Kahintepe’de Göbeklitepe ile Çağdaş Bir Tapınım Alanı Bulundu

 

isediyani

Kastamonu’nun Araç (Timanidis) ilçesindeki Kahintepe kazılarında, Göbeklitepe (Xrabe Reşk) ile çağdaş bir tapınım alanı ortaya çıktı.

 

 

 

     Kastamonu’nun Araç (Timanidis) ilçesindeki Kahintepe kazılarında, Göbeklitepe (Xrabe Reşk) ile çağdaş bir tapınım alanı ortaya çıktı.

     Araç ilçesinin Kahintepe mevkiinde üç yıl önce başlatılan kazı çalışmaları, Düzce Üniversitesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Nurperi Ayengin danışmanlığında yürütülüyor. Baraj nedeniyle kurtarma kazısı olarak çalışmalara başlanan bölgedeki kalıntılar, Şanlıurfa (Riha)’da yer alan Göbeklitepe (Xrabe Reşk) ile aynı döneme tarihleniyor. Kazı çalışmaları, Karadeniz bölgesindeki ilk yerleşimlerden biri olması açısından da ayrı bir önem taşıyor. Bugüne kadar Karadeniz’de çok eski çağlara ait bir yerleşim yeri olduğu bilinmiyordu. Bölgede ayrıca Erken Tunç Çağı’na tarihlendirilen bir yerleşim yeri de bulunuyor. Adak çukurlarının da çıktığı kazı alanının alt kısmında Akeramik (Seramiksiz) Neolitik Dönem’e tarihlendirilen yuvarlak planlı yapılar yer alıyor.

     Üç sezondur devam eden kazıların bilimsel danışmanlığını üstlenen Nurperi Ayengin, Karadeniz bölgesinde ilk defa Neolitik Dönem’in araştırıldığını belirtiyor. Karadeniz’deki Neolitik yaşamın Anadolu’nun geri kalanı ile ilişkili olup olmadığının anlaşılacağını belirten Ayengin, “Anadolu arkeolojisinde Neolitik Dönem ilk tarımsal faaliyetlerin başlandığı dönem oluyor. Güneydoğu’da, Orta Anadolu’da, Doğu Anadolu’da, bu yerleşik yaşamı takip edebiliyorsunuz. Ama Karadeniz’de bu dönem daha önce hiç çalışılmamıştı, tespit edilemediği için çalışılamamıştı. Biz ise, burada Kahintepe’de Neolitik Dönem’i bulduk ve bu yapıları açacağız. Karadeniz’deki Neolitik yaşamı, İç Anadolu ile Doğa Anadolu ile ya da Batı Anadolu ile ilişkileri var mı yok mu bunları ortaya çıkartacağız” diyor.

     Kahintepe’deki yerleşimlerden biri Erken Tunç Çağı’na (M. Ö. 3000) tarihleniyor. Bu döneme ait bulunan birçok adak çukurunda çeşitli buluntular da ortaya çıkartıldı. Kahintepe’de Akeramik Neolitik Dönem’e tarihlenen tabakada ise yuvarlak planlı bir yapı günyüzüne çıkartıldı. Şimdiye kadar yapılan araştırmalarda, bu dönemde burasının bir sürtme taş atölyesi ve tapınma alanı olabileceği düşünülüyor. Ayengin, “Burası ovaya hakim bir yer. Dönem insanlarının burayı özellikle ve bilinçli şekilde seçtiğini düşünüyorum. Kazılarda ortaya çıkan nitelikli heykeltıraşlık eserlerde Akeramik Neolitik Dönem’in dînî inanışının, tanrılarının hangi hayvanlardan oluştuğunu tespit ettik diyebiliriz. Buranın, insanların senenin belli dönemlerinde buraya gelip avlandığı, bilgi birikimini paylaştığı, tapındığı, hayvanların heykellerini yaptığı kutsal bir alan olduğunu düşünüyoruz” diyor.

     ARKEOFİLİ

     1 EKİM 2020

 

261 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir