Ézidî Kürt Kızı Hiba Qasım, Kamp Koşullarına Rağmen Üniversite Sınavlarında Irak Birincisi Oldu

 

isediyani

Ézidî Kürt öğrenci Hiba Qasım, kamp koşullarına rağmen Irak’ta yapılan üniversite sınavında birinci oldu.

 

 

     Ézidî Kürt öğrenci Hiba Qasım, kamp koşullarına rağmen Irak’ta yapılan üniversite sınavında birinci oldu.

     Ailesiyle birlikte Duhok’taki Qadiya Kampı’nda yaşamını sürdüren Hiba Qasım, Irak’ta yapılan üniversite sınavında büyük başarı elde ederek, kamp koşullarına rağmen 100 üzerinden 99, 8 puan aldı. Ézidî Kürt kızı Hiba Qasım, “Bu yıl zor geçti. Kamp hayatı çok çetindir. Özellikle üniversiteye hazırlananlar için daha da zordur. Sınavlara hazırlanan öğrencilerin sessiz ortama ihtiyaçları var” dedi. Sınava hazırlanırken ailesinin kendisine destek verdiğini belirten Hiba, “Bu yıl benim için zor bir yıl oldu. Özellikle annem ve babam bana destek oldular. Onların desteğiyle istediğim puanı aldım. Her zaman bana güç verdiler ve kazanacağıma inanıyorlardı” ifadelerini kullandı. Kürdistan Bölgesi Hükûmeti’nin Duhok’ta mülteci kızlar için açtığı okulda eğitim alan Hiba, kampta öğretmen sayısı az olduğu için babasının kendisi için kiraladığı arabayla Duhok’a okula gidip geldiğini ve burada sınava hazırlandığını söyledi. Hiba ayrıca, sınavı kazanmak için sosyal medya ve telefondan uzak kaldığını dile getirdi.

     Hiba’ın babası Qasım Hasan ise, “Kamp şartları çok kötü, çoğu zaman elektrikler kesiliyor, su bulunmuyor. Kamp kalabalıktır. Çadırlar ve evler birbirine karışmış durumda. Hiba’ya eğitim verecek bir öğretmen ve ders çalışacak bir odası bile hiç olmadı” diye konuştu.

     Sediyani Haber olarak üniversite sınavlarında Irak birincisi olan Hiba’yı tebrik ediyor, başta okul hayatı olmak üzere tüm hayatında sağlık ve üstün başarı diliyoruz.

     AFP, BASNEWS, NERİNA AZAD, SEDİYANİ HABER

     22 EKİM 2020

 

239 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir