İznik Gölü’nde Su Altında Bulunan Arkeolojik Yapılar Kimlere Ait?

 

isediyani

Bursa (Hüdavendigâr) ilimizin İznik (Nikaya) ilçesinde 2014 yılında göl kıyısının 20 m açığında ve 1, 5 – 2 m derinlikte bulunan bazilikada, su altındaki arkeolojik çalışmalar sürdürülüyor.

     Bursa (Hüdavendigâr) ilimizin İznik (Nikaya) ilçesinde 2014 yılında göl kıyısının 20 m açığında ve 1, 5 – 2 m derinlikte bulunan bazilikada, su altındaki arkeolojik çalışmalar sürdürülüyor. Su altındaki yapı kompleksinde bulunan dînî yapının kime ait olduğunun tespit edilmesi büyük önem taşıyor.

     Amerika Arkeoloji Enstitüsü’nün yayımladığı “Arkeoloji” dergisinin 2014 yılında “dünya çapındaki en önemli 10 keşiften biri” olarak seçtiği İznik Gölü’ndeki bazilikada yapılan arkeolojik çalışmalar, su altından ve havadan görüntülendi. Sürdürülen çalışmalarda elde edilen verilere göre araştırma yapılan bölgede, “Apollon Tapınağı”, “Neophytos Martyriumu” ile “Neophytos Bazilika Kilisesi” yapılarının birarada yer aldığı belirlenirken, “I. İznik Konsili”nin gerçekleştirildiği salonun da burada olup olmadığı araştırılıyor.

     Kazının bilimsel danışmanı olan Bursa Uludağ Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, su altında 2. yy’dan kalma bir yapı kompleksinin olduğunu anlattı. 4. yy’ın sonlarında inşâ edilen bazilikanın yapı kompleksinin en önemli parçası olduğunu belirten Şahin, “Mimarisi ve temel kalıntılarıyla bize ulaşan yapı, ilk olarak 390 yılında yapılmış ve günümüze kadar ulaşmış. Ancak altında, yani öncesinde başka yapıların, evrelerin olduğunu görüyoruz” ifadesini kullandı. Şahin, bazilikadaki dînî yapının kime ait olduğunu tespit etmek için araştırmaların sürdüğünü vurgulayarak şunları kaydetti: “15 yaşında öldürülen Azîz Neophytos adına 4. yy’da inşâ edilen kilise, kazı yaptığımız yapı olmalı. İznik, Hristiyanlar için çok önemli bir merkez. Bunun en önemli sebebi ‘I. Konsil” ve ‘VII. Konsil’in burada toplanmış olması. I. Konsil’in nerede toplandığı bilinmiyor. Bir senato sarayından bahsediliyor ama bilindiği kadarıyla hiçbir imparator burada yaşamamış. Dolayısıyla İznik’te saray yapısı olması ihtimali çok zor. Vatikan Sistine Şapeli’nin duvarlarındaki çizimlerde I. Konsil resmedilmiş. Bu resimde toplantı yapılan yer, sur dışında, göl kıyısında. Su altındaki bazilikanın konumu gözönünde bulundurulduğunda I. Konsil, burada bir salonda yapılmış olabilir. Buna cevap bulmaya çalışıyoruz. I. Konsil’in toplandığı yapıyı bulabilirsek İznik’e turizm açısından çok önemli bir fırsat sunmuş olacağız.” Bazilikada üç evreli bir düzenin sözkonusu olabileceğine dikkati çeken Şahin, “En altta Apollon Tapınağı, onun yanında Neophytos Martyriumu ve son evrede Neophytos Bazilika Kilisesi. Doğu Roma İmparatoru Theodosius’un 394 yılındaki fermanıyla Hristiyanlık resmî dîn olurken, pagan dîninin bütün yapılarının kullanımı yasaklanıyor. Göl altında bulduğumuz kalıntılar, yapının 390’dan sonra yapıldığını gösteriyor. Kazılarda yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle çalışmak istiyorum. Bunun sebebi, ileride iç sularımızda araştırma yapabilecek uzmanlar yetiştirmek ve iç sularla ilgili bir sualtı araştırmaları merkezi kurmak” şeklinde konuştu. Şahin sözlerini şöyle tamamladı: “Burada kazıya başlayınca birtakım ihbarlar gelmeye başladı. Bunları değerlendirerek birkaç noktada benzer şekilde yapı kalıntıları olduğunu gördük. Kazı olmadığı için şu anda tam olarak ne olduğunu bilemiyoruz. Bu tür alanların da zarar görmemesi için Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na gerekli başvuruyu İznik Müze Müdürlüğü ile yaparak bu alanları koruma altına aldırdık.”

     ANADOLU AJANSI

     26 ARALIK 2020

 

259 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir