4 Ciltlik Kürt Atasözleri Kitabı “Gotinên Pêşiyan” Çıktı

 

isediyani

Kürt atasözlerinin derlendiği 4 ciltlik ve 245 bölümden oluşan “Gotinên Pêşiyan” adlı eser çıktı.

 

 

 

     Araştırmacı yazar Mehmet Öncü tarafından hazırlanan “Gotinên Pêşiyan” (Atasözleri) kitabı Sîtav Yayınevi tarafından yayımlandı. 4 ciltlik bu kapsamlı eser 235 bölümden oluşuyor. Bu kıymetli çalışma, tam 50.000 atasözünü içeriyor.

     Kitap,  şimdiye kadar yazılmış en kapsamlı Kürt atasözleri kitabı olma özelliğine sahip. 4 kalın cilde sığan 50.000 atasözünden oluşan kitabın 30.000’e yakın atasözü bizzat yazar tarafından yerinde alan çalışması yapılıp kayıt altına alınarak, geri kalanlar ise çeşitli kaynaklardan toplanarak hazırlandı. Kitap her biri 1214 – 1248 sayfa olan 4 ciltten oluşuyor ve tamamı 4876 sayfa.

     Kitapta yer alan atasözleri, içeriklerine göre (kadın, yiğitlik, iyilik, kötülük, vb.) ayrı ayrı bölümler şeklinde hazırlandı. Toplam 235 bölümden oluşuyor.

     Kitapta 2000’den fazla atasözüne kaynaklık etmiş hikâyeler de yer alıyor.

     Kitapta 4000’den fazla çok bilinmeyen ya da sözlüklerde yer almayan kelime bulunuyor. Bu kelimelerin açıklamaları ise dipnotlarla verilmiş.

     SÎTAV YAYINLARI

     16 EKİM 2020

 

810 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap 4 Ciltlik Kürt Atasözleri Kitabı “Gotinên Pêşiyan” Çıktı

  1. Mehmet Ali Can dedi ki:

    Araştırmacı Yazar Mehmet ÖNCÜ beyefendiyi kutluyorum. Müthiş bir hizmet. Edinebilmek için iletişim bilgilerini de yayınlarsanız iyi olur. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir