110 Milyon Yaşında Tüylü Tuhaf Bir Dinozor Keşfedildi

 

isediyani

Brezilya’nın kuzeydoğusunda 110 milyon yaşında garip tüyleri olan tuhaf görünümlü yeni bir dinozor türü keşfedildi.

 

 

     Yeni keşfedilen bir dinozor türü, sırtından aşağı doğru uzanan uzun bir yele ve omuzlarından çıkan sert çubuk benzeri yapılar da dâhil olmak üzere, alışılmışın dışında bazı özelliklere sahip. Dinozor, Kretase Dönemi’nde yaklaşık 110 milyon yıl önce yaşadı.

     Almanya’nın Karlsruhe şehrinde Devlet Doğa Tarihî Müzesi’nde çalışan Dino Frey ve meslektaşları, Brezilya’nın kuzeydoğusundaki kireçtaşı tabakalarını incelerken bu türü keşfetti. Araştırmacılar, yaklaşık 50 cm uzunluğundaki bilinmeyen bir dinozor türünün gövdesini ortaya çıkaran tabakaların, yüksek çözünürlüklü X-ışını görüntülerini çekti.

     En şaşırtıcı olay ise araştırmacıların, dinozorun omuzlarından çıkan çubuk benzeri yapıları tanımlaması oldu. Bu 15 cm’lik çıkıntılar, tırnaklarımızda ve saçlarımızda da protein olarak bulunan keratin içeriyor. Frey, bu çıkıntıların muhtemelen olası eşleri kendilerine çekmek ve hatta rakiplerinin gözünü korkutmak için kullanıldıklarını söylüyor. Bu yapılar daha önce hiçbir dinozorda görülmemişti. Araştırmaya dâhil olmayan İngiltere’deki Bristol Üniversitesi’nden Michael Benton, “Çok garip bir olay” diyor, “Fosil, bağırsakların ve vücûd organlarının çürümüş kalıntıları, tüyler ve uzun çubuk benzeri yapılar da dâhil olmak üzere, iskelet dışındaki yapıların da mükemmel bir şekilde muhafazâ edildiğini gösteriyor.”

     Ekip, dinozora Brezilya’daki Tupi yerli halkı tarafından kullanılan ve “Mızrak efendisi” anlamına gelen “Ubirajara jubatus” ismini verdi. Araştırmacılar, dinozorun omurgasının büyüklüğü gözönüne alındığında, nümunenin genç bir erkek olduğunu düşünüyor ancak fosilin tamamı olmadığından bunu doğrulayamıyor. Ayrıca kalıntılar, hayvanın sırtından aşağı doğru uzanan iyi bir şekilde korunmuş uzun, kalın tüylü bir yelesi olduğunu gösteriyor. Bu etkileyici yelenin en yüksek noktası 11 cm olarak ölçüldü. Frey, “Bu, şu ana kadar herhangi bir dinozorda görülen en uzun yele” diyor.

     Araştırmacılar, dinozorun kıllarının kökündeki kasları kullanarak, göstermesi gerekmediğinde, yelesini aşağı indirebildiğini düşünüyor. Bu, dinozorun vücûdunu hız için düzene sokmasını ve ısı salınımı yapmasını ya da ısıyı korumasını sağlamış olabilir.

     NEW SCIENTIST, ARKEOFİLİ

     4 OCAK 2021

 

215 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir