Kürt Dil Platformu: “Diyanet Dînî Hizmetleri Kürtçe de Vermeli”

 

isediyani

Kürt Dil Platformu tarafından Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’na yapılan çağırda, “Ülkede Türkçe olarak vermekte olduğunuz dînî hizmetleri Kürtçe olarak da vermeniz gerekiyor” denildi.

 

     Kürt Dil Platformu tarafından Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’na yapılan çağrıda, “Ülkede Türkçe olarak vermekte olduğunuz dînî hizmetleri Kürtçe olarak da vermeniz gerekiyor” denildi.

     Platform sözcüsü Şerefxan Cizirî imzasıyla yayınlanan çağrı metninde şu ifadeler kullanıldı.

     “Diyanet İşleri Başkanlığı’na;

     Sayın Başkan, Sayın Yetkili;

     Mâlumunuz, Allah’ın sözü olan Kur’ân-ı Kerîm’de yüce Allah bizleri şu şekilde uyarır:

     ‘Dilleriniz ve renklerinizin farklı oluşu Allah’ın âyetlerindendir.” (Rûm sûresi, 22)

     ‘Biz her peygamberi, ancak kendi kavminin diliyle gönderdik ki, onlara Allah’ın emirlerini iyice açıklasın. Allah dileyeni saptırır, dileyeni de doğru yola iletir. O mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (İbrahim sûresi, 4)

     ‘Ey insanlar! Birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır.” (Hucurat sûresi, 13)

     Hz. Peygamber de hadis-i şeriflerinde bizleri şu şekilde uyarır: ‘Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği şeyi, dîn kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda imân etmiş olmaz.” (Buharî, İmân 7; Müslim, İmân 71 – 72; Tirmizî, Kıyamet 59;  Nesâî, İmân 19 ve 33; İbn-i Mace, Mukaddime 9)

     Bu âyetler ve hadislerden yola çıkarak, her Müslüman’ın dînini daha iyi anlayıp daha güzel amel edebilmesi için kendi anadili ile dînini öğrenmesi, temel bir hakkı aynı zamanda görevidir.

     Bu çerçevede bu ülkede yaşayan 30 milyona yakın, çoğunluğu Müslüman ve Şafiî olan Kürt toplumunun durumuna baktığımızda, bu Müslümanlar, almaları gereken dînî hizmetleri bu âyetler ve hadis çerçevesinde alamamaktadırlar.

     Çünkü bu ülkede gerek Kürt illerinde, gerekse Kürtler’in yaşadıkları batı illerindeki camilerde bütün dîn hizmetleri Türkçe ve Hanefî mezhebine göre verilmektedir. 

     Kürtler, hiçbir camide vaaz ve cuma hutbesi hizmetlerini kendi anadilleri ve mezhepleri ile alamamaktadırlar. Çocukları Kur’ân kurslarında kendi anadilleri ile Kur’ân öğrenemiyorlar. 

     Zirâ okul okumamış Kürtler’in bütün kadınları, erkekleri, yaşlıları ve çocukları kendi anadillerinin Kurmancî ve Zazakî lehçeleri dışında hiçbir dil bilmiyorlar. 

     Dolayısıyla ile camilerde verilen bu dîn hizmetini almamış oluyorlar. Ve bu hizmeti alamayanlar, Kürt toplumunun ekser çoğunluğunu oluşturmaktadır.

     Bu nedenle, hem bütün Müslümanlar’ın, Müslümanca bir dînî hizmet alabilme hakları, hem evrensel insan hakları, hem çocuk hakları, hem bu ülkedeki yurttaşlık hakları çerçevesinde bu ülkede Türk ve Hanefî toplumuna Türkçe olarak vermekte olduğunuz dînî hizmetlerin tümünü Kürt ve Şafiî olan Kürtler’e ve çocuklarına da Kürtçe olarak vermenizi istiyoruz.

     Saygılarımızla.”

     KÜRT DİL PLATFORMU

     14 EKİM 2020

 

237 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir