Güney Afrika’da Başka Bir İnsan Türüne Ait 2 Milyon Yıllık Kafatası Bulundu

 

isediyani

Güney Afrika’da yapılan kazılarda, başka bir insan türüne ait 2 milyon yıllık kafatası bulundu.

 

 

     Güney Afrika’da yapılan kazılarda, başka bir insan türüne ait 2 milyon yıllık kafatası bulundu.

     Araştırmacılar kafatasının paranthropus robustus türünden bir erkeğe ait olduğunu söylüyor. Paranthropus robustus, modern insanların doğrudan atası olduğu düşünülen homo erectusa akraba bir tür. İki türün aynı zaman diliminde yaşadıkları, fakat paranthropus robustusun soyunun daha erken tükendiği belirtiliyor. Melbourne La Trobe Üniversitesi’nden Dr. Angeline Leece, bu keşfin heyecan verici olduğunu belirterek, “Şimdiye kadar sadece tek diş fosilleri vardı. Çok nadir bir fosil bulduk ve çok şanlıyız” dedi.

     Araştırmacılar fosil parçalarını, 2018’deki kazılarında Johannesburg’un kuzeyindeki Drimolen arkeoloji sahasında buldu. Kafatasının çıkarıldığı noktanın birkaç metre yakınında 2015’te aynı döneme ait bir homo erectus fosili bulunmuştu. Bu fosilin bir çocuğa ait olduğu açıklanmıştı. Güney Afrika’da bu dönemde birbiriyle rekabet halinde olan üç hominini türünün aynı anda yaşadığı düşünülüyor. Araştırma ekibinden Jesse Martin, buldukları kafatasının “insan soyunun mikro evrimine ilişkin nadir bir örneğini temsil ettiğini” söyledi.

     Paranthropus robustusların büyük beyin ve küçük dişleri olan homo erectusların aksine büyük dişleri ve küçük beyinleri vardı. Paranthropus robustusların daha çok yumru kökler ve ağaç kabuklarıyla beslendiği düşünülüyor. Dr. Leece, paranthropus robustusların zamanla evrimleşerek ısırma ve çiğneme kabiliyetlerinin artmış olabileceğini söyledi.

     Bilim insanları, iklim değişikliği sonucu daha yağışlı havaların bu türün besin kaynaklarını azaltmış olabileceği olasılığına dikkat çekti. Daha küçük dişleri olan homo erectusların ise hem bitki hem de et yedikleri düşünülüyor. Dr. Leece, “Birbirinden çok farklı bu iki tür, farklı evrimsel deneyleri temsil ediyor. Sonunda bizim türümüz kazandı. Fosil kayıtları, iki milyon yıl önce paranthropus robustus türünün homo erectustan daha yaygın olduğunu gösteriyor” dedi.

     NATURE, ECOLOGY AND EVOLUTION

     10 KASIM 2020

 

321 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir