Ézidî Ruhanî Liderlerinden Baba Şeyh Vefat Etti

 

isediyani

Ézidî ruhanî liderlerinden ve Baba Şeyh olarak anılan Şeyh Xirto Hacı İsmail, vefat etti. Baba Şeyh, 87 yaşındaydı.

 

     Ézidî ruhanî liderlerinden ve Baba Şeyh olarak anılan Şeyh Xerto Hacı İsmail, vefat etti. Baba Şeyh, 87 yaşındaydı.

     Ézidî Yüksek Ruhanî Meclisi üyesi Baba Şeyh, bir süredir böbrek rahatsızlığı nedeniyle tedavi görüyordu. Kürdistan Bölgesi Diyanet İşleri Bakanlığı Ézidî İşleri Dairesi Başkanı Hayri Bozanî, Baba Şeyh’in hayatını kaybettiğini açıkladı.Bozanî, “Baba Şeyh’in vefatı, Ézidî Yüksek Ruhanî Meclisi ve Ézidî inanç sisteminde büyük bir boşluk doğuracaktır” dedi.

     Dohuk Ézidî İşleri Genel Müdürü Cafer Simo da, Baba Şeyh’in bir süredir böbreklerinden rahatsız olduğunu ve bu nedenle hastaneye yatırıldığını söyledi. Simo, Baba Şeyh’in Duhok’tan sonra Erbil’deki Serdem Hastanesi’ne kaldırıldığını ve burada hayatını kaybettiğini aktardı.

     Başkan Mesud Barzanî, Baba Şeyh’in yaşamını yitirmesi dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. Baba Şeyh’in vefat haberini büyük bir üzüntüyle aldığını söyleyen Başkan Barzanî, “Baba Şeyh, bilinen bir dînî şahsiyet olmasıyla birlikte milliyetperver bir Ézidî Kürt’tü. Tüm sorunlarda iyilik ve çözüm taraftarıydı” dedi. Baba Şeyh’in Ézidîler arasında birlik ve birlikte yaşam kültürünün yayılması için emek verdiğini kaydeden Başkan Barzanî, Baba Şeyh’in dînî ve manevî bir sembol olduğunu ve bu süreçte yaşamını yitirmesinin büyük bir kayıp olduğunu ifade etti. “Baba Şeyh’in ailesi ve yakınlarıyla birlikte Kürdistan ve tüm dünyadaki Ézidî kardeşlerime başsağlığı diliyorum” diyen Başkan Barzanî, “Acınızı paylaşıyorum. Yüce Allah’a Baba Şeyh’in rûhunu kendi rahmet ve merhametine alması için dûâ ediyorum. Herkese sabırlar diliyorum” ifadelerini kullandı.

     Kürdistan Bölgesi Başkanı Nêçirvan Barzanî de, Baba Şeyh olarak bilinen Ézidî ruhanî lideri Şeyh Xerto Hacı İsmail’in yaşamını yitirmesi dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. Nêçirvan Barzanî, yayımladığı mesajında şu ifadeleri kullandı: “Ézidîler’in ruhanî lideri Şeyh Xerto Hacı İsmail’in yaşamını yitirmesi nedeniyle ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Onların acısını paylaşıyoruz. Yüce Allah’tan Baba Şeyh’in rûhunu kendi rahmet ve merhametine almasını diliyorum. Allah herkese sabır versin.” Baba Şeyh’in Ézidî toplumunun öncü liderlerinden biri olduğunu söyleyen Nêçirvan Barzanî, “Şeyh Baba uzun yıllar kendisini Ézidî toplumu ile inancına adadı. O’nun birlikte yaşam konusundaki rolü belirgindi. Hizmetleri sonsuza kadar sürecek” ifadelerini kullandı.

     Başbakan Mesrur Barzanî de, Baba Şeyh’in yaşamını yitirmesi dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. Baba Şeyh’in vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrendiğini söyleyen Başbakan Mesrur Barzanî, “Saygıdeğer ailesine, Ézidîler’in mîrine, Ézidî Ruhanî Meclisi’ne ve Kürdistan ve dünyadaki tüm Ézidî kardeşlerime taziye ve başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Acılarını paylaşıyorum” dedi. Baba Şeyh’in tanınan bir şahsiyet olmakla birlikte, Kürdistan ve dünyada önemli bir konuma sahip olduğunu kaydeden Başbakan Mesrur Barzanî, Baba Şeyh’in Kürdistan Bölgesi’ndeki birlikte yaşam kültürünün gelişmesinde gözle görülür bir rolü olduğunu ifade etti. Başbakan, “Yüce Allah rûhunu Cennet’le şad etsin. Herkese sabır ve sükûnet versin” ifadelerini kullandı.

     BABA ŞEYH KİMDİR?

     Ézidîler’in dînî işlerini yöneten Baba Şeyh, Adiy oğlu Şeyh Fahreddîn’in oğlu olarak Şeyhan’da dünyaya geldi.

     87 yaşında hayatını kaybeden ve Baba Şeyh olarak tanınan Şeyh Xerto Hacı İsmail, başkanı ile birlikte beş kişiden oluşan Ézidî Yüksek Ruhanî Meclisi üyelerinden biriydi. Ézidîlik’te en yüksek dîn^ş merci olan Baba Şeyh, Laleş Tapınağı’nın sorumluluğunu üstlenen isimdi.

     Baba Şeyh’in özellikle IŞİD tarafından kaçırılan kadın ve kızların kurtarılması ve sonrasındaki hayatları ile ilgili dînî kararları etkili oldu.

     Sağlık durumu kötüleşen Baba Şeyh, geçtiğimiz günlerde Duhok’ta bir hastaneye kaldırılmıştı, Erbil’e nakledilmesinin ardından ise yoğun bakıma alınmıştı.

     Sediyani Haber olarak hayatını kaybeden Baba Şeyh’e Allah’tan rahmet, başta ailesi, yakınları ve Ézidî kardeşlerimiz olmak üzere tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     1 EKİM 2020

 

142 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir