Van’da Izgara Planlı Antik Kent Günyüzüne Çıkarılıyor

 

isediyani

Van ilimizin Erciş ilçesindeki Zernakî Tepe’de ızgara planlı tarihî kent kalıntısının bulunduğu alanda kurtarma kazısı çalışmalarının başlatılması için inceleme yapıldı.

 

     Van ilimizin Erciş ilçesindeki Zernakî Tepe’de ızgara planlı tarihî kent kalıntısının bulunduğu alanda kurtarma kazısı çalışmalarının başlatılması için inceleme yapıldı. Erciş ilçesine bağlı Yukarıışıklı mahallesinde 270 hektarlık alanda yaklaşık 2, 5 km uzunluğunda ve 1, 5 km genişliğindeki ızgara planlı tarihî kent kalıntısının günyüzüne çıkarılması için çalışma başlatıldı.

     Bölgede inceleme yapan Van Müzesi Müdürü Erol Uslu ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, yapıların temel duvarları, kerpiç kalıntıları, seramik, çanak ve çömlek parçaları, sur duvarları ile binaların temel inşâsında kullanılan kireçtaşı malzemesinin alındığı taş ocaklarının yerini tespit etti. Prof. Dr. Çavuşoğlu, Zernakî Tepe’nin bu coğrafyada ızgara planına sahip tek antik şehir olduğunu söyledi. Izgara planının Ege sahillerindeki antik kentlerde uygulandığını anlatan Çavuşoğlu, “Ancak bu bölgede bu şekilde ızgara planlı olarak uygulanmış bir şehir bulunmamaktadır. Bu açıdan çok önemli. Buradaki arkeolojik kazılar sonucunda ‘bu kültür mirasını kimler bıraktı, burayı kimler inşâ etti, kimler burada yaşadı?’ sorularının da cevabı bulunacaktır” dedi. Yaptıkları incelemelerde alanın arkeolojik açıdan çok önemli veriler barındırdığını tespit ettiklerini anlatan Çavuşoğlu, şöyle konuştu: “Kaçak kazılarla kültür varlıklarının daha fazla zarar görmemesi ve kültürel mirasın ortaya çıkartılabilmesi için Van Müze Müdürü Erol Uslu ile araziyi inceledik. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni, Van Müze Müdürlüğü’nün başkanlığında, bizim de bilimsel danışmanlığımızda kurtarma kazısı planlıyoruz. Hangi noktalarda kurtarma kazısını gerçekleştirebiliriz diye inceleme yaptık. Alanın yüzeyinde bol miktarda seramik, çanak ve çömlek parçaları görülebilmekte. Toprak altındaki yaşantı mekânlarının da ortaya çıkarılması için böyle bir girişimde bulunduk. Burada tahrip edilmiş bir bölüm var. Hem temel duvarları hem de üzerindeki kerpiç kalıntıları hâlâ duruyor. Sur duvarlarının ve binaların temel inşâsında kullanılan kireçtaşı malzemesinin alındığı taş ocakların da yerini tespit ettik. Bu kültür mirasının daha fazla zarar görmemesi ve arkeolojik verilerin kaybolmaması için kazıya başlamayı planlıyoruz.”

     ANADOLU AJANSI

     13 EKİM 2020

 

223 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir