Friz halkını anlatan “Frizya ve Günümüzde Frizler” adlı kitabı, Frizler ve Frizya hakkında Türkçe olarak kaleme alınmış ve Türkiye’de yayınlanmış ilk kitap olma özelliğine sahiptir. Kitap başta Hollanda ve Frizya medyası olmak üzere uluslararası medyada büyük yankı uyandırmıştır. Kitapla ilgili 5 ayrı ülkede (Türkiye, Hollanda, Frizya, Kürdistan, Almanya) ve 6 farklı dilde (Türkçe, Flamanca, Frizce, İngilizce, Danca, Almanca) haber ve yazılar kaleme alınmıştır. Uluslararası medya, Sediyani’nin kitabını “Frizya ve Frizler hakkında Türkiye’deki ilk kitap yayınlandı” başlığıyla kamuoyuna duyurmuşlardır. (77) (78) (79) (80) (81) (82) (83) (84)

     Kaleme aldığı “Seyahatname”nin 8. cildi olan “Bangladeş Seyahatnamesi”nden sivil bir anadil mücadelesi olan Kürt Dil Hareketi doğdu. Sediyani’nin 2012 – 15 yılları arasında kaleme aldığı ve 50 bölüm tutan “Bangladeş Seyahatnamesi”nin 9. bölümünde, Pakistan devletine karşı Bengal halkının Bengalce anadilde eğitim hakkı için verdiği Bengal Dil Hareketi (Bangla Bhaşa Andolun) anlatılıyordu. Bu makale, Kürt kamuoyunun büyük ilgisini çekti ve benzer bir hareketin Kürtçe anadilde eğitim hakkı için de verilmesi gerektiği kanaati oluştu. Yıllarca İbrahim Sediyani, Fevzi Bulgan ve Aydın Dere tarafından sürdürülen fikrî teatiler ve aylarca Fevzi Bulgan ve Barij Celalî tarafından sürdürülen saha çalışmaları sonucunda onlarca kişiden oluşan kollektif bir emek ve birlikteliğin neticesinde 15 Ekim 2020 tarihinde kısa adı HezKurd olan Kürtçe Dil Hareketi (Hereketa Zimanê Kurdî) kuruldu. Kürt kamuoyunda büyük umut ve heyecana yol açan Kürtçe Dil Hareketi (HezKurd)’nin üç amacı vardır: Kürtçe’nin Türkiye’nin 2. resmî dili olması, Kürtçe anadilde eğitim ve asimilasyon politikaları sonucu isimleri zorla değiştirilmiş ve masa başında uyduruk Türkçe isimler verilmiş bütün şehir ve köylerimizin eski ve gerçek Kürtçe, Lazca, Gürcüce, Çerkesçe, Rumca, Ermenice, Arapça, Türkmence isimlerinin iade edilmesi. (85) (86) (87) (88) (89) (90) (91) (92) (93) (94)

     İyi derecede Türkçe, Kürtçe, Almanca ve okul derecesinde İngilizce bilen İbrahim Sediyani, Latin Alfabesi, Arap Alfabesi, Kiril Alfabesi, Yunan Alfabesi ve İbranî Alfabesi ile okuyup yazabilmektedir.

     “Adını Arayan Coğrafya” adlı araştırma kitabı, “Gülistan” adlı şiir kitabı, “Guldexwîn” adlı çocuk kitabı, “Bütün Yönleriyle Şeyh Said Kıyamı” (2 cilt) adlı araştırma kitabı, “Sözlerim Var Sevgiye Dair” adlı deneme kitabı, “Siyah Devrim” adlı düşünce kitabı, “Aydın Duruşu ve Erdemli Olmak” adlı düşünce kitabı ve “Frizya ve Günümüzde Frizler” adlı araştırma kitabı bulunuyor. (1) (2) (8) (16) (26) (63) (65) (76) (77)

     ► Kitapları

 • Adını Arayan Coğrafya, araştırma, 318 sayfa, Özedönüş Yayınları, İstanbul 2009, ISBN 978-605-4296-00-2 (8)
 • Gülistan, şiir, Türkçe – Kürtçe – Almanca, 79 sayfa, Ekin Yayınları, İstanbul 2012, ISBN 978-975-8507-83-2 (16)
 • Guldexwîn, çocuk kitabı, Kürtçe, 63 sayfa, Weşanên Dîwan, İstanbul 2013, ISBN 978-605-63853-1-5 (3)
 • Bütün Yönleriyle Şeyh Said Kıyamı, araştırma, 2 cilt, 748 sayfa, Şura Yayınları, İstanbul 2014, ISBN 978-605-63062-3-5 (63)
 • Sözlerim Var Sevgiye Dair, deneme, 132 sayfa, Parafiks Yayınları, Edirne 2015, ISBN 978-605-9036-21-4 (65)
 • Siyah Devrim, düşünce, 382 sayfa, Parafiks Yayınları, Edirne 2015, ISBN 978-605-9036-37-5 (26)
 • Aydın Duruşu ve Erdemli Olmak, düşünce, 335 sayfa, Yöneliş Yayınları, Adana 2019, ISBN 978-605-80861-3-5 (76)
 • Frizya ve Günümüzde Frizler, araştırma, 173 sayfa, Bir Kitap Yayınları, Malatya & İstanbul 2020, ISBN 978-605-69999-7-0 (77)

     ► Seyahatnameleri

 • “Muzaffer” Bir Komutan Gibi “Âbâd” Fethetmenin Yolu, “İslam” İle “Âbâd” Olmaktan Geçer, 2006, Pakistan ve Keşmir gezisi, 1 bölüm + 2 makale (34)
 • Dünyada En Çok Merak Edilen Ülke: Mısır, 2006, Mısır gezisi, 1 bölüm + 8 makale (95)
 • Bir Günde 4 Ülke ve Alpler’in Eteklerinde 4 Gün, 2008, Almanya, Avusturya, Liechtenstein ve İsviçre gezisi, 5 bölüm + 5 makale (96)
 • Alpler’in En Başından En Sonuna ve En Tepesinden En Aşağısına, 2008, Almanya, Avusturya ve İtalya gezisi, 5 bölüm + 3 makale (97)
 • Doğu ile Batı Arasında Sınırlar Kalkınca, 2008, Almanya ve Çek Cumhuriyeti gezisi, 5 bölüm + 2 makale (98)
 • Su: Akarsa Nehir, Düşerse Şelâle, Durursa Göl Olur, 2009 – 10, Almanya, Avusturya, İsviçre ve Fransa gezisi, 25 bölüm + 8 makale (99)
 • Suya Yazılan Tarih, 2010, Mavi Marmara hadisesi, 3 bölüm + 21 makale (100)
 • Balkanlar’ın En Kilitli Kapısından İçeri, 2010 – 11, Arnavutluk ve Makedonya gezisi, 21 bölüm + 11 makale (101)
 • Yaseminler Gülümsüyordu Ellerimiz Kavuştuğunda, 2011 – 14, İran gezisi, 70 bölüm (102)
 • Masai Ülkesinde Mülteci Kamplarına Serdim Seccademi, 2011 – 14, Kenya gezisi, 68 bölüm (103)
 • Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş, 2012 – 15, Bangladeş ve Rohingya gezisi, 50 bölüm (104)
 • Erdem ve Bilgelik Arıyorsan Nehirlerin Akıntısını Takip Et, 2016 – 17, Hollanda, Frizya ve Belçika gezisi, 47 bölüm (105)
 • Vikingler Selam Durdu Ben Âşık Olunca İskandinavya’ya, 2017 – 18, Danimarka, İsveç ve Norveç gezisi, 49 bölüm (106)
 • Gümüş Nehir’in Kıyısındaki Başkentlerin Meydanlarında Haykırdım Sana Olan Sevgimi, 2019 – ?, Arjantin ve Uruguay gezisi, devam ediyor (107)
 • Baltık Kıyılarında Her Gün Bir Ülke, 2019 – 2020, Letonya, Estonya ve Litvanya gezisi, 35 bölüm (108)

     ► Yarattığı Çizgi Karakterler

 • Guldexwîn, Kürtçe edebiyatın ilk çizgi çocuk karakteri ve Kürt çocuklarının ilk çizgi kahramanı, “Kürtler’in Heidi’si”, Hakkari ili Şemdinli ilçesinin Nehrî köyünde yaşayan ve gerçek ismi Elif olan 4 yaşındaki cici kız Guldexwîn, 2012, Siirt (6)

     ► Bilimsel Keşifleri

 • Emso Arkeolojik Keşfi, Batman ilinin Güvercin (Emso) köyünde piramit olma olasılığı yüksek tepeler, altındaki yeraltı şehri, üç tane höyük, bir tanesi tamamen ortaya çıkartılmış yüzlerce kaya mezarı ve sanduka mezarlar, bir adet yeraltı tapınağı ve Antik Çağ’a ait onlarca ev ve tarım aleti, 2018, Batman (21)

     ► Kurduğu Yayın Organları

 • Sediyani Haber, Hiçbir biçimde dîn, mezhep, ırk, kavim, dil, sosyal sınıf ve cinsiyet ayrımı gözetmeden yalnızca haklının ve mazlumun yanında yer alan, toplumsal barış ve kardeşliğin tesisi, adalet ve erdem umdelerinin yeşermesi gayesiyle mesai harcayan ve “Erdemli Bir Toplum – Aydınlık Bir Ülke” mottosuyla yayın yapan haber ve düşünce web sitesi, 2015, İzmir (66)

     ► Kurduğu Sivil Toplum Hareketleri

 • Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz, Türkiye’de asimilasyon politikaları sonucu isimleri değiştirilen yerleşim birimlerinin eski Kürtçe, Arapça, Ermenice, Gürcüce, Lazca, Rumca ve Çerkesçe gerçek isimlerini geri almak için başlatılan sivil mücadele, 2011, Hakkari (41)
 • Özgür Özbekistan Dostları Platformu, Özbekistan’daki insan hakları mücadelesine destek ve diktatörlük rejiminden kaçıp başka ülkelere sığınmış Özbek muhacirlerle dayanışma amaçlı oluşturulan sivil toplum platformu, 2012, İstanbul (26)
 • Hak, Adalet ve Hürriyet İçin Kürdistan İslamî İnisiyatifi (Azadî İnisiyatifi), Kürdistan’ın hürriyeti, Kürt halkının millî haklarına kavuşması ve Kürtler arasında millî birlik, sevgi ve dayanışmanın sağlanması amacıyla kurulan sivil inisiyatif, 2012, Diyarbakır (26)
 • Adalet Zemini, Daha uygar ve demokratik bir Türkiye’nin inşâsı, bağnazlık ve fanatizme karşı toplumda erdem ve hoşgörü kültürünün yeşermesi, barış ve adalet umdelerinin hakim kılınması amacıyla Türkiye’deki aydınların biraraya gelerek oluşturdukları entelektüel zemin, 2016, İstanbul (67)
 • Uluslararası Senegal ve Batı Afrika Kültür, Sanat ve Dayanışma Derneği (USEBAD), Senegal ve Batı Afrika ülkeleri ile Türkiye arasında dostluk, kardeşlik, işbirliği ve dayanışmayı amaçlayan sivil toplum derneği, 2016, İzmir (68)
 • Hak ve Adalet Platformu, Türkiye’de hak ve adaletin sağlanması, zûlme ve baskılara son verilmesi için dîndar aydınların biraraya gelerek kurdukları entelektüel platform, 2017, İstanbul (69)
 • Kürtçe Dil Hareketi (HezKurd), Kürtçe’nin Türkiye’de 2. resmî dil olması, Kürtçe anadilde eğitim ve asimilasyon politikaları sonucu isimleri değiştirilmiş yerleşim birimlerinin eski gerçek isimlerini geri alabilmek için başlatılan sivil ve demokratik hareket, 2020, İstanbul (91)

     ► Kurduğu Devletler

 • Aşkabat Feminist Cumhuriyeti, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat yakınlarında, Karakum Çölü üzerinde kurduğu ve 2 ay yaşayabilen anaerkil şehir devleti, 30 Aralık 2014 – 1 Mart 2015, Aşkabat (64)

     ►Şiirleri

     “Gülistan” adlı şiir kitabı bulunan İbrahim Sediyani, 3 ayrı dilde (Türkçe, Kürtçe, Almanca) şiirler yazan bir şairdir. (16)  (17)

     Şiir yazmaya ilkokul 3. sınıfta, henüz 9 yaşındayken başladı. Almanca yazıyordu. Almanya’da, Bavyera eyaletinin Aschaffenburg şehrine bağlı Laufach köyünde yaşıyorlardı ve burda ilkokul öğrencisiydi. İlk şiirleri Almanca’dır. O gün okulda yaşanan olayları, sınıfta veya teneffüste yaşadıklarını komik ve mizahî bir dille yazar, son ders saatinin sonlarına doğru öğretmeni kendisini tahtaya çıkarır, eğer bugün şiir yazdıysa okumasını rica ederdi. O da tahtaya çıkar ve okurdu. Öğretmeni ve sınıf arkadaşları gülmekten yerlere yatarlardı. Bütün gün sınıfta olanları, teneffüste veya okulun bahçesinde yaşananları komik bir anlatımla, mizah diliyle ve kafiyeli olarak kaleme alıyordu. (109)

     Sonra ailece memlekete döndüler. Ortaokul ve liseyi Türkiye’de okudu. Şiire ara vermedi. Fakat artık Almanca yazmıyordu. Türkçe ve bazen de Kürtçe yazıyordu. Şiirlerinin sadece dili değil, içeriği ve rengi de değişmişti. Ortaokul ve lise boyunca yazdığı şiirler, aşk şiirleridir. Şiirleri artık öğretmenlerini ve okul arkadaşlarını güldürmüyor, bilâkis hüzünlendiriyor, hislendiriyordu. (109)

     Lise döneminde İslamî düşünce yapısı ile tanışınca ve yavaş yavaş siyasî bilinç de kazanmaya başlayınca, kişiliğinde ve yaşantısında ciddî bir değişiklik meydana geldi. Bu, haliyle şiirlerine de yansıdı. Kişiliği ve yaşantısı tamamen değişti ancak şiirlerinden o “aşk” ve “hüzün” duygusunu, şiirlerine anlam katan o “rûh”u asla söküp atmadı. (109)

     Çok erken yaşlarda şiir yazmaya başladığı halde şiirlerini çok geç yayınlatmaya başlamıştır. Şiirlerini çeşitli platformlarda ve yayın organlarında yayınlatmaya başladığından itibaren olağanın üzerinde bir ilgiyle karşılandı. 2008 yılında “Seni Sevmek” ve 2009 yılında “Ağladıkça Yeşile Çalar Gözlerin” adlı şiirleri ses sanatçısı Yusuf Can tarafından seslendirilip okununca kısa sürede dilden dile dolaşan şiirler halini aldılar. (110) (111) Kendisinin de yolcuları arasında bulunduğu 31 Mayıs 2010 tarihindeki Mavi Marmara için kaleme aldığı “Mavi Düşler” adlı şiiri Kardeşlik Grubu tarafından bestelendi ve adeta Gazze insanî yardım seferinin marşı haline geldi. (112)

     Almanca şiirleri Almanya’nın en saygın şiir platformlarından Poetenladen tarafından “cesur kelimeler, müthiş bir romantizm” olarak taltif edildi. Alman şiir otoriteleri, İbrahim Sediyani hakkında “Batı felsefe ve edebiyatının kaybolan özgürlükçü ve devrimci rûhunun, göçmen bir yabancının şahsında yeniden dirilmesi” nitelemesinde bulundular. (18) (19)

     İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Tahran Sanat Enstitüsü tarafından İran’a davet edildi ve 20 Eylül 2011 tarihinde Tahran Şiir Gecesi’nde sahne aldı. Tahran Edebiyat Parkı içindeki Şiir Bahçesi’nde düzenlenen ve Abbas Bratîpur, Abdurrahîm Saidî Rad, Ali Dawudî, Ali Muallim Damğanî, Cevad Zehtab, Mehdi Muzafferî Sawecî, Muhammed Hûseyn Caferyan, Muhammed Remedanî Ferxanî gibi İran’ın ünlü şairlerinin sahne aldığı gecede İbrahim Sediyani, sahne alan tek yabancı şairdi. (113)

     9 Mart 2012 tarihinde “Gülistan” adlı şiir kitabı yayınlandı. Kitap, 17’si Türkçe, 6’sı Kürtçe, 1’i Almanca, 1’i de 6 dilde (Türkçe, Kürtçe, Almanca, İngilizce, Arapça, Farsça) olmak üzere toplam 25 şiirden oluşuyor. (16) (17)

     13 Nisan 2014 tarihinde İstanbul’un Üsküdar semtinde düzenlenen Üsküdar Şiir Gecesi’nde sahne aldı. Yine geceye yurt dışından davet edilen tek şairdi. (114)

     22 Nisan 2016 tarihinde İzmir’de “Barışa Kanat Olmak” adıyla düzenlenen Şiir Akşamı’na Almanya’dan davet edildi ve dünyanın farklı ülkelerinden şairlerle birlikte sahne aldı. (115)

     ►Yer İsimleri İçin Verdiği 30 Yıllık Mücadele

     1915 yılında Enver Paşa’nın da girişimiyle Dahiliye Nezareti (İçişleri Bakanlığı), yer adlarının değiştirilmesiyle ilgili bir bildiri yayınlıyor. Bildirinin sağ üst köşesindeki tarih; 14 Teşrîn-i Ewwel 1331. Yani 27 Ekim 1915. Daha “yer isimlerini değiştirmek” ile ilgili bir girişim yok, böyle bir proje de yok. Bu emirname, özel olarak bir vilayetimiz için çıkartılıyor: Trabzon. Özel olarak Rumca isimler için; ama aynı şekilde Lazca ve Gürcüce isimleri de kapsayacak şekilde. Emirnamede şöyle deniyor: “Ermenîce, Rumca, Bulgarca, hatta Türk olmayan Müslüman kavimlere ait vilayet, sancak, kasaba, köy, dağ, nehir gibi bütün adlar Türkçeleştirilecektir.” Dahiliye Nezareti’nde kaleme alınan bu emirname, 24 Teşrîn-i Sanî 1331 (7 Aralık 1915) tarihinde Trabzon Vilayeti Mektub-i Kalemî (Trabzon Valiliği Yazıişleri Müdürlüğü)’ne gönderiliyor. Trabzon Valiliği’nin 20 Haziran 1916’da kaleme aldığı 63 sayılı cevabî yazı da Vilayet Encümeni tarafından onaylanarak 3 Temmuz 1916 günü İçişleri Bakanlığı’na gönderiliyor. Bütün bunlar, daha asimilasyon politikasının hayata geçirilmediği, bununla ilgili bir taslak veya projenin de olmadığı bir zamanda oluyor. (116)

     Yerleşim birimlerinin isimlerinin “Türkçeleştirilmesi” ilk olarak 10 Aralık 1920 tarihinde “devlet politikası” şeklinde gündeme geliyor ve 1922 yılında ilk adım olarak birçok ilçe, köy, kasaba, dağ, köy isimleri Türkçeleştiriliyor. 1922’de başlatılıyor bu “isim değiştirme” operasyonu. Asimilasyon politikalarından ilk nasibini alan, köylerinin isimleri zorla ilk değiştirilen vilayetimiz, Artvin ilimizdir. Lazca ve Gürcüce isimler hepsi de. Bütün buraya kadar hâlâ Osmanlı ülkesindeyiz. Daha ortada Cumhuriyet yok. Asimilasyon poltikasının Kürdistan’a yönelmesi ise Cumhuriyet’ten sonra. Tarih, 1925. (117)

     1925 Şeyh Said Ayaklanması’ndan sonra Doğu ve Güneydoğu’da yapılan isim değişikliklerinin ardından, 1934 – 36 yılları arasında 834 köye Türkçe isimler verildi. 1938 Dersim Katliâmı’yla birlikte isim değiştirme genelgelerle, valilik kararlarıyla devam etti. Kürtçe, Arapça, Ermenice, Lazca, Gürcüce, Çerkezce isimler genelgelerle ya da yerel yönetimler ve valilik tasarrufu ile değiştirildi. (117)

     1940 yılında İçişleri Bakanlığı’nın 8589 sayılı genelgesi ile ad değiştirme işlemi resmileşti ve tek elden yapılmaya başlandı. (117)

     1957 yılı ise adeta bir dönüm noktası oldu. Bu tarihte, “Ad Değiştirme İhtisas Komisyonu” oluşturularak sistematik bir asimilasyon politikası hayata geçirildi. Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi ile Türk Dil Kurumu’nun temsilcilerinin bulunduğu bu komisyonda, coğrafyamızda yer alan tüm yerleşim birimlerinin adları ve coğrafî isimler değiştirilerek onlara Türkçe uyduruk isimler verildi. (117)

     Yıllar içinde iktidarlar değişti ama bu kurulun faaliyetleri hiçbir aksamaya uğramadan 1978 yılına kadar devam etti ve bu tarihler arasında binlerce isim değiştirildi. Sözkonusu komisyonun 1978’e kadar yürüttüğü bu asimilasyon faaliyeti, 12 Eylül 1980 Askerî Darbesi’nden sonra, askerî rejim tarafından daha bir hızlandırılarak devam ettirildi. 1981 – 83 yılları arasında özellikle Kürtler’in yaşadığı Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelik, dünyada ve tarihte belki de eşine rastlanmayan bir kapsamlıkta, o coğrafyanın tarihini ve köklerini adeta tamamen ortadan kaldırmak amaçlı bir “isim operasyonu” gerçekleştirildi. Bunun sonucu olarak bölgede ismi değiştirilmeyen nerdeyse bir dönümlük bir toprak parçası bile kalmadı. (117)

     Türkiye’de ismi değiştirilen köylerin sayısı 12 bin 211’dir. Bir başka ifade ile ülkemizdeki köylerin takriben % 35 kadarının ismi değiştirilmiş durumdadır. İsim değiştirme işlemleri yapılırken en çok dikkat edilen özellik Türkçe olmayan yahut olmadığı düşünülenler ile karışıklığa sebep olan isimlerin öncelikle ele alınması ve değiştirilmesidir. (117)

     Asimilasyon politikaları sonucu isimleri değiştirilen yerleşim birimlerinin Kürtçe, Lazca, Gürcüce, Ermenîce, Rumca ve Arapça olan gerçek isimlerini bir çalışmada toplayan “Adını Arayan Coğrafya”, bu konuyla ilgili Cumhuriyet tarihinde kaleme alınmış ilk kitaptır ve ciddî bir çalışma sonucu ortaya konan ilk yapıttır. İbrahim Sediyani’nin “Adını Arayan Coğrafya” kitabında, ülkemizde adları değiştirilen 40 il, 368 ilçe ve 7526 köyün eski gerçek isimleri bulunmaktadır. (8) (9) (10) (11) (29) (30) (31)

     İbrahim Sediyani, henüz Diyarbakır’da öğrenci olduğu 90’lı yılların başında, Doğu, Güneydoğu, Karadeniz ve İç Anadolu olarak adlandırılan bölgeleri ilçe ilçe gezerek ve oranın yerli halklarıyla konuşarak bu eseri kaleme almıştır. Sediyani bu çalışmayı başlatırken henüz 21 yaşında genç bir üniversite öğrencisiydi. Üstelik o dönemler, Türkiye’de terör olaylarının zirvede olduğu, binlerce faili meçhul cinayetin işlendiği, fırından ekmek almak için dışarı çıkanların bir daha evine geri dönemediği, her gün çatışmaların yaşandığı, köylerin yakıldığı, bölgenin OHAL yasalarıyla yönetildiği bir zaman dilimiydi. Türkiye’nin son otuz yılının en korkunç ve karanlık dönemiydi. Böyle bir dönemde, henüz genç yaşta ve sıradan biri, hiçbir sıfatı ve akademik kariyeri de bulunmayan bir üniversite öğrencisi olan İbrahim Sediyani, insanların konuşmaya bile cesaret edemediği bir konuda canını da tehlikeye atarak bölgeyi karış karış gezer ve gittiği her yerde, oranın insanlarını başına toplayarak onlardan tek tek köylerinin ve beldelerinin eski gerçek isimlerini sorar, böyle bir çalışma yaptığını insanlara söyleyerek onların verdiği isimleri not eder. Sediyani bütün harçlığını ve zamanını bu iş için harcar. O dönemde internet denen bir olay da yoktur; arzuladığınız bir bilgiye oturduğunuz yerden ulaşma şansınız da bulunmamaktadır. (28) (29) (31)

     O dönemde, OHAL bölgesinde yolculuk yapmak bile büyük bir eziyetti. Her iki kilometrede bir otobüs (veya minibüs) jandarmalar veya özel timler tarafından durdurulur, bütün yolcular dışarı çıkarılır ve tek tek kimlik kontrolünden geçirilirdi. Çoğu zaman da üstüne bir de aranırlardı. Gündüz vakitlerinde jandarmanın / özel timlerin yaptığını gece vakitlerinde de PKK yapardı. Böyle bir dönemdi, günlük rutin hayatın bile çileli olduğu bir zaman dilimiydi. İbrahim Sediyani ilçe ilçe gezip köy isimlerini toplarken, yol kontrollerindeki aramalarda onların ne olduklarını anlamasınlar diye, topladığı köy isimlerini not defterine hiçbir zaman Latin Alfabesi’yle yazmazdı. Çünkü okuyabilirler ve dolayısıyla anlayabilirlerdi. Topladığı binlerce Kürtçe, Arapça, Ermenice, Gürcüce, Lazca, Çerkesçe isimleri bazen Arap Alfabesi’yle, bazen Kiril Alfabesi’yle, bazen Yunan Alfabesi’yle, bazen İbranî Alfabesi’yle, bazen de Japon Alfabesi’yle (Hira – Kana, Kata – Kana ve Kanji) yazıyordu. Bunların köy isimleri olduğunu anlamasınlar diye; sorduklarında “yabancı dil çalışıyorum” desin diye. (31)

     İbrahim Sediyani tam iki yıl boyunca bu çalışma için bir ilçeden diğer bir ilçeye seyahat eder, her gittiği yerde hiç tanımadığı ilçe sakinlerini başına toplayarak onlara hazırladığı kitaptan söz eder ve o insanlardan köylerinin eski isimlerini alır. Sediyani bu çalışma esnasında Güneydoğu’nun en güney ucu olan Suriye sınırındaki dikenlitellerden tutun mavi ile yeşilin buluştuğu Karadeniz kıyılarına, Van Gölü kıyısındaki şehir ve köylerden tutun İç Anadolu’daki bozkır topraklara kadar bölgeyi eski dönemlerdeki seyyâhlar gibi karış karış gezmiştir. Böyle bir çalışma neticesinde hazırlanan “Adını Arayan Coğrafya”, gerçek anlamda bir emek ürünü, bir ibret belgesidir. (28) (29) (31)

     İbrahim Sediyani, kitabıyla ilgili olarak bir gazeteye verdiği röportajda, Kitabın yazarı aslında ‘Türkiye halkı’. Çünkü halk söyledi, ben yazdım; halk söyledi, ben yazdım. Ben kitabın ‘yazarı’ değil; ‘yazmanı’yım, ‘sekreteri’yim. Kitaptaki her ilçe onlarca, yüzlerce insana sorularak kaleme alındı. Bir kişinin değil, bir halkın yazdığı kitaptır bu. Belki de bir ülke halkı tarafından kaleme alınan ilk kitaptır” demiştir. (30)

     9 Eylül 2009 tarihinde “Adını Arayan Coğrafya” kitabı yayınlandı. Kitap, bu konuyla ilgili “Cumhuriyet tarihinde kaleme alınmış ilk çalışma” özelliği taşımaktadır. Aynı zamanda yazar İbrahim Sediyani’nin de ilk kitabıdır. (8) (9) (10) (28) (29) (30) (31)

     Türkiye’de asimilasyon politikaları sonucu isimleri değiştirilen yerleşim birimlerinin Kürtçe, Arapça, Ermenîce, Gürcüce, Lazca, Rumca ve Çerkezce olan eski gerçek isimlerini geri alabilmek için 25 yıldır hiç bıkmadan ve yorulmadan mücadele eden İbrahim Sediyani, 2011 yılı başında “Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz” adlı bir girişim başlatıp “Masa-yı Esma” (İsimler Masası) kurdu. Van İnsan – Der, Hakkari Özgür Yaşam Derneği, Norşin Akabe – Der ve Erciş Şafak – Der adlı dört derneğin çatısı altında başlattığı “Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz” girişiminin sözcülüğünü yapmaktadır. (26) (28) (29) (30) (31) (32) (41) (42) (43) (44)

     İbrahim Sediyani’nin eski yer isimlerini geri alabilmek için başlattığı “Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz” girişimine Türkiye’deki onlarca sivil toplum kuruluşu ve camiâ destek verdi. Ayrıca Türkiye’deki aydınlar, gazeteci ve yazarlar, akademisyenler ve sanatçılar da Sediyani’nin öncülük ettiği harekete desteklerini bildirdiler. (118)

     Girişimin kurucusu ve sözcüsü İbrahim Sediyani, kaleme alıp imzaya açtığı şu çağrı metniyle Türkiye kamuoyuna seslenmiştir:

     “Bizler, doğup büyüdüğümüz köylerimizin, çocukluğumuzun geçtiği ilçelerimizin, bazen sevgiyi paylaşarak bazen de kavga ederek büyümeyi öğrendiğimiz şehirlerimizin, bir şiirin mısrâları gibi akan nehirlerimizin, şarkılarımıza ilhâm kaynağı olan yaylalarımızın, ağıtlarımıza işleyen dağlarımızın gerçek isimlerine yeniden kavuşmasını arzuluyoruz.

     Yeşiliyle, mavisiyle, turuncusuyla, eflâtunuyla, gönlümüzdeki sevgiliye benzettiğimiz, akan her damla suyuna, tohum ektiğimiz her karış toprağına, kırlarında açan her çiçeğine, meyvâ veren ağaçlarının her yaprağına, insanlarına, hayvanlarına, bitkilerine, göllerine, akarsularına, derelerine, şelâlelerine, dağlarına, yaylalarına, mütevazi evlerimizi bembeyaz bir örtü altında bırakan karına, çocuklarımızın kadife saçlarını ıslatan yağmuruna, kızkardeşlerimizin yazmalarını dalgalandıran rüzgârına, yaşlılarımızın üretken ellerini nasırlaştıran toprağına, kışına ve yazına, baharına ve güzüne, güneşine, bulutuna, ayına, yıldızlarına, gecelerine ve gündüzlerine iflâh olmaz bir aşkla sevdâlandığımız coğrafyamızın kadim isimlerine, âzîz ve cefakâr milletimizin halen günlük yaşamında kullanmaya devam ettiği gerçek isimlerine yeniden kavuşmasını istiyoruz.

     Tek derdimiz budur.

     Bu fıtrî ve insanî, bir o kadar da haklı talebimizi gerçekleştirebilmek için bu platformu merkez alarak “Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz” adlı bir girişim başlatıyoruz. Bu mücadele teorik ve söylemsel değil, fiilî bir mücadele olacaktır. Somut ve pratik adımlar atacak, düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle kamuoyu oluşturup sonuç alıcı çalışmalar ortaya koyacağız.

     Cumhuriyet tarihi boyunca 12 bin 211’i köy ismi olmak üzere 28 bin yerleşim biriminin adı zorla değiştirilmiştir. Başka bir ifadeyle ülkemizdeki köylerin takriben yüzde 35’inin adları değiştirilmiştir. Bunlar yerleşik halkın rızası olmadan, tamamen asimilasyon amaçlı yürürlüğe konan bir politikanın sonucudur. Bütün Kürtçe, Lazca, Gürcüce, Rumca, Ermenîce, Arapça, Çerkezce isimler silinmiş, hepsinin yerine uydurma Türkçe isimler verilmiştir. Bu politika yoğun olarak Kürt nüfûsun yaşadığı Doğu ve Güneydoğu ile Laz ve Gürcü nüfûsun yaşadığı Karadeniz bölgelerinde uygulanmıştır.

     Bu bir insanlık ayıbıdır, ülkemiz için bir utançtır. Hepimiz için bir utançtır bu. Bu insan onur ve haysiyetinin ayaklar altına alınmasıdır! Bir insanlık suçudur. Bunun insanlık tarihinde, dünya tarihinde ikinci bir örneği yoktur, olmamıştır.

     Bu ülkenin tüm aydın ve onurlu insanlarını, erdem ve fazilet sahibi bireylerini, ister Türk, Kürt, Laz, Çerkes, Ermenî, Arap veya Gürcü olsun, ister Müslüman, Hristiyan, Musevî veya ateist olsun, Alevî veya Sünnî olsun, ister İslamcı, liberal veya sosyalist olsun, bu ülkenin tüm yurttaşlarını, özgürlük, ilerleme ve aydınlık yarınlardan yana olan tüm yurttaşlarını, yaşadığımız coğrafyada egemen olan şoven siyasanın yüz yıla yakın bir zamandır bizlere yaşattığı bu utanca son vermek için sorumluluk almaya çağırıyoruz.

     Yasakçılar, inkârcılar, ırkçılar, bu topraklara kin ve nefret tohumları ekenler, âzîz milletimizin farklı mezhebî inançları olan ve farklı diller konuşan insanları arasına düşmanlık ve ayrımcılık tohumları ekenler, farklılıkları yok etmeye çalışıp herşeyi “tek”leştirmeye çalışanlar eninde sonunda kaybedeceklerdir.

     Çünkü onlar haksızdırlar. Haklı olan bizleriz.

     Biz kazanacağız.” (119) 

     İbrahim Sediyani, Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin Eylül 2013 tarihinde açıkladığı “Demokratikleşme Paketi” öncesi dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir açık mektup yazdı. Hükümetin ve kamuoyunun henüz “Demokratikleşme Paketi” içinde hangi hususların olması gerektiği üzerinde tartıştığı bir dönemde “Adını Arayan Coğrafya” yazarı ve “Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz” girişimi kurucusu ve sözcüsü İbrahim Sediyani’nin kaleme aldığı “Başbakan Erdoğan’a Açık Mektup” adlı uzun makalenin, yer isimleri konusunun ciddiyetle pakete girmesine sebep olduğu belirtilmektedir. (120)

     Sediyani son olarak bu mücadelesini 2020 yılında kurulan Kürtçe Dil Hareketi / Hereketa Zimanê Kurdî (HezKurd) çatısı altına da taşımış ve hareketin 3. ilkesi olarak belirlenmiştir. 15 Ekim 2020 tarihinde kurulan ve Kürt kamuoyunda büyük umut ve heyecana yol açan Kürtçe Dil Hareketi (HezKurd)’nin üç amacı vardır: Kürtçe’nin Türkiye’nin 2. resmî dili olması, Kürtçe anadilde eğitim ve asimilasyon politikaları sonucu isimleri zorla değiştirilmiş ve masa başında uyduruk Türkçe isimler verilmiş bütün şehir ve köylerimizin eski ve gerçek Kürtçe, Lazca, Gürcüce, Çerkesçe, Rumca, Ermenice, Arapça, Türkmence isimlerinin iade edilmesi. (86) (87) (88) (89) (90) (91) (92) (93) (94)

     ► Guldexwîn

     İbrahim Sediyani’nin bir özelliği de, “Kürt edebiyatının ilk çizgi çocuk kahramanı” olan cici kız “Guldexwîn”in yazarı olmasıdır. Küçük bir köylü kızının yaramazlıklarını anlatan, “Kürtler’in Heidi’si” denilen ve Kürtçe kaleme alınan “Guldexwîn”, çocuklara doğa sevgisi ve çevre bilinci kazandırma amacıyla hazırlanan bir çalışmadır. (2) (3) (4) (5) (6) (7) (26) (52) (53) (54) (55)

     İbrahim Sediyani’nin yazdığı ve Zişan Özeke’nin çizdiği “Guldexwîn”, 21 Mart 2012 tarihinde doğdu. Siirt şehrinde yayın yapan Siirt’ten Öte adlı web sitesinde bir yıl boyunca bölüm bölüm yayınlandıktan sonra 29 Mayıs 2013 tarihinde kitap olarak basıldı. (2) (3)  (6) (54)

     “Guldexwîn”, dünyada sadece Kürdistan topraklarında açan bir çiçeğin ismidir. Anavatanı, Hakkari Şemdinli. Zağros Dağları. (2) (3)  (6) (32) (55) (121)

     Duruş ve şekil olarak, bilinen güllere hiç benzemiyor. Çünkü dünyadaki tüm güller gülerler, fakat bu gül ağlıyor. Dünyadaki tüm güllerin yüzünde sevinç vardır, fakat bu gülün yüzünde hüzün. Bu gülün özelliği; yukarıya değil aşağıya bakması, sürekli boynubükük durması. Bundan daha ilginci ise; eğik olan başının içinden su damlacıkları oluşması, gözlerinden yaşlar akması, gözyaşı dökmesi, ağlaması. İşte bu ibretâmiz özelliğinden dolayı, yüzyıllar boyunca bilim adamlarından çok edebiyâtçıların, botanikçilerden çok şâirlerin ilgisini çekmiş olan bir bitki. (2) (3)  (6) (32) (55) (121)

     Sadece Zağros Değları’nın eteklerinde ve yaylalarında kendiliğinden yetişen bu çiçek, daha çok, rakımı 1400 m – 2500 m arası yüksek yerlerde açıyor. Her sapında genellikle 6 çiçek birden açıyor; 3 ile 8 arası çiçek aynı anda başını öne eğip toprağa bakarak ve birlikte ağlayarak, gözyaşı dökerek büyüyor. Şekil olarak ne tam “gül”e ne de tam “lale”ye benziyor; ya da belki de ikisine birden benziyor. Bunun içindir ki kimi “gül”, kimi de “lale” olarak görmüştür bu çiçeği. (3)  (6) (32) (55)

     “Guldexwîn”, çiçeğin Kürtçe orijinal ismi ve “Kan ağlayan gül” demek. Çiçeğin Botanik’teki Latince bilimsel adı, “Fritillaria Kurdica”. Yani, “Kürt Çiçeği”. İngilizce adı ise “Tulip Crying” bu çiçeğin. Yani, “Ağlayan Lale”. İranlılar’ın dilindeki ismi ise, “Kerbelâ”. Türkçe’de ise çiçeğin “Ters Lale” ve “Şemdinli Lalesi” gibi isimleri var. (3)  (6) (32) (55)

     İbrahim Sediyani’nin yazdığı ve Zişan Özeke’nin çizdiği “Guldexwîn” öyküsü, işte bu çiçeğin, küçük bir kız çocuğunun şahsında canlanmasıdır. (2) (3)  (6) (32) (55) (121)

     “Guldexwîn” öyküsü, Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Bağlar (Nehrî) köyünde geçiyor. Guldexwîn çizgi öyküsünün geçtiği köy, Şeyh Ubeydullâh Nehrî (1826 – 83) ve oğlu Seyyîd Abdulkadir (1851 – 1925)’in köyüdür. Köylüler Şeyh Ubeydullâh Nehrî ve Seyyîd Abdulkadir’in akrabalarıdırlar. (121)

     Guldexwîn, şirin mi şirin ama bir o kadar da yaramaz bir kız çocuğu. 4 yaşında. Çok sevimli, tıpkı Heidi gibi. İki dakika yerinde durmuyor. Bütün gün köyde yaramazlık yapıyor; danalarla, kuzularla ve sıpalarla oyun oynuyor. Nereye koşsa arkadaşları de peşinde. Asıl ismi Elif olan ve yeşil elbisesi üzerindeki sarı saçlarıyla tıpkı “Guldexwîn” çiçeğine benzetildiği için köylüler tarafından “Guldexwîn” adıyla çağrılan bu henüz 4 yaşındaki afacan ve sevimli kızın Mîrcan isminde bir kedisi, Berxênaz isminde bir kuzusu, Yêkdane isminde br sıpası ve Zerpêrî isminde bir sarı kuşu vardır. Arkadaşlarını çok seviyor. Hep onlarla birlikte oynuyor. Guldexwîn’in köydeki erkek arkadaşının adı Siyabend, kız arkadaşının adı da Rozerîn’dir. (32) (121)

     Guldexwîn bir yetim kız. Anne ve babası yok. Seyda Ehmed ve Dilşa Xanim adlı yaşlı bir karı kocanın yanında kalıyor; onları dedesi ve ninesi sanıyor. Anne babasının kim olduklarını, ölüp ölmediklerini kimse bilmiyor. Bunu sadece yanında kaldığı yaşlı çift biliyor ama kimseye söylemiyorlar. Yanında kaldığı yaşlı adam bir gün Şemdinli’den Van’a gidiyor ve orada bir ay kadar uzun bir süre kalıyor. Döndüğünde ise yanında bu küçük kız, Elif var. Elif yeni geldiği bu ortamda, hiç tanımadığı insanların arasında ilk başta çok korkuyor ve utanıyor. Sürekli boynunu büküyor ve ağlıyor. İşte bu küçük kızın yeşil elbisesi üzerindeki sarı saçları ve hep boynunu büküp ağlaması hali, köylüler tarafından tıpkı guldexwîn çiçeğine benzetiliyor. Bu yüzden köylüler ona “Guldexwîn” lakabını takıyorlar ve artık herkes öyle çağırıyor. Zamanla köylüler onun gerçek ismini bile unutuyorlar. Fakat daha sonra yeni evine, köye ve insanlarına alışan Guldexwîn, artık bütün gün yaramazlık yapan, oradan oraya koşan, etrafına sevinç ve mutluluk dağıtan neşeli bir çocuk oluyor. Yani lakabıyla tam ters bir mizaca sahip oluyor. (32) (121)

     Guldexwîn’i büyüten yaşlı adam ise, çok ama çok farklı bir insan. O her ne kadar köyde sade bir hayat yaşıyorsa da, ilim sahibi bir âlimdir. Adeta bir deryâdır. Bilge bir adam; konuştuğu her sözde, ağzından çıkan her cümlede bir hikmet, bir öğreti vardır. Zamanında Hakkari ve Van’da medreseleri olan, medreselerde yüzlerce talebenin yanında ilim tahsil ettiği bir âlim, bir feylezoftur. Fakat O’nun faaliyetlerinden rahatsız olan devlet, medreselerini kapattırmış, bu âlimi zindanlara atmış, adam yıllarca zindanlarda yattıktan sonra devletin zûlümlerine daha fazla dayanamayarak köyüne dönüp sade bir hayat yaşamaya başlamıştır. Bu yaşlı bilge, Guldexwîn’i o kadar seviyor ve ona o derece bağlıdır ki, adamın o yaşlılığındaki tek yaşama sevinci bu küçük kız olmuştur. Medreseleri zorla kapattırılmış, fıkıh, kelam, tefsir, akaid, tarih ve felsefe alanında kaleme aldığı onlarca eseri, yazdığı kitapları toplatılıp yakılmış, öz çocukları gibi sevdiği ve üzerine titrediği yüzlerce talebesi kendisinden kopartılmış bu yaşlı bilge, bir nevi inziva hayatına çekildiği kendi köyünde, sadece bu sevimli cici kız Guldexwîn ile teselli bulmaktadır. Bir nevi şöyle denilebilir: Bu yaşlı adam, hayatta tutunduğu tüm dallar kopartıldığı ve artık hayata resmen küstüğü bir zamanda, esrarengiz ve nasıl olduğunu hiç kimsenin bilmediği bir şekilde hayatına giren bu küçük sevimli kız sayesinde, bu küçük kızın yaramazlıkları ve yuvasına kattığı neşe sayesinde yeniden yaşama bağlanmıştır. (32) (121)

     Köylülerin adama büyük bir saygısı vardır. Onun her sözü köylüler için hüküm sayılır. Hatta köylüler arasında herhangi bir kavga veya anlaşmazlık çıksa, sorunun çözümü için bu adama giderler. Adamın ağzından çıkan her söz, kullandığı her cümle, ilim ve hikmet dolu sözlerdir. Normal konuşması bu şekildedir. Öyle ki, bazen köylülerle konuşurken, köylüler çoğu kez onun ne demek istediğini dahi anlayamazlar. Hareketleri ve davranışları bile gizemlidir. Onun davranışlarına bazen köylüler bir anlam veremezler ve kendi aralarında “Niye böyle yaptı?” diye düşünüp tartışırlar. Adamın hanımı ise tipik bir yaşlı Kürt kadınıdır. Beyaz örtülü, çitli; çitinin etrafı boncuklu. Tipik bir köylü Kürt kadını. (32) (121) 

     Öykü her ne kadar çocuklara yönelik ve baştan sona neşeli bir öykü ise de, öykünün en sonunda yürek burkan büyük bir aile dramı var. (32) (121)

     İsviçreli dünyaca ünlü “Heidi” gibi, “Kürtçe edebiyatın ilk çizgi çocuk kahramanı” olan “Guldexwîn” de aynı amaçla üretilen bir çizgi karakterdir: Çocuklara ekolojik duyarlılık ve çevre bilinci kazandırmak, çocuklara doğa sevgisini, akarsu sevgisini, bitki ve hayvan sevgisini aşılamak, köy hayatını ve doğal yaşamı sevdirmek. (32) (121)

     Tamamen “Ekolojik bir perspektifle” kaleme alınan “Kürt çocuklarının yeni sevgilisi” Guldexwîn’de doğa sevgisi, hayvan sevgisi ve çevre bilinci o derece yoğun bir şekilde işlenir ki, çocuklar bu öykü sayesinde dünyanın sadece insanlardan ibaret olmadığını, hayvanların, bitkilerin ve ağaçların da tıpkı insanlar gibi bir yaşamlarının olduğunu, dolayısıyla her canlı gibi onların da özgürce yaşama hakkının olduğunu, onların hak ve hukuklarına riâyet edilmesi gerektiğini, doğayı ve çevreyi korumamız gerektiğini öğrenirler. (2) (3)  (6) (32) (55) (121)

     Çocuklarda çevre bilincinin geliştirilmesi ve ekolojik duyarlılığın arttırılması, öyküde özellikle Guldexwîn’in yanında kaldığı ve büyük bir âlim olan dedesi Seyda Ehmed’in küçük torununa “çocukların anlayabileceği bir dille” yaptığı bilgece nasihatlerde titiz ve dokunaklı bir şekilde işlenir. (121)

     Aynı zamanda bir çevre aktivisti olan ve ekoloji alanındaki çalışmalarıyla bilinen yazar İbrahim Sediyani, özellikle Kürt toplumunda büyük sempati kazanmış bulunan “Guldexwîn” öyküsünün çizgi filmini çekebilmek için uğraş vermektedir. (2)  (6)

     ► İmza attığı İLK’ler ve EN’ler

     ■ Türkiye’de asimilasyon politikaları sonucu isimleri zorla değiştirilen yerleşim birimlerinin eski gerçek isimlerini İLK kez araştırıp biraraya toplayan kişidir. İbrahim Sediyani, henüz Diyarbakır’da öğrenci olduğu 90’lı yılların başında, Doğu, Güneydoğu, Karadeniz ve İç Anadolu olarak adlandırılan bölgeleri iki yıl boyunca ilçe ilçe gezerek ve oranın yerli halklarıyla konuşarak köylerin ve ilçelerin eski Kürtçe, Lazca, Gürcüce, Ermenîce, Rumca ve Arapça gerçek isimlerini toplamıştır. Bu emeğin ürünü olan “Adını Arayan Coğrafya” adlı kitabı, Cumhuriyet tarihinde bu alanda yapılmış İLK çalışma özelliği taşımaktadır. (1) (8) (9) (10) (20) (26) (28) (29) (30) (31) (32) (33) (41) (42) (43) (44) (118) (119) (120)

     ■ Yıllardır ülke ülke gezerek kaleme aldığı “Seyahatname”, hem muhteva hem üslup olarak gezi edebiyatı açısından bir İLK’tir. Sediyani bugüne dek 34 ülke gezmiştir ve “Seyahatname”nin şimdiye kadar 11 cildi tamamlanmıştır. (1) (11) (12) (13) (14) (15) (18) (19) (20) (26) (30) (36) (95) (96) (97) (98) (99) (100) (101) (102) (103) (104) (105) (106) (107) (108)

     ■ 70 yıllık Anadolu’dan Avrupa’ya göç tarihinde, Almanya’daki bütün camileri ziyaret etmiş ve kapısının önünde ayakkabısını çıkarmış TEK gurbetçidir. “Camilerimiz” adlı bu ilginç çalışması, Türkiye Gazetesi’nin Avrupa baskısında bölüm bölüm yayınlandı. (1) (26)

     ■ Kürtçe edebiyatın İLK çizgi çocuk kahramanı olan cici kız “Guldexwin”in yaratıcısıdır. Küçük bir köylü kızının yaramazlıklarını anlatan, “Kürtler’in Heidi’si” denilen ve Kürtçe kaleme alınan “Guldexwîn”, çocuklara doğa sevgisi ve çevre bilinci kazandırma amacıyla hazırlanan bir çalışmadır. İbrahim Sediyani’nin yazdığı ve Zişan Özeke’nin çizdiği “Guldexwîn”, Kürtçe çocuk edebiyatı tarihindeki İLK Kürt çizgi karakteridir. Sediyani, özellikle Kürt toplumunda büyük sempati kazanmış bulunan “Guldexwîn” öyküsünün çizgi filmini çekebilmek için uğraş vermektedir. (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (26) (52) (53) (54) (55) (121)

     ■ 2012 sonunda Myanmar (Burma) egemenliği altındaki Arakan topraklarında Müslüman Rohingya halkına karşı gerçekleştirilen ve 1640 Rohingya Müslüman’ın hunharca katledildiği son katliâmın canlı şahidi ve bu korkunç katliamı Türkiye’ye ve dünyaya İLK duyuran gazetecidir. Bütün dünya devletleri ve medyası bu katliâmı İLK olarak Sediyani’nin Arakan’dan bunu yazıp duyurmasıyla öğrenmiştir. (1) (26) (56) (57) (58) (59) (60) (61)

     ■ Yeni kurulan Cumhuriyet rejimine karşı 1925 yılında gerçekleşen Şeyh Said Kıyamı ile ilgili bugüne kadarki EN geniş kapsamlı eseri ortaya koyan araştırmacıdır. 2014 yılında yayınlanan “Bütün Yönleriyle Şeyh Said Kıyamı” adlı 2 ciltlik kitabı 748 sayfa hacmindedir ve kıyam hadisesini dînî, siyasî, etnik, sosyal, ekonomik ve kültürel tüm boyutlarıyla ele alıyor. (63)

     ■ Avrupa’nın kuzeyinde, Kuzey Denizi kıyısı boyunca uzanan ve Hollanda, Almanya ve Danimarka arasında üçe bölünmüş bir coğrafya olan Frizya (Friesland)’yı ve bu üç devlet altında etnik azınlık olarak yaşayan Friz halkını anlatan “Frizya ve Günümüzde Frizler” adlı kitabı, Frizler ve Frizya hakkında Türkçe olarak kaleme alınmış ve Türkiye’de yayınlanmış İLK kitap olma özelliğine sahiptir. 2020 yılında yayınlanan kitap, başta Hollanda ve Frizya medyası olmak üzere uluslararası medyada büyük yankı uyandırmıştır. Kitapla ilgili 5 ayrı ülkede (Türkiye, Hollanda, Frizya, Kürdistan, Almanya) ve 6 farklı dilde (Türkçe, Flamanca, Frizce, İngilizce, Danca, Almanca) haber ve yazılar kaleme alınmıştır. Uluslararası medya, Sediyani’nin kitabını “Frizya ve Frizler hakkında Türkiye’deki ilk kitap yayınlandı” başlığıyla kamuoyuna duyurmuşlardır. (77) (78) (79) (80) (81) (82) (83) (84)

     ► Kaynakça

 1. Vikipedi, İbrahim Sediyani, https://tr.wikipedia.org/wiki/İbrahim_Sediyani
 2. Artık Kürt çocuklarının da Heidi’si var, Tunca Öğreten, Taraf Gazetesi, 9 Nisan 2014, http://arsiv.taraf.com.tr/haber-artik-kurt-cocuklarinin-da-heidisi-var-152294/
 3. Kürtçe Edebiyatın İlk Çizgi Çocuk Kahramanı “Guldexwîn”, Diwan Yayınları’ndan Çıktı, Siirt News, 30 Mayıs 2013, http://www.siirtnews.com/haber-4008-.html
 4. Kürtler’in ilklerini merak ediyor musunuz?, Nûçe Haber, 30 Aralık 2012, http://www.nucehaber.com/haber/kultur/kurtlerin-ilklerini-merak-ediyor-musunuz/3482.html
 5. Dili Kesik Halkın Yarattığı İlkler, Başkale News, 25 Ocak 2013, http://www.baskalenews.com/haber/dili-kesik-halkin-yarattigi-ilkler-1204.html
 6. İbrahim Sediyani’yle Guldexwîn’i konuştuk, IMC TV, 10 Nisan 2014, http://www.dailymotion.com/video/x1nceu1_ibrahim-sediyani-yle-guldexwin-i-konustuk_news
 7. Kürt Edebiyatı’nda Bazı İlkler, Ridwan Xelîl, Zman û Wêjeya Kurdî, https://zimanuwejeyakurdi.wordpress.com/2013/10/11/kurt-edebiyatinda-bazi-ilkler/
 8. Adıyla yaşamayan topraklar, Hatice Saka, Yeni Şafak Gazetesi, 16 Kasım 2009, http://www.yenisafak.com.tr/kultur-sanat/adiyla-yasamayan-topraklar-223436
 9. Bir Özgürlük Mücadelesi: Adını Arayan Coğrafya, Yavuz Yılmaz, Fıtrat, 2 Ocak 2010, http://www.fitrat.com/dusunce_analiz_detay.php?id=6583
 10. İbrahim Sediyani TV Net’e konuk oldu, TV Net, 3 Kasım 2009, http://www.youtube.com/watch?v=sbMa1EGBZtE
 11. Wie fremde Augen auf Konstanz blicken, Kirsten Schlüter, Südkurier Zeitung, 9 Nisan 2010, http://www.suedkurier.de/region/kreis-konstanz/konstanz/Wie-fremde-Augen-auf-Konstanz-blicken;art372448,4241790
 12. “Kürtler’in Evliya Çelebi’si” Seyyah İbrahim Sediyani, Haber Diyarbakır’a Konuştu, Cesim İlhan, Haber Diyarbakır, 21 Nisan 2013, http://www.haberdiyarbakir.com/kurtlerin-evliya-celebisi-seyyah-ibrahim-sediyani-haberdiyarbakira-konustu-58192h/
 13. Sediyani’nin Balkan Seyahatnamesi Uygurca’ya Çevriliyor, Ufkumuz, 13 Nisan 2012, http://www.ufkumuz.com/sediyaninin-balkan-seyahatnamesi-uygurcaya-cevriliyor-16615h.htm
 14. Reiziger Ibrahim Sediyani laat Turkije kennismaken met Haarlem, Haarlem Updates, 16 Ekim 2016, http://www.haarlemupdates.nl/2016/10/16/reiziger-ibrahim-sediyani-laat-turkije-kennismaken-haarlem/
 15. Sediyani Seyahatnamesi Hollanda Medyasında, Sediyani Haber, 16 Ekim 2016, http://www.sediyani.com/?p=13889
 16. Sediyani’nin Şiir Kitabı “Gülistan” Çıktı, Haksöz Haber, 9 Mart 2012, http://www.haksozhaber.net/sediyaninin-siir-kitabi-gulistan-cikti-28258h.htm
 17. Altı dilde yazılmış şiiri var Gülistan’ında, Hikmet Kızıl, Dünya Bizim, http://www.dunyabizim.com/ibrahimsediyani/10739/alti-dilde-yazilmis-siiri-var-gulistaninda.html
 18. Batıyı Doğuya Anlatan Yazar: İbrahim Sediyani, Haksöz Haber, 8 Şubat 2011, http://www.haksozhaber.net/batiyi-doguya-anlatan-yazar-ibrahim-sediyani-19442h.htm
 19. Die Verteidigung Sachsens und warum Karl May die Indianer liebte, Gerhard Zwerenz, Poetenladen, 9 Ocak 2011, http://www.poetenladen.de/zwerenz-gerhard-sachsen99-53-ddr-54-orden.htm
 20. Yazar İbrahim Sediyani, Kürt Kültürü, http://www.kurtkulturu.com/YazarDetay/4/ibrahim-sediyani
 21. Batman’da Piramitler mi Var?, Sediyani Haber, 27 Ekim 2018, http://www.sediyani.com/?p=25089
 22. Die Pyramiden von Batman in der Türkei – Eine Sensation wie Göbeklitepe?, Fischinger Online, 6 Kasım 2018, https://www.youtube.com/watch?v=8ZKwywzuGIw
 23. Halep Ordaysa Piramitler de Batman’dadır, Muazzez Hêja Baktaş, Nerina Azad, 9 Kasım 2018, https://www.nerinaazad.org/tr/columnists/muazzez-baktas/halep-ordaysa-piramitler-de-batmandadir
 24. Piramit Benzeri Tepeler Vatandaşları Heyecanlandırdı, İhlas Haber Ajansı, 14 Kasım 2018, https://www.iha.com.tr/batman-haberleri/piramit-benzeri-tepeler-vatandaslari-heyecanlandirdi-2156076/
 25. Okçu Yusuf Kimdir?, İbrahim Sediyani, Karakoçan İnfo, 7 Kasım 2006, http://www.sediyani.com/?p=2569
 26. İbrahim Sediyani’nin “Siyah Devrim” Kitabı Çıktı, Ufkumuz, 8 Mayıs 2015, http://www.ufkumuz.com/ibrahim-sediyaninin-siyah-devrim-kitabi-cikti-42364h.htm
 27. Kürdüm Doğruyum Çalışkanım, Ufuk Coşkun, Kaldırım Yayınları, İstanbul 2014
 28. Asimilasyon ilk başta Karadeniz’de başlatıldı, Xopuri Lazi, Kolkhoba, 18 Temmuz 2011, http://www.ufkumuz.com/asimilasyon-ilk-once-karadenizde-ba-3467yy.htm
 29. Hükûmetin bu adımını desteklemek, her yurttaşın görevidir, Ufkumuz, 29 Eylül 2012, http://www.ufkumuz.com/hukumetin-bu-adimini-desteklemek-her-yurttasin-gorevidir-20191h.htm
 30. Türkiye’deki bütün trafik levhaları yalan söylüyor, Perwer Yaş, ANF News, 2 Ekim 2013, http://www.firatnews.com/gallery/turkiye-deki-butun-trafik-levhalari-yalan-soyluyor
 31. Türkiye’deki şehir ve köy isimlerinin yarısı uydurmadır, Mustafa Kılıç, Taraflı Gazete, 25 Şubat 2014, http://www.ufkumuz.com/turkiyedeki-sehir-ve-koy-isimlerinin-yarisi-uydurmadir-7802yy.htm
 32. Bir Yaşam Biçimi Olarak Yazmak, Şeniz Ayaz, Kitap Haber, 1 Ekim 2012, http://www.kitaphaber.com.tr/bir-yasam-bicimi-olarak-yazmak-k1092.html
 33. Kürtler’i kim temsil edebilir?, Yıldız Ramazanoğlu, Zaman Gazetesi, 22 Kasım 2009, http://www.zaman.com.tr/yorum_yorum-yildiz-ramazanoglu-kurtleri-kim-temsil-edebilir_918764.html
 34. VfR News, Nilkheim – Aschaffenburg, Juni 1999
 35. “Muzaffer” Bir Komutan Gibi “Âbâd” Fethetmenin Yolu, “İslam” İle “Âbâd” Olmaktan Geçer, İbrahim Sediyani, Sediyani Seyahatnamesi, cilt 1, Pakistan ve Keşmir gezisi, 24 Şubat 2006,  http://www.sediyani.com/?p=102
 36. İbrahim Sediyani’nin çalışmaları okullarda, Yeryüzü Haber, 28 Mart 2011, http://www.yeryuzuhaber.com/ibrahim-sediyaninin-calismalari-okullarda-haberi-10548.html
 37. Sabah Gazetesi’ni Niçin Mahkemeye Verdim, İbrahim Sediyani, Sediyani Haber, 1 Ekim 2016, http://www.sediyani.com/?p=13760
 38. Mavi Marmara’da İhaneti Gördük, Ceyda Karan, Cumhuriyet Gazetesi, 3 Temmuz 2016, http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/561681/Mavi_Marmara_eylemcisi_ibrahim_Sediyani_AKP_ve_iHH_ye_isyan_etti.html
 39. Dik Duruş mu Takla mı?, Mehmet Altan, Özgür Düşünce Gazetesi, 29 Haziran 2016, http://www.ozgurdusunce1.com/mehmet-altan/dik-durus-mu-takla-mi-24675/
 40. Suriyeliler’e Müjde de Türkler’e de Müjde mi?, Ertuğrul Özkök, Hürriyet Gazetesi, 5 Temmuz 2016, http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/ertugrul-ozkok_10/suriyelilere-mujde-de-turklere-de-mujde-mi_40130815
 41. Yer İsimleri İçin İmza Kampanyası Başlatıldı, Ufkumuz, 21 Ocak 2011, http://www.ufkumuz.com/yer-isimleri-icin-imza-kampanyasi-baslatildi-8921h.htm 
 42. Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz, Murat Köylü, Yeşil Gazete, 21 Mart 2011, https://yesilgazete.org/blog/2011/03/21/butun-isimlerimizi-geri-istiyoruz/
 43. Yürekten gelen inşalar, Cihan Aktaş, Taraf Gazetesi, 21 Şubat 2011, http://arsiv.taraf.com.tr/yazilar/cihan-aktas/yurekten-gelen-insalar/15099/
 44. İnsanlar ve isimler, Hidayet Şefkatli Tuksal, Taraf Gazetesi, 11 Ekim 2012, http://arsiv.taraf.com.tr/yazilar/hidayet-sefkatli-tuksal/insanlar-ve-isimler/23486/
 45. Lanet Olsun Böyle Dünyaya ve Böyle İnsanlığa, İbrahim Sediyani, Haksöz Haber, 29 Temmuz 2011, http://www.haksozhaber.net/lanet-olsun-boyle-dunyaya-ve-boyle-insanliga-22062yy.htm
 46. Kürdistan Halkına Somali Çağrısı, İbrahim Sediyani, Kurdistan Post, 2 Ağustos 2011, http://eu.kurdistan-post.eu/yasam/3689-krdistan-halkna-somali-ars-brahim-sediyani.html
 47. Tokat Halkına Somali Çağrısı, Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği (TOKAD) Basın Bildirisi, Ayşe Yılmaz, 4 Ağustos 2011, http://www.tokad.org/2011/08/04/tokat-halkina-somali-cagrisi/
 48. Sediyani’nin Somali çağrısı yankı buldu: Siirt’te 11 sendika tüm iftar programlarını iptal etti, Siirt’ten Öte, 7 Haziran 2011, http://www.sediyani.com/?p=4957
 49. Ufkumuz Dadaab Mülteci Kampı’nda, Ufkumuz, 6 Kasım 2011, http://www.ufkumuz.com/ufkumuz-dadaab-multeci-kampinda-foto-13159h.htm
 50. Dadaab Mülteci Kampı Raporu, İbrahim Sediyani, Ufkumuz, 15 Kasım 2011, http://www.ufkumuz.com/dadaab-multeci-kampi-raporu-3946yy.htm
 51. Müslüman Oldu, “İbrahim Sediyani” İsmini Aldı, Ufkumuz, 13 Kasım 2011, http://www.ufkumuz.com/musluman-oldu-ibrahim-sediyani-ismini-aldi-13270h.htm
 52. “Guldexwîn” Çizgi Film Kahramanım, Erkan Özkalay, Cizre Postası, 15 Nisan 2014, http://www.cizrepostasi.com/guldexwin-cizgi-film-kahramanim-206yy.htm
 53. Kürt Çocuklarının Guldexwîn’i (Heidi’si), Ronya Emel Aydın, Hakkari İdeal Haber, 10 Nisan 2014, http://www.hakkariidealhaber.com/kurt-cocuklarinin-guldexwin-i-heidi-si-1012h.htm
 54. Mızginî Mızginî Guldexwîn Derket, Siirt’ten Öte, 1 Ağustos 2013, http://www.siirttenote.com/2013/08/01/mizgini-mizgini-guldexwin-derket/
 55. Kürtler’in Heidi’si Şemzînanlı Guldexwîn, Özgür Gündem Gazetesi, 25 Mart 2012, http://www.ozgur-gundem.com/index.php?haberID=35933&haberBaslik=K%C3%BCrtlerin%20Heidi%E2%80%99si%20%C5%9Eemz%C3%AEnanl%C4%B1%20Guldexw%C3%AEn&action=haber_detay&module=nuce
 56. Arakan’da şiddet değil, soykırım var, Anadolu Ajansı, 29 Kasım 2012, http://www.bik.gov.tr/arakan-da-siddet-degil-soykirim-var-haberi-17503/
 57. Arakan’da 850 kişiyi vahşice katlettiler, İhlas Son Dakika, 25 Ekim 2012, http://www.ihlassondakika.com/haber/Arakanda-850-kisiyi-vahsice-katlettiler_508540.html
 58. İslam Dünyasına ACİL Çağrı, İbrahim Sediyani, Ufkumuz, 27 Ekim 2012, http://www.ufkumuz.com/islam-dunyasina-acil-cagri-5444yy.htm
 59. Dünyanın En Mazlum Milleti: Rohingyalar, İbrahim Sediyani, Bilge Adamlar Dergisi, Yıl: 12 – Sayı: 35, Nisan 2014, http://www.ufkumuz.com/dunyanin-en-mazlum-milleti-rohingyalar-8650yy.htm
 60. İbrahim Sediyani Arakan’da Yaşanan Zulüm ve Katliamları Anlattı, Kudüs TV, 12 Aralık 2012, http://www.videoislami.com/view/17247/brahim-sediyani-arakanda-yaanan-zulm-ve-katliamlar-anlatt/
 61. Arakan vahşetinin eşi benzeri yok, Esra İpek Uçar, Bugün Gazetesi, 27 Kasım 2013, http://www.bugun.com.tr/arakan-vahsetinin-esi-benzeri-yok-yazisi-875926
 62. Taziye Teşekkürü, İbrahim Sediyani, Ufkumuz, 30 Eylül 2014, http://www.ufkumuz.com/taziye-tesekkuru-9765yy.htm
 63. Sediyani’den 2 ciltlik eser: “Bütün Yönleriyle Şeyh Said Kıyamı”, Ufkumuz, 31 Ekim 2014, http://www.ufkumuz.com/sediyaniden-2-ciltlik-eser-butun-yonleriyle-seyh-said-kiyami-37929h.htm
 64. Aşkabat Feminist Cumhuriyeti, İbrahim Sediyani, Sediyani Haber, 12 Mart 2017, http://www.sediyani.com/?p=15247
 65. Sediyani’den yeni kitap: “Sözlerim Var Sevgiye Dair”, Ufkumuz, 26 Şubat 2015, http://www.ufkumuz.com/sediyaniden-yeni-kitap-sozlerim-var-sevgiye-dair-40755h.htm
 66. www.sediyani.com
 67. Adalet Zemini, İbrahim Sediyani, Sediyani Haber, 16 Kasım 2016, http://www.sediyani.com/?p=14382
 68. Uluslararası Senegal ve Batı Afrika Kültür, Sanat ve Dayanışma Derneği (USEBAD) Kuruldu, Sediyani Haber, 31 Ekim 2016, http://www.sediyani.com/?p=14189
 69. Hak ve Adalet Platformu, Hakkımızda: Biz Kimiz?, Hak ve Adalet Platformu, 18 Mart 2018, http://www.hakveadalet.org/hakkimizda
 70. Piramit Benzeri Tepeler Vatandaşları Heyecanlandırdı, Milliyet Gazetesi, 14 Kasım 2018, http://www.milliyet.com.tr/piramit-benzeri-tepeler-vatandaslari-batman-yerelhaber-3154693/
 71. Batman Piramitleri Vatandaşları Heyecanlandırdı, Takvim Gazetesi, 14 Kasım 2018, https://www.takvim.com.tr/yasam/2018/11/14/batman-piramitleri-vatandaslari-heyecanlandirdi?paging=3
 72. Batman Piramitleri Vatandaşları Heyecanlandırdı, Habertürk Gazetesi, 14 Kasım 2018, https://www.haberturk.com/batman-piramitleri-vatandaslari-heyecanlandirdi-2220664
 73. Batman’da Bulunan Piramit Benzeri Yapılar Heyecanlandırdı, Batman Olay Gazetesi, 14 Kasım 2018, http://www.batmanolaygazetesi.com/haber-batman-da-bulunan-piramit-benzeri-yapilar-heyecanlandirdi-7744.html
 74. Arjantin’deki Kayıp Annelerinden Türkiye’deki Cumartesi Annelerine Selam Var, Sediyani Haber, 25 Nisan 2019, http://www.sediyani.com/?p=28683
 75. Madres de Plaza de Mayo – 25 de Abril de 2019 (Sediyani Haber en Buenos Aires / Argentina), https://www.youtube.com/watch?v=Oxs9XNoYlj8&t=234s
 76. İbrahim Sediyani’nin Yeni Kitabı Çıktı: “Aydın Duruşu ve Erdemli Olmak”, Sediyani Haber, 17 Aralık 2019, http://www.sediyani.com/?p=31247
 77. Sediyani’nin Yeni Çıkan Kitabı Türkiye’de Bir İlk: “Frizya ve Günümüzde Frizler”, Sediyani Haber, 21 Mart 2020, http://www.sediyani.com/?p=32468
 78. Eerste Boek over Friesland en de Friezen in Turkije Verschenen, Groot Fryslân, 7 Nisan 2020, https://www.grootfryslan.nl/grootfryslan/eerste-boek-over-friesland-en-de-friezen-in-turkije-verschenen
 79. Earste Boek oer Fryslân en de Friezen yn Turkije Ferskynd, It Nijs, 8 Nisan 2020, https://www.itnijs.frl/2020/04/earste-boek-oer-fryslan-en-de-friezen-yn-turkije-ferskynd/
 80. Koerdische Schrijver Verliefd op Friesland, Kirsten van Santen, Leeuwarder Courant, 28 Nisan 2020, https://www.lc.nl/cultuur/Koerdische-schrijver-verklaart-Friesland-de-liefde-25601196.html
 81. Kurdish Journalist Writes Book About Friesian People, Wladimir van Wilgenburg, Kurdistan 24, 4 Mayıs 2020, https://www.kurdistan24.net/en/news/8a6f15d7-1e8b-4d46-a191-33c745f5e0fa
 82. Sûnder Eigen Taal is in Folk Ferlern, Willem Schoorstra, Omrop Fryslân, 12 Mayıs 2020, https://www.omropfryslan.nl/nijs/958353-kollum-sunder-eigen-taal-folk-ferlern
 83. Kurdisk Forfatter Skriver Bog om Friserne, Jens Nygaard, Flensborg Avis, 12 Mayıs 2020, https://www.fla.de/wp/dailys/kurdisk-forfatter-skriver-bog-friserne/
 84. Deze Koerdische Journalist Schreef Een Boek Over Friesland – In Het Turks, Ewout Klei, De Kenttekening, 20 Mayıs 2020, https://dekanttekening.nl/interview/deze-koerdische-journalist-schreef-een-boek-over-friesland-in-het-turks/
 85. Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 9, İbrahim Sediyani, Sediyani Seyahatnamesi, cilt 8, bölüm 9, Bangladeş ve Rohingya gezisi, 6 Eylül 2013, http://www.sediyani.com/?p=10231
 86. Kürt Dil Hareketi, İbrahim Sediyani, Sediyani Haber, 9 Haziran 2020, http://www.sediyani.com/?p=33998
 87. Fevzi Bulgan ile Kürt Dil Hareketi Üzerine, Saydo TV, 2 Ağustos 2020, https://www.youtube.com/watch?v=F6dI34opPWs&t=210s
 88. Barij Celalî ile Kürt Dil Hareketi Üzerine, Kürt Dil Hareketi Kuruluyor: Diliniz Olmadan, Bütün Kimlik ve Sıfatlarınız Eksiktir, Ferhat Yaşar, Gazete Duvar, 15 Ağustos 2020, https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/08/15/kurt-dil-hareketi-kuruluyor-diliniz-olmadan-butun-kimlik-ve-sifatlariniz-eksiktir
 89. Ziman, Mirov û Hebun – Dil, İnsan ve Varoluş, Aydın Dere, Nerina Azad, 11 Ekim 2020, https://www.nerinaazad.co/tr/news/opinions/articles/ziman-mirov-u-hebun-dil-insan-ve-varolus
 90. Kürt Dil Hareketi (HezKurd) Doğuyor, İbrahim Sediyani, Sediyani Haber, 13 Ekim 2020, http://www.sediyani.com/?p=36301
 91. Herekata Zimanê Kurdî Desteya Rêveberiya Xwe Ragihand, Rûdaw, 15 Ekim 2020, https://www.rudaw.net/kurmanci/kurdistan/151020207
 92. HezKurd Yönetim Kurulunda Yer Alacak İsimleri Açıkladı, Peyama Kurd, 15 Ekim 2020, http://peyamakurd.info/K%C3%BCrdistan/hezkurd-yoenetim-kurulunda-yer-alacak-isimleri-acikladi
 93. Kürtçe Dil Hareketi Kuruluşunu İlan Etti, Independent Türkçe, 15 Ekim 2020, https://www.indyturk.com/node/258461/haber/k%C3%BCrt%C3%A7e-dil-hareketi-kurulu%C5%9Funu-ilan-etti
 94. Kürtçe Dil Hareketi Kuruluşunu İlan Etti, KRD News, 15 Ekim 2020, http://www.krdnews.net/kurtce-dil-hareketi-kurulusunu-ilan-etti
 95. Dünyada En Çok Merak Edilen Ülke: Mısır, İbrahim Sediyani, Sediyani Seyahatnamesi, cilt 1, Mısır gezisi, 13 Temmuz 2006, http://www.sediyani.com/?p=187
 96. Bir Günde 4 Ülke ve Alpler’in Eteklerinde 4 Gün – 1, İbrahim Sediyani, Sediyani Seyahatnamesi, cilt 2, Almanya, Avusturya, Liechtenstein ve İsviçre gezisi, 23 Nisan 2008, http://www.sediyani.com/?p=1569
 97. Alpler’in En Başından En Sonuna ve En Tepesinden En Aşağısına – 1, İbrahim Sediyani, Sediyani Seyahatnamesi, cilt 2, Almanya, Avusturya ve İtalya gezisi, 24 Temmuz 2008, http://www.sediyani.com/?p=1915
 98. Doğu ile Batı Arasında Sınırlar Kalkınca – 1, İbrahim Sediyani, Sediyani Seyahatnamesi, cilt 2, Almanya ve Çekya gezisi, 5 Kasım 2008, http://www.sediyani.com/?p=2203
 99. Su: Akarsa Nehir, Düşerse Şelâle, Durursa Göl Olur – 1, Sediyani Seyahatnamesi, cilt 3, Almanya, Avusturya, İsviçre ve Fransa gezisi, 24 Aralık 2009, http://www.sediyani.com/?p=2342
 100. Su Yazılan Tarih, İbrahim Sediyani, Sediyani Seyahatnamesi, cilt 4, İsrail gezisi, 7 Haziran 2010, http://www.sediyani.com/?p=4083
 101. Balkanlar’ın En Kilitli Kapısından İçeri – 16, İbrahim Sediyani, Sediyani Seyahatnamesi, cilt 5, Arnavutluk ve Makedonya gezisi, 21 Aralık 2010, http://www.sediyani.com/?p=4426
 102. Yaseminler Gülümsüyordu Ellerimiz Kavuştuğunda – 1, İbrahim Sediyani, Sediyani Seyahatnamesi, cilt 6, İran gezisi, 12 Ekim 2011, http://www.sediyani.com/?p=5513
 103. Masai Ülkesinde Mülteci Kamplarına Serdim Seccademi – 1, İbrahim Sediyani, Sediyani Seyahatnamesi, cilt 7, Kenya gezisi, 21 Kasım 2011, http://www.sediyani.com/?p=5562
 104. Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 1, İbrahim Sediyani, Sediyani Seyahatnamesi, cilt 8, Bangladeş ve Rohingya gezisi, 12 Aralık 2012, http://www.sediyani.com/?p=9348
 105. Erdem ve Bilgelik Arıyorsan Nehirlerin Akıntısını Takip Et – 1, İbrahim Sediyani, Sediyani Seyahatnamesi, cilt 9, Hollanda, Frizya ve Belçika gezisi, 18 Haziran 2016, http://www.sediyani.com/?p=12585
 106. Vikingler Selam Durdu Ben Âşık Olunca İskandinavya’ya – 26, İbrahim Sediyani, Sediyani Seyahatnamesi, cilt 10, Danimarka, İsveç ve Norveç gezisi, 6 Haziran 2017, http://www.sediyani.com/?p=16632
 107. Gümüş Nehir’in Kıyısındaki Başkentlerin Meydanlarında Haykırdım Sana Olan Sevgimi – 1, İbrahim Sediyani, Sediyani Seyahatnamesi, cilt 11, Arjantin ve Uruguay gezisi, 31 Mayıs 2019, http://www.sediyani.com/?p=29208
 108. Baltık Kıyılarında Her Gün Bir Ülke – 1, İbrahim Sediyani, Sediyani Seyahatnamesi, cilt 12, Letonya, Estonya ve Litvanya gezisi, 12 Kasım 2019, http://www.sediyani.com/?p=30964
 109. İbrahim Sediyani ile Şiir ve “Gülistan” Üzerine, Hikmet Kızıl, Kahta Diyalog, 9 Ağustos 2012, http://www.ufkumuz.com/ibrahim-sediyani-ile-siir-ve-gulistan-uzerine-19216h.htm
 110. Seni Sevmek, Şiir: İbrahim Sediyani, Okuyan: Yusuf Can, http://www.youtube.com/watch?v=t5V5G0jUFy8
 111. Ağladıkça Yeşile Çalar Gözlerin, Şiir: İbrahim Sediyani, Okuyan: Yusuf Can, http://www.izlevideo.net/yusuf-can-agladikca-yesile-calar-gozlerin-ruh-daslar-762478.html
 112. Mavi Düşler, Şiir: İbrahim Sediyani, Beste: Grup Kardeşlik Çağrısı, http://www.youtube.com/watch?v=4ZeaeH1Lhrs
 113. Sediyani’nin Şiirleri Tahran Şiir Gecesi’nde, Tasfiye Dergisi, 3 Ekim 2011, http://www.tasfiyedergisi.com/direnen-edebiyat/?p=2283
 114. Üsküdar Şiir Gecesi’nde “Ağladıkça Yeşile Çalar Gözlerin” Esintisi, Ufkumuz, 13 Nisan 2014, http://www.ufkumuz.com/uskudar-siir-gecesinde-agladikca-yesile-calar-gozlerin-esintisi-30712h.htm
 115. Şairler Barışa Kanat Oldu, Sediyani Haber, 22 Nisan 2016, http://www.sediyani.com/?p=12038
 116. Bütün Yönleriyle Şeyh Said Kıyamı, İbrahim Sediyani, c. 2, s. 697, Şura Yayınları, İstanbul 2014
 117. Adını Arayan Coğrafya, İbrahim Sediyani, s. 177 – 179, Özedönüş Yayınları, İstanbul 2009
 118. “Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz” Kampanyasına Yoğun İlgi, Ufkumuz, 26 Ocak 2011, http://www.ufkumuz.com/butun-isimlerimizi-geri-istiyoruz-kampanyasina-yogun-ilgi-8964h.htm
 119. Bize İsimlerimizi Geri Verin, İbrahim Sediyani, Ufkumuz, 3 Ocak 2011, http://www.ufkumuz.com/bize-isimlerimiz-3031yy.htm
 120. Başbakan Erdoğan’a Açık Mektup, İbrahim Sediyani, Ufkumuz, 19 Eylül 2013, http://www.ufkumuz.com/basbakan-erdogana-acik-mektup-7037yy.htm
 121. Çizgi Filmlerde Siyasî ve İdeolojik Propaganda, İbrahim Sediyani, Ufkumuz, 9 Haziran 2013, http://www.ufkumuz.com/cizgi-filmlerde-siyasi-ve-ideolojik-propaganda-6477yy.htm

═ ● ═

≈ KİTAPLARI ≈

* * *

≈ SEYAHATNAMELERİ ≈

* * *

≈ YARATTIĞI ÇİZGİ KARAKTERLER ≈

foto-1-kopya

* * *

≈ BİLİMSEL KEŞİFLERİ ≈

* * *

≈ KURDUĞU YAYIN ORGANLARI ≈

* * *

≈ KURDUĞU SİVİL TOPLUM HAREKETLERİ ≈

* * *

≈ KURDUĞU DEVLETLER ≈

 

6935 Total Views 10 Views Today