Norveç Devleti Kürtçe Alfabe Kitabı Bastı

 

isediyani

Norveç’te Hakkarili yazar Alekan Nyland’ın yazdığı “Alfabeya Kurdî” (Kürtçe Afabe) kitabı, devlet desteğiyle yayınlandı.

 

 

     Norveç’te Hakkarili yazar Alekan Nyland’ın yazdığı “Alfabeya Kurdî” (Kürtçe Alfabe) kitabı, devlet desteğiyle yayınlandı.

     Birçok farklı ulusun birarada barış içinde yaşadığı 5 milyon nüfûslu ve uygar, demokratik bir ülke olan Norveç’te, devlet desteğiyle çocuklar için Kürtçe ve Norveççe alfabe kitap olarak basıldı.

     Rûdaw’a konuşan Alekan Nyland, Norveç’te yaşayan Kürt çocuklarının eğitimine destek olmak istediğini söyledi. Nyland, Norveç’te yaşayan Kürt çocuklarının anadilini daha kolay öğrenmesini istediğini belirterek, “Norveç’te binlerce Kürt çocuk yaşıyor. Norveç çok kültürlü ve farklı bileşenlerin birarada yaşadığı bir yer. 5 milyon nüfûsun yaşadığı çok etnikli Norveç’te 180 farklı dil konuşuluyor” dedi. Norveç’in her farklı topluma dil ve kültürünü geliştirmesi için destek verdiğini kaydeden Nyland, “Norveç’te birçok okulda Kürtçe dil dersi var. Bir okulda bir bileşenden tek bir öğrenci varsa bile Norveç hükûmeti o öğrenci için anadilinde eğitim verilmesi için çaba gösteriyor” ifadelerini kullandı. Norveç hükûmetinin çocuk eğitimine önem verdiğini belirten Nyland, sözlerine şunları ekledi: “Norveç hükûmeti anadil eğitiminin çocukların gelişimine katkı sağladığına inanıyor ve anadil eğitimine destek veriyor. Hükûmet bundan dolayı aileleri çocuklarına anadil eğitimi vermeleri için teşvik ediyor ve anadillerinde kitaplar okumalarını tavsiye ediyor. Ben de bunun üzerine Kürtçe alfabe kitabının temel bir ihtiyaç olduğunu düşündüm ve kitabı yazmaya karar aldım.” Şu anda Stavanger Üniversitesi’nde “Çocuk Gelişimi” bölümü okuyan Hakkarili Nyland, kitapla çocukların Kürtçe alfabeyi daha kolay öğreneceğini kaydetti. Nyland, “Norveç’te yaşayan Kürtler kitaba büyük bir ilgi gösterdi. Kitap Kürtçe ve Norveççe yazıldı. İlk baskıda 500 adet yayınladık ancak ilginin fazla olduğunu görünce ikinci baskı için hazırlıklara başladık” diye konuştu. Nyland ayrıca, Kürtçe alfabe kitabının Norveç Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle basılan ilk Kürtçe eser olduğunu da dile getirdi.

     RÛDAW, NERİNA AZAD

     5 OCAK 2021

 

568 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir