2020 Herzberg Fizik Ödülü, Kürt Bilim Adamı İbrahim Kerimî’ye Verildi

 

isediyani

Kanada Fizikçiler Derneği (CAP) tarafından her yıl Fizik alanında verilen “Herzberg” ödülü bu yıl Kürt bilim insanı Prof. Dr. İbrahim Kerimî’ye verildi.

 

     Kanada Fizikçiler Derneği (CAP) tarafından her yıl Fizik alanında verilen “Herzberg” ödülü bu yıl Kürt bilim insanı Prof. Dr. İbrahim Kerimî’ye verildi. Rojhılat (İran Kürdistanı) bölgesinden olan bilim adamı Prof. Dr. Kerimî, ödülünü düzenlenen online törende aldı.

     Ödülle ilgili açıklama yapan İbrahim Kerimî, Kanada’nın Ottawa kentinde Kuantum fiziği ile ilgili bir sunum yaptıktan sonra ödülünün takdim edildiğini belirtti.

     CAP, doktorasını tamamladıktan sonraki 12 yıl içinde Kanada’da fizik alanında üstün araştırma başarısı gösteren kişilere “Herzberg” ödülünü veriyor. Ödül, adını Kanadalı Nobel ödüllü Gerhard Herzberg’den almıştır ve 1970 yılından beri her yıl verilmektedir.

     Ünlü fizikçi İbrahim Kerimi, 1978 yılında İran Kürdistanı’nın Saqız kentinde dünyaya geldi.

     İlköğretim ve liseyi memleketinde bitiren Kerimî, Kirman Üniversitesi Fizik Bölümü’nü birincilikle bitirdi.

     2003 yılında İran’ın Zencan kentinde yükseklisansını tamamlayan Kerimî, daha sonra Azad Kürdistan’daki Kürdistan Üniversitesi’nde 3 yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı.

     İbrahim Kerimî, 2007’de İtalya’da doktora eğitimini tamamladıktan sonra 6 Avrupa ülkesi arasında ortak yürütülen bir proje üzerinde post doktora eğitimine başladı.

     2012’de Kanada’ya giderek Ottawa Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayan Kerimî, 2017 yılından beri aynı üniversitede fizik profesörü olarak bilimsel araştırmalar yapmaya devam ediyor.

     NUPEL

     24 ARALIK 2020

 

264 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir