Gülistan

 

isediyani

Gülistan, İbrahim Sediyani, şiir, 79 sayfa, Ekin Yayınları, İstanbul 2012

 

 

 

 

     ► Sediyani’nin Şiir Hayatı ve Şiir Kitabı

     “Gülistan” adlı şiir kitabı bulunan İbrahim Sediyani, 3 ayrı dilde (Türkçe, Kürtçe, Almanca) şiirler yazan bir şairdir.

     Şiir yazmaya ilkokul 3. sınıfta, henüz 9 yaşındayken başladı. Almanca yazıyordu. Almanya’da, Bavyera eyaletinin Aschaffenburg şehrine bağlı Laufach köyünde yaşıyorlardı ve burda ilkokul öğrencisiydi. İlk şiirleri Almanca’dır. O gün okulda yaşanan olayları, sınıfta veya teneffüste yaşadıklarını komik ve mizahî bir dille yazar, son ders saatinin sonlarına doğru öğretmeni kendisini tahtaya çıkarır, eğer bugün şiir yazdıysa okumasını rica ederdi. O da tahtaya çıkar ve okurdu. Öğretmeni ve sınıf arkadaşları gülmekten yerlere yatarlardı. Bütün gün sınıfta olanları, teneffüste veya okulun bahçesinde yaşananları komik bir anlatımla, mizah diliyle ve kafiyeli olarak kaleme alıyordu.

     Sonra ailece memlekete döndüler. Ortaokul ve liseyi Türkiye’de okudu. Şiire ara vermedi. Fakat artık Almanca yazmıyordu. Türkçe ve bazen de Kürtçe yazıyordu. Şiirlerinin sadece dili değil, içeriği ve rengi de değişmişti. Ortaokul ve lise boyunca yazdığı şiirler, aşk şiirleridir. Şiirleri artık öğretmenlerini ve okul arkadaşlarını güldürmüyor, bilâkis hüzünlendiriyor, hislendiriyordu.

     Lise döneminde İslamî düşünce yapısı ile tanışınca ve yavaş yavaş siyasî bilinç de kazanmaya başlayınca, kişiliğinde ve yaşantısında ciddî bir değişiklik meydana geldi. Bu, haliyle şiirlerine de yansıdı. Kişiliği ve yaşantısı tamamen değişti ancak şiirlerinden o “aşk” ve “hüzün” duygusunu, şiirlerine anlam katan o “rûh”u asla söküp atmadı.

     Çok erken yaşlarda şiir yazmaya başladığı halde şiirlerini çok geç yayınlatmaya başlamıştır. Şiirlerini çeşitli platformlarda ve yayın organlarında yayınlatmaya başladığından itibaren olağanın üzerinde bir ilgiyle karşılandı. 2008 yılında “Seni Sevmek” ve 2009 yılında “Ağladıkça Yeşile Çalar Gözlerin” adlı şiirleri ses sanatçısı Yusuf Can tarafından seslendirilip okununca kısa sürede dilden dile dolaşan şiirler halini aldılar. Kendisinin de yolcuları arasında bulunduğu 31 Mayıs 2010 tarihindeki Mavi Marmara için kaleme aldığı “Mavi Düşler” adlı şiiri Kardeşlik Grubu tarafından bestelendi ve adeta Gazze insanî yardım seferinin marşı haline geldi.

     Almanca şiirleri Almanya’nın en saygın şiir platformlarından Poetenladen tarafından “cesur kelimeler, müthiş bir romantizm” olarak taltif edildi. Alman şiir otoriteleri, İbrahim Sediyani hakkında “Batı felsefe ve edebiyatının kaybolan özgürlükçü ve devrimci rûhunun, göçmen bir yabancının şahsında yeniden dirilmesi” nitelemesinde bulundular.

     İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Tahran Sanat Enstitüsü tarafından İran’a davet edildi ve 20 Eylül 2011 tarihinde Tahran Şiir Gecesi’nde sahne aldı. Tahran Edebiyat Parkı içindeki Şiir Bahçesi’nde düzenlenen ve Abbas Bratîpur, Abdurrahîm Saidî Rad, Ali Dawudî, Ali Muallim Damğanî, Cevad Zehtab, Mehdi Muzafferî Sawecî, Muhammed Hûseyn Caferyan, Muhammed Remedanî Ferxanî gibi İran’ın ünlü şairlerinin sahne aldığı gecede İbrahim Sediyani, sahne alan tek yabancı şairdi.

     9 Mart 2012 tarihinde “Gülistan” adlı şiir kitabı yayınlandı. Kitap, 17’si Türkçe, 6’sı Kürtçe, 1’i Almanca, 1’i de 6 dilde (Türkçe, Kürtçe, Almanca, İngilizce, Arapça, Farsça) olmak üzere toplam 25 şiirden oluşuyor.

     13 Nisan 2014 tarihinde İstanbul’un Üsküdar semtinde düzenlenen Üsküdar Şiir Gecesi’nde sahne aldı. Yine geceye yurt dışından davet edilen tek şairdi.

     22 Nisan 2016 tarihinde İzmir’de “Barışa Kanat Olmak” adıyla düzenlenen Şiir Akşamı’na Almanya’dan davet edildi ve dünyanın farklı ülkelerinden şairlerle birlikte sahne aldı.

     Kitap Hakkında Yazılan Makaleler

     Altı Dilde Yazılmış Şiiri Var “Gülistan”ında / Hikmet Kızıl

     (Dünya Bizim, 24 Ağustos 2012)

     http://www.sediyani.com/?p=679

     Kitap Hakkında İbrahim Sediyani ile Yapılan Röportajlar

     İbrahim Sediyani ile Şiir ve “Gülistan” Üzerine

     (Kahta Diyalog, Hikmet Kızıl, 1 Ağustos 2012)

     http://www.sediyani.com/?p=6988

     Bir Yaşam Biçimi Olarak Yazmak

     (Kitap Haber, Şeniz Ayaz, 1 Ekim 2012)

     http://www.sediyani.com/?p=6992

     ► Video

     Seni Sevmek

     (Şiir: İbrahim Sediyani – Okuyan: Yusuf Can)

     http://www.sediyani.com/?p=859

     Ağladıkça Yeşile Çalar Gözlerin

     (Şiir: İbrahim Sediyani – Okuyan: Yusuf Can)

     http://www.sediyani.com/?p=861

     Ülkemin Türküsü

     (Şiir: İbrahim Sediyani – Okuyan: Yusuf Can)

     http://www.sediyani.com/?p=863

     Mavi Düşler

     (Şiir: İbrahim Sediyani – Beste: Yaşar Burak – Seslendiren: Kardeşlik Çağrısı)

     http://www.sediyani.com/?p=867

– KÜNYE –
 
Gülistan
İbrahim Sediyani
Şiir
79 sayfa
Ekin Yayınları
İstanbul 2012
ISBN 978-975-8507-83-2
Dili: Türkçe – Kürtçe – Almanca
 
– İLETİŞİM –
 
Ekin Yayınları
Fevzipaşa Cad. Kınalızade Sok. No: 13 / 2
Fatih / İstanbul
Tel: (0090) 212 – 524 10 28
Mail: ekinkitab@gmail.com

 

1297 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir