2020’de Kürdistan’da Gerçekleştirilen Ekolojik Keşifler

 

isediyani

Doğal güzellikleri, bitki ve hayvan türlerinin zenginliğiyle bir yeryüzü cenneti olan Kürdistan topraklarında 2020 yılında gerçekleştirilen en önemli ekolojik keşifler

 

     Doğal güzellikleri, bitki ve hayvan türlerinin zenginliğiyle bir yeryüzü cenneti olan Kürdistan topraklarında 2020 yılında gerçekleştirilen en önemli ekolojik keşifler

     Dersim’de Termal Kaynak Bulundu

     (2 Şubat 2020)

     Tunceli (Dersim) ilimizde kent merkezine 3 km uzaklıktaki Dinar Deresi mevkiinde 42° C sıcaklığında ve 220 m’de saniyede 80 litre akan termal kaynak bulundu.

     Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokol kapsamında sondaj çalışmaları yapıldığı belirtildi. Çalışmalar sonucu bulunan sıcak suyun, yöre ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağı ifade edilen açıklamada, sağlık, turizm ve tarım amaçlı yapılması planlanan tesislerin kentte istihdamı da artıracağı kaydedildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen Vali Tuncay Sonel, Dinar Deresi mevkiinde İl Özel İdaresi’ne tescilli alanda sıcak su kaynağı olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Termal sıcak su hem Tuncelimiz’e hem memleketimize hayırlı olsun. İnşallah bu termal sıcak suyla beraber burada beş yıldızlı oteller kurulacak, seracılık yapılacak, kesme güller yetiştirilecektir. Ayrıca termal suyumuz artezyenik cazibeyle geliyor. Bu da inşallah yapacağımız tesislerin maliyetini düşürecektir.”

     Diyarbakır’da Yaban Kedisi Yavruları Görüldü

     (20 Nisan 2020)

     Diyarbakır (Diyarbekir) ilimizin Çınar (Çînar) ilçesi ile Mardin (Mêrdîn) ilimizin Mazıdağı (Şemrex) ilçesi arasında bulunan bölgede çiftçiler, dört yaban kedisi yavrusu gördü. Çiftçiler bir süre inceledikleri yaban kedilerini tekrar yerlerine bıraktı.

     Çınar ile Mazıdağı arasında bulunan Reşan mezrasında çiftçilik yapan vatandaşlar, su borularının altında ses duydu. Buraya yönelen çiftçiler, boruların altında dört yaban kedisi yavrusu gördü. Çiftçiler daha önce görmedikleri hayvanı leopar yavrusuna benzetirken, bir süre yaban kedilerini inceleyen çiftçiler hayvanları daha sonra yerine bırakıp bölgeden uzaklaştı.

     Konu ile ilgili bilgi veren Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, yaban kedilerinin doğal yayılımının Batı Avrupa’da İskoçya’dan, Orta ve Doğu Avrupa’dan Orta Asya’ya ve Hindistan’a kadar uzandığını ayrıca Afrika’nın tropik ormanları kuşağı haricinde Afrika’nın büyük bir kısmında yaygın olduğunu söyledi. Prof. Dr. Satar, “Normal kediden farkları kısaca şunlardır: Bacakları daha uzun, başı daha iri ve yassıdır. Gür ve kalın kuyruğu ile kuyruğunda 3 – 5 siyah halka bulunur. Kuyruk ucunda da kalın bir siyah halka vardır. Ev kedisinin kuyruğu ince olur ve halkaları bu denli belirgin olmaz. Kuyruk ucu ev kedisinde incelerek biterken, yaban kedisinde genişleyerek biter. Vücûdun bazı bölgeleri kızılımsıdır, ayrıca vücûtta siyah çizgileri bulunur, bacaklarda ve ensede görülenler çok belirgindir. Çizgilidir, birçok yabanileşmiş ev kedisi gibi kesinlikle benekli değildir. Doğal ortamında kolay görülmez, çok rüzgârlı havalarda görme olanağınız olabilir. Bakışları ve vücût şekli tam bir yaban hayvanını anımsatır” dedi.

     Hakkari’de Nesli Tükenmekte Olan Hint Balıkçıl Kuşu Görüldü

     (25 Nisan 2020)

     Hakkâri (Çolamerg) ilimizin Yüksekova (Gever) ilçesine bağlı Dağlıca (Oremar) köyünde nesli tükenmek üzere olan Hint balıkçıl kuşu görüldü.

     Yüksekovalı doğa fotoğrafçısı Vedat Atlı, ilçeye 30 km mesafedeki Bostancık (Gûlord) köyünden dönerken, ağaç dalları arasındaki kuşu gördü. Kuşu fotoğraflayan Atıl, bunun Hint balıkçıl türü olduğunu öğrendi. Ağaç dalları arasında kendini gizleyen kuşu görüntülemeyi başardığını söyleyen Vedat Atlı, “Oremar bölgesine daha önce hiç gitmemiştim. Tavsiye üzerine bölgeyi fotoğraflamak için gittik. Derin ve çiçek açmış vadileriyle, doğasıyla çok güzel bir yer. Fotoğraf çekmek için kuş ararken, bir ceviz ağacının dalında hareketsiz bir şekilde duran kuşu gördüm. Görüntülenmemek için harika bir şekilde kamufle olmuştu. Birkaç açıdan fotoğraflayıp, ilçe merkezine döndüm. Yaptığım araştırmalar ile de kuşun, nesli tükenmekte olan Hint balıkçıl kuşu olduğunu öğrendim” dedi.

     Adıyaman’da Çizgili Sırtlan Görüntülendi

     (3 Mayıs 2020)

     Adıyaman (Semsur) ilimizin Besni (Beheştî) ilçesinde nesli tükenmekte olan çizgili sırtlan görüntülendi. Çizgili sırtlan korunması gereken hayvanlar kategorisinde bulunuyor.

     Besni ilçesi Fırat havzası yakınlarındaki mağaralarda doğa fotoğrafçılarının objektifine yansıyan çizgili sırtlan, yaklaşık 2 metreden görüntülendi. Doğa fotoğrafçısı Musa Gürbüz, Fırat havzası boyunca uzanan mağaralarda varlığını duyduğu çizgili sırtlanı Hasan Çelik ve Metin Saruhan’ın rehberliğinde doğal yaşam alanındaki mağarasına giderek fotoğrafladığını söyledi. Kentteki bir okulda öğretmenlik yapan ve hobi olarak doğa fotoğrafçılığıyla ilgilenen Gürbüz, “Doğadaki her canlı kutsaldır ve yaşamını devam ettirmesi lazım. Bu anlamda çizgili sırtlanı 2 – 3 metreden görüntülememiz, sanılanın aksine insanlara saldırmadığının kanıtıdır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

     Dünyada 8 – 10 bin ferdi kalan çizgili sırtlanlardan bir diğeri yaklaşık iki hafta önce Kahramanmaraş (Gırgûmm)’ta fotokapanla görüntülenmişti.

     İbrahim Sediyani

     SEDİYANİ HABER

     31 ARALIK 2020

 

321 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir