İzmir’de 6, 6 Şiddetinde Deprem | 114 Kişi Hayatını Kaybetti

 

isediyani

İzmir ilimizin Seferihisar ilçesinde 6, 6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde 114 kişi hayatını kaybetti, 1027 kişi de yaralandı.

 

     İzmir ilimizin Seferihisar ilçesinde 6, 6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde 114 kişi hayatını kaybetti, 1027 kişi de yaralandı.

     Ege Denizi’nde, İzmir’in Seferihisar ilçesinin 17 km açığında yerel saatle 14:51’de 6, 6 şiddetinde deprem meydana geldi. Depremin 16, 54 km derinlikte oluştuğu belirlendi.

     Deprem, komşu illerin yanısıra Bulgaristan, Yunanistan, Kuzey Makedonya, Kıbrıs, Mısır ve Libya’da da hissedildi.

     Deprem sonrası kent genelinde çok sayıda binada hasar oluştu. Kent merkezinde, Bayraklı ve Bornova ilçelerinde yüksek katlı bazı binaların yıkıldığına yönelik ihbarlar geldi. Deprem sonrası İzmir’de çöken bazı binalar sebebiyle şehir etrafında oluşan toz bulutları dikkat çekti. Birçok kişi çöken binaların fotoğraf ve videolarını sosyal medya üzerinden paylaştı.

     Enkaz altında kalanların kurtarılması için çalışma yürütülüyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamada, 6 bin binada hasarın olduğu ve 41 binanın yıkıldığı, 1’i boğulmak üzere 114 vatandaşın hayatını kaybettiği, 1027 vatandaşın yaralandığı belirtildi. Açıklamada Ankara, Erzurum ve Diyarbakır’dan 3 askerî kargo uçağıyla çevre illerden AFAD ve Jandarma Arama Kurtarma (JAK) personeli, araç ve ekipmanlarının bölgeye sevkedildiğine yer verilerek, Kızılay tarafından bölgeye 48 personel, 16 araç ve 25 bin 500 kişiye hizmet verebilecek mobil mutfak ve ekipmanlarının gönderildiği kaydedildi. UMKE ve 112 Acil Yardım ekiplerinden 53 araç ve 189 personelin bölgede görevlendirildiği belirtilen açıklamada, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından da 5 milyon TL acil yardım ödeneğinin bölgeye gönderildiği aktarıldı.

     Ege Üniversitesi de, “Acil servisimizde, ihtiyaç halinde kullanılmak üzere önlem amaçlı kan ihtiyacı bulunmaktadır” açıklaması yaparak kan bağışı çağrısında bulundu.

     Sediyani Haber olarak depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan râhmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     30 EKİM 2020

 

138 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir