İdealist Müslüman Oyunculuğu

 

isediyani

Resim öğretmeni ve yazar Abdulkadir Özdemir, Sediyani Haber için yazdı…

 

 

İdealist Müslüman Oyunculuğu

Abdulkadir Özdemir

     Çok yoruyordu kendisini, ne yaptığını kendisi de bilmeden. Olmadık anda bulunduğu mekândan sıyrılıp farklı mekânlarda ve alemlerde gezinirdi. Buna kimse anlam veremezdi ve bazen kendisi bile anlam veremezdi bu dalmalara, hatta kendisine anlam veremediği de çok olmuştu.

     Çok büyük düşünür, yapacaklarını sıralar ve kaleme alırdı hayâllerini.

     Odanın bir köşesinde yerde bulunan yastığa başını koyup elindeki telefona bakınıyordu. Aklına birden Malcolm X geldi. Mücadelesi ile herkesi kendine hayran bırakan ve tarihe not düşen o muhteşem sözünü hatırladı: “Kimse size özgürlüğünüzü vermez, siz almak zorundasınız.”

     Sloganik cümleler hoşuna giderdi. Herkesin içinde avazı çıktığı kadar gerçekleri haykırdığı çok olmuştu.

     Boks maçlarından hemen önce ringin köşesinde koçun,  Muhammed Ali’yi motive etmek için kullandığı sözleri çok sever ve ezberinde tutardı. “Kelebek gibi uçar, arı gibi sokarım” sözü ne zaman aklına gelse yüzünde bir tebessüm oluşurdu. Kendine güvenin ifadesiydi ve rakibe açılan psikolojik bir savaştı bu söz.

     Mücadele demişken, Aliya İzzetbegoviç’in sözleri odasının duvarında asılıydı. Bu düşüncedeyken Srebrenitsa’da arşı inleten çığlıkları duyar gibi olur ve çok hüzünlenirdi. Bosna, kendisinde çok farklı izler taşırdı. Dudaklarda dökülen sözler ve gözlerde beliren yaşlarla bambaşka bir anlam katardı duygularına. İzlediği belgeselden kesitler gelirdi aklına. Zaten hepsini izleyecek zamanı da olmazdı.

     Bunları bir zorunluluk olarak değil, severek düşler ve onları takip etmeyi, izlemeyi çok severdi.

     Nefret ederdi Kapitalizm’den, adını dahi duymak istemezdi Sosyalizm’in. Neden sevmediğini hiç sorgulamazdı ve kendisine de sormazdı bu soruları; çünkü kendisine ne zaman sormaya kalksa cevapsız kalacağını bilirdi. Odanın bir köşesinde duran kitaplığın içinde, gelişigüzel atılmış kitaplara baktı sessiz ve uzun bir müddet. Onları okumadığını hatırladı. Zaten okumayı çok sevmezdi. Hatta arkadaş ortamında farklı olmak gibi bir derdi olmasa ya da kültürlü gözükme egosu olmazsa, ne kitaba ne de kitaplığa ihtiyacı vardı.

     Kitapları ne zaman aldığını hatırlamaz ve genellikle arkadaşlarıyla gittiği kırtasiyede gözüne ilişen ve kapağı hoşuna gidenleri alırdı. Kendisinin kitap serüveni genellikle böyleydi. Kendinden sıyrılıp farklı olma derdi kendisine hiç uygun değildi.

     Çok karmaşık duygular içindeyken elindeki telefonda açtığı sanal alem sayfasına göz gezdirdi. Derin bir nefes alıp yazmaya başladı. “Batsın bu dünya” deyip paylaştı.

     Duygularına hakim olamıyordu ve hızını alamıyordu. Daha farklı yazmalıyım diye düşündü. “Karanlıklar elbet aydınlık olacak” deyip paylaştı.

     Derin bir nefes alıp elindeki telefonu yana bıraktı. Öyle muhteşem iş yapmıştı ki Malazgirt zaferini kazanan Alparslan gibi gururlu hissediyordu kendisini. Zaferine diyecek yoktu; çünkü sloganik iki paylaşım yapmıştı. Yavaşça kendini toparlayıp arkasına yaslandı. Duvarda eğik olan saate baktı ve namaz vaktinin çıkacağını hatırladı.

     Hemen seccadesini serip namaza duracakken telefonu çaldı. Arayan, arkadaşlarıydı. Arkadaşı acil gelmesini söylüyordu kendisine. Sünnetleri kılacak zamanı yoktu, farzlardan başladı. Selam vermesi ile hazırlanması bir oldu. Masada duran Parliament sigara paketini aldı, iPhone telefonunu arka cebine koydu. Dockers ayakkabılarının arkasına basmamak için çok uğraştı. Motoruna binip hızlıca arkadaşlarının olduğu mekâna gitti. Selam verecek fırsatı yoktu. Arka cebindeki telefonu çıkarıp hemen uğraşmaya başladı. Oturur oturmaz grup kurulmuş, lider seçilmiş ve gerekli silah ve teçhizatlar alınmıştı.

     “Bismillah” deyip yeni bir başlangıç için kolları sıvadılar. Sesli komutu alıp “papçi” oynamaya başladılar.

     Dünyada var olabilmek için, sessizlerin sessiz çığlığı olmak için, geleceğe umut olmak için, yarınlar bizim olsun demek için, ümmetin selameti için oyuna daldılar.

ozdemirabd02@gmail.com

     SEDİYANİ HABER

     4 EKİM 2020

 

269 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir