Kürtçe’nin Eğitim Dili Olması İçin Kampanya Başlatıldı

 

isediyani

Kürt Dil Hareketi (Hezkurd), Kürtçe’nin eğitim dili olması için bir kampanya başlattı.

 

 

     Kürt Dil Hareketi (Hezkurd), Kürtçe’nin eğitim dili olması için bir kampanya başlattı.

     Kürt kentlerindeki Kürtçe ile ilgili çalışmalar devam ederken, çeşitli kurumlar Kürtçe’nin eğitim dili olması için kampanya başlattı, bazı kurumlar da rapor hazırlıyor. Yeni tip koronavirüs (covid – 19) salgını nedeniyle bölgeden çok sayıda sosyal faaliyet gerçekleştirilemiyor, ancak Kürtçe ile ilgili çalışmalar sürüyor.

     Kürt Dili Hareketi (HezKurd), Kürtçe’nin eğitim dili olması için başlattığı imza kampanyası kısa sürede çok destek aldığı belirtiliyor. Hezkurd Sözcüsü Barij Celalî, Kürtçe’nin eğitim dili olması için bir kampanya başlattıklarını ifade ederek, Kürt parti ve hareketlerinin de bu tür çalışmalar yapmaları gerektiğini söyledi. Celalî, 21 Şubat 2021 “Dünya Anadil Günü”nde Kürtçe’nin eğitim dili olması için talepte bulunacaklarını belirterek şunları vurguladı: “Türk devlet kurumları, bakanlıkları ve politikacıları Kürtler’in Kürtçe eğitimi almak istemediklerini söylüyorlar. ‘Biz Kürtçe kurslar açıyoruz kimse katılmıyor’ diyorlar. Biz de kamuoyunu test etmek için bir kampanya başlattık. Gördük ki birkaç gün içerisinde binlerce kişi kampanyamıza katıldı ve bundan eminiz ki kampanyamız daha da büyüyecektir. Amacımız, 21 Şubat 2021 ‘Dünya Anadil Günü’ olarak Kürt halkının kendi dillerinde eğitim talep etmesini sağlamaktır.”

     Dil ve Kültürler Ağı Sekreteri Cevahir Sadak Düzgün de, Kürtçe’nin gündeme gelmesi ve çeşitli taraflarla tartışmak için 15 ayrı çalıştay gerçekleştirdiklerini söyledi. Düzgün, Kürtçe için raporlar hazırladıklarını ifade ederek, “Sadece istekli olmakla bir dili savunma veya istemek çok zordur. Kürtçe için direnmeye çalışıyoruz ve bu konuda raporlara da ihtiyaç var. Şuan rapor hazırlama aşamasındayız. Kısa bir süre içerisinde raporlarımız bitecektir. Amacımız bu raporların sonuçlarına göre parti ve diğer kurumlardan Kürtçe eğitimi talep etmektir” şeklinde konuştu.

     K 24, NERİNA AZAD

     6 KASIM 2020

 

455 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Kürtçe’nin Eğitim Dili Olması İçin Kampanya Başlatıldı

  1. Mehmet vefa kurt dedi ki:

    Önemli ve gecikmiş bir karar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir