“Müslüman”ları Yeniden “Kardeşler” Yapan Müslüman Kardeşler

 

İbrahim Sediyani

 

 

 

 

 

     Mısır’da Temmuz 2013’te İhvan-ı Müslîmin (Müslüman Kardeşler) iktidarına karşı gerçekleştirilen askerî darbe ve Mısır’ın “seçimle işbaşına gelen ilk devlet başkanı” olan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursî’nin ABD – Suud destekli cunta tarafından devrilmesi, üç yıldır devam edegelen Arap Baharı’nda 3. sayfanın açılmasına yol açmıştır. Arap Baharı yeni bir sürece girmiştir.

     Bu yeni süreç, emperyalist güçlerin müdahale ve komplolarına karşı tüm Dünya Müslümanları’nın yekvücûd olduğu bir süreçtir.

     Arap Baharı’nın 2. sayfasında (Libya, Suriye ve Bahreyn) korkunç bir mezhebî kutuplaşmanın ve çıkar eksenli çatışmaların kurbanı olan, yüzyılın hiç tartışmasız en büyük fitnesine müptela olan ve bundan nasıl kurtulacağını da bilmeyen İslam Ümmeti, Mısır’da İhvan’a karşı gerçekleştirilen askerî darbe sayesinde yeniden vahdeti sağlayıp “ortak hissiyata” ve “ortak söyleme” sahip olmayı başarmıştır.

     Allâh-û Teâlâ, Kûr’ân-ı Kerîm’de şöyle buyuruyor:

     “Olur ki hoşunuza gitmeyen birşey, hakkınızda hayırlı olabilir, buna karşılık hoşunuza giden birşey de hakkınızda şer olabilir. Allâh bilir, fakat siz bilmezsiniz.” (Bakara, 216)

     Mısır’da gerçekleşen ve Müslümanlar’ı büyük bir üzüntüye garkeden askerî darbe neticesinde yaşanan birlik ve kenetlenme, sanki bu âyet-i kerimenin yeniden tecelli etmesi gibi bir duruma işaret ediyor.

     Yıllardır Müslümanlar arasında büyük bir fitne kol geziyordu. Müslümanlar kendi aralarında kutuplaşmış, paramparça olmuş, hatta biribirlerine düşman olmuşlardı. Arap Baharı’nın 3. sayfası (Mısır’da İhvan’a karşı gerçekleştirilen darbe ve Müslümanlar’ın bu emperyalist komploya karşı direnişi) ile birlikte Müslümanlar yeniden “ümmet olmanın şuuruna” kavuştular, yeniden birlik oldular, kenetlendiler, tek yürek ve tek bilek oldular.

     Arap Baharı’nı doğru okuyabilmek için, süreci tek bir sayfada değil, 3 ayrı sayfada okumak gerekiyor:

     1. Sayfa: Müslüman halkların, başlarındaki diktatörlere karşı kıyam etmesi (Tunus’ta başladı; 18 Aralık 2010)

     2. Sayfa: Emperyalist güçlerin sürece dahil olması ve İslam dünyasına sokulan büyük fitne, Müslümanlar arasında yaşanan kutuplaşma (Libya’da başladı; 19 Mart 2011)

     3. Sayfa: Emperyalist güçlerin müdahale ve komplolarına karşı tüm Dünya Müslümanları’nın birlik ve vahdeti (Mısır’da başladı; 3 Temmuz 2013)

     Arap Baharı’nın her sayfası, ayrı bir Mağrib ülkesinde başlamıştır. Mısır’daki askerî darbeyle birlikte Arap Baharı yeni bir sürece girmiştir. Sürecin 3. sayfası açılmıştır.

     Bu yeni sayfa, İslam dünyasına 2. sayfada sokulan büyük fitnenin – inşallâh – ortadan kalktığı ve Ümmet’in yeniden kutlu vahdeti sağladığı mübarek bir sayfadır. Bu vahdetin mübarek Ramazan ayıyla birlikte yeşermesi, ayrıca anlamlıdır.

     İhvan’a destek veren Müslüman halk, her gün Rabia’tül- Adeviyye Meydanı’nda milyonluk gösteriler yapmaktadırlar. Dünya Müslümanları ise Şiî, Sünnî, Türk, Kürt, Arap, Fars, Urdu, Bengal, Malay, tüm kalpleriyle Mısırlı kardeşlerinin yanındadır.

     İhvan yeniden iktidar olur mu bilinmez; ama İhvan’ın yeniden iktidar olması sadece “küçük zafer” olacaktır. Asıl “büyük zafer” ise şimdiden gerçekleşmiştir; İslam Ümmeti’nin vahdeti, mezhep – etnisite ayrımı gözetmeden tüm Müslümanlar’ın kardeşliği.

     “İhvan-ı Müslîmin” anlam olarak “Müslüman Kardeşler” demektir ve şu ibretâmiz hadiseye bakın ki, İhvan-ı Müslîmin, tıpkı ismine layık bir şekilde tüm “Müslüman”ları yeniden “Kardeşler” yapmıştır.

sediyani@gmail.com

     YENİ ŞAFAK GAZETESİ

     21 TEMMUZ 2013

adeviye 4

 

876 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir