Her Roj Yek Dolar

 

İbrahim Sediyani

 

 

 

 

 

 

“Küçük işleri istemeyenden büyük iş çıkmaz.”

(Atasözü)

     Bu yazımızda, isteyen ve inanan insanın neleri başarabileceğini göreceğiz. “Mübarek Ramazan ayının rûhuna da uygun olarak”, kendi halinde bir gencin bireysel olarak başlattığı “hayır amaçlı” eyleminin nasıl dalga dalga yayılarak ülkeleri ve kıtaları aştığını hayretler içinde ve gıpta ederek okuyacaksınız.

     Adı, Mansur Pilatin.

     Avustralya’nın Sydney şehrinde yaşıyor. İşçi. Aslen Diyarbekirli.

     Bundan 7 sene önce, evine bir kumbara alıyor. Akşam evde, yıllardır içtiği sigarasından bir nefes çekip masada duran kumbaraya bakıyor ve “Bunun içine her gün 1 Dolar atarsam ne olur?” diye düşünüyor.  

     Sonra hesap yapıyor; “ayda ne kadar para eder, yılda ne kadar para eder?”; sonra bir hesap daha yapıyor; “yirmi kişi yapsa ne kadar para eder, yüz kişi yapsa ne kadar para eder?”

     Hemen o akşam ilk 1 Dolar’ı atıyor kumbaraya. Ferdası gün, 1 Dolar daha. Bir sonraki gün, 1 Dolar daha.

     İçtiği sigaraya bakıyor. Avustralya’da en ucuz sigaranın paketi 15 Dolar. Her gün bu zehire 15 Dolar verdiğini hatırlıyor. O anda elindeki sigarayı söndürüyor ve o, içtiği son sigara oluyor. (O günden sonra, 7 yıldır ağzına tek sigara almadı)

     Bunu birkaç ay devam ettiriyor ve müteakip ilk Ramazan ayında, kumbarada biriken tüm parayı çıkarıp memleketindeki fakirlere infak ediyor.

     Sonra çevresindeki arkadaşlarına da birer kumbara hediye edip, onları da alıştırıyor bu eyleme. Artık kollektif bir çalışmaya dönüşüyor bu iş. Başlattığı bu “hayır amaçlı” eyleme de Kürtçe bir isim takıyor: “Her Roj Yek Dolar” (Her Gün Bir Dolar)

     Sonra aklına geliyor; Facebook’ta bir hesap açmak ve bu eylemi daha yaygın hale getirip Avustralya dışına taşırmak. Facebook’ta aynı adla, “Her Roj Yek Dolar” adıyla bir hesap açıyor ve eylemini “arkadaşlık listesi”ndeki herkese duyuruyor.

     Artık bütün enerjisini bu işe veriyor. Facebook üzerinden bu işe gönül verenler çoğalmaya başlıyor. 5 kişiyken oluyorlar 50 kişi, 100 kişiyken çıkıyorlar 300 kişiye, çoğaldıkça çoğalıyorlar, 500 kişi oluyorlar, 2000 kişi oluyorlar. Sayıları önce yüzleri, sonra da binleri aşan bu gençlerin ortak özelliği, hepsinin de Kürt olması ve bu işi sadece ve sadece Kürt halkından muhtaç duruma düşenlere yardım etmek amacıyla yapmaları.

     Sydney’de başlayan ve gerçek anlamda Peygamber Efendimiz (saw)’in “Hayırda yarışın” hadisine uygun bir eylem olan “Her Roj Yek Dolar” hareketi, Frankfurt’a, Paris’e, Brüksel’e, Amsterdam’a, Stockholm’a, New York’a, Toronto’ya, ve tabi ki, Diyarbekir’e, Hakkari’ye, İstanbul’a, İzmir’e, Beyrut’a, Kahire’ye yayılıyor.

     Düşünün: Dünyanın beş kıtasından, Facebook’ta örgütlenen binlerce Kürt genci… Yaptıkları iş çok basit: Eve bir kumbara almak ve o kumbaraya her gün sadece 1 Dolar atmak. Hiç aksatmadan, her gün…

     Kampanyaya katılan her genç, eve aldığı kumbaranın üzerine “Her Roj Yek Dolar” yazısını yazıyor ve resmini çekip Facebook’ta yayınlıyor.

     Dünyanın üç kıtasından ve onlarca farklı ülkesinden binlerce Kürt gencinin kumbaraya “Her Gün Bir Dolar” atarak biriktirdiği paraların meblağı büyüyor. Allâh-û Teâlâ’nın bereketi yağıyor bu hayır kampanyasına…

     Derken, Facebook üzerinden İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Van Şube Başkanı Yakup Aslan ile irtibata geçiyorlar. Sayın Aslan’ın gündeminde de Van’da konteyner kentte elektrikleri kesilen ve soğukta perişan olan depremzedeler var. Mansur Pilatin, Yakup Bey’e “Her Roj Yek Dolar” projesini anlatıyor ve binlerce Kürt gencinin “hayır amaçlı” biriktirdiği paralarla Vanlı depremzedelere yardım etmek istediklerini iletiyor. Yakup Bey, Kürt gençlerinin başlattığı bu eylemden haberdar olunca çok duygulanıyor; öyle ki, yaşadığı hissiyattan dolayı ağlıyor.

     19 Ocak 2014 günü, Sydney’den İstanbul’a uçuyor, Diyarbekirli Mansur Pilatin. İstanbul’da kaldığı 5 gün zarfında, daha önce Facebook’tan tanıştığı insanlarla Fatih semtinde küçük bir yemekli toplantı yapıyor. Toplanan paraların nasıl değerlendirileceğine, Vanlı depremzedelere ne tür yardımlar yapılacağına dair istişare ediyorlar. Sonra Diyarbekir, birkaç gün de orda kalıp aynı toplantıları Diyarbekir’de de yaptıktan sonra, ver elini Van

     Van’da Sayın Yakup Aslan tarafından karşılanıyor. Sonra mı?

     Devamını, “Her Roj Yek Dolar” hareketini yazmak istediğimi iletip çalışmaları hakkında bilgi rica ettiğim Mansur Pilatin’in kendi ağzından dinleyelim:

     “Sonra konteyner kente gittik ve aileleri ziyaret ettik. Acınacak durumdalardı. Çok küçük bir yerde 9 bazıları 10 kişi kalıyordu. Derken Yakup Bey’le hangi aileye ev alacağımız konusunda istişare ettik. Nihayet, kocası kalp ameliyatından dolayı hastanede yatan Saime Hanım’a ev almayı kararlaştırdık. 7 çocukları vardı; 6 kız ve bir erkek. Ev aldık onlara, kumbarayla biriktirdiğimiz paralarla. Geniş bir evdi; 3 + 1. Bu olay Van TV’nin ilgisini çekti ve bizi haber yaptı. Konteyner kentte 50 aile kalıyordu. ‘Her Roj Yek Dolar’ aracılığıyla bir aile eve kavuştu. İlk icraatımız bu.

     Allâh izin verirse, üyelerimiz çoğalırsa, şöyle merkezî bir yerde, altı mescîd, yemek salonu, kütüphane,  jimnastik salonu, üst katı fakir öğrencilere ait birkaç odalı bir öğrenci yurdu açmak istiyoruz. Sonraki hedefimiz ise bir okul açmak. ‘Her Roj Yek Dolar’ bir hayat felsefesidir ve buna alışan, mümkün değil bırakamaz. Her gün kumbarama 1 Dolar atıyorum ve bundan müthiş bir huzur alıyorum. Çünkü kumbaraya attığım her demir para, birikip birikip benim mazlum Kürt halkıma gidecek.

     Sediyani Hocam; düşünün: Almanya’da 1 milyon Kürt var ve bir okulumuz bile yok! Bu ayıp değil mi? Halbuki 1 milyon insan Almanya’da günde 1 Euro verse haftada 7 milyon Euro birikir. Her hafta bir kolej, bir üniversite açabiliriz. Her hafta!…”

     NOT: “Her Roj Yek Dolar” hareketine katılmak ve bilgi sahibi olmak için Facebook sayfası:https://www.facebook.com/herroj.yekdolar?fref=ufi

sediyani@gmail.com

     TARAF GAZETESİ

     17 TEMMUZ 2014

Van konteyner kentte kalan depremzedelere iki ev alma haberinin videosunu şu likten izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?fb_action_types=yt-fb-app%3Aupload_ne&fb_source=other_multiline&action_object_map=%5B306048166216220%5D&fb_action_ids=10152218428578695&v=Y3N9z9DjgpU&action_type_map=%5B%22yt-fb-app%3Aupload_ne%22%5D&action_ref_map=%5B%5D&app=desktop

AVUSTRALYA’DAN AFRİKA’YA, ASYA VE AVRUPA’DAN AMERİKA’YA “HER ROJ YEK DOLAR”

01-026.jpg

02-030.jpg

03-029.jpg

04-029.jpg

05-028.jpg

06-025.jpg

07-027.jpg

08-026.jpg

09-028.jpg

10-030.jpg

11-026.jpg

12-029.jpg

13-027.jpg

14-027.jpg

15-025.jpg

16-020.jpg

17-020.jpg

18-016.jpg

Her Roj Yek Dolar

 

994 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir