Türkiye, Dünyanın En Adaletsiz 2. Ülkesi

 

İbrahim Sediyani

 

 

 

 

 

     Yapılan araştırmalar, dünya ülkeleri arasında “sosyal adaletsizlik” ve “gelir dağılımındaki eşitsizlik” konusunda ilk sırada Meksika’nın geldiğini gösteriyor. Dünyanın en “adaletsiz” ikinci ülkesi ise, “Adalet” kelimesiyle başlayan isim taşıyan bir parti tarafından yönetilen Türkiye.

     Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) raporunda (9 Aralık 2014), gelir dağılımı eşitsizliğinin son yıllarda önemli ölçüde arttığı vurgulanırken, üye ülkeler arasında zengin ve fakir arasındaki uçurumun giderek arttığı, son 30 yılın en yüksek gelir dağılımı eşitsizliğinin yaşandığı kaydediliyor.

     “Ustalık Dönemi”ni yaşayan ve isminde “Adalet” ve “Kalkınma” kelimeleri olan iktidar partisinin yalanlarına inanmış olanlarınız bana ve dünyaya inanmayacaksınız, velâkin, Dünya Bankası (World Bank) tarafından açıklanan “Dünya Kalkınma Göstergeleri Raporu” (World Development Indicators Report)’na göre Türkiye, gelir dağılımındaki adaletsizlikte, OECD ülkeleri arasında Meksika’nın ardından 2. sırada yer alıyor. 3. sırada ise ABD var.

     Rapora göre, Türkiye’de en zengin yüzde 10’luk nüfûs, ülke toplam gelirinin % 33’ünü alırken (imân gücüyle), en fâkir yüzde 10’luk nüfûs ise ülke toplam gelirinin sadece % 2, 3’üne sahip. Aynı rapora göre, Türkiye’de en zengin yüzde 20’lik nüfûs, ülke toplam gelirinin % 46, 7’sini alırken (imân gücüyle), en fâkir yüzde 20’lik nüfûs ise ülke toplam gelirinin sadece % 6, 1’ine sahip.

     “Yaradılanı Yaradan’dan ötürü seven” politikacılar tarafından yönetilen cennet vatanımızda, sadece yüzde 10’luk küçük bir mutlu ve abdestli azınlık, Cenab-ı Allâh’ın bize bağışladığı nimetlerin tam ÜÇTE BİRİNİ alıyor, âzîz dîn kardeşlerim. Aynı şekilde, sadece yüzde 20’lik küçük bir mutlu ve abdestli azınlık, Cenab-ı Allâh’ın bize bağışladığı nimetlerin tam YARISINI alıyor, muhterem mü’mînler.

     Sadece “Adalet” değil, “Kalkınma” da tökezlemiş durumda:

     İşsizlik yüzde 9, 4 olarak hedeflenmişti, yüzde 18’e çıkarıldı.

     Millî gelirin 867 milyar Dolar (Türk parasıyla 347 ayakkabı kutusu) olacağı hedeflenmişti, 810 milyar Dolar’a (Türk parasıyla 294 ayakkabı kutusu) düştü.

     Trol başına düşen millî gelir 11 bin 277 Dolar (Türk parasıyla 22 ayakkabı kutusu) olarak hedeflenmişti, 10 bin 537 Dolar’a (Türk parasıyla 17 ayakkabı kutusu) indi.

     Enflasyon yüzde 5, 3 olarak hedeflenmişti, “Yükselen Türkiye”yle birlikte yükselerek yüzde 9, 4’a fırladı.

     Büyüme yılın başında yüzde 4 olarak hedeflenmişti, yüzde 2, 8’e geriledi.

     “Dış mihraklar” tarafından hazırlanan “Dünya Kalkınma Göstergeleri Raporu”na göre Tanzanya, Tunus, Mozambik, Jamaika, Nepal, Ürdün, Mısır, Endonezya, Yemen, Burundi ve Bangladeş gibi ülkeler bile Türkiye’den DAHA ADİL VE DAHA EŞİTLİKÇİ bir şekilde yönetiliyorlar. Bir de iş bu “dış mihraklar” tarafından hazırlanan rapora göre, “gelir dağılımındaki bozukluk” yönünden Türkiye’den daha bozuk ve adaletsiz herhangi bir “kriz onları vurdu ama bizi teğet geçti” Avrupa ülkesi bulunmuyor, muhterem dîn kardeşlerim.

     Peki, aynı rapora göre, “gelir dağılımındaki eşitlik” yönünden dünyanın en adil ülkeleri hangileridir, merak ediyor musunuz?

     Yazıyı buraya kadar okuma zahmetinde bulunduğunuza göre, bunu da merak edersiniz diye düşünüyorum. Söyleyeyim o zaman:

     “Gelir dağılımındaki eşitlik” yönünden dünyanın en adaletli ülkeleri, dünyanın en adaletsiz 2. ülkesi olan Türkiye’nin başbakanı Erdoğan’ın, henüz “aynı zamanda cumhurbaşkanı” değilken ziyaret edip oralarda yaptığı konuşmada kendilerine “İktisat ve Kalkınma” dersi vermeye kalktığı Danimarka ve Norveç.

sediyani@gmail.com

     TARAF GAZETESİ

     1 MAYIS 2015

 

1884 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir