Necmeddîn Kerîm Vefat Etti

 

isediyani

Kerkük Eski Valisi Dr. Necmeddîn Kerîm, hayatını kaybetti. Kerîm, 71 yaşındaydı.

 

 

     Kerkük Eski Valisi Dr. Necmeddîn Kerîm, hayatını kaybetti. Kerîm, 71 yaşındaydı.

     Geçtiğimiz günlerde beyin krizi geçiren ve rahatsızlanan Necmeddîn Kerîm, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde tedavi görüyordu. Kerîm’in, Washington saatiyle dün gece saat 23.00’te (bizim saatimizle bu sabah 04:00’te) hayata gözlerini yumduğu bildirildi.

     Necmeddîn Kerîm’in vasiyetinde, “Özgür olduktan sonra beni Kerkük’te toprağa verin” dediği kaydedildi. Kerim’in vefatından önce bıraktığı vasiyetnamesinde ayrıca, öldüğünde koronavirüs (covid – 19) salgını nedeniyle kendisi için taziye kurulmamasını istediği ifade edildi. Konuyla ilgili Necmeddin Kerim’in ofisinden yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Dr. Necmeddîn Kerîm’in vasiyeti üzerine merhum Kürdistan’a getirilerek geçici olarak toprağa verilecek. Kerkük özgür olup Pêşmerge’nin güvenliği altına alındığında ise naaşı ebediyete kadar kalmak üzere kutsal Kerkük topraklarına götürülecek. Necmeddîn Kerîm’in ailesi, Dr. Necmeddîn’in sağlığıyla yakından ilgilenen bütün taraflara sonsuz şükranlarını bildirmektedir.”

     Başkan Mesud Barzanî, yaşamını yitiren Kerkük Valisi Necmeddîn Kerîm için yayımladığı mesajda, “Necmeddîn Kerîm’in ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyorum. Yüce Allah’tan kendisini cennetiyle mükâfatlandırmasını, tüm taraflara sabır ve metanet niyaz etmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

     Kürdistan Bölgesi Başkanı Nâçirvan Barzanî de Dr. Necmeddîn Kerîm için yayımladığı mesajında, “Genç yaşında ömrünü Kürdistan devrimine adadı” ifadelerini kullandı. Nêçirvan Barzanî yayımladığı mesajında, “Kerîm’in vefatı Kürdistan halkı için büyük bir kayıp. Değerli eşi, çocukları, yakınları başta olmak üzere Kerkük ve Kürdistan halkına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyorum” dedi. Barzanî mesajında şu ifadelere yer verdi: “Bir doktor ve pêşmerge olarak Eylül Devrimi’ne katıldı, Mayıs Devrimi’nin hazırlık safhasında yer aldı. Ölümsüz Barzanî’nin hastalığı döneminde O’na sadakatle hizmet etti. Amerika’da siyasî ve diplomasi faaliyetlerden kopmadan yetenekli bir doktor olarak görev yaptı. Kendi şehri Kerkük’e sınırsız bağlılığı ve dostluğu vardı. Vali olduktan sonra Kerkük için çok önemli çalışmalar yaptı. Kerkük’ten yasadışı şekilde uzaklaştırılması ve kentin durumunun bozulması onu derinden etkilemişti. Dr. Necmeddîn Kerîm Kürdistan’a ve ulusuna sadakatle bağlıydı. Bununla birlikte Kürdistan halkı, güçleri ve taraflarıyla geniş kapsamlı ilişkileri vardı, özellikle de Başkan Barzanî ve rahmetli Başkan Mam Celal ile. Bu ilişki dolayısıyla kendisine düşen görevler için her zaman hazırdı. Dr. Necmeddîn Kerîm’in mücadele ve sadakati bizim, tüm dostların ve Kürdistan halkının hafızasında her daim yaşayacaktır.”

     Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzanî, Kerkük Valisi Necmeddîn Kerîm’in vefatı vesilesiyle bir başsağlığı mesajı yayınladı. Yayınladığı mesajda “Dr. Necmeddîn Kerîm, Eylül Devrimi’nde bir pêşmerge, Kürdistan Öğrenciler Birliği başkanı. Ardından yurtdışında Kürdistan halkının meşrû mücadelesinin dünya nezdinde tanınmasında ve haklarını elde etmesinde akademik, diplomatik çalışmalar yürüttü” ifadelerini kullandı. Kerkük’ün Irak diktatör rejiminin işgalinden kurtarılması döneminde Kerkük valisi olarak, kentte bütün bileşenlerin barış içerisinde yaşaması ve Kürtler’in haklarını elde etmesinde önemli role sahipti” ifadelerini kullanan Mesrur Barzanî, “Başta merhumun ailesi olmak üzere Kerkük halkı ve Kürdistan halkına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyorum. Rûhu şâd olsun” dedi.

     NECMEDDÎN KERÎM KİMDİR?

     Necmeddîn Kerîm, 1949 yılında Kürdistan’ın Kerkük şehrinde dünyaya geldi.

     İlk ve ortaokul eğitimini Kerkük’te tamamlayan Kerîm, ortaöğreniminden sonra Musul Tıp Koleji’nden mezun oldu.

     1971 yılında Kürt Öğrenci Birliği liderliğine katıldı ve 1972’de Pêşmerge’ye katılarak üniversitede siyasete girdi.

     Necmeddîn Kerîm, 1976’da ölümsüz Kürt lider Mella Mustafa Barzanî hastalandığında, özel doktoru olarak O’nunla Washington’a gitti. George Washington Üniversitesi’nde nöroşirurji eğitimini tamamladı ve Washington bölgesinde kendi tıp alanında çalışmaya başladı.

     1988 yılında ABD’de Kürt Ulusal Kongresi’ni kurdu ve 1999’a kadar da bu kurumun başkanlığını yaptı. “Amerika’nın Sesi Radyosu”nun Kürtçe servisinin kurulmasında rol oynadı. 

     2009 yılında Güney Kürdistan’a dönen Kerîm, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB)’nin 3. Olağan Kongresi’nde politburo üyeliğine seçildi.

     29 Mart 2011 tarihinde Kerkük Valiliği’ne seçildi.

     2014’te Irak’taki seçimlerde “Kürdistan Listesi Başkanı” olarak yer aldı.

     Necmeddîn Kerîm, 2011 – 17 yılları arasında Kerkük Valiliği görevini üstlendi.

     Kerkük’te Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’nun gerçekleştirilmesinde önemli rol üstlendi.

     Geçtiğimiz günlerde beyin krizi geçiren ve rahatsızlanan Necmeddîn Kerîm, ABD’nin Washington şehrinde tedavi görüyordu. Kerîm, Washington saatiyle dün gece saat 23.00’te (bizim saatimizle bu sabah 04:00’te) hayata gözlerini yumdu.

     Sediyani Haber olarak hayatını kaybeden Dr. Necmeddîn Kerîm’e Allah’tan râhmet, başta ailesi, yakınları ve Kerkük halkı olmak üzere tüm Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     31 EKİM 2020

 

215 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir