Montevideo’nun Kalbi: Plaza Independencia

 

isediyani

Sediyani Seyahatnamesi, cilt 11, bölüm 55…

 

 

 

Gümüş Nehir’in Kıyısındaki Başkentlerin Meydanlarında Haykırdım Sana Olan Sevgimi – 55

İbrahim Sediyani

Clemencia para los vencidos, curad a los heridos.

(Yenilene merhamet, yaraları iyileştirir.)

Uruguay atasözü

     Sadece başkent Montevideo’nun değil, tüm Uruguay’ın en büyük gıda pazarı olup kısa adı MAM olan Montevideo Tarım Pazarı (İsp. Mercado Agrícola de Montevideo)’nı gezdikten sonra tekrar otobüsümüze biniyor ve Montevideo şehir gezimize devam ediyoruz.

     Villa Muñoz Retiro semtinin Goes mahallesindeyiz. Avenida Calle Martín García adlı cadde üzerinde başlayan yolculuğumuzda, daha sonra direksiyonu sağa kırıp Avenida Arenal Grande (Geniş Kumsal Caddesi) adlı caddeye giriyoruz.

     Gezi arkadaşım Yaşar Gülen ve ben, otobüsün en ön koltuklarında oturduğumuz için, yolculuk esnasında şoförümüz Joachin ve muavinimiz Natalie ile sohbet ediyoruz.

     Avenida Arenal Grande üzerinde süren uzun bir yolculuktan sonra, direksiyonu sağa kırıp Avenida Lima (Lima Caddesi) adlı caddeye giriyoruz. Bu cadde üzerinde de daha uzun süren bir yolculuktan sonra, direksiyonu sola kırıp Avenida Yaguarón (Yaguarón Caddesi) adlı caddeye, ardından sağa dönüp Avenida La Paz (La Paz Caddesi) adlı caddeye çıkıyoruz. Bu yol üzerinde Plaza Isabel de Castilla (Kastilyalı İsabel Meydanı)’ya kadar gittikten sonra, meydanda sola dönüp Avenida Libertador Brigadier General Lavalleja (Kurtarıcı Tuğgeneral Lavalleja Caddesi) adlı caddeye giriyoruz. Bu yol üzerinde de Plaza Juan Pedro Fabini (Juan Pedro Fabini Meydanı)’ya kadar gittikten sonra Avenida Colonia adlı yola çıkıyoruz. Bu yol üzerinde birkaç dakika seyredince, nihayet varacağımız yere varıyoruz: Montevideo’nun kalbi olan Bağımsızlık Meydanı (İsp. Plaza Independencia).

     Montevideo’nun tam şehir merkezi olan Centro (Merkez) semtindeyiz. Ülkenin başkenti Montevideo’nun hatta tüm Uruguay’ın kalbinin attığı Bağımsızlık Meydanı (İsp. Plaza Independencia)’ndayız ve otobüsümüz uygun bir yere parkediyor.

     – Hadi abican, dışarı çıkıyoruz, diyorum Yaşar’a.

     – Çok şükür, diyor Yaşar da.

     Hepimiz dışarı çıkıyoruz. İki saat boyunca Bağımsızlık Meydanı’nda takılacağız…

     Yaşar da çok mutlu, ben de. Dışarı çıkıp meydana adım atar atmaz slogan atıyoruz:

     – Viva Uruguay, hola Montevideo… 🙂

     – Buenos dias, Plaza Independencia. Vinimos a ti… 🙂

     – Viva la libertad y la independencia del pueblo de Uruguay… 🙂

     – Bicampeón del mundo, Uruguay, saludos para ti… 🙂

     Montevideo’nun hatta tüm Uruguay’ın kalbinin attığı Bağımsızlık Meydanı (İsp. Plaza Independencia), Montevideo’nun tam şehir merkezi olan Centro (Merkez) semtinde bulunan büyükçe bir meydan. Centro ile Ciudad Vieja (Eski Şehir) arasında ve bu iki semti birbirine bağlıyor. Başkentin en önemli caddelerinden biri olan Avenida 18 de Julio (18 Temmuz Caddesi), meydandan doğuya doğru uzanıyor ve Centro bölgesine giriyor.

     Montevideo’nun çok sayıda tarihî ve biçimlendirici binası, Plaza Independencia’nın çevresinde yer almakta. Meydanın batısında, eski şehir duvarı Montevideo Kalesi (İsp. Ciudadela de Montevideo)’nin son kalıntısı, izole edilmiş şehir kapısı Kale Kapısı (İsp. Puerta de la Ciudadela) bulunuyor. Puerta de la Ciudadela, Calle Sarandí (Sarandí Caddesi)’nin yaya bölgesine ve dolayısıyla eski şehre giden yolu açıyor. Karşıdan karşıya geçtiğinizde, Uruguaylı mimar Raúl Ángel Sichero Bouret (1916 – 2014)’in eseri olan Kale Binası (İsp. Edificio Ciudadela)’nın büyük cam cephesini görebilirsiniz.

     Meydanın güney tarafında Uruguay devletinin yürütme gücünün şu anki karargâhı olan ve ülkenin devlet başkanının da çalışma yeri durumundaki Yürütme Kulesi (İsp. Torre Ejecutiva) ve birkaç on yıl öncesine kadar aynı güce sahip olan Estévez Sarayı (İsp. Palacio Estévez) var. Estévez Sarayı her ne kadar devlet idaresinde aynı güce sahip değilse de, yine de halen bazı protokol eylemleri için kullanılmaktadır. Örneğin başkanlık bandosunun devri törenleri gibi. Aynı zamanda bir müzeye de evsahipliği yapmakta. Meydan, kentte önemli bir alan özelliğine sahip olmasından ötürü 2010 yılından bu yana “Cumhurbaşkanlığı Komuta İletim Töreni” için de kullanılmaktadır.

     Meydanın doğu tarafında, güneyde Salvo Sarayı (İsp. Palacio Salvo) ve kuzeyde Rinaldi Sarayı (İsp. Palacio Rinaldi) yer alıyor. Bunlar, Avenida 18 de Julio (18 Temmuz Caddesi) manzarasına sahipler. Bunlardan Salvo Sarayı, 1928 yılında inşâ edildi ve 1935 yılına kadar Güney Amerika’nın en yüksek binasıydı.

     Meydanın kuzey tarafında Solís Tiyatrosu (İsp. Teatro Solís) ve turizme hizmet eden lüks oteller bulunuyor.

     Meydanın merkezinde ise, Latin Amerika’daki ilk toprak reformunu hazırlayan kişi olan, Uruguay’ın ulusal kahramanı olup “Uruguay bağımsızlığının babası” olarak kabul edilen José Gervasio Artigas Arnal (1764 – 1850)’ın at üstünde dev bir heykeli bulunuyor. Heykel, İtalyan heykeltıraş Angelo Zanelli (1879 – 1942)’nin eseridir. 17 m yüksekliğinde ve 30 tonluk bu heykel anıt, iki asker tarafından korunan ve Uruguay’ın bağımsızlığının öncüsünün kalıntılarını içeren yeraltı Artigas Mozolesi’nin üzerinde yükseliyor.

     Meydanın etrafı, 33 palmiye ağacı ile süslenmiştir. Palmiye ağaçlarının 33 tane olmasının sebebi, bu ağaçların, 18 Nisan 1825 tarihinde Brezilya’ya karşı verilen (o tarihte Uruguay henüz Brezilya’nın bir parçasıdır) ve Özgürlük Haçlıları (İsp. Cruzada Libertadora) adlı özgürlük ve bağımsızlık savaşında, Uruguaylı devrimci Juan Antonio Lavalleja y de la Torre (1784 – 1853) öncülüğünde bugünkü Arjantin topraklarında kurulan “Otuzüç Doğulu” (İsp. Treinta y Tres Orientales) adlı özgürlük savaşımcısı grubun 33 üyesini temsilen dikilmesinden dolayıdır.

     Montevideo’nun hatta tüm Uruguay’ın kalbinin attığı Bağımsızlık Meydanı, 1836 yılında Uruguaylı askerî mühendis José Maria Reyes (1803 – 64) tarafından ortaya konulan ve ertesi yıl İtalyan mimar Carlo Zucchi (1789 – 1849) tarafından Fransa’nın başkenti Paris’teki Rue de Rivoli (Rivoli Caddesi)’den esinlenerek tasarlanan bir meydan.

     1860 yılında meydan İsviçreli mimar Bernardo Poncini (1814 – 74) tarafından yeniden tasarlandı ve cephesi sistematik hale getirildi.

     1896 – 1905 yılları arasında, meydanın kenarlarından birinde Uruguaylı siyasetçi Joaquín Luis Miguel Suárez de Rondelo y Fernández (1781 – 1868) onuruna bir anıt vardı, anıt daha sonra Avenida Agracia meydanına transfer edildi.

     1905 yılında meydan Fransız peyzajcı Jules Carlos Thays (1849 – 1934) tarafından yeniden tasarlandı ve son şekli verildi. Meydandaki şu anki fıskiye, çeşmeler ve az önce sözünü etitğimiz 33 palmiye ağacı, bu dönemdeki çalışmaların ürünüdür.

     28 Şubat 1923 tarihinde meydanın ortasına, Latin Amerika’daki ilk toprak reformunu hazırlayan kişi olan, Uruguay’ın ulusal kahramanı olup “Uruguay bağımsızlığının babası” olarak kabul edilen José Gervasio Artigas’ın at üstünde dev bir heykeli dikildi. Temel taşı 25 Ağustos 1884’te atılmış, ancak anıtın şekillenmesi yavaş olmuştur.

     Plaza Independencia, 1975’ten beri “Tarihî Ulusal Anıt” (İsp. Monumento Histórico Nacional) olarak sınıflandırılmıştır.

sediyani@gmail.com

     SEDİYANİ SEYAHATNAMESİ

     CİLT 11

FOTOĞRAFLAR:

Montevideo’nun hatta tüm Uruguay’ın kalbinin attığı Bağımsızlık Meydanı (İsp. Plaza Independencia), Montevideo’nun tam şehir merkezi olan Centro (Merkez) semtinde bulunan büyükçe bir meydan. Centro ile Ciudad Vieja (Eski Şehir) arasında ve bu iki semti birbirine bağlıyor. Başkentin en önemli caddelerinden biri olan Avenida 18 de Julio (18 Temmuz Caddesi), meydandan doğuya doğru uzanıyor ve Centro bölgesine giriyor. (URUGUAY)

Montevideo’nun çok sayıda tarihî ve biçimlendirici binası, Plaza Independencia’nın çevresinde yer almakta. Meydanın batısında, eski şehir duvarı Montevideo Kalesi (İsp. Ciudadela de Montevideo)’nin son kalıntısı, izole edilmiş şehir kapısı Kale Kapısı (İsp. Puerta de la Ciudadela) bulunuyor. Puerta de la Ciudadela, Calle Sarandí (Sarandí Caddesi)’nin yaya bölgesine ve dolayısıyla eski şehre giden yolu açıyor. Karşıdan karşıya geçtiğinizde, Uruguaylı mimar Raúl Ángel Sichero Bouret (1916 – 2014)’in eseri olan Kale Binası (İsp. Edificio Ciudadela)’nın büyük cam cephesini görebilirsiniz. (URUGUAY)

Meydanın doğu tarafında, güneyde Salvo Sarayı (İsp. Palacio Salvo) ve kuzeyde Rinaldi Sarayı (İsp. Palacio Rinaldi) yer alıyor. Bunlar, Avenida 18 de Julio (18 Temmuz Caddesi) manzarasına sahipler. Bunlardan Salvo Sarayı, 1928 yılında inşâ edildi ve 1935 yılına kadar Güney Amerika’nın en yüksek binasıydı. (URUGUAY)

Montevideo’nun hatta tüm Uruguay’ın kalbinin attığı Bağımsızlık Meydanı, 1836 yılında Uruguaylı askerî mühendis José Maria Reyes (1803 – 64) tarafından ortaya konulan ve ertesi yıl İtalyan mimar Carlo Zucchi (1789 – 1849) tarafından Fransa’nın başkenti Paris’teki Rue de Rivoli (Rivoli Caddesi)’den esinlenerek tasarlanan bir meydan. (URUGUAY)

Meydanın etrafı, 33 palmiye ağacı ile süslenmiştir. Palmiye ağaçlarının 33 tane olmasının sebebi, bu ağaçların, 18 Nisan 1825 tarihinde Brezilya’ya karşı verilen (o tarihte Uruguay henüz Brezilya’nın bir parçasıdır) ve Özgürlük Haçlıları (İsp. Cruzada Libertadora) adlı özgürlük ve bağımsızlık savaşında, Uruguaylı devrimci Juan Antonio Lavalleja y de la Torre (1784 – 1853) öncülüğünde bugünkü Arjantin topraklarında kurulan “Otuzüç Doğulu” (İsp. Treinta y Tres Orientales) adlı özgürlük savaşımcısı grubun 33 üyesini temsilen dikilmesinden dolayıdır. (URUGUAY)

1860 yılında meydan İsviçreli mimar Bernardo Poncini (1814 – 74) tarafından yeniden tasarlandı ve cephesi sistematik hale getirildi.

1896 – 1905 yılları arasında, meydanın kenarlarından birinde Uruguaylı siyasetçi Joaquín Luis Miguel Suárez de Rondelo y Fernández (1781 – 1868) onuruna bir anıt vardı, anıt daha sonra Avenida Agracia meydanına transfer edildi.

1905 yılında meydan Fransız peyzajcı Jules Carlos Thays (1849 – 1934) tarafından yeniden tasarlandı ve son şekli verildi. Meydandaki şu anki fıskiye, çeşmeler ve az önce sözünü etitğimiz 33 palmiye ağacı, bu dönemdeki çalışmaların ürünüdür. (URUGUAY)

Plaza Independencia, 1975’ten beri “Tarihî Ulusal Anıt” (İsp. Monumento Histórico Nacional) olarak sınıflandırılmıştır. (URUGUAY)

Meydanın güney tarafında Uruguay devletinin yürütme gücünün şu anki karargâhı olan ve ülkenin devlet başkanının da çalışma yeri durumundaki Yürütme Kulesi (İsp. Torre Ejecutiva) ve birkaç on yıl öncesine kadar aynı güce sahip olan Estévez Sarayı (İsp. Palacio Estévez) var. Estévez Sarayı her ne kadar devlet idaresinde aynı güce sahip değilse de, yine de halen bazı protokol eylemleri için kullanılmaktadır. Örneğin başkanlık bandosunun devri törenleri gibi. Aynı zamanda bir müzeye de evsahipliği yapmakta. Meydan, kentte önemli bir alan özelliğine sahip olmasından ötürü 2010 yılından bu yana “Cumhurbaşkanlığı Komuta İletim Töreni” için de kullanılmaktadır. (URUGUAY)

Meydanın kuzey tarafında Solís Tiyatrosu (İsp. Teatro Solís) ve turizme hizmet eden lüks oteller bulunuyor. (URUGUAY)

Plaza Independencia, 24 Nisan 2019

 

217 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir