Gümüş Nehir’in Kıyısındaki Başkentlerin Meydanlarında Haykırdım Sana Olan Sevgimi – 63

 

İbrahim Sediyani

 

 

 

 

 

     (*) FIFA Dünya Kupaları’nın dört bölüm önce başladığımız tarihine bu bölümde kaldığımız yerden devam ediyoruz.

     – – – – –

     ► MEKSİKA 1986

     (ŞAMPİYON ARJANTİN)

     1986 yılındaki Dünya Kupası organizasyonu Meksika’da düzenlendi.

     1986 Dünya Kupası yine 24 ülke ile oynanacaktı. Bu ülkelerin 14’ü Avrupa kıtasından, 6’sı Amerika kıtasından, 2’si Afrika kıtasından, 2’si de Asya kıtasından idi: Meksika, Kanada, Brezilya, Paraguay, Uruguay, Arjantin, Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya, Federal Almanya Cumhuriyeti (BRD), Belçika, İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda, Danimarka, Polonya, Macaristan, Bulgaristan, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB), Fas, Cezayir, Irak ve Güney Kore.

     31 Mayıs – 29 Haziran 1986 tarihleri arasında Meksika’da düzenlenen turnuvada, takımlar 4’erli halde 6 ayrı gruba ayrıldılar. Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar ile en iyi dört üçüncüden oluşan 16 takım bir üst tura yükselecek, 2. Tur’dan itibaren maçlar tek maçlı eleminasyon sistemine göre oynanacaktı.

1986 yılındaki Dünya Kupası organizasyonu Meksika’da düzenlendi.

     1986’da Meksika’da düzenlenen Dünya Kupası’nda İslam dünyası, ilk kez bu kupalarda üç ülkeyle temsil ediliyordu: Irak, Cezayir ve Fas.

     A Grubu: Arjantin, İtalya, Bulgaristan, Güney Kore.

     B Grubu: Meksika, Paraguay, Belçika, Irak.

     C Grubu: Kanada, Fransa, Macaristan, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB).

     D Grubu: Brezilya, İspanya, Kuzey İrlanda, Cezayir.

     E Grubu: Uruguay, Federal Almanya Cumhuriyeti (BRD), İskoçya, Danimarka.

     F Grubu: Portekiz, İngiltere, Polonya, Fas.

     A Grubu’nda oynanan maçlar ve alınan sonuçlar şöyle:

     İtalya – Bulgaristan 1:1 (Ciudad de México)

     Arjantin – Güney Kore 3:1 (Ciudad de México)

     Arjantin – İtalya 1:1 (Puebla)

     Bulgaristan – Güney Kore 1:1 (Ciudad de México)

     İtalya – Güney Kore 3:2 (Puebla)

     Arjantin – Bulgaristan 2:0 (Ciudad de México)

     A Grubu’nda 2 galibiyet 1 beraberlik alarak 5 puan toplayan Arjantin lider olarak, 1 galibiyet 2 beraberlik alarak 4 puan toplayan İtalya ikinci olarak ve 2 beraberlik 1 mağlubiyet alarak 2 puan toplayan Bulgaristan en iyi üçüncüler arasına girerek bir üst tura çıkarlarken, 1 beraberlik 2 mağlubiyet alarak 1 puanda kalan Güney Kore sonuncu olarak turnuvaya veda etti.

     B Grubu’nda oynanan maçlar ve alınan sonuçlar şöyle:

     Meksika – Belçika 2:0 (Ciudad de México)

     Paraguay – Irak 1:0 (Toluca)

     Meksika – Paraguay 1:1 (Ciudad de México)

     Belçika – Irak 2:1 (Toluca)

     Meksika – Irak 1:0 (Ciudad de México)

     Paraguay – Belçika 2:2 (Toluca)

     Dünya Kupası maçlarında kırmızı kart gören ilk Müslüman ülke Irak’tır, ancak bu, Müslüman bir futbolcunun gördüğü ilk kırmızı kart değildir. Meksika’da düzenlenen 1986 Dünya Kupası’nın ilk turunda oynanan ve Irak’ın 2 – 1 kaybettiği Irak – Belçika maçının 52. dakikasında kırmızı kart gören Iraklı futbolcu Basil Gewargis Hanna, Müslüman değil, Asurî – Süryanî bir futbolcuydu. Böylece Dünya Kupaları tarihinde tıpkı ilk kez Müslüman bir ülkenin sarı kart görmesinde olduğu gibi, ilk kez kırmızı kart görmesinde de, o Müslüman ülkenin Müslüman olmayan oyuncusunun gördüğü kırmızı kart üzerine yaşanmıştır.

     Dünya Kupaları tarihinde bugüne dek en kalabalık seyirci topluluğu önünde maç oynayan Müslüman ülke, yine Irak’tır. Meksika’da düzenlenen 1986 Dünya Kupası’nın ilk turunda Irak, gruptaki son maçını 11 Haziran 1986 günü başkent Ciudad de México’daki Azteca (Aztek) Stadı’nda evsahibi Meksika’ya karşı oynadı ve 1 – 0 kaybetti. Yugoslavyalı hakem Zoran Petrović’in yönettiği bu maçı tam 103 bin 762 kişi izlemişti. Bu, bugüne dek bir İslam ülkesinin oynadığı “en kalabalık seyirci” önündeki Dünya Kupası maçıdır.

     B Grubu’nda 2 galibiyet 1 beraberlik alarak 5 puan toplayan evsahibi Meksika lider olarak, 1 galibiyet 2 beraberlik alarak 4 puan toplayan Paraguay ikinci olarak ve 1 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet alarak 3 puan toplayan Belçika en iyi üçüncüler arasına girerek bir üst tura çıkarlarken, oynadığı tüm maçlarını kaybeden Irak puansız sonuncu olarak turnuvaya veda etti.

     C Grubu’nda oynanan maçlar ve alınan sonuçlar şöyle:

     Kanada – Fransa 0:1 (León)

     Macaristan – SSCB 0:6 (Irapuato)

     Fransa – SSCB 1:1 (León)

     Kanada – Macaristan 0:2 (Irapuato)

     Fransa – Macaristan 3:0 (León)

     Kanada – SSCB 0:2 (Irapuato)

     C Grubu’nda her ikisi de 2 galibiyet 1 beraberlik alarak 5 puan toplayan takımlardan SSCB + 8 averajla lider olarak ve Fransa + 4 averajla ikinci olarak bir üst tura çıkarlarken, 1 galibiyet 2 mağlubiyet alarak 2 puanda kalan Macaristan üçüncü olarak ve oynadığı tüm maçlarını kaybedip tek gol dahi atamayan Kanada puansız sonuncu olarak turnuvaya veda ettiler.

     D Grubu’nda oynanan maçlar ve alınan sonuçlar şöyle:

     Brezilya – İspanya 1:0 (Guadalajara)

     Kuzey İrlanda – Cezayir 1:1 (Guadalajara)

     Brezilya – Cezayir 1:0 (Guadalajara)

     İspanya – Kuzey İrlanda 2:1 (Guadalajara)

     Brezilya – Kuzey İrlanda 3:0 (Guadalajara)

     İspanya – Cezayir 3:0 (Monterrey)

     Turnuvaya Cezayirliler çok değişik duygularla katıldılar. Zira bir önceki (1982) Dünya Kupası’na dramatik bir şekilde vedâ etmek zorunda kalışlarının acısını, bu kupada hedefledikleri bir başarıyla çıkaracaklarını umuyorlardı. Ancak maçlar oynanmaya başlanınca görüldü ki, dört yıl önceki başarılı Cezayir’den eser bile yoktu.

     D Grubu’nda oynadığı tüm maçlarını kazanan ve tek gol dahi yemeyen Brezilya 6 puanla lider olarak ve 2 galibiyet 1 mağlubiyet alarak 4 puan toplayan İspanya ikinci olarak bir üst tura çıkarlarken, her ikisi de 1 beraberlik 2 mağlubiyet alarak 1 puanda kalan ve averajları da aynı olan takımlardan Kuzey İrlanda attığı 2 golle üçüncü olarak ve Cezayir attığı 1 golle sonuncu olarak turnuvaya veda ettiler.

     E Grubu’nda oynanan maçlar ve alınan sonuçlar şöyle:

     Uruguay – Federal Almanya Cumhuriyeti 1:1 (Querétaro)

     İskoçya – Danimarka 0:1 (Nezahualcóyotl)

     Federal Almanya Cumhuriyeti – İskoçya 2:1 (Querétaro)

     Uruguay – Danimarka 1:6 (Nezahualcóyotl)

     Federal Almanya Cumhuriyeti – Danimarka 2:0 (Querétaro)

     Uruguay – İskoçya 0:0 (Nezahualcóyotl)

     E Grubu’nda oynadığı tüm maçlarını kazanan Danimarka 6 puanla lider olarak, 1 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet alarak 3 puan toplayan Federal Almanya Cumhuriyeti ikinci olarak ve 2 beraberlik 1 mağlubiyet alarak 2 puan toplayan Uruguay en iyi üçüncüler arasına girerek bir üst tura çıkarlarken, 1 beraberlik 2 mağlubiyet alarak 1 puanda kalan İskoçya sonuncu olarak turnuvaya veda etti.

     F Grubu’nda oynanan maçlar ve alınan sonuçlar şöyle:

     Polonya – Fas 0:0 (Monterrey)

     Portekiz – İngiltere 1:0 (Monterrey)

     İngiltere – Fas 0:0 (Monterrey)

     Portekiz – Polonya 0:1 (Monterrey)

     Portekiz – Fas 1:3 (Guadalajara)

     İngiltere – Polonya 3:0 (Monterrey)

     F Grubu’nda 1 galibiyet 2 beraberlik alarak 4 puan toplayan Fas lider olarak, her ikisi de 1 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet alarak 3 puan toplayan takımlardan İngiltere + 2 averajla ikinci olarak ve Polonya – 2 averajla en iyi üçüncüler arasına girerek bir üst tura çıkarlarken, 1 galibiyet 2 mağlubiyet alarak 2 puanda kalan Portekiz sonuncu olarak turnuvaya veda etti.

     Dünya Kupası’nda 2. Tur’a çıkma başarısı gösteren ilk İslam ülkesi, Fas’tır. 1986’da Meksika’da düzenlenen Dünya Kupası’nda fırtına gibi bir başlangıç yapan Fas, bütün dünyanın ayakta alkışladığı bir başarıya imza attı. Fas, birinci turda İngiltere, Polonya ve Portekiz gibi dünya futbolunun devleri ile aynı gruptaydı ve böylesi zorlu bir gruptan, hem de “grup lideri” olarak ikinci tura çıkma başarısı gösterdi.

Dünya Kupası’nda 2. Tur’a çıkma başarısı gösteren ilk İslam ülkesi, Fas’tır. 1986’da Meksika’da düzenlenen Dünya Kupası’nda fırtına gibi bir başlangıç yapan Fas, bütün dünyanın ayakta alkışladığı bir başarıya imza attı. Fas, birinci turda İngiltere, Polonya ve Portekiz gibi dünya futbolunun devleri ile aynı gruptaydı ve böylesi zorlu bir gruptan, hem de “grup lideri” olarak ikinci tura çıkma başarısı gösterdi.

     Böylece 2. tura şu takımlar yükselmişti: Meksika, Brezilya, Paraguay, Uruguay, Arjantin, İspanya, Fransa, İtalya, Federal Almanya Cumhuriyeti, Belçika, İngiltere, Danimarka, Polonya, Bulgaristan, SSCB ve Fas.

     2. Tur’da eşleşmeler ve alınan sonuçlar şöyle:

     Meksika – Bulgaristan 2:0 (Ciudad de México)

     Belçika – SSCB 2:2; uzatmada 4:3 (León)

     Brezilya – Polonya 4:0 (Guadalajara)

     Uruguay – Arjantin 0:1 (Peubla)

     Fransa – İtalya 2:0 (Ciudad de México)

     Federal Almanya Cumhuriyeti – Fas 1:0 (Monterrey)

     Paraguay – İngiltere 0:3 (Ciudad de México)

     İspanya – Danimarka 5:1 (Querétaro)

     Böylece Meksika, Brezilya, Arjantin, İspanya, Fransa, Federal Almanya Cumhuriyeti, Belçika ve İngiltere, çeyrekfinale çıkan takımlar oldular.

     Çeyrekfinalde Arjantin ile İngiltere rakip olunca, bütün dünya nefesini tutmaya başlamıştı. Zirâ bu iki ülke, iki düşman ülke idiler ve birbirlerine karşı yaptıkları savaş daha yeni bitmişti.

     2 Nisan – 20 Haziran 1982 tarihleri arasındaki Falkland Savaşı (İsp. Guerra de las Malvinas; İng. Falklands War), “Amerika” kıt’âsının en güneyinde yaşanan en dehşetli ve unutulmaz sıcak savaştı. Arjantin ile Avrupa ülkesi Büyük Britanya Birleşik Krallığı yani İngiltere arasında yaşanan o savaşın izleri ve acı hatırâları hâlâ dahi silinebilmiş değildi.

    2 Nisan 1982’de başlayan, Güney Georgia Adaları’nın işgaliyle genişleyen ve iki ay süren, 20 Haziran’da sona eren savaşta, İngiltere’nin 258, Arjantin’in 649 askeri öldü.

     Falkland Adaları (İsp. Islas Malvinas; İng. Falkland Islands), Arjantin’in güneydoğusunda, Atlas Okyanusu üzerinde, Arjantin’in güney toprakları olan Patagonya coğrafyasının Ateş Ülkesi (İsp. Tierra del Fuego) bölgesinin 395 km doğusunda bulunan takımadalar. Bu takımadalar, Doğu Falkland (İsp. Isla Soledad; İng. East Falkland) ve Batı Falkland (İsp. Isla Gran Malvina; İng. West Falkland) olarak adlandırılmış 2 büyük ada ile 776 küçük adadan oluşuyor. Toplam, 778 ada. 12 bin 173 km²’lik bri alanı kaplayan takımadalar üzerinde günümüzde 2 bin 922 kişi yaşıyor. Takımadalar İngiltere’nin işgali altında ve özerk bir yönetime sahip.

     Falkland ve Georgia Adaları, İngiltere hâkimiyetinde kalmasına rağmen, Arjantin bu takımadaların kendisine ait olduğu söyleminden vazgeçmiyor ve oraları “İngiliz işgali altında bulunan Arjantin toprakları” olarak kabul ediyor. Ve Arjantin, 1982’deki o yenilginin acısını hâlâ atabilmiş değildi.

     Falkland (Malvin) Savaşı, İngiltere ile Arjantin arasındaki anlaşmazlığı çözmedi. Falkland (Malvin) ve Georgia Adaları, İngiltere hâkimiyetinde kalmasına rağmen Arjantin, tarihî söyleminden vazgeçmedi. İki ülke de adalara dair hak iddiâsını ve taleplerini dillendirmeyi bugün de sürdürüyor.

     Savaşın en ilginç türevi de, ideolojik terminolojiye kazandırılan teolojik “Tanrı’nın eli” (İngilizce “Hand of God”, İspanyolca “Mano de Dios”) kavramıydı.

     Savaşı kazandıktan sonra, İngiliz televizyonları adalarda yaşayan sakinlerin görüşlerini alan yayınlar yaptılar. Falkland (Malvin) Adaları’nda yaşayan İngilizler, “Savaşta bize Tanrı’nın eli yardım etti, Tanrı’nın elini yakından hissettik” diyorlardı. İngiliz televizyonları bunları iştahla yayınlayarak bütün dünyaya izlettirdiler. İngiltere’deki gazeteler de hemen her gün “Tanrı’nın eli” üzerine haberler ve yazılar yazıyorlardı.

     İngiliz medyasının bu “Tanrı’nın eli” metaforu Arjantinliler’in kanına çok dokunmuştu. Bunu asla unutmadılar.

     Ve tam 4 sene sonra, buna mükemmel bir cevap verdiler. İngilizler’in kendilerine referans yaptıkları “Tanrı’nın eli”, tam 4 sene sonra tokat olup İngilizler’in suratına çarpıyordu.

     1986 FIFA Dünya Futbol Şampiyonası, Çeyrekfinal…

     Çeyrekfinalde eşleşmeler ve alınan sonuçlar şöyle:

     Brezilya – Fransa 1:1; uzatmada 1:1; penaltı atışlarında 3:4 (Guadalajara)

     Meksika – Federal Almanya Cumhuriyeti 0:0; uzatmada 0:0; penaltı atışlarında 1:4 (Monterrey)

     Arjantin – İngiltere 2:1 (Ciudad de México)

     İspanya – Belçika 1:1; uzatmada 1:1; penaltı atışlarında 4:5 (Puebla)

     Savaştan dört yıl sonra, Meksika’da düzenlenen 1986 Dünya Kupası’nda turnuvanın iki güçlü ve favori takımı olan Arjantin ile İngiltere futbol takımları, çeyrekfinalde karşı karşıya geldiler. 22 Haziran 1986 günü Meksika’nın başkenti Ciudad de México’daki Aztek Stadı’nda oynanan maçta tribünlerde 114 bin 580 biletli seyirci oturuyor, maçı Tunuslu hakem Ali bin Nasır yönetiyordu.

Maçtan sonra kendisine mikrofon uzatan televizyonlar, O’nun elle attığı ilk golü sormuştu. Maradona şu tarihî cevabı verdi: “O el benim elim değildi. Tanrı’nın eliydi.”

     Arjantin, maçı efsane oyuncusu Diego Armando Maradona’nın attığı iki golle 2 – 1 kazandı. Arjantin yarıfinale çıkarken, İngiltere kupadan elendi.

     Maçtan sonra Maradona’nın her iki golü de bütün dünya tarafından hayretle izlendi. Birinci gol elle atıldığı için, ikinci gol de ustaca olduğu için.

     Maradona ilk golü elle atmıştı. Ama hakem farketmemiş, kafayla attığını zannedip golü vermişti. Maradona’nın ikinci golü ise ustalık işiydi. Tam 7 kişiyi tek başına çalımlayıp, 7 İngiliz oyuncuyu tespih tanesi gibi dizip en sonunda kaleciyi de çalımlayarak yıllarca unutulmayacak muhteşem bir gol atmıştı.

     Ancak maçtan sonra Maradona’nın kameralar karşısında yaptığı açıklamada söylediği söz, gollerden daha fazla konuşuldu. 4 yıldır İngilizler’in kullandığı metafora tokat gibi bir cevap vermiş, “ilahî adalet” yerini bulmuştu.

     Maçtan sonra kendisine mikrofon uzatan televizyonlar, O’nun elle attığı ilk golü sormuştu. Maradona şu tarihî cevabı verdi: “O el benim elim değildi. Tanrı’nın eliydi.”

     Böylece Arjantin, Fransa, Federal Almanya Cumhuriyeti ve Belçika, yarıfinale çıkan takımlar oldular.

     Yarıfinalde eşleşmeler ve alınan sonuçlar şöyle:

     Fransa – Federal Almanya Cumhuriyeti 0:2 (Guadalajara)

     Arjantin – Belçika 2:0 (Ciudad de México)

     Yarıfinalin mağlupları Fransa – Belçika arasında oynanan 3.’lük maçının normal süresi 2 – 2 berabere bitti. Uzatmada Fransa 4 – 2 kazandı ve üçüncü oldu.

     Final maçı Arjantin ile Federal Almanya Cumhuriyeti arasında oynanacaktı.

     Arjantin ile Almanya arasında oynanan 1986 Dünya Kupası Finali, 29 Haziran 1986 tarihinde başkent Ciudad de México’daki Aztek Stadı adlı stadda yerel saatle öğle vakti 12:00’de başladı. Tribünlerde 114 bin 600 biletli seyircinin izlediği maçta Brezilyalı hakem Romualdo Arppi Filho düdük çalıyordu.

Arjantin – Almanya arasında oynanan 1986 Dünya Kupası Finali öncesinde Arjantin takım kaptanı Diego Armando Maradona ve Almanya takım kaptanı Karl-Heinz Rummenigge birbirlerine başarı dilerlerken.

     Final maçına takımlar şu kadrolarıyla çıktılar:

     ARJANTİN: Nery Pumpido – José Luis Brown – José Luis Cuciuffo, Óscar Ruggeri, Julio Olarticoechea – Ricardo Giusti, Sergio Batista, Diego Maradona (kaptan), Héctor Enrique – Jorge Burruchaga (90. Marcelo Trobbiani), Jorge Valdano

     Teknik direktör: Carlos Salvador Bilardo

     ALMANYA: Toni Schumacher – Ditmar Jakobs – Thomas Berthold, Karlheinz Förster, Hans-Peter Briegel – Felix Magath (62. Dieter Hoeneß), Lothar Matthäus, Norbert Eder, Andreas Brehme – Karl-Heinz Rummenigge (kaptan), Klaus Allofs (46. Rudi Völler)

     Teknik direktör: Franz Anton Beckenbauer

     Maçın 23. dakikasında José Luis Brown, Arjantin’i 1 – 0 öne geçirdi ve karşılaşmanın ilk yarısı bu şekilde bitti. İkinci yarıya yine hızlı başlayan Arjantin, 56. dakikada Jorge Alberto Francisco Valdano’nun golüyle durumu 2 – 0 yaptı. Rakip başka bir ülke olsaydı herkes “Tamam, Arjantin bu işi bitirdi” diye düşünürdü, ama futbolu bilenler Almanya’yı da bilirdi ve hakem son düdüğü çalmadan Almanya oyunu bırakmazdı. Oyunun son 20 dakikasında birden şahlanan Almanya, önce 74. dakikada takım kaptanı Karl-Heinz Rummenigge ile skoru 2 – 1 yaptı. Ardından 81. dakikada Rudolf Völler’in golüyle Almanya 2 – 0 geriye düştüğü maçta 2 – 2’lik beraberliği yakaladı. Maçın sonlarına doğru herkes maçın uzatmaya gideceğini tahmin ederken güçlü Arjantin bir kez daha sahneye çıktı ve Jorge Luis Burruchaga, Arjantin’i 3 – 2 öne geçiren golü attı. Final maçını 3 – 2 kazanan Arjantin, tarihinde ikinci kez dünya şampiyonu oldu. Maçta Arjantin’den takım kaptanı Diego Armando Maradona, Julio Jorge Olarticoechea, Héctor Adolfo Enrique ve kaleci Nery Alberto Pupido, Almanya’dan da Lothar Herbert Matthäus ve Hans-Peter Briegel sarı kart gören oyuncular oldular.

1986 Dünya Kupası Şampiyonu Arjantin… Final maçını 3 – 2 kazanan Arjantin, tarihinde ikinci kez “Dünya Futbol Şampiyonu” oldu.

     1986 Dünya Kupası’nda İngiliz futbolcu Gary Winston Lineker, attığı 6 golle turnuvanın gol kralı oldu.

     1986 Dünya Kupası’nın Arjantin açısından bir önemi de, Arjantin’in bu turnuvada millî takım formasını son kez değiştirmesi ve günümüzde halen giydikleri formayı giymeye başlamalarıdır.

     Finali kaybedip dünya ikincisi olan ve halk dilinde “Batı Almanya” olarak anılan Federal Almanya Cumhuriyeti, bu maçtan 3 yıl sonra, Berlin Duvarı’nın yıkılışıyla, 3 Ekim 1989’da “Doğu Almanya” olarak anılan Almanya Demokratik Cumhuriyeti (Deutsche Demokratische Republik / DDR) topraklarını da içine alarak genişledi ve birleşik bir devlet oldu.

     ► İTALYA 1990

     (ŞAMPİYON ALMANYA)

     1990 yılındaki Dünya Kupası organizasyonu İtalya’da düzenlendi.

     1990 Dünya Kupası yine 24 ülke ile oynanacaktı. Bu ülkelerin 14’ü Avrupa kıtasından, 6’sı Amerika kıtasından, 2’si Afrika kıtasından, 2’si de Asya kıtasından idi: İtalya, İspanya, İrlanda, İskoçya, İngiltere, İsveç, Hollanda, Belçika, Almanya, Avusturya, Çekoslovakya, Yugoslavya, Romanya, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB), Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kosta Rika, Kolombiya, Brezilya, Uruguay, Arjantin, Kamerun, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Güney Kore.

     8 Haziran – 8 Temmuz 1990 tarihleri arasında İtalya’da düzenlenen turnuvada, takımlar 4’erli halde 6 ayrı gruba ayrıldılar. Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar ile en iyi dört üçüncüden oluşan 16 takım bir üst tura yükselecek, 2. Tur’dan itibaren maçlar tek maçlı eleminasyon sistemine göre oynanacaktı.

     A Grubu: İtalya, Avusturya, Çekoslovakya, ABD.

     B Grubu: Romanya, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB), Arjantin, Kamerun.

     C Grubu: İskoçya, İsveç, Kosta Rika, Brezilya.

     D Grubu: Almanya, Yugoslavya, Kolombiya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE).

     E Grubu: İspanya, Belçika, Uruguay, Güney Kore.

     F Grubu: İrlanda, İngiltere, Hollanda, Mısır.

     A Grubu’nda oynanan maçlar ve alınan sonuçlar şöyle:

     İtalya – Avusturya 1:0 (Roma)

     Çekoslovakya – ABD 5:1 (Floransa)

     İtalya – ABD 1:0 (Roma)

     Avusturya – Çekoslovakya 0:1 (Floransa)

     İtalya – Çekoslovakya 2:0 (Roma)

     Avusturya – ABD 2:1 (Floransa)

     A Grubu’nda oynadığı tüm maçlarını kazanan ve tek gol dahi yemeyen evsahibi İtalya 6 puanla lider olarak ve 2 galibiyet 1 mağlubiyet alarak 4 puan toplayan Çekoslovakya ikinci olarak bir üst tura çıkarlarken, 1 galibiyet 2 mağlubiyet alarak 2 puanda kalan Avusturya üçüncü olarak ve oynadığı tüm maçlarını kaybeden ABD puansız sonuncu olarak turnuvaya veda ettiler.

     B Grubu’nda oynanan maçlar ve alınan sonuçlar şöyle:

     Arjantin – Kamerun 0:1 (Milano)

     Romanya – SSCB 2:0 (Bari)

     SSCB – Arjantin 2:0 (Napoli)

     Romanya – Kamerun 1:2 (Bari)

     Romanya – Arjantin 1:1 (Napoli)

     SSCB – Kamerun 4:0 (Bari)

     B Grubu’nda 2 galibiyet 1 mağlubiyet alarak 4 puan toplayan Kamerun lider olarak, her ikisi de 1 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet alarak 3 puan toplayan ve averajları da aynı olan takımlardan Romanya attığı 4 golle ikinci olarak ve Arjantin attığı 3 golle en iyi üçüncüler arasına girerek bir üst tura çıkarlarken, 1 galibiyet 2 mağlubiyet alarak 2 puanda kalan SSCB sonuncu olarak turnuvaya veda etti.

     1990 Dünya Kupası, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ülkesinin, bu isimle boy gösterdiği son turnuva oldu. 1991 yılının sonunda SSCB resmen dağıldı. 8 Aralık 1991’de SSCB bünyesindeki Rusya’nın başkanı Borís Élitsin, Ukrayna’nın başkanı Leoníd Makároviç Kravçúk ve Beyaz Rusya’nın başkanı Stanisláv Stanislávoviç Şuşkéviç, Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’te biraraya gelerek Sovyetler Birliği’ni dağıtan anlaşmayı imzaladılar. Ancak 12 Aralık 1991’de Yüksek Sovyet Meclisi’nde yapılan oylamada anlaşmanın onaylanması reddedildi. Sovyet Anayasası’na göre birliğin dağıtılması ancak Yüksek Sovyet Meclisi’nin yetkisindeydi. Buna rağmen Élitsin (Yeltsin)’in baskısı üzerine SSCB Devlet Başkanı Mihail Sergeeviç Gorbaçëv, 25 Aralık 1991’de görevinden istifa ettiğini açıkladı. Aynı gün geceyarısı Moskova’daki devlet başkanlığı özel kompleksi Kremlin’de dalgalanan kızıl ve orak – çekiçli SSCB bayrağı indirilerek yerine tarihî ve millî Rusya bayrağı çekildi. Böylece 20. yy’ın büyük bölümüne damgasını vuran, dünyanın en güçlü iki devletinden biri olan SSCB, 25 Aralık 1991’de resmen tarihe karıştı.

     C Grubu’nda oynanan maçlar ve alınan sonuçlar şöyle:

     İsveç – Brezilya 1:2 (Torino)

     İskoçya – Kosta Rika 0:1 (Cenova)

     Kosta Rika – Brezilya 0:1 (Torino)

     İskoçya – İsveç 2:1 (Cenova)

     İskoçya – Brezilya 0:1 (Torino)

     İsveç – Kosta Rika 1:2 (Cenova)

     C Grubu’nda oynadığı tüm maçlarını kazanarak 6 puan toplayan Brezilya lider olarak ve 2 galibiyet 1 mağlubiyet alarak 4 puan toplayan Kosta Rika ikinci olarak bir üst tura çıkarlarken, 1 galibiyet 2 mağlubiyet alarak 2 puanda kalan İskoçya üçüncü olarak ve oynadığı tüm maçlarını kaybeden İsveç puansız sonuncu olarak turnuvaya veda ettiler.

     D Grubu’nda oynanan maçlar ve alınan sonuçlar şöyle:

     Kolombiya – Birleşik Arap Emirlikleri 2:0 (Bologna)

     Almanya – Yugoslavya 4:1 (Milano)

     Yugoslavya – Kolombiya 1:0 (Bologna)

     Almanya – Birleşik Arap Emirlikleri 5:1 (Milano)

     Almanya – Kolombiya 1:1 (Milano)

     Yugoslavya – Birleşik Arap Emirlikleri 4:1 (Bologna)

     Dünya Kupası maçlarında kırmızı kart gören ilk Müslüman futbolcu, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) futbolcusu Xelil Ğanim Mûbarek’tir. İtalya’da düzenlenen 1990 Dünya Kupası ilk turunda 19 Haziran 1990 günü Bologna’daki Renato Dall’Ara Stadı’nda oynanan ve Japon hakem Şizuo Takada’nın yönettiği BAE – Yugoslavya maçında, maçı 4 – 1 kaybeden BAE’nin futbolcusu Xelil Ğanim Mûbarek, maçın önce 36. dakikasında sarı kart, sonra 76. dakikasında da ikinci sarı karttan kırmızı kart gördü. Bu, Dünya Kupası tarihinde Müslüman bir futbolcunun gördüğü ilk kırmızı karttır.

     D Grubu’nda 2 galibiyet 1 beraberlik alarak 5 puan toplayan Almanya lider olarak, 2 galibiyet 1 mağlubiyet alarak 4 puan toplayan Yugoslavya ikinci olarak ve 1 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet alarak 3 puan toplayan Kolombiya en iyi üçüncüler arasına girerek bir üst tura çıkarlarken, oynadığı tüm maçlarını kaybeden Birleşik Arap Emirlikleri puansız sonuncu olarak turnuvaya veda etti.

     E Grubu’nda oynanan maçlar ve alınan sonuçlar şöyle:

     Belçika – Güney Kore 2:0 (Verona)

     İspanya – Uruguay 0:0 (Udine)

     Belçika – Uruguay 3:1 (Verona)

     İspanya – Güney Kore 3:1 (Udine)

     İspanya – Belçika 2:1 (Verona)

     Uruguay – Güney Kore 1:0 (Udine)

     E Grubu’nda 2 galibiyet 1 beraberlik alarak 5 puan toplayan İspanya lider olarak, 2 galibiyet 1 mağlubiyet alarak 4 puan toplayan Belçika ikinci olarak ve 1 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet alarak 3 puan toplayan Uruguay en iyi üçüncüler arasına girerek bir üst tura çıkarlarken, oynadığı tüm maçlarını kaybeden Güney Kore puansız sonuncu olarak turnuvaya veda etti.

     F Grubu’nda oynanan maçlar ve alınan sonuçlar şöyle:

     İrlanda – İngiltere 1:1 (Cagliari)

     Hollanda – Mısır 1:1 (Palermo)

     İngiltere – Hollanda 0:0 (Cagliari)

     İrlanda – Mısır 0:0 (Palermo)

     İngiltere – Mısır 1:0 (Cagliari)

     İrlanda – Hollanda 1:1 (Palermo)

     F Grubu’nda 1 galibiyet 2 beraberlik alarak 4 puan toplayan İngiltere lider olarak, her ikisi de 3 beraberlik alarak 3 puan toplayan ve averajları da attıkları ve yedikleri goller de aynı olan takımlardan İrlanda kura sonucu ikinci olarak ve Hollanda kura sonucu en iyi üçüncüler arasına girerek bir üst tura çıkarlarken, 2 beraberlik 1 mağlubiyet alarak 2 puanda kalan Mısır sonuncu olarak turnuvaya veda etti.

     Böylece 2. tura şu takımlar yükselmişti: İtalya, İspanya, İrlanda, İngiltere, Hollanda, Belçika, Almanya, Çekoslovakya, Yugoslavya, Romanya, Kosta Rika, Kolombiya, Brezilya, Uruguay, Arjantin ve Kamerun.

     2. Tur’da eşleşmeler ve alınan sonuçlar şöyle:

     Kolombiya – Kamerun 0:0; uzatmada 1:2 (Napoli)

     Çekoslovakya – Kosta Rika 4:1 (Bari)

     Brezilya – Arjantin 0:1 (Torino)

     Hollanda – Almanya 1:2 (Milano)

     İrlanda – Romanya 0:0; uzatmada 0:0; penaltı atışlarında 5:4 (Cenova)

     İtalya – Uruguay 2:0 (Roma)

     İspanya – Yugoslavya 1:1; uzatmada 1:2 (Verona)

     İngiltere – Belçika 0:0; uzatmada 1:0 (Bologna)

     Böylece İtalya, İrlanda, İngiltere, Almanya, Çekoslovakya, Yugoslavya, Arjantin ve Kamerun, çeyrekfinale çıkan takımlar oldular.

     Çeyrekfinalde eşleşmeler ve alınan sonuçlar şöyle:

     Yugoslavya – Arjantin 0:0; uzatmada 0:0; penaltı atışlarında 2:3 (Floransa)

     İtalya – İrlanda 1:0 (Roma)

     Almanya – Çekoslovakya 1:0 (Milano)

     İngiltere – Kamerun 2:2; uzatmada 3:2 (Napoli)

     Çeyrekfinalde normal süresi golsüz biten ve Yugoslavya’nın Arjantin’e penaltı atışları sonucu elendiği maç, Yugoslavya’nın Dünya Kupası’ndan son maçıydı. İki seneye kalmadan Yugoslavya’da “iç savaş” başladı ve Yugoslavya parçalandı.

     Böylece İtalya, İngiltere, Almanya ve Arjantin, yarıfinale çıkan takımlar oldular.

     Yarıfinalde eşleşmeler ve alınan sonuçlar şöyle:

     İtalya – Arjantin 1:1; uzatmada 1:1; penaltı atışlarında 3:4 (Napoli)

     İngiltere – Almanya 1:1; uzatmada 1:1; penaltı atışlarında 3:4 (Torino)

     Yarıfinalin mağlupları İtalya – İngiltere arasında oynanan 3.’lük maçını evsahibi İtalya 2 – 1 kazandı ve üçüncü oldu.

     Tıpkı bir önceki 1986 Dünya Kupası’nda olduğu gibi, 1990 Dünya Kupası’nda da final maçı Arjantin – Almanya arasındaydı. Bir önceki finali Arjantin kazanmıştı. Bakalım Almanya rövanşı alabilecek miydi?

Arjantin – Almanya arasında oynanan 1990 Dünya Kupası Finali öncesinde iki takım seramonide

     Arjantin ile Almanya arasında oynanan 1990 Dünya Kupası Finali, 8 Temmuz 1990 tarihinde başkent Roma’daki Olimpiyat Stadı’nda yerel saatle akşam vakti 20:00’de başladı. Tribünlerde 73 bin 603 biletli seyircinin izlediği maçta Meksikalı hakem Edgardo Enrique Codesal Méndez düdük çalıyordu.

     Final maçına takımlar şu kadrolarıyla çıktılar:

     ARJANTİN: Sergio Goycochea – Juan Simón – Roberto Néstor Sensini, José Serrizuela, Oscar Ruggeri (46. Pedro Monzón) – Pedro Troglio, Jorge Burruchaga (53. Gabriel Calderón), José Basualdo, Néstor Lorenzo – Gustavo Dezotti, Diego Maradona (kaptan)

     Teknik direktör: Carlos Salvador Bilardo

     ALMANYA: Bodo Illgner – Klaus Augenthaler – Thomas Berthold (73. Stefan Reuter), Guido Buchwald, Jürgen Kohler, Andreas Brehme – Thomas Häßler, Lothar Matthäus (kaptan), Pierre Littbarski – Jürgen Klinsmann, Rudi Völler

     Teknik direktör: Franz Anton Beckenbauer

     Oldukça dengeli geçen maçın son 5 dakikasında, 85. dakikasında Almanya bir penaltı kazandı. Kazanılan penaltıyı Andreas Brehme gole çevirdi ve bu golle Almanya maçı 1 – 0 kazanarak dünya şampiyonu oldu. Arjantin’den Pedro Damián Monzón ve Gustavo Abel Dezotti kırmızı kart görmüş, Arjantin sahada 9 kişi kalmıştı. Arjantin’den Pedro Antonio Troglio ve kaptan Diego Armando Maradona, Almanya’dan da Rudolf Völler sarı kart gören oyuncular oldular.

     1990 Dünya Kupası’nda İtalyan futbolcu Salvatore Schillaci, attığı 6 golle turnuvanın gol kralı oldu.

     ► ABD 1994

     (ŞAMPİYON BREZİLYA)

     1994 yılındaki Dünya Kupası organizasyonu ABD’de düzenlendi.

     1994 Dünya Kupası yine 24 ülke ile oynanacaktı. Bu ülkelerin 13’ü Avrupa kıtasından, 6’sı Amerika kıtasından, 3’ü Afrika kıtasından, 2’si de Asya kıtasından idi: Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Meksika, Kolombiya, Bolivya, Brezilya, Arjantin, İrlanda, Norveç, İsveç, Rusya, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, İtalya, İsviçre, Almanya, Hollanda, Belçika, İspanya, Fas, Nijerya, Kamerun, Suudî Arabistan ve Güney Kore.

     17 Haziran – 17 Temmuz 1994 tarihleri arasında ABD’de düzenlenen turnuvada, takımlar 4’erli halde 6 ayrı gruba ayrıldılar. Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar ile en iyi dört üçüncüden oluşan 16 takım bir üst tura yükselecek, 2. Tur’dan itibaren maçlar tek maçlı eleminasyon sistemine göre oynanacaktı.

     Bu Dünya Kupası, galibiyete 3 puanın verildiği yeni sistemin uygulandığı ilk Dünya Kupası’dır.

     A Grubu: ABD, Kolombiya, Romanya, İsviçre.

     B Grubu: Brezilya, İsveç, Rusya, Kamerun.

     C Grubu: Bolivya, Almanya, İspanya, Güney Kore.

     D Grubu: Arjantin, Bulgaristan, Yunanistan, Nijerya.

     E Grubu: Meksika, İrlanda, Norveç, İtalya.

     F Grubu: Hollanda, Belçika, Fas, Suudî Arabistan.

     A Grubu’nda oynanan maçlar ve alınan sonuçlar şöyle:

     ABD – İsviçre 1:1 (Pontiac)

     Kolombiya – Romanya 1:3 (Pasadena)

     Romanya – İsviçre 1:4 (Pontiac)

     ABD – Kolombiya 2:1 (Pasadena)

     ABD – Romanya 0:1 (Pasadena)

     Kolombiya – İsviçre 2:0 (Palo Alto)

     A Grubu’nda 2 galibiyet 1 mağlubiyet alarak 6 puan toplayan Romanya lider olarak, her ikisi de 1 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet alarak 4 puan toplayan takımlardan İsviçre + 1 averajla ikinci olarak ve ABD 0 averajla en iyi üçüncüler arasına girerek bir üst tura çıkarlarken, 1 galibiyet 2 mağlubiyet alarak 3 puanda kalan Kolombiya sonuncu olarak turnuvaya veda etti.

     B Grubu’nda oynanan maçlar ve alınan sonuçlar şöyle:

     İsveç – Kamerun 2:2 (Pasadena)

     Brezilya – Rusya 2:0 (Palo Alto)

     Brezilya – Kamerun 3:0 (Palo Alto)

     İsveç – Rusya 3:1 (Pontiac)

     Rusya – Kamerun 6:1 (Palo Alto)

     Brezilya – İsveç 1:1 (Pontiac)

     B Grubu’nda 2 galibiyet 1 beraberlik alarak 7 puan toplayan Brezilya lider olarak, 1 galibiyet 2 beraberlik alarak 5 puan toplayan İsveç ikinci olarak bir üst tura çıkarlarken, 1 galibiyet 2 mağlubiyet alarak 3 puanda kalan Rusya üçüncü olarak ve 1 beraberlik 2 mağlubiyet alarak 1 puanda kalan Kamerun sonuncu olarak turnuvaya veda etti.

     C Grubu’nda oynanan maçlar ve alınan sonuçlar şöyle:

     Bolivya – Almanya 0:1 (Chicago)

     İspanya – Güney Kore 2:2 (Dallas)

     Almanya – İspanya 1:1 (Chicago)

     Bolivya – Güney Kore 0:0 (Foxborough)

     Bolivya – İspanya 1:3 (Chicago)

     Almanya – Güney Kore 3:2 (Dallas)

     C Grubu’nda 2 galibiyet 1 beraberlik alarak 7 puan toplayan Almanya lider olarak, 1 galibiyet 2 beraberlik alarak 5 puan toplayan İspanya ikinci olarak bir üst tura çıkarlarken, 2 beraberlik 1 mağlubiyet alarak 2 puanda kalan Güney Kore üçüncü olarak ve 1 beraberlik 2 mağlubiyet alarak 1 puanda kalan Bolivya sonuncu olarak turnuvaya veda etti.

     D Grubu’nda oynanan maçlar ve alınan sonuçlar şöyle:

     Arjantin – Yunanistan 4:0 (Foxborough)

     Bulgaristan – Nijerya 0:3 (Dallas)

     Arjantin – Nijrya 2:1 (Foxborough)

     Bulgaristan – Yunanistan 4:0 (Chicago)

     Yunanistan – Nijrya 0:2 (Foxborough)

     Arjantin – Bulgaristan 0:2 (Dallas)

     D Grubu’nda her üçü de 2 galibiyet 1 mağlubiyet alarak 6 puan toplayan üç takımdan Nijerya + 4 averajla lider olurken, ikisinin de + 3 averajı olan Bulgaristan ve Arjantin arasındaki ikili averaja göre Bulgaristan ikinci olarak ve Arjantin de en iyi üçüncüler arasına girerek bir üst tura çıkarlarken, oynadığı tüm maçlarını kaybeden ve bir tane gol dahi atamayan Yunanistan puansız sonuncu olarak turnuvaya veda etti.

1994 Dünya Kupası’nda Afrika temsilcisi Nijerya, Arjantin, Bulgaristan ve Yunanistan’ın buılunduğu grubu lider tamamladı.

     E Grubu’nda oynanan maçlar ve alınan sonuçlar şöyle:

     İrlanda – İtalya 1:0 (East Rutherford)

     Meksika – Norveç 0:1 (Washington, D. C.)

     Norveç – İtalya 0:1 (East Rutherford)

     Meksika – İrlanda 2:1 (Orlando)

     İrlanda – Norveç 0:0 (East Rutherford)

     Meksika – İtalya 1:1 (Washington, D. C.)

     E Grubu’nda oynanan maçlar sonunda çok ilginç bir puan durumu oluştu: Hepsi de 1 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet alarak 4 puan toplayan bütün takımların hem puanları hem averajları aynıydı. 3 gol atan Meksika lider olarak, 2 gol atan takımlardan İrlanda ikili averaja göre ikinci olarak ve İtalya ikili averaja göre en iyi üçüncüler arasına girerek bir üst tura çıkarlarken, 1 gol atan Norveç sonuncu olarak turnuvaya veda etti.

     F Grubu’nda oynanan maçlar ve alınan sonuçlar şöyle:

     Belçika – Fas 1:0 (Orlando)

     Hollanda – Suudî Arabistan 2:1 (Washington, D. C.)

     Hollanda – Belçika 0:1 (Orlando)

     Fas – Suudî Arabisan 2:1 (East Rutherford)

     Hollanda – Fas 2:1 (Orlando)

     Belçika – Suudî Arabistan 0.1 (Washington, D. C.)

     İki Müslüman ülkenin birbirlerine karşı oynadığı ilk Dünya Kupası maçı, ABD’de düzenlenen 1994 Dünya Kupası ilk turunda aynı gruba düşen Fas ile Suudî Arabistan’ın 25 Haziran 1994 günü karşı karşıya geldiği maçtır. New Jersey eyaletinin East Rutherford şehrindeki Giants Stadı’nda 76 bin 322 seyirci önünde oynanan Fas – Suudî Arabistan maçı, hem iki Müslüman ülkenin, hem de iki Arap ülkesinin birbirlerine karşı oynadığı ilk Dünya Kupası maçıdır. Tüm gollerin ilk yarıda atıldığı bu maçı Suudî Arabistan 2 – 1 kazandı. Suudîler’in gollerini 7. dakikada penaltıdan Sami el- Cabir ve 45. dakikada Fuad Emin atarken, Fas’ın tek sayısı 26. dakikada Muhammed Xawux’un ayağından geldi.

     F Grubu’nda her üçü de 2 galibiyet 1 mağlubiyet alarak 6 puan toplayan ve hepsinin averajları da aynı olan üç takımdan Hollanda attığı 4 gol ve ikili averaja göre lider olarak, Suudî Arabistan attığı 4 gol ve ikili averaja göre ikinci olarak ve Belçika attığı 2 gol ile en iyi üçüncüler arasına girerek bir üst tura çıkarlarken, oynadığı tüm maçlarını kaybeden Fas puansız sonuncu olarak turnuvaya veda etti.

     Böylece 2. tura şu takımlar yükselmişti: ABD, Meksika, Brezilya, Arjantin, İrlanda, İsveç, Romanya, Bulgaristan, İtalya, İsviçre, Almanya, Hollanda, Belçika, İspanya, Nijerya ve Suudî Arabistan.

     İki Müslüman ülkenin birden 2. Tur’a çıkma başarısı gösterdiği ilk Dünya Kupası, 1994’te ABD’de düzenlenen Dünya Kupası’dır. Bu kupaya sadece üç Müslüman ülke, Nijerya, Suudî Arabistan ve Fas katılmış, ancak bu üç ülkeden ikisi 2. Tur’a çıkma başarısı göstererek tarihî bir olaya imza atmışlardır: Nijerya ve Suudî Arabistan. Afrika temsilcisi Nijerya, grubunda Arjantin, Bulgaristan ve Yunanistan arasından “grup lideri” olarak, Suudî Arabistan ise grubunda Hollanda, Belçika ve Fas arasından “grup ikincisi” olarak 2. Tur’a çıkmayı başarmıştır. Ancak her iki ülke de 2. Tur’da oynadıkları maçı kaybederek elendiler.

     2. Tur’da eşleşmeler ve alınan sonuçlar şöyle:

     Almanya – Belçika 3:2 (Chicago)

     İsviçre – İspanya 0:3 (Washington, D. C.)

     İsveç – Suudî Arabistan 3:1 (Dallas)

     Arjantin – Romanya 2:3 (Pasadena)

     İrlanda – Hollanda 0:2 (Orlando)

     ABD – Brezilya 0:1 (Palo Alto)

     İtalya – Nijerya 1:1; uzatmada 2:1 (Foxborough)

     Meksika – Bulgaristan 1:1; uzatmada 1:1; penaltı atışlarında 1:3 (East Rutherford)

     Nijerya’nın kupadan elenmesi çok dramatik oldu: Nijerya’nın 2. Tur’daki rakibi İtalya idi. 5 Temmuz’da, Massachusetts eyaletinin başkenti Boston’daki Foxboro Stadı’ında oynanan, Meksikalı hakem Arturo Brizio Carter’in yönettiği ve 54 bin 367 kişinin izlediği maçta Nijeryalılar, 27. dakikada Emmanuel Amunike’nin ayağından kazandıkları golle 1 – 0 öne geçtiler. Ancak İtalyanlar, maçın son dakikasında golcüleri Roberto Baggio ile golü buldular ve 90 dakikayı 1 – 1 berabere bitirip maçı uzatmaya götürdüler. Uzatma dakikalarında, 102. dakikada yine Roberto Baggio’nun bu kez penaltıdan attığı golle Nijerya’yı kupa dışı bıraktılar. İlginçtir: Kupanın finalini İtalya ile Brezilya oynamış, 120 dakikası golsüz biten maçta “seri penaltı atışlarına” geçilmiş ve aynı Baggio’nun kaçırdığı penaltı yüzünden İtalya kupayı kazanamamıştı.

Kupanın en renkli takımı olan Nijerya’nın elenmesi oldukça dramatik oldu.

     Dünya Kupası’ndan sonra Nijerya’nın yıldız futbolcuları Türkiye’nin yolunu tuttular. Uche Okechukwu ve Augustine “Jay – Jay” Okocha Fenerbahçe, Daniel Amokachi ise Beşiktaş’ta top koşturdu.

     Böylece Brezilya, İsveç, Romanya, Bulgaristan, İtalya, Almanya, Hollanda ve İspanya, çeyrekfinale çıkan takımlar oldular.

     Çeyrekfinalde eşleşmeler ve alınan sonuçlar şöyle:

     İtalya – İspanya 2:1 (Foxborough)

     Brezilya – Hollanda 3:2 (Dallas)

     Bulgaristan – Almanya 2:1 (East Rutherford)

     İsveç – Romanya 1:1; uzatmada 2:2; penaltı atışlarında 5:4 (Palo Alto)

     Böylece Brezilya, İsveç, Bulgaristan ve İtalya, yarıfinale çıkan takımlar oldular.

     Yarıfinalde eşleşmeler ve alınan sonuçlar şöyle:

     Bulgaristan – İtalya 1:2 (East Rutherford)

     Brezilya – İsveç 1:0 (Pasadena)

     Yarıfinalin mağlupları İsveç – Bulgaristan arasında oynanan 3.’lük maçını İsveç 4 – 0 kazandı ve üçüncü oldu.

     Final maçı Brezilya ile İtalya arasında oynanacaktı.

     Brezilya ile İtalya arasında oynanan 1994 Dünya Kupası Finali, 17 Temmuz 1994 tarihinde Kaliforniya eyaletinin Pasadena şehrinde, Rose Bowl Stadı’nda yerel saatle öğle vakti 12:30’da başladı. Tribünlerde 94 bin 194 biletli seyircinin izlediği maçta Macar hakem Sándor Puhl düdük çalıyordu.

1994 Dünya Kupası şampiyonu Brezilya

     Final maçına takımlar şu kadrolarıyla çıktılar:

     BREZİLYA: Cláudio Taffarel – Aldair, Márcio Santos, Mauro Silva – Jorginho (21. Cafu), Carlos Dunga (kaptan), Branco – Mazinho, Zinho (106. Viola) – Bebeto, Romário

     Teknik direktör: Carlos Alberto Parreira

     İTALYA: Gianluca Pagliuca – Franco Baresi (kaptan) – Antonio Benarrivo, Roberto Mussi (35. Luigi Apolloni), Paolo Maldini – Nicola Berti, Demetrio Albertini, Dino Baggio (95. Alberigo Evani), Roberto Donadoni – Roberto Baggio, Daniele Massaro

     Teknik direktör: Arrigo Sacchi

     Oldukça dengeli ama keyifsiz geçen maçın 90 dakikasında da 120 dakikasında da go sesi çıkmadı ve yeni dünya şampiyonu penaltı atışlarıyla belirlenecekti. İlk defa bir Dünya Kupası Finali’nde penaltı atışlarına geçiliyordu. Penaltı atışlarında 3 – 2’lik üstünlük sağlayan Brezilya, dördüncü kez dünya şampiyonu oldu. Brezilya adına penaltı atışlarını kullanan oyunculardan Romário de Souza Faria, Branco ya da gerçek adıyla Cláudio Ibrahim Vaz Leal ve takım kaptanı Carlos Caetano Bledorn Verri Dunga topu ağlarla buluştururken, Márcio Roberto dos Santos atışı gole çeviremedi. İtalya adına ise penaltı atışlarını kullanan oyunculardan Demetrio Albertini ve Alberico Evani topu filelere gönderirken, takım kaptanı Franco Baresi, Daniele Emilio Massaro ve Roberto Baggio attıkları penaltıyı kaçırdılar. Maçta Brezilya’dan Mazinho ya da gerçek adıyla Iomar do Nascimento ve Cafu ya da gerçek adıyla Marcos Evangelista de Morais, İtalya’dan da Luigi Apolloni ve Demetrio Albertini sarı kart gören oyuncular oldular.

     1994 Dünya Kupası’nda Rus futbolcu Olég Anatólıeviç Salénko ve Bulgar futbolcu Hristo Stoiçkov Stoiçkov, attıkları 6 golle turnuvanın gol krallığını paylaştılar.

    Gol kralı Olég Salénko daha sonra Türkiye’nin yolunu tuttu ve İstanbulspor’da forma giydi.

     – – – – –

     (*) FIFA Dünya Kupaları tarihini anlatmaya bir sonraki bölümde kaldığımız yerden devam edeceğiz.

sediyani@gmail.com

     SEDİYANİ SEYAHATNAMESİ

     CİLT 11

Estadio Centenario

Montevideo, 24 Nisan 2019

 

98 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir