Mesut Yılmaz Vefat Etti

 

isediyani

Türkiye Cumhuriyeti Eski Başbakanı Ahmet Mesut Yılmaz, hayatını kaybetti. Yılmaz, 73 yaşındaydı.

 

 

     Türkiye Cumhuriyeti Eski Başbakanı Ahmet Mesut Yılmaz, hayatını kaybetti. Yılmaz, 73 yaşındaydı.

     İki yıldır akciğer kanseriyle mücadele eden Mesut Yılmaz, bir süredir İstanbul’daki Florence Nightingale Hastanesi’nde tedavi altında bulunuyordu. Hastanenin başhekimi Uzm. Dr. Özgür Şamilgil, yaptığı yazılı açıklamada Yılmaz’ın bu sabah hayatını kaybettiğini duyurdu.

     Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Mesut Yılmaz’ın kardeşi Turgut Yılmaz, hastane önünde yaptığı açıklamada, “Hepinizin bildiği gibi iki aylık bir tedavi sürecinde bu sabah ağabeyimi kaybettik. Başımız sağ olsun. Acımız büyük. Allah bundan sonra O’na huzur içinde yatmayı nasip etsin” ifadelerini kullandı.

     Yılmaz’ın cenazesi Pazar günü öğle vakti 12:00’de Marmara Üniversitesi İlahiyat Camii’nde kılınacak namazın ardından toprağa verilecek.

     MESUT YILMAZ KİMDİR?

     Aslan Rize (Rhiza) ilinin Çayeli (Mampavri) ilçesine bağlı Çataldere (Xaxunç) köyünden olan Ahmet Mesut Yılmaz, 6 Kasım 1947 tarihinde İstanbul’da doğdu.

     Ortaöğretimine Avusturya Lisesi’nde başladı ve İstanbul Erkek Lisesi’nde bitirdi. 1971 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nü bitirdi. 1972 – 74 yılları arasında Almanya’da Köln Üniversitesi İktisadî ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde yüksek lisans çalışması yaptı.

     1975 yılında Berna Yılmaz ile tanışan ve 1976 yılında evlenen Mesut Yılmaz’ın bu evlilikten 1979’da Yavuz ve 1987’de Hasan adlarında iki oğlu oldu.

     1975 – 83 yılları arasında kimya, tekstil ve ulaştırma sektörlerinde, çeşitli özel şirketlerde yönetici olarak görev aldı.

     Mayıs 1983’te kurulan Anavatan Partisi (ANAP)’nde kurucu üye ve genel başkan yardımcısı oldu. Aynı yıl Kasım ayında yapılan genel seçimde “Rize milletvekili” seçildi. Birinci Turgut Özal hükûmetinde “bilgilendirmeden sorumlu devlet bakanlığı”na atandı ve hükûmet sözcülüğü yaptı. 1986 yılında “kültür ve turizm bakanı” oldu. Bu dönemde Türkiye – Batı Almanya ve Türkiye – Yugoslavya ekonomi karma komisyonlarının başkanlıklarını yürüttü. 1986 yılında ANAP içerisinde yaşanan Turgut Özal – Bedrettin Dalan arasındaki ayrışmada Dalan tarafında olsa da Özal’ı karşısına almadı.

     29 Kasım 1987 seçimlerinde yeniden “Rize milletvekili” seçildi. İkinci Özal hükûmetinde “dışişleri bakanlığı”na atandı. 1988 yılından sonra “Avrupa Demokrasi Birliği genel başkan yardımcılığı” yaptı. Yılmaz, Yıldırım Akbulut hükûmeti’nde de üstlendiği bu görevden 20 Şubat 1990’da istifa etti.

     15 Haziran 1991 tarihinde yapılan Anavatan Partisi Büyük Kongresi’nde genel başkanlığa seçildi. Kurduğu hükûmet 5 Temmuz 1991 günü TBMM Genel Kurulu‘nda güvenoyu aldı. 20 Ekim 1991 günü yapılan genel seçimlerden sonra ana muhalefet partisi lideri olarak çalışmalarını sürdürdü.

     24 Aralık 1995’te yapılan genel seçimler sonrası Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi (DYP) tarafından oluşturulan 53. hükûmetin başbakanı olarak görev yaptı.

     28 Şubat sürecinde mecliste muhalefet milletvekilleri azınlıkta olmasına rağmen, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından hükûmeti kurmakla görevlendirildi ve Demirel’in eski partisi DYP’den kendine yakın milletvekillerini istifa ettirerek onları Demokrat Türkiye Partisi adı altında toplayıp ANAP – DSP – DTP koalisyonuna (ANASOL-D hükûmeti, 55. hükûmet) sokmasıyla 20 Haziran 1997’de üçüncü kez başbakan oldu. 25 Kasım 1998’de, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin kendisi ve devlet bakanı Güneş Taner için verdiği gensoru önergelerinin TBMM’de kabul edilmesinden sonra istifa etti.

     18 Nisan 1999 tarihinde yapılan genel seçimlerde partisinin büyük oy kaybına rağmen DSP – MHP – ANAP koalisyonunda yer alarak devlet bakanı ve başbakan yardımcısı oldu.

     3 Kasım 2002 seçimlerinde partisinin % 5 oy oranı ile barajın altında kalmasından sonra görevinden istifa etti. Rize’den milletvekili seçilecek oy oranına ulaşmasına rağmen lideri olduğu ANAP % 10’luk barajın altında kaldığından milletvekili seçilemedi.

     13 Temmuz 2004 tarihinde TBMM tarafından, Güneş Taner ile birlikte “Türkbank ihalesi sürecinde malın satımında ve değerinde fesat oluşturacak ilişki ve görüşmelere girdikleri ve bu eylemlerinin Türk Ceza Kanunu’nun 205. maddesine uyduğu iddiâsıyla” hakkında Yüce Divan’a sevk kararı alındı. Yüce Divan sıfatıyla görev yapan Anayasa Mahkemesi, her iki kişinin suçlama kararlarının ayrı ayrı ele alınması gereği nedeniyle kararı iade etti. Karar 27 Ekim 2004’te tekrarlandı ve onaylandı. Böylece Yılmaz, Cumhuriyet tarihinde Yüce Divan’da yargılanan ilk başbakan olmuş oldu. Yüce Divan, 23 Haziran 2006 tarihinde dâvânın kesin hükme bağlanmasını 4616 sayılı “şartla salıverilme yasası” uyarınca erteledi. Üç üyenin sanıkların beraatini istemesine karşın oy çokluğuyla verilen karar sonucunda, dâvâ normal zaman aşımı süresine kadar muhafazâ edildikten sonra düşecekti.

     25 Mayıs 2007’de Rize’den bağımsız milletvekilliği adaylığını açıkladı. 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan genel seçimlerde Rize’den bağımsız milletvekili olarak meclise girmeye hak kazandı. 2009 yılında Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi’nin birleşmeleri sonucu kurulan Demokrat Parti’ye 31 Ekim 2009’da geçti. 15 Ocak 2011 tarihinde Namık Kemal Zeybek’in genel başkan seçilmesinin ardından Demokrat Parti’den 18 Ocak’ta istifa etti.

     Mesut Yılmaz’ın biri Almanca biri İngilizce iki kitabı bulunuyordu.

     İki yıldır akciğer kanseriyle mücadele eden Mesut Yılmaz’ın beyin sapında tümör saptanmış ve 5 Mayıs 2020’de beyin ameliyatı geçirmişti.

     AJANSLAR

     30 EKİM 2020

 

213 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir