Avusturya ve Etiyopya’da Terör Saldırıları: 36 Ölü | Katliâmları Lanetliyoruz

 

isediyani

Avrupa ülkesi Avusturya’da ve Afrika ülkesi Etiyopya’da düzenlenen terör saldırılarında, aralarında çocukların da olduğu toplam 36 masum insan hayatını kaybetti.

 

     Avrupa ülkesi Avusturya’da ve Afrika ülkesi Etiyopya’da düzenlenen terör saldırılarında, aralarında çocukların da olduğu toplam 36 masum insan hayatını kaybetti.

     Avusturya’nın başkenti Viyana (Wien)’nın merkezinde 6 farklı noktayı hedef alan terör saldırısında 4 masum insan yaşamını yitirdi, 14 kişi de yaralandı. Saldırıyı en az 3 teröristin gerçekleştirdiği açıklanırken, teröristlerden biri çatışma esnasında polis tarafından öldürüldü. Vurulan teröristin, barbar terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) sempatizanı olduğu belirlendi.

     Ülkede 3 günlük yas ilan edildi.  Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, olayı “iğrenç bir terör saldırısı” olarak nitelendirdi. Kurz, “Cumhuriyetimiz zor saatler yaşıyor. Polisimiz bu iğrenç terör saldırısının faillerine karşı kararlılıkla harekete geçecektir. Terör gözümüzü asla korkutamaz ve bu saldırıya var gücümüzle karşı çıkacağız” dedi. Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer, polis tarafından vurulan saldırganın IŞİD sempatizanı olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

     Etiyopya’nın Oromia bölgesinde yaşanan terör saldırısında ise aralarında çocukların da bulunduğu en az 32 kişi hayatını kaybetti, 750 kadar kişi de evlerini terketmek zorunda kaldı. Terörist saldırı, Oromo Kurtuluş Ordusu tarafından yapıldı

     Etiyopya Başbakanı Abiyyi Ahimad Alii, yaptığı açıklamada, masum insanların öldürülmesini kınadı. Ahimad Alii, “Etiyopya’nın düşmanları ülkeyi yönetmek ve yıkmak için and içmiş ve bunun için ellerinden geleni yapıyorlar” ifadelerini kullandı. Etiyopya’da kargaşa çıkarmak için sivillerin silahlandırıldığına dikkati çeken Ahimad Alii, bu yolla etnik temelli çatışmaların çıkarıldığını kaydetti.

     Oromia bölgesi sözcüsü Getachew Balcha, saldırının West Wollega’s Guliso bölgesinde yaşandığını ve hayatını kaybedenlerin arasında kadın, çocuk ile yaşlıların da bulunduğunu açıkladı. Balcha, “Saldırı, Oromo Kurtuluş Ordusu tarafından bölgedeki halka psikolojik baskı uygulamak amacıyla gerçekleştirildi” dedi.

     * * *

     Sediyani Haber olarak Avusturya’da ve Etiyopya’da gerçekleştirilen vahşî ve barbarca terörist saldırıları nefretle kınıyor, terör saldırılarında hayatını kaybeden insanlara Allah’tan rahmet diliyoruz.

     Hangi amaçla ve ne için olursa olsun, kim tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, masum insanların hayatlarına kastetmek, onlarca insanı acımasızca öldürmek, hiç kuşku yok ki lanetin en büyüğünü hakkeden kalleşçe eylemlerdir.

     Terör; barbarlıktır, vahşettir, insanlık suçudur. Teröre net tavır koyamamak, “ama”lı cümlelerle vahşeti masum göstermeye çalışmak, bu insanlık suçuna ortak olmaktır.

     Teröre ve kandan, kinden, vahşetten, cehalet ve fanatizmden beslenen terör örgütlerine verilecek en etkili cevap, ülkeler ve uygar milletler olarak kandan beslenen terörizme karşı birlik olmak, tek yürek olmaktır.

     Terörün dîni, mezhebi, ırkı, dili, etnik kökeni ve ideolojisi olmaz. Terörün sadece kurbanları vardır.

SEDİYANİ HABER

– Erdemli bir toplum, aydınlık bir ülke – 

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     2 KASIM 2020

 

215 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir