HezKurd Daha Kurulmadan Varlığını Hissettirdi | Türk Telekom Kürtçe Hizmet Vermeye Başladı

 

isediyani

Kurulma aşamasında olan HezKurd’un başlattığı imza kampanyası sonuç verdi. Türk Telekom, Kürtçe hizmet vermeye başladı.

 

     Kurulma aşamasında olan ve kısa adı HezKurd olan Kürt Dil Hareketi (Hereketa Zimanê Kurdî)’nin başlattığı imza kampanyası sonuç verdi. Türk Telekom, Kürt müşterileri için Kürtçe hizmet vermeye başladı.

     Batman (Élîh)’da yaşayan ve sadece Kürtçe bilen Fevziye Başaran’ın Türk Telekom hattını kullanıma kapatmak istemesi üzerine karşılaştığı sorunlar bir süre önce gündem olmuştu. Yaşanan tartışmaların ardından Kürt Dil Hareketi (HezKurd), Türkçe bilmeyen Fevziye Başaran’ın telefon hattını kapatma istemini karşılamayan Türk Telekom’un Kürtçe hizmet vermesi için Change.org adlı internet sitesi üzerinden imza kampanyası başlatmıştı Türk Telekom, tepkilerin ardından müşteri hizmetlerinde Kürtçe hizmet vermeye başladı.

     HezKurd kurucularından Fevzi Bulgan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kürt Dil Hareketi olarak, Türk Telekom’a gösterdiğimiz tepki ve Kürtçe hizmet vermesi için başlattığımız imza kampanyası olumlu sonuç verdi. Artık müşteri temsilciliği bölümüyle ilgili Kürtçe hizmet verilmektedir. Duyarlılıkları için Türk Telekom’a teşekkürler” dedi. Bulgan, emin olmak için Türk Telekom’u bizzat aradığını ve “Kürtçe hizmet almak istiyorsanız Kürtçe temsilcimize bağlayalım” cevabını aldığını ifade etti.

     Kürtçe’ye karşı uygulanan ayrıştırıcı ve baskı politikalarının yaygınlaştığı son dönemlerde Türk Telekom’un bu adımı Kürt kamuoyu tarafından olumlu karşılandı.

     RÛDAW

     2 EKİM 2020

 

287 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap HezKurd Daha Kurulmadan Varlığını Hissettirdi | Türk Telekom Kürtçe Hizmet Vermeye Başladı

  1. Mehmet Ali Can dedi ki:

    Bu akıl;TT’mun bağımsız olarak alabileceği bir karar olmadığı kanaatimi belirlemek isterim. Devlet Aklı; çağa uygun davranarak, Kurdî’nin Eğitim Dili olması yönünde çalışmaları da başlatması vatandaşlarına verdiği değeri ve sevgisini göstermesi bakımından son derece önemlidir. İyi olacak inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir