2020’de Kaybettiğimiz Kürt Büyükleri

 

isediyani

2020 yılında hayatını kaybeden ve aramızdan ayrılan Kürt büyükleri

 

 

 

     2020 yılında hayatını kaybedip aramızdan ayrılan, vefâtlarıyla bizleri üzen Kürt büyükleri…

     Şeyh Abdulkerim Çevik

     (1969 – 19 Ocak 2020)

     Bitlis (Zûlqarneyn) ilimizin Güroymak (Norşîn) ilçesinde menfur saldırı: Silahlı saldırıya uğrayan İslam âlimi ve kanaat önderi Şeyh Abdulkerim Çevik hayatını kaybetti. Abdulkerim Çevik, 50 yaşındaydı.

     İnsanların her konudaki anlaşmazlıklarında hakem olarak başvurdukları kanaat önderi Abdulkerim Çevik’in, arazi anlaşmazlığı yüzünden husumetli olan ve aralarındaki anlaşmazlığı çözmek için yanına gelen iki grubu barıştırmak isterken, kararı beğenmeyen taraflardan birinin silahla saldırısı sonucu hayatını kaybettiği bildirildi. Erentepe mahallesindeki Şeyh Hafid Kur’ân Kursu’nda sabah 10:30 civarında gerçekleşen olayda Çevik, kendisiyle görüşmeye gelen kişilerden birinin silahlı saldırısına uğradı.

     Ağır yaralanan Nakşibendî Şeyhi Abdulkerim Çevik, ambulansla kaldırıldığı Güroymak Devlet Hastanesi’nde müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Saldırının ardından gözaltına alınan saldırganın üzerinde 3 ruhsatsız silah bulundu.

     Bitlis Valisi Oktay Çağatay ve İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar da hastaneye giderek saldırı hakkında bilgi aldı. Hastanedeki işlemleri sonrası yakınları tarafından teslim alınan Çevik’in cenazesi, Erentepe mahallesindeki Şeyh Masum Camii’ne getirildi.

     Çevik’in cenazesi, akşam namazını müteakip Bitlis Müftüsü Mehmet Faysal Geylanî’nin kıldırdığı cenaze namazının ardından Şeyh Abdurrahman-i Tağî Mezarlığı’nda tekbir ve salavatlar eşliğinde toprağa verildi. Şeyh Abdulkerim Çevik’in cenazesine yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

     ŞEYH ABDULKERİM ÇEVİK KİMDİR?

     Norşin Medresesi Baş Müderrisi, Nakşibendî âlimi Şeyh Muhammed Ziyaeddîn’in torunu, Şeyh Ataullah’ın oğlu olan Şeyh Abdulkerim Çevik, 1969 yılında Bitlis ilinin Güroymak (Norşîn) ilçesinde dünyaya geldi.

     6 yaşında başladığı ilk eğitim ile birlikte, Norşîn’de çeşitli medreselerde amcası Şeyh Muhammed Hafid, Şeyh Mazhar, Şeyh Fedli, Mella Sabri, Horasanlı Mella Ebubekir gibi büyük âlimlerin yanında medrese eğitimine başladı.

     Medrese kitaplarının birçoğunu bu âlimlerin yanında okuduktan sonra, 1988 yılından itibaren, Siirt (Sêhrd) ilinin Aydınlar (Tillo) ilçesinde Seyda Burhaneddin’in başmüderrisliğini yaptığı Tillo Medresesi’nde eğitimine devam ederek 1991 yılında ilim icazetini aldı.

     Çevik ardından dînî eğitimine Bitlis’in Güroymak (Norşîn) ilçesinde Nakşibendi tarikatı içerisinde şeyh olarak kabul edilen çeşitli isimlerin önderliğinde devam etti. Amcası Şeyh Muhammed Hafid’in 2001 yılında vefatından sonra, Şeyh Fetullah-i Verkanis’in torunu Şeyh Asım’ın yanında tedrisatını tamamlayarak 2007 yılında irşâd ile görevlendirildi.

     Bunun yanısıra normal üniversite öğrenimi de gören Şeyh Abdulkerim Çevik, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde “İlahiyat” ve “Sosyoloji” bölümlerinden mezun oldu.

     Şeyh Abdulkerim Çevik, özellikle Bitlis ve çevresinde dînî ve sosyal konularla ilgili kendisine danışılan isimler arasında yer alıyordu.

     Ceyfer Mamlê

     (1941 – 17 Şubat 2020)

     İran Kürdistanı’nda yaşayan Kürt sanatçı Ceyfer Mamlê vefat etti. Mehâbâd şehrinde hayata gözlerini kapayan Mamlê, 79 yaşındaydı.

     1941 doğumlu Ceyfer Mamlê’nin büyük ağabeyi Muhammed Mamlê de Kürdistan’ın tanınan büyük sanatçılarındandı. Muhammed Mamlê 1941 yılında Mehâbâd’da doğmuş ve 1999’da hayatını kaybetmişti.

     Zeynel Abidin Han

     (30 Ekim 1961 – 26 Şubat 2020)

     Kürt düşünür, filozof, yazar, şair ve yayıncı Zeynel Abidin Han, geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Zeynel Abidin Han, 58 yaşındaydı.

     Tanınmış Kürt yazar ve yayıncı Zeynel Abidin Han, yaşadığı Almanya’nın başkenti Berlin’de kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Kürt düşün hayatına büyük katkıları bulunan Zeynel Abidin Han’ın ani vefatı büyük üzüntüye neden oldu.

     ZEYNEL ABİDİN HAN KİMDİR?

     30 Ekim 1961 tarihinde Muş (Mıj) ilinin Varto (Gûmgûm) ilçesine bağlı Aydınpınar (Qılçıx) köyünde doğdu.

     1985 – 89 yılları arasında Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nü okuyup bu bölümden mezun olan Zeynel Abidin Han,  Kürt dili ve coğrafyası üzerine görüşleri nedeniyle Türkiye’de uzun süre hapis yattı. Daha sonra siyasi baskılar nedeniyle Almanya’ya hicret etmek zorunda kaldı.

     Zeynel Abidin Han, 2003 – 07 tarihleri arasında Berlin’de kurulan Evra Yayınevi’nin uzun süre editörlüğünü yaptı. Evra Yayınevi, çok sayıda Kürt eserin basılmasına önayak oldu.

     Zeynel Abidin Han’ın oğlu Gazîn Onur Han 2007 yılında Han Yayınevi’ni kurdu. Zeynel Abidin Han oğlunun kurduğu yayınevinin editörlüğünü yaparak, çok sayıda Kürtçe kitap basılmasına yardımcı oldu, Kürt dil ve edebiyatına büyük katkıda bulundu.

     Zeynel Abidin Han, 2015 tarihinden itibaren Kürtçe felsefe dergisi “Xwenasê”nin editörlüğünü yapıyordu.

     Zeynel Abidin Han’ın Kürtçe’nin Kurmanc ve Zaza lehçeleri ile Türkçe dillerinde çok sayıda kitapları ve çevirileri bulunuyordu.

     KİTAPLARI:

     – Stran Digotin, Helbest, Weşana Xwe, Ankara 1995

     – Agir Digrî, Helbest, Weşanên Hoybûn, Berlin 1998

     – Binefşên Tariyê, Roman, Weşanên Doz, İstanbul 1999

     – Çemê Keseran, Helbest – CD/Kaset, Ares, İstanbul 2000

     – Girava Stêrkên Vemirî, Roman, Weşanên Gün, İstanbul 2001

     – Dûr û Bê Qesem, Helbest, Weşanên Havîbûn, Berlin 2002

     – Girava Sitêrkên Vemirî, Roman, Weşanên Evra, Berlin 2004

     – Dilê Min Nehêşe Çi Dibe, Helbest, Weşanên Evra, Berlin 2005

     – Bigrî Heval, Roman, Weşanên Evra, Berlin 2007

     – Xezala Warê Germiyan, Helbest, Weşanên Han, Berlin 2008

     – Kela Hawaran, Roman, Weşanên Han, Berlin 2009

     – Eniya Me Ji Agir Ti Caran Nexeyîdî, Helbest, Weşanên Han, Berlin 2009

     – Felsefe û Rûmeta Xwezayê, Felsefe, Weşanên Han, Berlin 2010

     – Sar, Roman, Weşanên Soran, Berlin 2012

     – Bêriya Te Dil Dihêrîne, Helbest, Weşanên Han, Berlin 2012

     – Rêwiyên Dutenêbûnê, Roman, Weşanên Soran, Berlin 2014

     – Qet Pireyek Qasî Me Hilneweşiya, Helbest, Weşanên Soran, Berlin 2014

     – Siya Çûyînê, Roman, Weşanên Soran, Berlin 2015

     Siyamend Rahman

     (21 Mart 1988 – 1 Mart 2020)

     İran Millî Takımı sporcusu bedensel engelli Kürt halterci Siyamend Rahman vefat etti. Dünya rekortmeni olan Siyamend Rahman, 32 yaşındaydı. Üst üste dünya rekoruna imza atan Oşnaviye (Şino)’li Siyamend Rahman’ın kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

     Kısa adı IPC olan Uluslararası Paralimpik Komitesi (International Paralympic Comittee) Başkanı Andrew Parsons, Kürt sporcunun vefatına ilişkin yayımladığı mesajda, “Siyamend’in ölümünü öğrenmek çok üzücü. Siyamend, paralimpik sporunun öncüsüydü. Ülkesi ve dünyadaki birçok kişiye ilham kaynağı olmuş, paralimpik sporcuları için fantastik bir büyükelçiydi” dedi. Siyamend Rahman’ın kişiliğine de övgüler dizen Andrew Parsons, “Aynı zamanda harika bir insandı, nazik bir devdi ve tanışabileceğiniz en dost canlısı insanlardan biriydi” ifadelerini kullandı.

     İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Feridun Ruhanî ve İslam Cumhuriyeti Meclis Başkanı Ali Ardeşîr Laricanî, Siyamend Rahman’ın vefatı münasebetiyle ayrı ayrı mesajlarla ailesi ve yakınlarına başsağlığı dilediler.

     Siyamend Rahman’ın memleketi olan ve vicdansızca parçalanan Kürdistan topraklarının tam da İran – Irak – Türkiye “3 ülke sınır kesişmesi noktası”nda yer alan 40 bin nüfûslu Oşnaviye (Şino) kentinde vefat haberi büyük üzüntüye neden oldu. Oşnaviye (Şino) Kaymakamlığı, Siyamend Rahman için kentteki kapalı stadyumda tören düzenleneceğini açıkladı.

     SİYAMEND RAHMAN KİMDİR?

     İran Millî Takımı sporcusu ve dünya rekortmeni bedensel engelli Kürt halterci Siyamend Rahman, vicdansızca parçalanan Kürdistan topraklarının tam da İran – Irak – Türkiye “3 ülke sınır kesişmesi noktası”nda yer alan 40 bin nüfûslu Oşnaviye (Şino) kentinde, tam da bu adaletsiz ve barbarca parçalanmayı ortadan kaldırma özlemini yansıtan ve “yeni bir doğumun müjdecisi” olan Nevruz gününde, 21 Mart 1988 tarihinde doğdu.

     Bedensel engelli bir insan olan Siyamend Rahman, ailesinin ve antrenörü Ali Asğar’ın desteğiyle 2008 yılında memleketi Oşnaviye (Şino)’de başladığı halter sporunda birçok başarıya imza atarak ardı ardına rekorlar kırdı ve İran Millî Takımı adına dünya şampiyonlukları elde etti.

     2010 yılında Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da düzenlenen IPC Powerlifting Dünya Şampiyonası’nda ilk kez uluslararası arenada sahne alan Siyamend, erkekler 100+ kategorisinde yarıştı. İlk kez katıldığı uluslararası turnuvada 260 kg kaldırarak dünya ikincisi olan ve gümüş madalya kazanan İran Millî Takımı sporcusu Siyamend Rahman, bu turnuvada kaybettiği tek maç olan final maçını da kendi takım arkadaşı Kerem Recebî Gûlice’ye karşı kaybetmişti. Şampiyon Gûlice, bu turnuvada 285 kg kaldırarak dünya rekoru kırmıştı.

     Aynı yıl, 2010’da Çin’in Guangju kentinde Asya Paralimpik Şampiyonası’nda yine erkekler 100+ kategorisinde yarışan Siyamend Rahman, 18 Aralık 2010 tarihinde çıktığı minderde 290 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı ve Asya Şampiyonu oldu.

     2011 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Şariqe şehrinde düzenlenen bir yarışmaya katılan Siyamend Rahman, 4 Aralık 2011 günü çıktığı minderde 291 kg kaldırarak bir yıl önce kırdığı kendi dünya rekorunu bir kez daha kırdı.

     2012 yılında Britanya’nın başkenti Londra (London)’da düzenlenen 2012 Paralimpik Yaz Olimpiyatları’nda erkekler 107+ kategorisinde sahne alan Kürt sporcu Siyamend Rahman, bütün dünyanın şaşkın bakışları arasında 310 kg kaldırarak halen dahi kırılamamış ve kırılması zor olan dünya rekorunu kırdı ve altın madalya kazanarak Olimpiyat Şampiyonu oldu. Rahman, Londra Olimpiyatları’nda kırdığı bu inanılmaz dünya rekoruyla, uluslararası spor camiâsı tarafından “Paralimpik tarihinin en güçlü adamı” ilan edildi.

     2016 yılında Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenen 2016 Paralimpik Yaz Olimpiyatları’nda erkekler 107+ kategorisinde yarışan Kürtler’in gururu Siyamend Rahman, burada da altın madalya kazandı ve “En iyi erkek sporcu” seçildi.

     2017 yılında Meksika’nın başkenti Meksiko (Ciudad de México)’da düzenlenen Dünya Bedensel Engelliler Halter Şampiyonası’na İran millî takımı adına katılan bedensel engelli Kürt halterci Siyamend Rahman, üçüncü kez dünya şampiyonu oldu. Kendi dalında 265 kg, 275 kg ve 285 kg ağırlık kaldırarak bir kez daha dünya şampiyonluğu elde eden Siyamend, tarihî bir başarıya imza attı ve “2017 Yılının En İyi Sporcusu” seçildi.

     Olimpiyatlarda 310 kg kaldırarak en yakın rakiplerine 75 kg fark atan Siyamend Rahman, bu rekorları halen elinde bulunduruyor. Siyamend’in 2 dünya rekorunun yanısıra, 5 Dünya Şampiyonluğu ile 3 Asya Şampiyonluğu bulunuyor ve 12’den fazla altın madalyası var.

     Siyamend Rahman, 1 Mart 2020 günü memleketi Oşnaviye (Şino)’de geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.

     Nurettin Dilek

     (1952 – 15 Nisan 2020)

     Geçmişte iki farklı dönemde milletvekilliği de yapan Diyarbakır Belediye Eski Başkanı Nurettin Dilek vefat etti. Dilek, 68 yaşındaydı.

     Nurettin Dilek’in Ankara’da akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği bildirildi. Dilek’in cenazesi vaziyeti üzerine Diyarbakır’da toprağa veriliyor.

     Nurettin Dilek’in vefatı, bir zamanlar başkanlık yaptığı Diyarbakırspor camiâsında derin üzüntüye neden oldu. Diyarbakırspor kulübü yazılı açıklama yaparak, “Kulübümüzün başkanlığını yaptığı 1985 – 86 sezonunda şampiyon yaparak Süper Lig’e taşımış olan Diyarbakır belediye eski başkanımız ve eski milletvekilimiz Nurettin Dilek’in vefatını derin üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Kendisine Allah’tan rahmet, sevenlerine, ailesine ve camiâmıza başsağlığı diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

     NURETTİN DİLEK KİMDİR?

     1952 yılında Diyarbakır’da doğdu. Ali Bey ile Suret Hanım’ın oğludur.

     İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni bitirerek ziraat yüksek mühendisi oldu. Diyarbakır Teknik Ziraat Müdürlüğü’nde mühendislik, özel sektörde yöneticilik yaptı.

     1984 yılında Diyarbakır Belediye Başkanı oldu ve bu görevini 1987’ye kadar sürdürdü.

     Diyarbakır’ın belediye başkanı iken, 1985 – 86 sezonunda aynı zamanda Diyarbakırspor Kulüp Başkanlığı da yaptı ve yeşil – kırmızılı takımı 2. Lig’den 1. Lig’e (şimdiki Süper Lig) taşıdı. Dilek yine aynı zaman diliminde Diyarbakır Kooperatifler Birliği Başkanlığı ve Belediyecilik Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği de yapıyordu.

     Kürtçe, Türkçe ve Almanca bilen Nurettin Dilek daha sonra siyasete girerek 29 Kasım 1987 – 20 Ekim 1991 arasında Anavatan Partisi (ANAP) Diyarbakır Milletvekilliği yaptı. Dilek, 18 Nisan 1999 – 3 Kasım 2002 arasında yine aynı partiden ikinci kez Diyarbakır Milletvekilliği’ni ifa etti,

     15 Nisan 2020’de Ankara’da akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Dilek’in cenazesi, vaziyeti üzerine Diyarbakır’da Sur ilçesi Pınardüzü Mahallesi Camii’nde ikindi namazı sonrasında kılınan cenaze namazı sonrası aile mezarlığında toprağa verildi.

     Nurettin Dilek evli ve üç çocuk babasıydı.

     Said Gabarî

     (1956 – 4 Mayıs 2020)

     Uzun süredir akciğer kanseriyle mücadele eden Kürt sanatçı Said Gabarî, tedavi gördüğü hastanede bu sabah hayatını kaybetti. Gabarî, 64 yaşındaydı.

     Ünlü sanatçı Said Gabarî’nin son günlerde sağlık durumu kötüleşmiş, geçtiğimiz hafta Azad Kürdistan’ın başkenti Erbil (Hewlêr)’deki Serdem Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Hastanenin hekimlerinden Dr. Welat İbrahim Akreyî, “Sanatçı Said Gabarî hastaneye getirildiği zaman durumu çok kötüydü. Nefes almakta zorlanıyordu. Muayene ve tetkiklerden sonra akciğer kanserinin vücûdunun birçok bölgesine yayılarak beynine kadar ulaştığını tespit ettik” demişti.

     Gözleri görmeyen sanatçı Said Gabarî, yeni tip koronavirüs (covid – 19) salgını nedeniyle Avrupa’da 14 gün karantinada kaldıktan sonra, 14 Mart’ta Kürdistan Bölgesi’ne gelmişti. Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzanî’nin talimatı üzerine tedavi için bugün Almanya’ya gönderilecekti.

     Yoğun bakımda gözetim altında tutulan Gabarî’nin amcasıoğlu İbrahim Gabarî, ünlü sanatçının sabaha karşı saat 04:45’te vefat ettiğini duyurdu.

     Edinilen bilgiye göre ünlü sanatçı, vasiyeti üzerine Mella Omer Kabristanı’nda toprağa verilecek.

     Azad Kürdistan Başkanı Nêçirvan Barzanî, hayata veda eden Said Gabarî’nin ailesine başsağlığı dileyerek, “Maalesef sanatçı Said Gabarî’nin vefat haberini aldım. Bu vesile ile ailesine, akrabalarına, dost ve sevenlerine başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyorum. Kürtçe’nin özgün seslerinden biriydi” dedi. Barzanî, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Uzun yıllar Kürt müziğine hizmet etmiş, devrim yıllarında Pêşmerge için çok sayıda marş ve coşkulu şarkı seslendirmiştir. Said Gabarî ardından zengin bir müzik arşivi bırakmıştır. Anısı gelecekte de daima yaşayacaktır.”

     SAİD GABARÎ KİMDİR?

     Ünlü Kürt sanatçı Said Gabarî, 1956 yılında Rojava (Suriye Kürdistanı)’nın Haseke (Hesiçe) ilinin Amude ilçesine bağlı Bêzara köyünde doğdu.

     Bir gözü doğuştan kör olan Said Gabarî‘nin diğer gözü de 12 yaşındayken doktorun yanlış iğne vurması sonucu kör olmuştur.

     Kürdistan’da çok sevilen sanatçılar arasında yer alan Gabarî, 1971 yılında Tirej ve Cegerxwin gibi büyük Kürt şairlerin etkisiyle müziğe adım atmış, bu iki şairin şiirlerini besteleyerek müzik hayatına başlamıştır. 50 yıldır müzikle uğraşıyordu.

     Aynı zamanda görme engelli olan Said Gabarî, buna rağmen Pêşmerge saflarında yer aldı. Gabarî, “Devrim Sanatçısı” olarak da biliniyordu.

     Kürtler’in kalbinde taht kurmuş bir sanatçı olan Said Gabarî’nin yüzlerce bestesi bulunuyor.

     Mustafa Xurrem Dil

     (1899 – 26 Mayıs 2020)

     Doğu Kürdistanlı ilahiyatçı – yazar Dr. Mustafa Xurrem Dil vefat etti. Dil, 121 yaşındaydı.

     Mustafa Xurrem Dil, uzun süredir yaşlılıktan kaynaklanan hastalıklarla mücadele ediyordu. Memleketi Mehâbâd’da vefat eden Dil’ın naaşı Mehâbâd’daki Ünlüler Mezarlığı’na defnedildi.

     MUSTAFA XURREM DİL KİMDİR?

     1899 yılında Mehâbâd şehrinde dünyaya geldi.

     Üniversite eğitimi ve doktorasını Tahran Üniversitesi’nde tamamladı.

     İslamî ilimleri kapsayan çok sayıda eser kaleme aldı. Mısırlı düşünür Seyyîd Qutb’un dünyaca ünlü 16 ciltlik “Fi Zilal’il- Qur’ân” (Kur’ân’ın Gölgesinde) adlı tefsiri Arapça’dan Farsça’ya tercüme eden isimdir. Mustafa Xurrem Dil’ın kendisi de Kürtçe, Farsça ve Arapça dillerinde tefsir kaleme almış, tefsir çalışmalarına büyük hizmetleri olmuştur.

     Ahmet Tekdal

     (6 Şubat 1931 – 2 Haziran 2020)

     Saadet Partisi (SP) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve eski Refah Partisi (RP) Genel Başkanı Ahmet Tekdal vefat etti. Tekdal, 89 yaşındaydı.

     Ahmet Tekdal, Ankara’da bir süredir tedavi gördüğü özel hastanede hastanede hayatını kaybetti.

     Tekdal için bugün ikindi namazını müteakip Hacı Bayram Veli Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Tekdal’ın cenazesi, Gölbaşı’ndaki aile kabristanında toprağa verildi.

     AHMET TEKDAL KİMDİR?

     6 Şubat 1931 tarihinde Ağrı’da doğdu.

     Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Tekdal, bir süre serbest avukatlık yaptı

     Refah Partisi (RP)’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı ve partinin ilk genel başkanı oldu. 1995 seçimlerinde 20. Dönem Ankara Milletvekilli seçildi.

     Ahmet Tekdal, evli ve 3 çocuk babasıydı.

     Gulixane Muhammed Javoev

     (1948 – 18 Haziran 2020)

     Ünlü Kürt ressam Gulixane Muhammed Javoev vefat etti. Javoev, 72 yaşındaydı.

     Rusya’nın ünlü ressamlarından olan Javoev’in başkent Moskova’da hayata gözlerini yumduğu bildirildi. Ailesinden edinilen bilgiye göre bugün (18 Haziran) vefat eden Gulixane Muhammed Javoev’in naaşı yarın Moskova’da toprağa verilecek.

     GULİXANE MUHAMMED JAVOEV KİMDİR?

     Ailesi 1915’te dönemin Osmanlı Devleti topraklarında yaşanan trajediden sonra göç eden Gulixane Muhammed Javoev, 1948 yılında Gürcistan’ın başkenti Tiflis (Tbilissi)’te dünyaya geldi.

     Çocukluğundan itibaren resim ve müziğe ilgi duyan Javoev, ilerleyen yıllarda resim alanında eğitim aldı, doğa resimleri, natürmort resimler ve portreler çizdi.

     1980 yılında Moskova Vasíliy İvánoviç Súrikov Devlet Akademisi Sanat Enstitüsü’nde eğitim görmeye başladı. 1986 yılında buradan mezun oldu.

     Kürt edebiyatındaki ilk romanı “Şivanê Kurmanca”nın yazarı olan Erebê Şemo’nun “Qelayê Dim Dim” romanından esinlenerek çizdiği tablo, O’nun Kürt kültürüne olan hislerini yansıttı. Kürt sözlü edebiyatı ve kültüründen oldukça etkilenen Javoev’in eserlerinde bunun yansımaları en çok göze çarpan motifler oldu.

     Javoev, Rusya’nın en ünlü sanat galerisi olan Moskova’daki Tretyakov Devlet Galerisi’nde tablosu sergilenen tek Kürt ressam unvanına da sahip.

     Yaşamı boyunca 150’den fazla tablo çizen Kürt ressam, UNESCO çatısı altında bulunan Uluslararası Sanat Derneği’nin de üyesiydi.

     Seyyidhan Şimşek

     (1933 – 5 Temmuz 2020)

     Diyarbekirli ünlü dengbêj Seyyidhan Şimşek, bu sabah evinde vefat etti. Şimşek, 87 yaşındaydı.

     Okuduğu klam ve stranlarla Kürtler’in gönlünde taht kuran ve Xalê Seyyîdxanê Boyaxçî olarak anılan ünlü dengbêjin bir süredir rahatsız olduğu ve bu sabah Diyarbakır (Diyarbekir)’daki evinde hayata gözlerini yumduğu bildirildi. “Diyarbakır’ın Bülbülü” olarak anılan ve özellikle “Têlî” ve “Emro” klamları nedeniyle dikkatleri çeken Seyyidhan Şimşek, çocukluğu çobanlık yaparak geçmiş ve Suriçi’nde son 25 yıldır da ayakkabı boyacılığı yapıyordu.

     Dengbêj Seyyidhan Şimşek, vücûdunun tamamının enfeksiyon kapmasının ardından felç geçirmişti. Uzun yıllar Sur’da bulunan evinde bütün gününü biriktirdiği klamlarını seslendirmekle geçiren ünlü dengbêj, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine bir süre önce hastaneye kaldırılmıştı.

     Dengbêjin oğlu Mehmet Şimşek, babasının birbuçuk yıldır yatalak durumda olduğunu söyledi. Babasının bugün fenalaştığını ve eve doktor çağırdıklarını belirten Şimşek, muayeneden kısa bir süre sonra da babasının son nefesini verdiğini belirtti.

     Diyarbakır’daki evinde vefat eden Seyyidhan Şimşek, Bağlar semtindeki Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verildi. Koronavirüs salgınından dolayı sadece dengbêjin ailesi ve yakın akrabalarının katıldığı cenaze merasimi ardından kısıtlı sayıda ziyaret katılımı ile evinde taziye kuruldu.

     SEYYİDHAN ŞİMŞEK KİMDİR?

     1933 yılında Diyarbakır’ın Ergani (Erğenê) ilçesine bağlı Çimlihöyük (Lagarî) köyünde doğdu. 2 yaşındayken annesini, 4 yaşındayken babasını kaybetti.

     Amcası tarafından büyütülen Seyyidhan Şimşek, hiç okul eğitimi almadı. 15 yaşına kadar çobanlık yaptı, sonra yıllarca meyan kökü sattı, sepet hamallığı yaptı. amelelik yaptı, çöpçülük yaptı. Daha sonra Diyarbakır’a giderek Sur ilçesinde ayakkabı boyacılığı yapmaya başladı. Bir dönem de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde temizlik personeli olarak çalıştı.

     Çok çalıştı. Biraz para biriktirerek evlendi. 7 çocuğu oldu. Ancak doğan her çocuğu hastalıktan öldü. Peşpeşe 7 çocuğunu da kaybetti. Son günlerinde medyaya verdiği bir röportajda, “Bana ‘bildiklerini yaz’ dediler, yazamadım, sadece söyledim. Dengbêjlik aşktır. Geçirdiğim onca zorlukta beni ayakta tutan söylediğim klamlardır. Diyarbakır’da yaşanan birçok olayı insanlar bizim klamlarımızdan öğrendi. Ben duyduğumu söyledim. Her seferinde yine söylememi istediler” demişti. 76 yıl boyunca klamlar söylediğini ancak sağlık durumunun kötüleşmesi nedeniyle artık klam söyleyemediğini hüzünlü bir şekilde dile getirmişti. Ünlü dengbêj, “Artık bir insanın elini sıkamıyorum, su içemiyorum, yemek yiyemiyorum. Yani halim ölümden beter. Ölüm yine iyi. Bir gün Rabbim canımızı alacak elbette. Ben dünyada şu an perişan bir haldeyim” demişti.

     Mella Nizamettin Yakışık

     (1967 – 9 Ağustos 2020)

     Bitlis (Zûlqarneyn) ilimizin Tatvan (Tûx) ilçesinde bölgenin tanınmış İslam âlimlerinden Mella Nizamettin Yakışık vefat etti. Mella Nizamettin, 53 yaşındaydı.

     Bir dönem Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV) Genel Sekreterliği’ni de yapan Nizamettin Yakışık, yakalandığı koronavirüs (covid – 19) nedeniyle bir süredir Tatvan Devlet Hastanesi’nde tedavi görüyordu. Tatvan Medine Camii Medrese Başmüderrisi Mella Nizamettin Yakışık, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

     Bölgenin kanaat önderlerinden Yakışık’ın, Tatvan ilçesine bağlı Küçüksu (Qotım) köyünde defnedileceği belirtildi. Yüzlerce talebe yetiştiren Mella Nizamettin Yakışık’ın vefat haberi bölgede büyük üzüntüye neden oldu.

     Mella Nizamettin Yakışık’ın Kürdistan üzerine ve bilhassa Kürt medreseleri hakkında akademik çalışmaları bulunuyordu.

     Baba Şeyh Xerto Hacı İsmail

     (1933 – 1 Ekim 2020)

     Ézidî ruhanî liderlerinden ve Baba Şeyh olarak anılan Şeyh Xerto Hacı İsmail, vefat etti. Baba Şeyh, 87 yaşındaydı.

     Ézidî Yüksek Ruhanî Meclisi üyesi Baba Şeyh, bir süredir böbrek rahatsızlığı nedeniyle tedavi görüyordu. Kürdistan Bölgesi Diyanet İşleri Bakanlığı Ézidî İşleri Dairesi Başkanı Hayri Bozanî, Baba Şeyh’in hayatını kaybettiğini açıkladı.Bozanî, “Baba Şeyh’in vefatı, Ézidî Yüksek Ruhanî Meclisi ve Ézidî inanç sisteminde büyük bir boşluk doğuracaktır” dedi.

     Dohuk Ézidî İşleri Genel Müdürü Cafer Simo da, Baba Şeyh’in bir süredir böbreklerinden rahatsız olduğunu ve bu nedenle hastaneye yatırıldığını söyledi. Simo, Baba Şeyh’in Duhok’tan sonra Erbil’deki Serdem Hastanesi’ne kaldırıldığını ve burada hayatını kaybettiğini aktardı.

     Başkan Mesud Barzanî, Baba Şeyh’in yaşamını yitirmesi dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. Baba Şeyh’in vefat haberini büyük bir üzüntüyle aldığını söyleyen Başkan Barzanî, “Baba Şeyh, bilinen bir dînî şahsiyet olmasıyla birlikte milliyetperver bir Ézidî Kürt’tü. Tüm sorunlarda iyilik ve çözüm taraftarıydı” dedi. Baba Şeyh’in Ézidîler arasında birlik ve birlikte yaşam kültürünün yayılması için emek verdiğini kaydeden Başkan Barzanî, Baba Şeyh’in dînî ve manevî bir sembol olduğunu ve bu süreçte yaşamını yitirmesinin büyük bir kayıp olduğunu ifade etti. “Baba Şeyh’in ailesi ve yakınlarıyla birlikte Kürdistan ve tüm dünyadaki Ézidî kardeşlerime başsağlığı diliyorum” diyen Başkan Barzanî, “Acınızı paylaşıyorum. Yüce Allah’a Baba Şeyh’in rûhunu kendi rahmet ve merhametine alması için dûâ ediyorum. Herkese sabırlar diliyorum” ifadelerini kullandı.

     Kürdistan Bölgesi Başkanı Nêçirvan Barzanî de, Baba Şeyh olarak bilinen Ézidî ruhanî lideri Şeyh Xerto Hacı İsmail’in yaşamını yitirmesi dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. Nêçirvan Barzanî, yayımladığı mesajında şu ifadeleri kullandı: “Ézidîler’in ruhanî lideri Şeyh Xerto Hacı İsmail’in yaşamını yitirmesi nedeniyle ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Onların acısını paylaşıyoruz. Yüce Allah’tan Baba Şeyh’in rûhunu kendi rahmet ve merhametine almasını diliyorum. Allah herkese sabır versin.” Baba Şeyh’in Ézidî toplumunun öncü liderlerinden biri olduğunu söyleyen Nêçirvan Barzanî, “Şeyh Baba uzun yıllar kendisini Ézidî toplumu ile inancına adadı. O’nun birlikte yaşam konusundaki rolü belirgindi. Hizmetleri sonsuza kadar sürecek” ifadelerini kullandı.

     Başbakan Mesrur Barzanî de, Baba Şeyh’in yaşamını yitirmesi dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. Baba Şeyh’in vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrendiğini söyleyen Başbakan Mesrur Barzanî, “Saygıdeğer ailesine, Ézidîler’in mîrine, Ézidî Ruhanî Meclisi’ne ve Kürdistan ve dünyadaki tüm Ézidî kardeşlerime taziye ve başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Acılarını paylaşıyorum” dedi. Baba Şeyh’in tanınan bir şahsiyet olmakla birlikte, Kürdistan ve dünyada önemli bir konuma sahip olduğunu kaydeden Başbakan Mesrur Barzanî, Baba Şeyh’in Kürdistan Bölgesi’ndeki birlikte yaşam kültürünün gelişmesinde gözle görülür bir rolü olduğunu ifade etti. Başbakan, “Yüce Allah rûhunu Cennet’le şad etsin. Herkese sabır ve sükûnet versin” ifadelerini kullandı.

     BABA ŞEYH KİMDİR?

     Ézidîler’in dînî işlerini yöneten Baba Şeyh, Adiy oğlu Şeyh Fahreddîn’in oğlu olarak Şeyhan’da dünyaya geldi.

     87 yaşında hayatını kaybeden ve Baba Şeyh olarak tanınan Şeyh Xerto Hacı İsmail, başkanı ile birlikte beş kişiden oluşan Ézidî Yüksek Ruhanî Meclisi üyelerinden biriydi. Ézidîlik’te en yüksek dîn^ş merci olan Baba Şeyh, Laleş Tapınağı’nın sorumluluğunu üstlenen isimdi.

     Baba Şeyh’in özellikle IŞİD tarafından kaçırılan kadın ve kızların kurtarılması ve sonrasındaki hayatları ile ilgili dînî kararları etkili oldu.

     Sağlık durumu kötüleşen Baba Şeyh, geçtiğimiz günlerde Duhok’ta bir hastaneye kaldırılmıştı, Erbil’e nakledilmesinin ardından ise yoğun bakıma alınmıştı.

     Mehâbâd Qeredaxî

     (1966 – 9 Ekim 2020)

     Kürt kadın şair, yazar, çevirmen ve kadın hakları aktivisti Mahâbâd Qeredaxî, vefat etti. Mehâbâd Qeredaxî, 54 yaşındaydı.

     Kürdistan Hükûmeti’nde bir dönem “Kadın Haklarından Sorumlu Başbakan Danışmanlığı” görevini de yürüten şair, yazar ve kadın hakları aktivisti Mahâbâd Hanım, yeni tip koronavirüs (covid – 19) nedeniyle başkent Erbil (Hewlêr)’de hayatını kaybetti. Geçen hafta rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Mahâbâd Qeredaxî, bugün yaşamını yitirdi.

     MEHÂBÂD QEREDAXÎ KİMDİR?

     Ünlü şair ve yazar Mahâbâd Qeredaxî, Kerkük’ün Kifrî köyünde doğdu.

     İlk şiirlerini 1980 yılında yayımladı. Şiir, roman, öykü gibi alanlarda birçok esere imza attı.

     1980 – 81 yıllarında Baas rejimi tarafından hapsedilen Mahâbâd Qeredaxî, 1993 yılında İsveç’e hicret etti.

     “Şikar” dergisinin başyazarı olan Qeredaxî, edebî eserlerinin yanısıra kadın hakları konusundaki çalışmalarıyla da tanınıyordu. 30’u aşkın eseri bulunan Mehâbâd Qeredaxî, Stockholm Üniversitesi “Sosyoloji” Bölümü mezunu.

     Mehâbâd Qeredaxî, Kürdistan Bölgesi’nde kadınların özgürlük ve bağımsızlık yolunda verdikleri 100 yıllık mücadeleyi kitaplaştırmıştı.

     Mamoste Şewnim (Ali Abdullah)

     (1929 – 10 Ekim 2020)

     Kürtler’in tanınmış yazar ve şairi Mamoste Şewnim olarak anılan Ali Abdullah vefat etti. Mamoste Şewnim, 91 yaşındaydı.

     Mamoste Şewnim’in yaşadığı sağlık problemleri nedeniyle gece saatlerinde hayatını kaybettiği bildirildi.

     MAMOSTE ŞEWNİM KİMDİR?

     Kürtler arasında Mamoste Şewnim olarak bilinen Ali Abdullah, 1929 yılında Halepçe’de doğdu.

     Büyük bir edebiyatçı ve bilgin, iyi bir yazar ve şair olmasının yanında, güzel sesi, sanatçılığı, ressamlığı, tarihçiliği ve dilbilimcilik yönüyle de tanınıyordu. Kürtçe, Arapça ve Farsça dillerini biliyordu.

     Halepçe kentinde ilk defa müzik ve marş grubunu kuran Mamosta Şewnim’in en tanınmış eseri, “Cejne cejnî Kurdistan e / Cejnî Newroz e / Be tîşkî agir enûsim / Cejne pîroze” dizelerinin geçtiği eserdir.

     Çocuklar için de şarkı sözleri yazan Mamoste Şewnim, aynı zamanda çocukların eğitimi ve öğrenimi için önemli görevler üstlendi.

     Bağdat’ta ilk Kürt Yazarlar Birliği’nin kurucuları arasında olan Mamoste Şewnim, uzun yıllar Süleymaniye’deki okulların genel sorumluluğunu yaptı ve ilk edebiyat ödülünü de Süleymaniye’de aldı.

     Mamoste Şewnim’in birçok şiiri Kürt sanatçılar tarafından bestelenerek şarkı ve marş haline getirildi. En son çocuklar için hazırladığı “Ciriwekan” isimli bir dergi yayınlıyordu.

     Fatımâ Hûseynî

     (? – 10 Ekim 2020)

     Mukaddes Kürdistan bayrağını 1946 yılında ilk olarak elleriyle işleyerek nakşeden Fatımâ Hûseynî annemiz vefat etti.

     Fatımâ Ana, yüce rehber Qazî Muhammed (rh. a.) öncülüğünde 1946 yılında kurulan Kürdistan Cumhuriyeti’nin bayrağını ilk olarak elleriyle işleyerek nakşeden kişiydi. Fatımâ Hûseynî annemiz, Kürdistan Cumhuriyeti Posta ve Telgraf Bakanı Mirza Kerim Ahmed’in eşiydi ve Qazî Muhammed’in talebi doğrultusunda Kürdistan bayrağını kendi elleriyle işleyerek nakşetmişti.

     Cemal Bahtiyar

     (1927 – 17 Ekim 2020)

     Kürt ressam Cemal Bahtiyar vefat etti. Bahtiyar, 93 yaşındaydı.

     Ünlü Kürt sanatçı ve ressam Cemal Bahtiyar’ın, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin Kaliforniya eyaletinde hayata gözlerini yumduğu bildirildi.

     CEMAL BAHTİYAR KİMDİR?

     Cemal Bahtiyar, 1927 yılında Kürdistan’ın güneyindeki Süleymaniye şehrinde dünyaya geldi.

     7 – 8 yaşlarında resim eğitimi almaya başladı. 13 yaşındayken resim sanatı ile iştigal etmeye başladı.

     1946 yılında kurulan ve başkenti Mehâbâd olan Kürdistan Cumhuriyeti’inde bulundu. Pêşeva Qazî Muhammed tarafından kendisine Bahtiyar soyadı verildi.

     Eylül Devrimi’nde pêşmerge oldu. Başkan Mesud Barzanî’nin yoldaşı ve dostuydu.

     1957 yılında Süleymaniye Genç Sanatçılar Derneği’nin yönetimi kurulu üyesi oldu.

     1975 yılında Kürdistan’dan çıkan ve ABD’ye yerleşen Kürt ressam Cemal Bahtiyar, resim çalışmalarını orada sürdürüyordu.

     Çalışmaları daha çok Eylül ve Mayıs devrimleri hakkında olan Cemal Bahtiyar, aynı zamanda Mella Mustafa Barzanî’yi ve Kürdistan doğasını da eserlerinde resmetmiştir.

     Necmeddîn Kerîm

     (1949 – 31 Ekim 2020)

     Kerkük Eski Valisi Dr. Necmeddîn Kerîm, hayatını kaybetti. Kerîm, 71 yaşındaydı.

     Geçtiğimiz günlerde beyin krizi geçiren ve rahatsızlanan Necmeddîn Kerîm, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde tedavi görüyordu. Kerîm’in, Washington saatiyle dün gece saat 23.00’te (bizim saatimizle bu sabah 04:00’te) hayata gözlerini yumduğu bildirildi.

     Necmeddîn Kerîm’in vasiyetinde, “Özgür olduktan sonra beni Kerkük’te toprağa verin” dediği kaydedildi. Kerim’in vefatından önce bıraktığı vasiyetnamesinde ayrıca, öldüğünde koronavirüs (covid – 19) salgını nedeniyle kendisi için taziye kurulmamasını istediği ifade edildi. Konuyla ilgili Necmeddin Kerim’in ofisinden yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Dr. Necmeddîn Kerîm’in vasiyeti üzerine merhum Kürdistan’a getirilerek geçici olarak toprağa verilecek. Kerkük özgür olup Pêşmerge’nin güvenliği altına alındığında ise naaşı ebediyete kadar kalmak üzere kutsal Kerkük topraklarına götürülecek. Necmeddîn Kerîm’in ailesi, Dr. Necmeddîn’in sağlığıyla yakından ilgilenen bütün taraflara sonsuz şükranlarını bildirmektedir.”

     Başkan Mesud Barzanî, yaşamını yitiren Kerkük Valisi Necmeddîn Kerîm için yayımladığı mesajda, “Necmeddîn Kerîm’in ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyorum. Yüce Allah’tan kendisini cennetiyle mükâfatlandırmasını, tüm taraflara sabır ve metanet niyaz etmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

     Kürdistan Bölgesi Başkanı Nâçirvan Barzanî de Dr. Necmeddîn Kerîm için yayımladığı mesajında, “Genç yaşında ömrünü Kürdistan devrimine adadı” ifadelerini kullandı. Nêçirvan Barzanî yayımladığı mesajında, “Kerîm’in vefatı Kürdistan halkı için büyük bir kayıp. Değerli eşi, çocukları, yakınları başta olmak üzere Kerkük ve Kürdistan halkına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyorum” dedi. Barzanî mesajında şu ifadelere yer verdi: “Bir doktor ve pêşmerge olarak Eylül Devrimi’ne katıldı, Mayıs Devrimi’nin hazırlık safhasında yer aldı. Ölümsüz Barzanî’nin hastalığı döneminde O’na sadakatle hizmet etti. Amerika’da siyasî ve diplomasi faaliyetlerden kopmadan yetenekli bir doktor olarak görev yaptı. Kendi şehri Kerkük’e sınırsız bağlılığı ve dostluğu vardı. Vali olduktan sonra Kerkük için çok önemli çalışmalar yaptı. Kerkük’ten yasadışı şekilde uzaklaştırılması ve kentin durumunun bozulması onu derinden etkilemişti. Dr. Necmeddîn Kerîm Kürdistan’a ve ulusuna sadakatle bağlıydı. Bununla birlikte Kürdistan halkı, güçleri ve taraflarıyla geniş kapsamlı ilişkileri vardı, özellikle de Başkan Barzanî ve rahmetli Başkan Mam Celal ile. Bu ilişki dolayısıyla kendisine düşen görevler için her zaman hazırdı. Dr. Necmeddîn Kerîm’in mücadele ve sadakati bizim, tüm dostların ve Kürdistan halkının hafızasında her daim yaşayacaktır.”

     Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzanî, Kerkük Valisi Necmeddîn Kerîm’in vefatı vesilesiyle bir başsağlığı mesajı yayınladı. Yayınladığı mesajda “Dr. Necmeddîn Kerîm, Eylül Devrimi’nde bir pêşmerge, Kürdistan Öğrenciler Birliği başkanı. Ardından yurtdışında Kürdistan halkının meşrû mücadelesinin dünya nezdinde tanınmasında ve haklarını elde etmesinde akademik, diplomatik çalışmalar yürüttü” ifadelerini kullandı. Kerkük’ün Irak diktatör rejiminin işgalinden kurtarılması döneminde Kerkük valisi olarak, kentte bütün bileşenlerin barış içerisinde yaşaması ve Kürtler’in haklarını elde etmesinde önemli role sahipti” ifadelerini kullanan Mesrur Barzanî, “Başta merhumun ailesi olmak üzere Kerkük halkı ve Kürdistan halkına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyorum. Rûhu şâd olsun” dedi.

     NECMEDDÎN KERÎM KİMDİR?

     Necmeddîn Kerîm, 1949 yılında Kürdistan’ın Kerkük şehrinde dünyaya geldi.

     İlk ve ortaokul eğitimini Kerkük’te tamamlayan Kerîm, ortaöğreniminden sonra Musul Tıp Koleji’nden mezun oldu.

     1971 yılında Kürt Öğrenci Birliği liderliğine katıldı ve 1972’de Pêşmerge’ye katılarak üniversitede siyasete girdi.

     Necmeddîn Kerîm, 1976’da ölümsüz Kürt lider Mella Mustafa Barzanî hastalandığında, özel doktoru olarak O’nunla Washington’a gitti. George Washington Üniversitesi’nde nöroşirurji eğitimini tamamladı ve Washington bölgesinde kendi tıp alanında çalışmaya başladı.

     1988 yılında ABD’de Kürt Ulusal Kongresi’ni kurdu ve 1999’a kadar da bu kurumun başkanlığını yaptı. “Amerika’nın Sesi Radyosu”nun Kürtçe servisinin kurulmasında rol oynadı. 

     2009 yılında Güney Kürdistan’a dönen Kerîm, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB)’nin 3. Olağan Kongresi’nde politburo üyeliğine seçildi.

     29 Mart 2011 tarihinde Kerkük Valiliği’ne seçildi.

     2014’te Irak’taki seçimlerde “Kürdistan Listesi Başkanı” olarak yer aldı.

     Necmeddîn Kerîm, 2011 – 17 yılları arasında Kerkük Valiliği görevini üstlendi.

     Kerkük’te Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’nun gerçekleştirilmesinde önemli rol üstlendi.

     Geçtiğimiz günlerde beyin krizi geçiren ve rahatsızlanan Necmeddîn Kerîm, ABD’nin Washington şehrinde tedavi görüyordu. Kerîm, Washington saatiyle dün gece saat 23.00’te (bizim saatimizle bu sabah 04:00’te) hayata gözlerini yumdu.

     Hatem Muhammedî

     (1890 – 14 Kasım 2020)

     Kürdistan’ın en yaşlı kişisi olan 130 yaşındaki kadın Hatem Muhammedî, hayatını kaybetti.

     İran Kürdistanı’nın (Rojhılat) İlam ilinin Dêluran ilçesinde yaşayan 1890 doğumlu Hatem Muhammedî, hayata gözlerini yumdu. Hatem Anne, kimlik bilgilerine göre 15 Eylül 1890 tarihinde İlam ilinin Dêluran ilçesine bağlı Çemtaqî köyünde dünyaya gelmiş.

     Newkerpîr aşiretinden olan Hatem Muhammedî’nin 4’ü kız 6’sı erkek toplam 10 çocuğu, 27 torunu ve 22 de torunlarının çocuğu bulunuyor.

     Hatem Muhammedî, aynı şekilde İranlı 133 yaşındaki Muharrem Asfî Hemedanî’den sonra dünyanın en yaşlı ikinci insanı olarak kabul ediliyordu.

     İbrahim Sediyani

     SEDİYANİ HABER

     31 ARALIK 2020

Rahmetle ve minnetle anıyoruz…

 

514 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap 2020’de Kaybettiğimiz Kürt Büyükleri

  1. Ayetullah dedi ki:

    Xweda bi rahma xwe bi ware bikê,
    Sabrê bi malbata wedê,
    û cîyêwa dagrê.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir