Sol Tarafı Dişi, Sağ Tarafı Erkek Bir Kuş Bulundu

 

isediyani

Sol tarafı tamamen dişi, sağ tarafı tamamen erkek olan bir kuş keşfedildi. Bu kuş, son derece ender bir canlı.

 

 

     Bilim insanları, genetik bir anomali olan ginandromorfizmi nedeniyle çift cinsiyetli olan bir al göğüslü kocabaş kuşu tespit ettiler. Sol tarafı tamamen dişi, sağ tarafı tamamen erkek olan bu kuş, son derece ender bir canlı. Bilim insanlarına göre çift cinsiyetli kuş, yaşamını olağan şekilde sürdürebilir. Gövdesinin bir yarısında sarı, diğer yarısında pembe tüyleri olan kuşun kuyruğundaki renk farklılıkları da dikkat çekici.

     ABD’nin Pennsylvania eyaletinde araştırma yürüten bilim adamları, hem erkek hem de dişi tüyleri bulunan ender bir kuş keşfetmenin heyecanını yaşıyor. Araştırmacılar gövdesinin bir yanında sarı, diğer yarısında pembe renkte tüyler olan ötücü kuşun eşine çok nadir rastlandığını vurguladı. Araştırma ekibi, bu al göğüslü kocabaş kuşunun muhtemelen genetik bir anomali nedeniyle çift cinsiyetli olduğunu ifade etti. Bu kuşun bir tarafının genetik olarak dişi görünürken, diğer tarafın genetik olarak bir erkeğin tüm özelliklerini gösterdiği belirtilirken, kanatlarının ve kuyruğunun arkasında da cinsiyete dair önemli farklılıklar görüldüğü, sol tarafın daha kahverengi, sağ tarafınsa daha siyah olduğu aktarıldı.

     Programın başında yer alan Annie Lindsay, bunun hayatta bir kez yaşanacak türden bir deneyim olduğunu ifade ederek, “Tüm ekip, böylesine ender görülen bir duruma yakından şahit oldukları için çok heyecanlı” dedi.

     Bu al göğüslü kocabaş, tarihte ilk kez keşfedilmiyor. Bilim insanları 2015 yılında da çift cinsiyetli bir al göğüslü kocabaş tespit etmiş etmişlerdi. Ayrıca bilim insanları, zebra ispinozları ve kızıl böğürlü tovi kuşlarında da çift cinsiyetli üyelerini tespit etmişlerdi.

     SCIENCE ALERT, INDEPENDENT

     8 EKİM 2020

 

301 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir