Sıvı Cam Bulundu | Maddenin Yeni Hali Olabilir

 

isediyani

Yapılan bir araştırma, belirli bir cam türünün katı bir madde olmadığını, içinde bulunan atomların yapısı sebebiyle sıvı halde olduğunu gösterdi.

 

 

     Yapılan bir araştırma, belirli bir cam türünün katı bir madde olmadığını, içinde bulunan atomların yapısı sebebiyle sıvı halde olduğunu gösterdi.

     Almanya’daki Konstanz Üniversitesi’nde görev alan bir grup bilim insanı, camın yeni madde halini keşfettikleri bir deney yaptılar. Normal şartlar altında camda bulunan atomların düzensiz bir şekilde donarak katı hale geçmesi beklenirken, bir cam türünde böyle bir olayın yaşanmadığı, atomların hareket ettiği gözlemlendi. Deney ve araştırmalar sonucunda katı bir madde olarak kabul edilen bu cam türü, bilim camiasının yapılan araştırmaları kabul ettiği takdirde sıvı olarak anılmaya başlanacak.

     Araştırma için bilim insanlarının gözlemlerini kolaylaştıracak büyük katı parçacıkları kullanıldı. Araştırmacılar bu büyük parçacıklar sayesinde atom ve moleküllerin fiziksel davranışını daha rahat gözlemleyebilir hale geldi. Bu tür gözlemler için küre şeklindeki parçacıklar kullanılıyor olsa da üniversitede bulunan araştırmacılar, atomun yönünü tespit edebilmek için küresel katı parçacık kullandı. Araştırmacılar, sıvı hale geçmeye başlayan cam içerisinde bulunan atomların yön değiştirmeden hareket ettiğini, daha yüksek parçacık yoğunluklarında sıkıştıkları için yavaş hareket etmeye başladıklarını ancak yine de küçük hareketlerle de olsa maddeyi katıdan sıvı hale getirdiklerini gözlemledi. Araştırmada görev alan bilim insanı Matthias Fuchs, “buluş” niteliğinde sayılabilecek deneyleri için şu ifadeleri kullandı: “Atomların bu şekilde olması teorik açıdan gerçekten de çok ilginç. Bilim camiâsı uzun zamandır atomlar üzerinde camsı kilitlenmeler ve kritik dalgalanmalar arasındaki etkileşimi anlamaya çalışıyordu. Yaptığımız bu deney, tüm bu sorulara cevap veriyor.”

     SCINEXX, IDW ONLINE

     6 OCAK 2021

 

213 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir