Kabil’deki Arkeolojik Kazılarda Budist Döneme Ait Çok Sayıda Eser Bulundu

 

isediyani

Afgan arkeologlar, Afganistan’ın başkenti Kabil’in Tepe-i Narenc bölgesinde yürütülen kazı çalışmaları sırasında Budizm inancına ait çok sayıda tarihî esere ulaştı.

 

     Afgan arkeologlar, Afganistan’ın başkenti Kabil’in Tepe-i Narenc bölgesinde yürütülen kazı çalışmaları sırasında Budizm inancına ait çok sayıda tarihî esere ulaştı. Yeni keşifler arasında stupalar (Budist tapınaklarındaki kubbe şeklindeki yapı), bir şömine, 24 kırık heykel, 2 bozulmamış heykel, bir prenses ve bir de prens heykeli bulunuyor.

     Arkeologlar, kazı çalışmalarının kentin 14 ayrı bölgesinde devam ettiğini bildirdiler. Bu arada tüm yeni keşiflerin Budist döneme ait olduğu dile getirildi. Arkeolog Wahid Rahimî, “Tüm Budist tapınakları çok güzel bir manzaraya sahip olan tepelerin üzerinde inşâ edilmiş. Geçmişte kervanlar aynı rotalardan geçtiler ve tüm bunları görebiliyorlardı” dedi.

     Son keşiflerin ve bulguların Afganistan Arkeoloji Enstitüsü tarafından gerçekleştirildiğini ifade eden arkeolog Rûhullah Ahmedzay, diğer kazıların ise farklı kurumlarla birlikte ortaklaşa yürütüldüğünü söyledi.

    Kazı çalışmalarının devam ettiği alanda konuşan Budizm araştırmacısı Kitab Han Hafızî ise, “Budizm’de ateşe tapmanın kökeni Zerdüştîlik’tir. İslam’ın ortaya çıkışına kadar ateşe tapma ibadeti bir nesilden diğerine geçerek devam etti” şeklinde konuştu.

     Afgan arkeologlar, sekiz yıldır devam eden kazı çalışmaları kapsamında yine başkent Kabil’in 40 km güneybatısındaki Mes Aynek Vadisi’ndeki bir mağarada bir Buda heykeli bulmuştu.

     Budist döneme ait bazı bulguların 2600 yıllık geçmişe sahip oldukları belirtiliyor.

     EURONEWS

     24 ARALIK 2020

 

206 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir