2020’de Başarılarıyla Göğsümüzü Kabartan Kürtler

 

isediyani

2020 yılında sanat, spor, edebiyat, bilim, eğitim, siyaset ve ekonomi alanlarında elde ettikleri başarıları, büyük değere sahip emekleri ve sergiledikleri hayırlı âmelleriyle bizleri gururlandıran ve göğsümüzü kabartan Kürtler

 

     2020 yılında sanat, spor, edebiyat, bilim, eğitim, siyaset ve ekonomi alanlarında elde ettikleri başarıları, büyük değere sahip emekleri ve sergiledikleri hayırlı âmelleriyle bizleri gururlandıran ve göğsümüzü kabartan Kürtler…

     Kürt Kadın Tekvandocu Dılyar Hesen, Online Şampiyonada Dünya 2.’si Oldu

     (21 Nisan 2020)

     Kürdistan’ın Rojava parçasında (Suriye Kürdistanı) Hesiçe kentinde yaşayan 24 yaşındaki Dılyar Hesen, bu yıl koronavirüs (covid – 19) salgını nedeniyle online düzenlenen Dünya Tekvando Şampiyonası’nda ikinci oldu.

     K 24’e konuşan Dılyar Hesen, koronavirüs salgınının tekvandodaki hayâllerine engel olamadığını ifade ederek, online olmasına rağmen ikincilik elde ettiğini ifade etti. Covid – 19 salgını nedeniyle Dünya Tekvando Şampiyonası bu yıl 15 ülkeden sporcunun katılımıyla online olarak düzenlendi.

     Dılyar Hesen, 2009 yılında Suriye’de Kürt çalıştırıcı Abdulazîz Abde tarafından açılan “Dıbıstana Pılıngên Taekwondo ya Navnetewî” (Uluslararası Tekvando Kaplanları Okulu) okulunda spor eğitimi alıyor. Okul, 2011 yılına kadar Suriye düzeyinde 62 derece elde etti. Dılyar Hesen, 10 yılda 5 uluslararası ödül aldı, Ortadoğu ülkelerinde gerçekleşen müsabakalardan da onlarca ödül elde etti.

     Abdulazîz Abde, 2011’de Suriye’de çıkan iç savaştan sonra, Kürdistan Bölgesi’nin kendileri için sağladığı imkânlar sayesinde uluslararası müsabakalara katılabildiklerini söyledi. Abde, malî imkânsızlıklardan dolayı tekvando okulu oyuncularının uluslararası şampiyonlara katılmakta zorluk çektiğini ifade ederek, birçok engelle karşılaştıklarını dile getirdi.

     Kürt Filmi “Barê Giran”, İspanya’da “En İyi Uluslararası Kısa Film” Ödülüne Layık Görüldü

     (26 Mayıs 2020)

     Kürt yönetmen Yılmaz Özdil’in “Barê Giran” (Ağır Yük) filmi İspanya’da “En İyi Uluslararası Kısa Film” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne layık görüldü.

     “Barê Giran” filmi, İspanya’nın Barcelona kentinde 23 Mayıs’ta düzenlenen Uluslararası Film Festivali’nde iki ödüle birden layık görüldü. Film, “En İyi Uluslararası Kısa Film” seçilirken, filmin başrolünde oynayan Adil Abdurrahman (Adil Kordo) da festivalde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.

     Mardin (Mêrdîn) ilimizde çekimleri yapılan film, Avdel’in ailesine ve Rojava’dan dönen ablası ile yeğenine bakmasının hikâyesini konu alıyor.

     “Barê Giran” filmi, 9 – 16 Eylül 2019 tarihlerinde Kürdistan’da düzenlenen Duhok Uluslararası Film Festivali’nde “Kısa Film Ödülü”, geçen yıl Aralık ayında Çin’de düzenlenen 10. Uluslararası Çin Yeni Medya Kısa Film Festivali’nde de “King Bonn Ödülü”nü almıştı.

     1979 yılında Hakkari (Çolamerg) ilimizin Yüksekova (Gever) ilçesinde doğan Kürt yönetmen Yılmaz Özdil, 2002’de Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. 2007’de Fransa’nın başkenti Paris’te Panthéon Sorbonne Üniversitesi’nde “Kürt Sinemasında Jeopolitik Sınır” üzerine yükseklisansını tamamladı. 2013’te Paris Sorbonne Nouvelle Üniversitesi’nde “Kürt Kimliğinin Sinemadaki Görsel İnşâsı” üzerine doktora tezini bitirdi. Bugüne kadar onlarca festivale katılan Özdil, birçok ödül aldı.

     Kürt Yazar İbrahim Sediyani, Frizya’nın Sevgilisi Oldu

     (Nisan – Haziran 2020)

     Gazeteci – yazar İbrahim Sediyani ve 21 Mart günü yayınlanan son kitabı “Frizya ve Günümüzde Frizler”, Nisan – Haziran aylarında uluslararası medyanın gündeminden düşmedi. Çıkar çıkmaz Avrupa medyasında büyük yankı uyandıran “Frizya ve Günümüzde Frizler” kitabı ve yazar İbrahim Sediyani hakkında birbuçuk ayda tam 5 ülkede (Türkiye, Hollanda, Frizya, Kürdistan, Almanya) ve 5 ayrı dilde (Türkçe, Flamanca, Frizce, İngilizce, Danca) haber ve yazılar yazıldı.

     Avrupa’nın kuzeyinde, Kuzey Denizi kıyısı boyunca uzanan ve Hollanda, Almanya ve Danimarka arasında üçe bölünmüş bir coğrafya olan Frizya (Friesland)’yı ve bu üç devlet altında etnik azınlık olarak yaşayan Friz halkını anlatan “Frizya ve Günümüzde Frizler” adlı kitabı, başta Hollanda ve Frizya medyası olmak üzere uluslararası medyada büyük yankı uyandırdı  Kitap, Frizya coğrafyası ve Friz halkı ile ilgili Türkçe olarak yazılmış ve Türkiye’de yayınlanmış ilk kitap özelliğine sahip. Uluslararası medya, Sediyani’nin kitabını “Frizya ve Frizler hakkında Türkiye’deki ilk kitap yayınlandı” başlığıyla kamuoyuna duyurdular.

     Hollandalı ünlü Friz yazar ve film yapımcısı Willem Schoorstra, Frizya halkının millî bilincinin arzulanan seviyede olmamasından ve Frizler’in anadillerine sahip çıkmamasından yakındığı makalesinde, Frizyalılar’ın bu millî bilinci iki yabancı aydın sayesinde kazandığını söyledi: Amerikalı profesör Matt Coler ve Türkiyeli Kürt yazar İbrahim Sediyani. Schoorstra makalesinde, Frizce’ye sahip çıkmadıkları ve Friz anadilini korumak ve yaşatmak için çaba göstermedikleri için Friz siyasî partilerini ve resmî kurumlarını eleştiriyor, fırçalıyor. Anadilin önemini anlatmak için de Sediyani’nin söylediği sözleri örnek gösteriyor. 1959 doğumlu yazar ve film yapımcısı Willem Schoorstra, şöyle ilginç bir cümle kullanıyor: “Biz Frizler’e anadilimizi yaşatmamız gerektiğini öğreten, ne yazık ki Frizyalılar değildir, yabancılardır.” Bunu dedikten sonra, Frizyalılar’a Frizce’nin önemini anlatan iki yabancı düşünürü örnek veriyor: Biri Amerikalı bir profesör, Matt Coler; biri de Türkiyeli bir Kürt yazar, İbrahim Sediyani.

     Hollanda’da etnik azınlık olarak yaşayan Friz ulusunun günlük ulusal gazetesi “Leeuwarder Courant”, Kürt düşünür ve yazar İbrahim Sediyani’nin bir sözünü özdeyiş olarak kullanarak çıktı.

     Gazete, isim ve logosunun altına şu ibareyi koyarak yayınlandı:

     “Zonder eigen taal is een volk verloren.” (Auteur Ibrahim Sediyani)

     Bu ibarenin çevirisi şöyle:

     “Anadilini unutan bir halk yok olur.” (Yazar İbrahim Sediyani)

     Frizya coğrafyası ve Friz coğrafyası, etnik ve kültürel haklar için mücadele ediyor ve tıpkı dünyadaki diğer kimliksiz halklar gibi anadil mücadelesi veriyor.

     Kürt Boksör Agit Kabayel, Avrupa Ağırsıklet Şampiyonu Oldu

     (19 Temmuz 2020)

     Almanya millî sporcusu Kürt boksör Agit Kabayel, Almanya’da düzenlenen WBA Avrupa Kıtasal Ağırsıklet Boks Şampiyonası’nda şampiyon oldu.

     Dünya Boks Konseyi (WBC) tarafından Almanya’nın Magdeburg kentindeki Elbaupark‘ta düzenlenen Avrupa Kıtasal Ağırsıklet Boks Şampiyonası’nda finale Almanya adına Agit Kabayel ve Yunanistan adına Evgenios Lazaridis çıktılar. Final maçında 32 yaşındaki Yunan boksör Evgenios Lazaridis’le karşı karşıya gelen 27 yaşındaki Kürt boksör Agit Kabayel, her üç raundu da 100 – 90, 99 – 91 ve 98 – 92’lik skorlarla kazanarak “WBA Kıtasal Ağırsıklet Şampiyonu” oldu ve “Altın Kemer”i aldı.

     Dünya Boks Federasyonu (World Boxing Association), karşılaşmada Agit’in zaferi için rakibine baskı kurmasının önemli olduğunu, onun da bunu mükemmele yakın uyguladığını aktardı. Uluslararası spor medyası ise, Kabayel’in elde ettiği fırsatı ve kendisine karşı yüksek beklentileri bildiğini, bu nedenle ilk turdan başlayarak tüm beklentileri karşıladığını yazdı. Haberlerde, “Vücût darbeleri ve ciddiyetle başlayan Kabayel’in inatçı saldırılarına yanıt vermekte zorlanan Lazaridis yavaş yavaş yıkıldı” ifadeleri kullanıldı.

     Karşılaşmanın ardından, dünya şampiyonu olmak için iyi bir fırsat yakaladığını belirten Agit Kabayel, “Amerika’ya gitme rüyâm gerçek oldu. ABD’de ve ESPN’de becerilerimi sergilemek için sabırsızlanıyorum. Avrupa şampiyonu olarak, şimdi başarma zamanı” dedi.

     Kahramanmaraş (Gırgûmm) ilimizin Pazarcık (Bazarcixa Nûh) ilçesi nüfûsuna kayıtlı olan Agit Kabayel, 1992 yılında Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (Nordrhein – Westfalen) eyaletinin Kolonya (Köln) iline bağlı Leverkusen ilçesinde dünyaya geldi.

     Profesyonel boks kariyerinde 20 maçın tamamını kazanan Maraşlı Kürt sporcu Agit Kabayel, bu karşılaşmaların 12’sinde rakiplerini nakavt etme başarısı gösterdi.

     2016 yılından beri Avrupa Ağır Siklet Boks Şampiyonu olan, daha önce WBC Akdeniz Boks Şampiyonası gibi birçok turnuvada şampiyonluk elde eden Kabayel, Dünya Boks Konseyi (WBC) tarafından Haziran 2019 tarihinde güncellenen “En İyi Ağırsıklet” sıralamasında yer aldı.

     Agit Kabayel, Şubat 2017’de Ağırsıklet Avrupa Boks Şampiyonluğu maçında Belçikalı rakibi Herve Hubeaux’u 12 raundun sonunda puanla yenerek kemerin sahibi olmuştur. Kasım 2017’de ise Monaco’da İngiliz rakibi Dereck Chisora ve 2018 yılında Sırp raikibi Miljan Rovcanin karşısında EBU Avrupa Ağırsıklet maçlarında ünvânını korumayı başarmıştır.

     Rojavalı Öğrenci, Üniversite Sınavlarında Suriye Birincisi Oldu

     (10 Ağustos 2020)

     Rojava (Suriye Kürdistanı)’nın Heseke (Hesiçe) kentinde yaşayan Kürt öğrenci Sidra Ahmed, Suriye genelinde gerçekleştirilen lise sınavlarında ülke birincisi oldu.

     Rojava’nın Cezire bölgesinden 310 tam puan alan 10 öğrenciden biri olmayı başaran Sidra, “Suriye birincisi” olarak büyük bir başarıya imza attı. Qamişlo’dan Muhammed Ali Nihad da 310 puan alarak büyük başarı gösterdi.

     Rûdaw’a konuşan 9. sınıf öğrencisi Sidra Ahmed, “Çok iyi çalıştım. Her saatte bir sadece 5 dakika dinlendim. İyi sonuç alacağıma inanıyordum” dedi. İyi bir öğrenci olarak okulu bitirmek istediğini belirten Sidra, “Okuyup iyi bir cerrah olmak ve hasta dedemi iyileştirmek istiyorum” diye konuştu.

     Evin 4 kız çocuğundan biri olan Sidra’nın başarısı başından beri kendisine destek olan ailesini de memnun etti. Genç öğrencinin annesi Hada Osman da kızının başarısı için O’na uygun ortam oluşturmayı başardıklarını belirterek, “Bu başarı O’nun emeği, biz sadece O’na ortam oluşturduk. Bu gururu tüm annelerin de yaşamasını istiyorum” dedi.

     Ninesi Bedia Beşir, torununun başarısı ile kendilerine ikinci bir bayram sevinci yaşattığını söyledi.

     Cezire bölgesinde sınava giren 13 bin 780 öğrenciden 9 bin 604’ü sınavlarda başarı ile çıkarak yüksekokula gitme hakkı kazandı.

     İsveç’in En Önemli Televizyon Ödülü, Kürt Oyuncu Amed Bozan’a Verildi

     (28 Ağustos 2020)

     İsveç’in en önemli televizyon ödülü, Kürt oyuncu Amed Bozan’a verildi. Bozan, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne layık görüldü.

     “Khalifat” (Hilafet) dizisinin oyucusu Amed Bozan, ülkenin en önemli televizyon ödülü olan Kristallen Ödülleri’nde “En İyi Erkek Oyuncu” seçildi. Kürt oyucu Bozan, “Khalifat” dizisinde, İsveç’ten Suriye’ye giderek barbar terör örgütü İslam Devleti (IŞİD)’e katılan Husam isimli bir cihadistin hayat hikâyesini canlandırdı.

     Kürt sanatçı Amed Bozan, rolü oynarken çok zorlandığını söyledi. “Değerlerime karşı olan birinin rolünü oynadım” diyen Bozan, “Ama bu benim oyunculuk görevim. Onların neden bunu yaptıklarını anlamam gerekiyor. Kendimi onların yerine koyarak izleyicilere sunmalıydım. Film çekildiği zaman çok kilo verdim. Çok az uyudum ancak en zor olan bir DAEŞ’linin hızlı dönüşümünü göstermekti. Biri DAEŞ’e katıldığı zaman hepimiz gibi. Ancak iki yıl içerisinde psikolojik ve fiziksel olarak büyük bir değişim gerçekleşiyor. Bir insandaki bu büyük dönüşümü iki aylık bir zamana sığdırdım. Bu beni çok zorladı” ifadelerini kullandı.

     Duhoklu Kürt Genci, Avrasya Gençlik Eğitim Forumu’nda Birinci Oldu

     (15 Eylül 2020)

     Rusya’da düzenlenen “Avrasya Gençlik Eğitim Forumu” (Eurasia Global)’na katılan Duhoklu Kürt genci Muhammed Abbas, birincilik elde etti.

     Rusya’nın Orenburg kentinde 108 ülkeden 800 gencin katılımıyla düzenlenen uluslararası forumda birinci olan Kürt genci, 300.000 Ruble (4.000 Dolar) ödül almaya layık görüldü. Koronavirüs (Covid – 19) pandemisi nedeniyle etkinliğe katılamayan Muhammed Abbas’ın yerine Faslı bir arkadaşı katılarak, O’nun adına birincilik ödülünü aldı.

     Abbas daha önce Güney Afrika, Rusya, Maldivler, Malezya ve diğer birkaç ülkede insan hakları ve gençler konusunda yarışmalara ve forumlar katılmış, ödüller almıştı. Basına açıklamalarda bulunan Muhammed Abbas, “İnsan hakları, barış, eğitim ve gençler konusunda hazırlanan 100 projenin arasından birinci oldum. Hazırladığım projeyle jürilerin ilgisini çekmeyi başardım” dedi.

     Avrasya Gençlik Eğitim Forumu (Eurasia Global) 2 – 8 Eylül tarihleri arasında Rusya’nın Orenburg kentinde düzenlendi. Abbas, önümüzdeki yıl Haziran ayında Rusya’ya gideceğini ve arklı alanlarda düzenlenecek olan etkinliklere katılacağını belirtti. Geçen yıl düzenlenen aynı etkinlikte Abbas 15. olmuştu.

     Duhok’a bağlı Berdêreş ilçesinde doğup büyüyen Muhammed Abbas 25 yaşında ve eğitim ve sivil toplum alanlarında çalışmalar yürütüyor.

     Ézidî Kürt Kızı Hiba Qasım, Kamp Koşullarına Rağmen Üniversite Sınavlarında Irak Birincisi Oldu

     (22 Ekim 2020)

     Ézidî Kürt öğrenci Hiba Qasım, kamp koşullarına rağmen Irak’ta yapılan üniversite sınavında birinci oldu.

     Ailesiyle birlikte Duhok’taki Qadiya Kampı’nda yaşamını sürdüren Hiba Qasım, Irak’ta yapılan üniversite sınavında büyük başarı elde ederek, kamp koşullarına rağmen 100 üzerinden 99, 8 puan aldı. Ézidî Kürt kızı Hiba Qasım, “Bu yıl zor geçti. Kamp hayatı çok çetindir. Özellikle üniversiteye hazırlananlar için daha da zordur. Sınavlara hazırlanan öğrencilerin sessiz ortama ihtiyaçları var” dedi. Sınava hazırlanırken ailesinin kendisine destek verdiğini belirten Hiba, “Bu yıl benim için zor bir yıl oldu. Özellikle annem ve babam bana destek oldular. Onların desteğiyle istediğim puanı aldım. Her zaman bana güç verdiler ve kazanacağıma inanıyorlardı” ifadelerini kullandı. Kürdistan Bölgesi Hükûmeti’nin Duhok’ta mülteci kızlar için açtığı okulda eğitim alan Hiba, kampta öğretmen sayısı az olduğu için babasının kendisi için kiraladığı arabayla Duhok’a okula gidip geldiğini ve burada sınava hazırlandığını söyledi. Hiba ayrıca, sınavı kazanmak için sosyal medya ve telefondan uzak kaldığını dile getirdi.

     Hiba’ın babası Qasım Hasan ise, “Kamp şartları çok kötü, çoğu zaman elektrikler kesiliyor, su bulunmuyor. Kamp kalabalıktır. Çadırlar ve evler birbirine karışmış durumda. Hiba’ya eğitim verecek bir öğretmen ve ders çalışacak bir odası bile hiç olmadı” diye konuştu.

     Kürt Kadın Hukukçu Rez Gerdî, Yeni Zelanda’da “Küresel Etki Ödülü”ne Layık Görüldü

     (23 Kasım 2020)

     Kürt kadın hukukçu Rez Gerdî, mültecilerle ilgili yaptığı çalışmalar ve gösterdiği çabalar nedeniyle Yeni Zelanda’da “Küresel Etki Ödülü”nü kazandı.

     Yeni Zelanda’da yaşayan ve Harvard Üniversitesi mezunu Erbilli hukukçu Rez Gerdî, olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Küresel Etki Ödülü kazanmak benim için inanılmaz bir durum oldu” diyerek, “Bu ödül sadece benim için değil, gelişimim için herşeyini fedâ eden ailem, Kürt halkı ve mülteciler için de çok önemli” ifadelerini kullandı. Mülteci gençleri desteklemek için çalışmalar yürüten Empower’ın da kurucusu olan Gerdî, “Pakistan’da mülteci statüm nedeniyle eğitim alamamıştım, fakat şu anda Harvard’da okuyan mülteci gençlerin eğitimlerine rahatlıkla erişebilmesi için savaşan bir avukatım. Çalışmalarımda 20 binden fazla mülteci gence ulaşabildim. Fakat bunu, Empower’daki inanılmaz ekibim olmadan yapamazdım” dedi. Kendisinin de Yeni Zelanda’da mülteci olduğunu anımsatan Rez Gerdî, çocukların orantısız bir şekilde, zorla yerlerinden edildiğini söyledi ve şunları ekledi: “Hiçbir çocuk çatışmaların bedelini ödememelidir. Yine de nesiller boyu eğitime erişemeyen çocuklar görüyoruz. Ayrıca hukuk fakültesini okumanın benim için zor olacağını biliyordum; çünkü büyük kardeşlerim ve toplumumuzdaki diğer pekçok kişinin destek alamadığı için okulu bıraktığına şahid oldum. Bu nedenle mültecilerin eğitimlerinden mahrum kalmaması için Empower’ı kurdum.” Eğitimin mültecilerin geleceğini değiştirmede çok önemli bir etken olduğunu dile getiren Gerdî, “Çatışmalardan veya diğer krizlerden etkilenen ülkeler, çocuklarını iyi derecede eğitime teşvik etmedikçe veya çocuklar için gerekli altyapı olmadıkça iyi bir gelecekten sözetmek mümkün değil” diye konuştu.

     Rez Gerdî ve Empower ekibi, yeni tip koronavirüs (covid – 19) salgınından olumsuz etkilenen mülteci gençlere yönelik atölye çalışmalarını desteklemek için de 5 bin dolar hibe edecek.

     Gerdi, aynı zamanda terör örgütü DAİŞ’in Ézidî Kürtler’e yönelik katliâmlarının hukukî takibini yapmak için şu an Kürdistan Bölgesi’nde yaşıyor.

      Kürdistan Buğdayına Ortadoğu’da Birincilik Ödülü

     (23 Kasım 2020)

     Arap Birliği’ne bağlı Tarım Kalkınması İçin Arap Örgütü tarafından Kürdistan’da yetiştirilen bir buğday türüne birincilik ödülü verildi.

     Mısır, Irak, Suriye, Umman, Cezayir, Sudan, Ürdün ve Filistin’in aday olduğu ve yapılan 27 inceleme sonucunda belirlenen birincilik “2018 Gıda Güvenliği” ödülü, “Maruf” türü buğdayıyla Süleymaniye Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Fakültesi’nin oldu. İnceleme, 11 uzman tarafından gerçekleştirildi.

     Süleymaniye Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Fakültesi’nden yapılan açıklamada, “Maruf” buğdayının diğer buğday türlerinden daha çok verimli olduğu ve hastalıklara karşı daha dirençli olduğu belirtildi. Fakülte Dekanı Dr. Karzan Tewfiq, “Maruf buğdayı benzeri projeler Kürdistan Bölgesi’nin gıda güvenliği açısından oldukça önemli projelerdir. Bu nedenle gereken her türlü kolaylığı sağlamaya karar verdik” dedi.

     2020 Herzberg Fizik Ödülü, Kürt Bilim Adamı İbrahim Kerimî’ye Verildi

     (24 Aralık 2020)

     Kanada Fizikçiler Derneği (CAP) tarafından her yıl Fizik alanında verilen “Herzberg” ödülü bu yıl Kürt bilim insanı Prof. Dr. İbrahim Kerimî’ye verildi. Rojhılat (İran Kürdistanı) bölgesinden olan bilim adamı Prof. Dr. Kerimî, ödülünü düzenlenen online törende aldı.

     Ödülle ilgili açıklama yapan İbrahim Kerimî, Kanada’nın Ottawa kentinde Kuantum fiziği ile ilgili bir sunum yaptıktan sonra ödülünün takdim edildiğini belirtti.

     CAP, doktorasını tamamladıktan sonraki 12 yıl içinde Kanada’da fizik alanında üstün araştırma başarısı gösteren kişilere “Herzberg” ödülünü veriyor. Ödül, adını Kanadalı Nobel ödüllü Gerhard Herzberg’den almıştır ve 1970 yılından beri her yıl verilmektedir.

     Ünlü fizikçi İbrahim Kerimi, 1978 yılında İran Kürdistanı’nın Saqız kentinde dünyaya geldi.

     İlköğretim ve liseyi memleketinde bitiren Kerimî, Kirman Üniversitesi Fizik Bölümü’nü birincilikle bitirdi.

     2003 yılında İran’ın Zencan kentinde yükseklisansını tamamlayan Kerimî, daha sonra Azad Kürdistan’daki Kürdistan Üniversitesi’nde 3 yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı.

     İbrahim Kerimî, 2007’de İtalya’da doktora eğitimini tamamladıktan sonra 6 Avrupa ülkesi arasında ortak yürütülen bir proje üzerinde post doktora eğitimine başladı.

     2012’de Kanada’ya giderek Ottawa Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayan Kerimî, 2017 yılından beri aynı üniversitede fizik profesörü olarak bilimsel araştırmalar yapmaya devam ediyor.

     İbrahim Sediyani

     SEDİYANİ HABER

     31 ARALIK 2020

 

473 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap 2020’de Başarılarıyla Göğsümüzü Kabartan Kürtler

  1. İsmail dedi ki:

    Her bijî

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir