Kürt Şair ve Kadın Hakları Aktivisti Mehâbâd Qeredaxî Vefat Etti

 

isediyani

Kürt kadın şair, yazar, çevirmen ve kadın hakları aktivisti Mahâbâd Qeredaxî, vefat etti. Mehâbâd Qeredaxî, 54 yaşındaydı.

 

 

     Kürt kadın şair, yazar, çevirmen ve kadın hakları aktivisti Mahâbâd Qeredaxî, vefat etti. Mehâbâd Qeredaxî, 54 yaşındaydı.

     Kürdistan Hükûmeti’nde bir dönem “Kadın Haklarından Sorumlu Başbakan Danışmanlığı” görevini de yürüten şair, yazar ve kadın hakları aktivisti Mahâbâd Hanım, yeni tip koronavirüs (covid – 19) nedeniyle başkent Erbil (Hewlêr)’de hayatını kaybetti. Geçen hafta rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Mahâbâd Qeredaxî, bugün yaşamını yitirdi.

     MEHÂBÂD QEREDAXÎ KİMDİR?

     Ünlü şair ve yazar Mahâbâd Qeredaxî, Kerkük’ün Kifrî köyünde doğdu.

     İlk şiirlerini 1980 yılında yayımladı. Şiir, roman, öykü gibi alanlarda birçok esere imza attı.

     1980 – 81 yıllarında Baas rejimi tarafından hapsedilen Mahâbâd Qeredaxî, 1993 yılında İsveç’e hicret etti.

     “Şikar” dergisinin başyazarı olan Qeredaxî, edebî eserlerinin yanısıra kadın hakları konusundaki çalışmalarıyla da tanınıyordu. 30’u aşkın eseri bulunan Mehâbâd Qeredaxî, Stockholm Üniversitesi “Sosyoloji” Bölümü mezunu.

     Mehâbâd Qeredaxî, Kürdistan Bölgesi’nde kadınların özgürlük ve bağımsızlık yolunda verdikleri 100 yıllık mücadeleyi kitaplaştırmıştı.

     Sediyani Haber olarak hayatını kaybeden Mehâbâd Qeredaxî’ye Allah’tan rahmet, başta ailesi ve okurları olmak üzere tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz.

     K 24, BASNEWS, NERİNA AZAD, SEDİYANİ HABER

     9 EKİM 2020

 

261 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Kürt Şair ve Kadın Hakları Aktivisti Mehâbâd Qeredaxî Vefat Etti

  1. Mehmet Ali Can dedi ki:

    Üreten insanların bedenleri toprak olsa da (ki bu kaçınılmazdır) ismi ve hizmetleri daima yaşayacaktır. Mekanı cennet olsun. Mehabâd Qeredaxî nur içinde yatsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir