Suudî Arabistan’da 200.000 Yıl Önce Kullanılan Taş Aletler Keşfedildi

 

isediyani

Suudî Arabistan’da Orta Paleolitik Dönem’de kullanıldığı açıklanan taş aletler keşfedildi. Taş aletler, Arap Yarımadası’ndaki uygarlığın kadim boyutunu yeniden kanıtladı.

 

     Suudî Arabistan’da Orta Paleolitik Dönem’de kullanıldığı açıklanan taş aletler keşfedildi. Taş aletler, Arap Yarımadası’ndaki uygarlığın kadim boyutunu yeniden kanıtladı. Bilim insanları, keşfedilen taş aletlerin 200.000 yıl kadar öncesine dayandığını açıkladılar.

     Şuayb el- Edğam bölgesinde bulunduğu açıklanan taş aletler, Orta Paleolitik Dönem’de kullanılan taş baltalardı. Bölgede yapılan yeni keşifle birlikte sayısı artan taş aletleri, bu bölgede yaşayan tarihöncesi toplulukların da yoğunluğunu gözler önüne serdi. Bu bölgede fazla insan bulunmasının ana nedeniyse bölgedeki doğal kaynakların uygunluğuydu.

     Uydu görüntüleri üzerinde yapılan incelemeler, Şuayb el- Edğam ve diğer bölgelerin nehir geçişleriyle bağlantılı olduklarını gösterdi. İnsanlar, eski zamanlarda Arap Yarımadası’nın iç bölgelerine ulaşmak için nehirleri kullanıyorlardı. Bunun yanısıra Arap Yarımadası’ndaki insan gruplarının çok geniş coğrafî mesafeleri katedebildikleri de yeni keşifle yeniden kanıtlandı. Antik vadiler ve nehirler etrafında merkezlenen çok sayıda bölge, bu grupların yavaş yavaş yayıldığını ve ihtiyaç duyduklarında yeni alanlar keşfettiklerini gösterdi.

     Suudî Arabistan’daki yetkililer tarafından yapılan açıklamada, çok büyük miktarda yeni çevresel ve kültürel bilginin toplandığı belirtildi. Yetkililer, sonuçların çevrede kuraklıktan neme kadar pekçok önemli değişikliğe de işaret ettiğini ekledi. Bugüne kadar elde edilen bilgiler, “Yeşil Arap Yarımadası”nın geçmişte var olduğu iddiâlarını destekliyor.

     AJANSLAR

     1 OCAK 2021

 

267 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir