“Adını Arayan Coğrafya” Özünü Arıyor

 

Hamit Can (mekânı Cennet olsun)

 

 

 

 

 

     Araştırmacı – yazar İbrahim Sediyani’nin kaleme aldığı “Adını Arayan Coğrafya” adlı kitap, Özedönüş Yayınları’ndan çıktı.

     Yıllar süren araştırmalar ve gözlemler sonucunda hazırlanan kitapta, Anadolu’daki mekân isimleri eski ve yenileriyle birlikte veriliyor. Belli dönemlerde uygulanan “asimilasyon politikaları”nın sebep ve sonuçlarına dikkat çeken yazar, “İsimler, temsil ettikleri mânâları dile, yazıya ve hayata taşıyan simgelerdir. Bazı isimler ise ortak hafızânın ve tasavvurun seslerden ve harflerden örülmüş anlam katarlarıdır” diyor.

     ADLA BİRLİKTE ÖZ DE DEĞİŞİYOR

     Titiz bir çalışmanın ürünü olan “Adını Arayan Coğrafya”da, adların değiştirilmesinin ardındaki gerçeğe dikkat çekiliyor. “İsmi değiştirilenin, özünün de değişeceğine olan inançla hedef alınmış isimler, kelimeler ve diller” diyen yazar Sediyani, beldelerin isminin değiştirilmesiyle birlikte zihinlerin ve haliyle duyarlılıkların da anlam kaymalarına uğradıklarını vurguluyor.

     ASİMİLASYON, KÜLTÜREL ETKİLEŞİM DEĞİLDİR

     Binlerce coğrafî ismi verirken, zaman zaman anlamlarına da işaret eden yazar, mekânlarla hiç ilgisi olmayan isimlerin verilmesiyle yaşanan kültürel kaosun ve değişimin doğal olmadığını belirtiyor. Asimilasyonun, kültürel etkileşimle izah edilemeyeceğinin altını çizerek, şöyle diyor:

     “Asimilasyon politikaları özgür iradeyi ve seçme hürriyetini değil, cebir ve zorlamayı esas alır.

     İnsanlığın üretimine saygısı olanlar insanlığın ürettiği maruf olan herşeye sahip çıkmak durumundadır. Bir tarihî esere sahip çıkıldığı gibi tarihten gelen isimlere de saygıyla bakıp sahip çıkmak insanlığın üretimine saygı duymanın ve insan olmanın gereğidir.

     Tarihe ve tarihî olana kastetmenin adı barbarlıktır.”

     Kitapta dünyada ismi değiştirilen coğrafyaların yanısıra Türkiye’deki 40 il, 368 ilçe ve 7526 köyün de maruz kaldığı asimilasyona dair bilgiler yer alıyor.

     “Adını Arayan Coğrafya”, 318 sayfadan oluşuyor. (Geniş bilgi için: 0212 597 21 64).

     YENİ ŞAFAK GAZETESİ

     23 EKİM 2009

05

1143 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir