Gümüş Nehir’in Kıyısındaki Başkentlerin Meydanlarında Haykırdım Sana Olan Sevgimi – 51

 

İbrahim Sediyani

 

 

 

 

 

Al que madruga Dios lo ayuda.

(Erkenci kuşa Tanrı yardım eder.)

Uruguay atasözü

     Sabah saat 07:30’da Arjantin’in başkenti Buenos Aires’ten kalkan “Buquebus” seyahat şirketine ait “Francisco” isimli gemimiz, saat 09:45’te Uruguay’ın başkenti Montevideo’ya varıyor.

     Dünyanın en geniş nehri olan Gümüş Nehir (İsp. Río de la Plata) suları üzerinde yaptığımız yolculuk, 2 saat 15 dakika sürüyor.

     Uruguay’ın başkenti Montevideo’dayız, sevgili okurlar.

     Montevideo Limanı (İsp. Puerto de Montevideo)’nda gemiden iniyoruz. Liman oldukça hareketli.

     Kapalı alandan dışarıya, açıkhavaya çıkınca, insanlar ve araçlar görüyoruz. Sol tarafta otobüslerin durduğu ve yolcu beklediği park alanı var, orada yanyana duran otobüsler görüyoruz.

     Bunlar arasında, üzerinde “BUQUEBUS” yazan STU 1909 plakalı Volvo Irizar marka gri renkteki otobüse yaklaşıp, şoförüne, bizi Montevideo’da gezdirecek olan otobüsün bu olup olmadığını soruyoruz.

     Evet, buymuş. Bizi gemiyle buraya getiren şirketin otobüsü. Bütün yolcuların gelmesi için bekliyormuş.

     Yolcuların tamamı bizim gibi turist. Bir turist kafilesiyiz ve bu otobüs bize bütün gün şehri gezdirecek.

     Oturup sigaralarımızı içiyoruz ve diğer yolcuların gelmesini bekliyoruz. Bu arada otobüsün şoförü (erkek) ve muavini (kadın) ile tanışıyoruz.

     Şoförün adı Joachin, muavinin adı ise Natalie. İkisi de Uruguaylı, Montevideolu, yani buralı.

     Sohbet ediyoruz onlarla, etmeye çalışıyoruz. Yaşar, Galatasaray’ın Urugaylı kalecisi Néstor Fernando Muslera Micol (1986 – halen hayatta)’dan bahsediyor. Ben de Uruguay’ın mütevazi ve sade bir hayat yaşayan cumhurbaşkanı José Alberto Mujica Cordano (1935 – halen hayatta)’dan. Bu şekilde aramızda bir muhabbet unsuru oluşturmaya çalışıyoruz.

     Tabiî bizde İspanyolca ne gezer? Sohbet dedikse, şöyle bişey yani:

     Yaşar:

     – Muslera futbolo Galatasaray. El prima futbolista…

     Natalie ve Joachin:

     – 🙂 🙂 🙂

     – 🙂 🙂 🙂

     Ben:

     – Mujica prima persona, yo amo. El bueno presidenta…

     Natalie ve Joachin:

     – 🙂 🙂 🙂

     – 🙂 🙂 🙂

     Yeni geldiğin, hayatında ilk defa ayak bastığın bir ülkedeki daha ilk dakikalarında, o ülkenin insanlarıyla, o ülkeyle ilgili daha önceden zihninde yer alan kodlarla iletişim kurmaya çalışmak, ne kadar da keyifli ve eğlenceli bir olay…

     Montevideo Limanı (İsp. Puerto de Montevideo), Uruguay’ın ana deniz limanıdır. Güney Amerika’nın en önemli limanlarından biri ve Buenos Aires’ten sonra Río de la Plata (Gümüş Nehir) kıyısındaki en büyük ikinci liman. Uruguay ekonomisinde çok önemli bir rol oynamakta.

     Liman, Ciudad Vieja’nın bulunduğu yarımadanın kuzey tarafında, Montevideo Körfezi’ndeki Río de la Plata’da yer alıyor. Mercosur kargosu için önemli bir geçiş bölgesinde bulunuyor.

     Montevideo Körfezi, Montevideo şehrinin kurulma nedenlerinden biridir. Şu anda dalgaların liman girişini koruyan iki iskele olmasına rağmen, gemilere doğal koruma sağlar. Bu doğal liman, onu Río de la Plata’nın diğer büyük Güney Amerika limanı olan ve Puerto Madero olarak adlandırılan Buenos Aires Limanı ile rekabet edebilir hale getiriyor. (Buenos Aires Limanı olan Puerto Madero ile ilgili geniş bilgi için bkz. Gümüş Nehir’in Kıyısındaki Başkentlerin Meydanlarında Haykırdım Sana Olan Sevgimi – 21)

     Montevideo Limanı (Puerto de Montevideo), Montevideo şehrinin ve Uruguay ülkesinin tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Tarihsel olarak, Uruguay ekonomisinin gelişiminin arkasındaki itici güç olmuştur. Uruguaylı tarihçi Prof. Washington Reyes Abadie (1919 – 2002)’nin de dediği gibi, “Montevideo’nun şehir – liman özelliği, Uruguay’ın kimliğini şekillendirmede belirleyici olmuştur.”

     Limanın kuruluş hikâyesi, 19. yy başlarına kadar gider. 1824 yılında yeni bir iskele inşâ edildikten sonra, gemilerin sürekli artan su çekimi, üzerine demirlemenin artık mümkün olmadığı anlamına geliyordu. Böylece 1840’lı yıllardan itibaren, kargolar Zabala’daki gümrük idaresine götürülerek, Montevideo Körfezi’nde demirli gemilere yüksek tekerleklerle donatılmış arabalarla ulaşılarak geminin yükünün hem yüklenmesi hem de boşaltılması gerçekleştirildi. Ancak er ya da geç, limanın yeniden tasarlanması kaçınılmaz hale geldi.

     Limanın kurulması kararı, 1856 yılında çıkarılan bir yasayla alınmıştır.

     1873’ten 1875’e kadar bir İngiliz şirketinden gelen ilk genişleme tekliflerinden sonra, bir Brunswick şirketi nihayet 1896’da kararlaştırılan ve 1889’da yapılan bir uluslararası liman tasarım yarışmasında ihaleyi almayı başardı. İnşaat faaliyetinin kendisi ise daha sonra 1901 yılında bir Fransız şirketi tarafından başlatıldı.

     İnşaatın ilk temel taşları 18 Temmuz 1901 tarihinde döşendi. Ancak Guerra Grande’de ve sonrasında yaşanan siyasî karışıklık ve diğer etmenlerin yanısıra yüksek ulusal borç nedeniyle meydana gelen malî zorluklar sebebiyle inşaat ertelendi.

     Limanın 1901 – 09 yılları arasında genişletilmesinden önce uzun bir planlama aşaması vardı. Liman tesisini koruyan bir barajın yanına 60 hektar toprak yığılmış alan için liman sahasında 940 m ve 1300 m uzunluğunda iki mendirek yapıldı. Río de la Plata’ya erişim için tarama yapan 2, 5 km uzunluğunda bir iskele, bir dış liman ve 7, 5 m derinliğinde iki liman havzası da inşaat çalışmalarının bir parçasıydı.

     Tamamen devlet tarafından finanse edilen liman, 1909’a kadar tamamlanmadı, ancak en azından kısmen 1904’ten itibaren kullanılmaya başlandı. 1916 yılında bir devlet kurumu olan Montevideo Limanı Ulusal İdaresi (İsp. Administración Nacional del Puerto Montevideo) kuruldu.

     1923’teki büyük bir fırtına, şehirdeki birçok mühendislik işinin onarılması gerektiği anlamına geliyordu. 20. yy’ın ikinci yarısından bu yana fiziksel değişiklikler durdu, ardından ulusal ekonomik durgunluk nedeniyle bölgede bir bozulma meydana geldi.

     Limandaki ana mühendislik değişiklikleri, 1870 – 1930 yılları arasında meydana geldi. Bu dönemde ilk ahşap iskele, Rambla’nın kuzeyinde ve güneyinde, ayrıca La Aguada’da birkaç yatak, bir nehir limanı, yeni bir iskele, nehir havzası ve La Teja Rafinerisi inşâ edildi.

     Liman, 1933 yılından beri bir devlet kurumu olan Montevideo Limanı Ulusal İdaresi (İsp. Administración Nacional del Puerto Montevideo) tarafından yönetiliyor. Bu kurum, Uruguay’daki tüm limanlardan sorumlu.

     Bugün bile, Montevideo Limanı ülkenin en önemli denizaşırı limanı olmaya devam ediyor.

     Limanı güncel tutmak için 2006 yılından bu yana tesisleri iyileştirilmiş ve gelen – giden yükleri elleçlemek için büyük bir konteyner sahasına sahiptir. Buna ek olarak, Montevideo Limanı, liman operasyonlarının kapanması anlamına gelen rüzgâr veya fırtına ihtimalinin düşük olması nedeniyle yıl boyunca günde 24 saat hizmet vermektedir.

     Limanda yıllık 10 milyon ton mal elleçleniyor. Liman, dış ticaretteki artış nedeniyle yıllık ortalama % 14 oranında hızla ve istikrarlı bir şekilde büyüyor. Katoen Natie şirketi, bu limanda önemli bir konteyner elleçleme tesisine sahiptir. Şehir yönetimi, limanı modernize etmek, boyutunu ve verimliliğini artırmak ve deniz ve nehir taşımacılığı maliyetlerini düşürmek için Inter – American Development Bank’tan 20 milyon Dolar’lık kredi aldı.

     Uruguay’daki mevcut düzenlemeler, Montevideo Limanı’na “serbest liman” karakterini veriyor. Böylece kargoların geçişi gümrük kısıtlamaları olmaksızın seferber edilebiliyor. Malların depolanma süresinde herhangi bir sınırlama yok; depolama görevlerini kabul etme, yeniden paketleme, işaretleme, sınıflandırılmış, gruplanmış ve gruplanmamış, konsolidasyon, işleme ve fraksiyonlama ve ithalat vergilerinden muafiyet var.

     Limana gelen konteynerlerin pratikte % 52’si, içinde faaliyet gösteren terminallerden transit geçiş halindedir, bu toplamın % 90’ı da hem komşu ülkelerin en güney bölgelerine hem de Arjantin topraklarının kuzey bölgesine doğru hareket eden konteynerlerdir. Denize çıkışı olmayan Paraguay ve Bolivya gibi ülkeler, tedarik ve mal teslimat ihtiyaçlarını karşılamak için Montevideo’yu bölgesel polimodal taşımacılığı olarak kullanıyor.

     Malların taşınmasına ek olarak liman, yolcu taşımacılığı için de kullanılıyor. Buradaki en önemli feribot bağlantısı, Montevideo (Uruguay) ile Buenos Aires (Arjantin) arasında “Buquebus” feribotları ve gemileridir ki, biz de yolculuğumuzu bu şekilde yaptık. Buenos Aires – Montevideo hattında gemi yolculuğunun kapasitesi, yıllık yarım milyon yolcu seviyesinde. Limanda, çoğu balıkçı gemilerinden olmak üzere çok sayıda römork ve bot da var.

     Limanın yakınlığı, körfezi çevreleyen alanda, özellikle ithalat / ihracat işletmeleri ve liman faaliyetleri ve denizcilik faaliyetleriyle ilgili faaliyetler olmak üzere çeşitli endüstrilerin kurulmasına katkıda bulunmuştur. Limanı çevreleyen alandaki endüstriyel gelişme yoğunluğu nedeniyle, konut popülaritesi nispeten düşüktür. Başlıca çevre sorunları; sualtı çökelme ile hava ve su kirlenmesidir.

     Liman içerisindeki polis idaresi, Montevideo Limanı’nın tamamında yargı yetkisine sahip olan Ulusal Deniz Asayişi (İsp. Prefectura Nacional Naval)’dir. Bu polis teşkilatı, araç trafik kontrollerini de gerçekleştirir, tüm kamu ve özel liman tesislerinin güvenliğini sağlar. Hususen uyuşturucu kaçakçılığı olmak üzere genel olarak kaçakçılığa karşı savaşır, ayrıca liman içinde işlenen / işlenebilecek her türlü suça karşı baskın yapar.

     Limana ulaşan demiryolu hattı, malların ülkenin geri kalanına taşınmasına olanak sağlıyor. Böylelikle Rambla Portuaria’dan geçen TIR’larla da ihraç edilecek mallar limana ulaşıyor.

     Meraklılar için, liman sahasında, II. Dünya Savaşı (1939 – 45) esnasında, 1939 yılında Montevideo Körfezi’nde dinamitlenen ve batırılan Alman cep savaş gemisi “Admiral Graf Spee”nin menzil bulucusunu ve çapasını görebilirsiniz.

sediyani@gmail.com

     SEDİYANİ SEYAHATNAMESİ

     CİLT 11

FOTOĞRAFLAR:

Montevideo Limanı (İsp. Puerto de Montevideo), Uruguay’ın ana deniz limanıdır. Güney Amerika’nın en önemli limanlarından biri ve Buenos Aires’ten sonra Río de la Plata (Gümüş Nehir) kıyısındaki en büyük ikinci liman. Uruguay ekonomisinde çok önemli bir rol oynamakta. (URUGUAY)

Liman, 1933 yılından beri bir devlet kurumu olan Montevideo Limanı Ulusal İdaresi (İsp. Administración Nacional del Puerto Montevideo) tarafından yönetiliyor. Bu kurum, Uruguay’daki tüm limanlardan sorumlu. (URUGUAY)

Malların taşınmasına ek olarak liman, yolcu taşımacılığı için de kullanılıyor. Buradaki en önemli feribot bağlantısı, Montevideo (Uruguay) ile Buenos Aires (Arjantin) arasında “Buquebus” feribotları ve gemileridir ki, biz de yolculuğumuzu bu şekilde yaptık. Buenos Aires – Montevideo hattında gemi yolcuğunun kapasitesi, yıllık yarım milyon yolcu seviyesinde. Limanda, çoğu balıkçı gemilerinden olmak üzere çok sayıda römork ve bot da var. (URUGUAY)

Kapalı alandan dışarıya, açıkhavaya çıkınca, insanlar ve araçlar görüyoruz. Sol tarafta otobüslerin durduğu ve yolcu beklediği park alanı var, orada yanyana duran otobüsler görüyoruz. (URUGUAY)

Bunlar arasında, üzerinde “BUQUEBUS” yazan STU 1909 plakalı Volvo Irizar marka gri renkteki otobüse yaklaşıp, şoförüne, bizi Montevideo’da gezdirecek olan otobüsün bu olup olmadığını soruyoruz.

Evet, buymuş. Bizi gemiyle buraya getiren şirketin otbüsü. Bütün yolcuların gelmesi için bekliyormuş.

Yolcuların tamamı bizim gibi turist. Bir turist kafilesiyiz ve bu otobüs bize bütün gün şehri gezdirecek. (URUGUAY)

Puerto de Montevideo, 24 Nisan 2019

174 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir