Sediyani’nin Somali çağrısı yankı buldu: Siirt’te 11 sendika tüm iftar programlarını iptal etti

 

isediyani

Somali’de yaşanan kuraklık ve milyonlarca insanın açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalması üzerine acilen yurt çapında seferberlik çağrısı yapan yazar İbrahim Sediyani’nin çağrısı yankı buldu.

 

     Somali’de yaşanan kuraklık ve milyonlarca insanın açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalması üzerine acilen yurt çapında seferberlik çağrısı yapan yazar İbrahim Sediyani’nin çağrısı yankı buldu. Siirt’te Memur Sendikası ve 11 şubesi, tüm Ramazan programını ve iftar yemeklerini iptal etti. Siirt’teki sendikalar, planladıkları tüm iftar yemeklerini ve gıdaları Somali’ye gönderme kararı aldı. Sediyani’nin çağrısı ayrıca Tokat, Van, Hakkari, Güroymak ve Erciş’te de dernekleri harekete geçirdi.

     Afrika ülkesi Somali’de yaşanan kuraklık ve açlık yüzünden son 3 ay içerisinde 5 yaş altı 30 bin çocuğun açlıktan ölmesi ve milyonlarca insanın açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalması üzerine acilen tüm yurt çapında seferberlik çağrısı yapan yazar İbrahim Sediyani’nin çağrısı yankı buldu. Siirt’te Memur Sendikası ve 11 şubesi, tüm Ramazan programını ve iftar yemeklerini iptal etti. Siirt’teki sendikalar, Sediyani’nin çağrısı üzerine Ramazan ayında vermeyi planladıkları tüm iftar yemeklerini ve gıdaları Somali’ye gönderme kararı aldı. Ayrıca Tokat şehrinde de Sediyani’nin çağrısı üzerine harekete geçen sivil toplum kuruluşları, Somali’ye yardım seferberliği çağrısı yaptı.

     İbrahim Sediyani’nin Siirt yerel sitesi Siirt’ten Öte’deki köşesinde yayınladığı “Siirt Halkına Somali Çağrısı” üzerine Siirt halkı Somali için seferber oldu. Halkta oluşan duyarlılık üzerine harekete geçen Siirt’teki sendikalar, Ramazan ayındaki tüm programlarını iptal etti. Siirt Memur – Sen, kendisine bağlı 11 şubesiyle birlikte Ramazan’da planladıkları tüm iftar yemeklerini ve gıda dağıtımlarını Somali’ye göndermeye karar verdi.

     Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Memur – Sen Siirt Şube Müdürü Mehmet Beşir Özyeşil, her yıl geleneksel olarak düzenledikleri iftar yemeklerini bu yıl Afrika ülkesi Somali’de açlık çekenlerin yararına iptal ettiklerini belirtti. Genel merkezlerinin bu yönde karar aldığını belirten Özyeşil, “Başta Somali olmak üzere Afrika son yılların en büyük kuraklık ve kıtlık felâketini yaşıyor. Büyük çoğunluğunu çocukların oluşturduğu 11 milyon insan ölüm sınırında yaşam mücadelesi veriyor” dedi. Bu insanlara çok acil olarak gıda, temiz su, sağlık ve diğer insanî yardımların ulaşması gerektiğini önemle belirterek açıklamasını sürdüren Özyeşil, aksi halde bu insanların büyük bir bölümünün Afrika sıcağında ölecği uyarısında bulundu.

     “Haydi Siirt, haydi Türkiye, vakit yardım vaktidir. Şimdi yardımlar Somali’ye! Yardım için hareket zamanıdır” sözleriyle kamuoyuna seslenen Memur – Sen Siirt Şube Müdürü, “İl merkezinde 11 tane sendikamız var. Bu sendikalarımızın önemli bir bölümü her yıl geleneksel olarak iftar yemekleri veriyordu. İftar için harcayacağımız bütçeyi genel merkezimiz aracılığıyla başta Somali olmak üzere açlık tehlikesi çeken insanlara göndereceğiz” açıklamasında bulundu. “Bu anlamlı olayı Siirt’ten Öte sitesinin değerli yazarı İbrahim Sediyani’nin çağrısıyla birlikte daha bir anlamlı buluyor ve Siirtli vatandaşları da 29 bin çocuğun açlıktan öldüğü Somali’de yaşanan trajediye derman olmaya çağırıyoruz” denilen açıklamada, tüm Siirt halkı Somali’deki Müslüman kardeşlerine yardıma çağrıldı.

     Öte yandan İbrahim Sediyani’nin Somali için yaptığı seferberlik çağrısı Tokat’ta da yankı buldu. Tokat’ta faaliyet gösteren Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği (TOKAD), Sediyani’nin seferberlik çağrısını olduğu gibi basın bildirisi şeklinde okuyarak Tokat halkını Somali’ye yardım etmeye çağırdı. Ayrıca gelen bilgilere göre Sediyani’nin seferberlik çağrısının Van şehrindeki Van İnsan – Der, Hakkari şehrindeki Hakkari Özgür Yaşam Derneği, Bitlis’in Güroymak ilçesindeki Norşîn Akabe – Der ve Van’ın Erciş ilçesindeki Erciş Şafak – Der tarafından da kamuoyuna duyurulup Somali’ye yardım kampanyası başlatılması bekleniyor.

     SİİRT’TEN ÖTE

     7 AĞUSTOS 2011

siirt somali 1

Memur – Sen Siirt Şube Müdürü Mehmet Beşir Özyeşil

siirt somali 2

Somali’de yüzyılın en büyük açlık ve kuraklı felâketi yaşanıyor

1169 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir