Gökbilimciler: “Samanyolu Galaksisi Kendini Yok Etmiş Uygarlıklarla Dolu”

 

isediyani

Gökbilimcilere göre Samanyolu Galaksisi kendini yok etmiş gelişkin uygarlıklarla dolu.

 

     Gökbilimcilere göre Samanyolu Galaksisi kendini yok etmiş gelişkin uygarlıklarla dolu. Cornell Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, Samanyolu Galaksisi’nde zeki uygarlıkların 6 milyar yıl önce var olduğunu ve bu uygarlıkların kendi kendini yok ettiklerini öne sürüyor. Araştırma, birden fazla medeniyetin varlığını ortaya koyuyor. Zaman içinde Samanyolu’nun gelişim ve değişimi gözönünde bulundurarak yapılan bu araştırma, uzayda yaşamın var olduğunu kanıtlamaya en çok yaklaşan çalışmalardan biri olmaya aday.

     Araştırmacılar, bundan tam 5 milyar önce Samanyolu’nda medeniyet türlerinin zirve yaptığını, ancak çoğu uygarlığın zaman içerisinde kendi kendini yok ettiğini iddiâ ediyor. Araştırmadaki en önemli unsurlardan biri, Samanyolu’nda yaşamış uygarlıkların zeki yaşam gelişimini etkileyen faktörler oldu. Bu faktörlerin arasında Güneş benzeri yıldızların ve ölümcül süpernova patlamalarının sıklığı bulunuyordu. Bunlar, bir medeniyetin en fazla ne kadar yaşayabileceği gibi sorulara cevap verebilecek faktörlerin arasında yer alıyordu. Araştırmayı yürüten bilim insanları, Samanyolu’nda yaşayan medeniyetlerin galaksi oluştuktan 13, 5 milyar yıl sonra çoğalmaya başlamış olabileceğini dile getiriyor.

     Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde 3 fizikçi tarafından yayınlanan bir makale, Samanyolu Galaksisi’nde yaşamın en çok nerede görülebileceğini anlatırken, zeki uygarlıkların kendilerini yok etme eğiliminde olduklarını da belirtiyor. Bu makale ve ünlü astrofizikçi Frank Drake’in 1961 yılında yazmış olduğu denklemden yola çıkan araştırmacılar, Samanyolu’ndaki zeki yaşamın ortaya çıkış tarihini hesapladı ve bu uygarlıkların zaman içerisinde kendi kendilerini yok etmiş olabileceklerini dile getirdi.

     ARXIV, WEBTEKNO

     21 ARALIK 2020

 

225 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir