Satürn’ün Uydusu Titan’da Garip Bir Molekül Bulundu

 

isediyani

NASA, Satürn gezegeninin uydusu Titan’ın atmosferinde “garip bir molekül” keşfettiklerini açıkladı.

 

 

     Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yaptığı açıklamada, Satürn gezegeninin uydusu Titan’ın atmosferinde “garip bir molekül” keşfettiklerini duyurdu. NASA’nın resmî internet sayfasında yayımlanan açıklamaya göre, Satürn’ün en büyük uydusu olan Titan’ın atmosferinde daha önce başka hiçbir atmosferde keşfedilmemiş C3H2 şeklinde kodlanan “Siklopropeniliden” molekülüne rastlandı.

     Şili’nin kuzey bölgesinde bulunan ALMA isimli radyo teleskobu ile yapılan gözlem neticesinde bulunan yeni molekülün, Titan’da Dünya’dakine benzer bir yaşam olup olmadığı konusunda yardımcı olabileceğine işaret edildi. Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde gezegen bilimcisi Conor Nixon, yeni buluşla ilgili, “Titan, Güneş sistemimizde benzersizdir. C3H2’nin bulunması, onun yeni moleküllerin hazinesi olduğunu kanıtladı” ifadelerini kullandı.

     Satürn’ün 62 uydusundan en büyüğü olan Titan, Dünya’nınkinden 4 kat daha yoğun olan kalın bir atmosfere sahip olması dolayısıyla, Güneş Sistemi’ndeki diğer uydulardan farklılık arzediyor. Bilim adamları bu atmosfer sayesinde yağmurların yağdığı, göller, nehirler ve hatta yer altında tuzlu okyanusların bulunduğu Titan’da Dünya’dakine benzer bir hayat formunun olabileceği fikrini taşıyor.

     NASA

     27 EKİM 2020

 

198 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir