İspanyolca İspanya’da Resmî Dil Olmaktan Çıkarılıyor | Darısı Diğer Dayatmacı Resmî Dillerin Başına

 

isediyani

İspanya’da mecliste kabul edilerek senatoya gönderilen eğitim reformu, İspanyolca’nın anadil olmaktan çıkarılmasını öngörüyor.

 

     İspanya’da azınlık Sol koalisyon hükûmetinin hazırladığı ve Katalonya ile Bask’taki bağımsızlıkçı siyasî partilerin desteğiyle mecliste kabul edilerek senatoya gönderilen eğitim reformu, İspanyolca’nın anadil olmaktan çıkarılmasını öngörüyor.

     Eğitim sistemini değiştiren yasa tasarısı, 350 koltuklu mecliste yapılan oylamada 148 HAYIR, 18 çekimser oya karşı 177 EVET oyuyla kabul edildi. Tasarının geçmesi için salt çoğunluk olan 176 EVET oyu gerekiyordu.

     Yasa tasarısının meclisten geçmesini genel kurul salonundaki bağımsızlık yanlısı siyasî partilerin milletvekilleri alkışlarla kutlarken, muhalefetteki Sağ partilerin temsilcileri ise elleriyle genel kurul sıralarına vurarak ve “Özgürlük” diye bağırarak tepki gösterdi. İspanya Eğitim Bakanı İsabel Celaa, basına yaptığı değerlendirmede, “Mevcut eğitim sistemi artık İspanya’da olmayan bir toplum içindi. Bu yasa eşitliği getiren, modernleştirilmiş bir eğitimi garanti ediyor” dedi. Celaa, muhalefetteki Sağ partilerin suçlamalarını reddederek, “İspanyolca’yı ortadan kaldırmak diye birşey asla sözkonusu değil. Tam tersine İspanyolca eğitim mükemmel bir şekilde garanti ediliyor” açıklamasında bulundu.

     Mecliste kabul edilmesinin ardından senatoya gönderilen eğitim reformu burada da kabul edilirse, Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

     Diğer yandan anamuhalefetteki Halk Partisi (PP), aşırı sağcı Vox ve liberal görüşlü Vatandaşlar partileri, eğitim reformunun yasallaşması halinde iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıkladı. Muhalefet partileri, eğitim sisteminde yapılan değişiklikleri “Anayasa ve özgürlükler karşıtı” diye değerlendirerek, bunun “İspanyol toplumunda yıkıcı etkileri olacağını” öne sürdü. Bu arada meclis binası dışında toplanan kalabalık grup, genel kurul görüşmelerinin yapıldığı sırada eğitim reformunu protesto etti. Muhalefet partilerinin liderleri de eyleme destek verdi.

     Diktatör Francisco Franco sonrasında (1975’ten itibaren) İspanya’da başlayan Demokrasi döneminde son olarak 7 yıl önce dönemin Sağ görüşlü hükûmeti tarafından değiştirilen eğitim sistemi, şu anda görevde olan Sol koalisyon hükûmetiyle 8. kez reformdan geçecek. Muhalefet, sözkonusu eğitim reformunun “Önceliğin sağlık olması gereken covid – 19 salgını döneminde acele bir şekilde çıkarılmak istendiğini, sivil toplum kuruluşları ve eğitim çevresinde yeterince tartışılmadığını ve yıkıcı bir etkisi olacağını” savunuyor.

     Eğitim reformunda en çok tartışılan konuların başında, İspanyolca’nın devletin resmî anadili ve araç dili olmaktan çıkarılması ve devlet okullarındaki eğitime ilişkin yeni düzenleme geliyor. Sol hükûmetin yapmak istediği değişiklikle İspanyolca’nın yanısıra ülkedeki 17 özerk yönetimin 6’sında kullanılan Katalonca, Baskça, Galisçe ve Valensice dillerinin okullardaki eğitimi güçlendiriliyor. Aynı zamanda devlet okullarının yapısı güçlendirilerek, yarı özel statüde ve daha çok Katolik Kilisesi’ne bağlı olan okullara kısıtlama getirilmesi öngörülüyor.

     Ülke genelinde mevcut durumda 87 okulda uygulanan sınıflardaki cinsiyet ayrımını (kız ve erkek çocukların ayrı sınıflarda eğitim alması) sona erdiren eğitim reformuyla, bundan böyle dîn derslerinin öğrenci not ortalamasına dahil edilmesi de kaldırılıyor.

     Sediyani Haber olarak İspanya’da bağımsızlık yanlısı siyasî partilerin sunduğu ve mecliste oybirliğiyle kabul edilen eğitim reformunu destekliyoruz. İspanyolca dayatmasını kabul etmiyor, Katalonca ve Baskça’nın özgürlüğü ve hakları için verilen mücadeleyi tüm kalbimizle selamlıyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     19 KASIM 2020

 

271 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir