Bitlis’te Yakalı Toy Kuşu Yaralı Halde Bulundu

 

isediyani

Bitlis (Zûlqarneyn) ilimizde yaralı halde bulunan ve nesli tükenmekte olduğu için “kırmızı liste”de yer alan yakalı toy kuşu, Yaban Hayvanları Koruma Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi altına alındı.

     Bitlis (Zûlqarneyn) ilimizde yaralı halde bulunan ve nesli tükenmekte olduğu için “kırmızı liste”de yer alan yakalı toy kuşu, Yaban Hayvanları Koruma Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi altına alındı. Yakalı toy kuşu, tedavisinin ardından doğal yaşam alanına salınacak.

     Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi olarak Van Gölü havzasındaki bütün yaban hayvanlarına hizmet verdiklerini ifade eden merkez müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, Van Gölü havzasında yaban hayvanlarıyla ilgili olumlu veya olumsuz bütün olaylarda çözüm ürettiklerini söyledi. Doğa Koruma 14. Bölge Müdürlüğü’ne Siirt, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari illerinin bağlı olduğunu dile getiren Aslan, “Merkezimize 12 ay boyunca her dönemde ayrı ayrı hayvanlar gelmekte ve bunları tedavi edip doğaya tekrar kazandırmaktayız. Esas amacımız bu hayvanları doğaya tekrar kazandırmaktır. Bizler doğada bir tek canlının eksilmesini istemiyoruz” dedi. Son olarak bölgede çok az görülen ve nesli tükenen kuşlar arasında yer alan yakalı toy kuşunun Bitlis’te yaralı olarak bulunduktan sonra tedavisinin yapılması için getirildiğini ifade eden Aslan, “Bize birçok hayvan türü geliyor ama bazı hayvanlar bizde heyecan oluşturuyor. Nesli tükenmekte olan ve ülkemizde uzun yıllardır hiç görülmemiş bir türün bizim bölgemizde görülmesi ve hastanemizde misafir olması bizi heyecanlandırıyor. Çünkü bu doğal mirası gelecek nesillere biz aktarmış olacağız” diye konuştu. Aslan, “Yakalı toy kuşu kırmızı listede; yani koruma altında, nesli en tehlikede ve nesli tükenmek üzere olan türlerden biri. Bazı üretme istasyonları bunu üretip doğaya salıyorlar. Bu da onlardan biridir. Bize geldiği zaman bitkin haldeydi. Bakımını yaptık ve durumu gayet düzeldi. Sağlığına kavuştu ama her canlı gibi riskleri mevcut. Biz bunu uzun süre misafir etmeyi düşünüyoruz. Çünkü hem kendisinin beslenmesi gerekiyor, hem göçün başlaması hem avın yasaklanması gerekiyor. Bütün bunlar biraraya geldikten sonra o zamana kadar misafir edip doğaya salacağız” diye konuştu.

     ANADOLU AJANSI

     5 OCAK 2021

 

229 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir