Lübnan’da 10.000 Yıl Önce Koyun Avı Kampları Kuruluyordu

 

isediyani

Antropologlar, günümüzde Kuzeydoğu Lübnan olan bölgede 10.000 yıl öncesine tarihlenen avcılık kamplarının varlığını doğruladılar.

 

 

     Lübnan’daki Naxxarini Mağarası’nda bulunan hayvan kemikleri, koyun avcılığı için tercih edilen geçici kamp yerlerinin varlığını kanıtlıyor. Antropologlar, günümüzde Kuzeydoğu Lübnan olan bölgede 10.000 yıl öncesine tarihlenen avcılık kamplarının varlığını doğruladılar. Bu kamp yerleri, avcı toplayıcı topluluklardan tarımsal yerleşime geçilen döneme tarihleniyordu.

     Lübnan ile Suriye arasındaki günümüz sınırını oluşturan Karşı-Lübnan Dağları’nda bulunan Naxxarini Mağarası’ndan toplanan onlarca yıllık veriler ile yapılan analizlere göre, yerleşim yerinin kısa dönemli avcılık için kullanılan bir kamp alanı olduğunu gösteriyor. Bu kamp alanları için koyun avcılığı çok önemliydi. Bulgular, bölgede 1972 yılından beri kazı çalışmaları yapmış fakat 1975’teki Lübnan Savaşı yüzünden çalışmalarına ara vermiş emekli arkeolog Bruce Schroeder’in hipotezlerini doğrular nitelikte.

     Toronto Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nde doktora adayı olan ve “Plos One” dergisinde yayımlanan çalışmanın başyazarı Stephen Rhodes, “Bu yerleşim yeri, bu bölgede bulunan ve özel bir amaca göre kullanılan kamp yerlerine çok iyi bir örnek” diyerek verilerin önemini vurguluyor ve ekliyor, “Mağara, Ürdün Vadisi’nin daha güneyindeki daha büyük yerleşim yerlerine hizmet eden bir kamp yeri olabilir. Burada görüyoruz ki koyun, çevrede avlanan diğer hayvanlar arasında baskın bir role sahip.”

     Yerleşim yerinden alınan hayvan kemiklerinin radyokarbon tarihlendirmesi, bunların M. Ö. 10.000 – M. Ö. 8.000 yıllarına, yani Çanak Çömlek Öncesi Neolitik A (PPNA) Dönemi’ne ait olduğunu gösterdi. Bu dönemde, tarım, kerpiç konutların inşâsı ve diğer evcilleştirme uygulamaları ortaya çıkmaya başlamıştı. Bu yerleşim yerinde bulunan taş aletlerin çoğunluğu, avcılık için kullanılan ok uçlarıydı. Çalışmalarını Prof. Edward Benning ve Michael Chazan ile birlikte yürüten Rhodes, “1970’lerdeki veriler bilinmeyen sebeplerden ötürü problemliydi. Bunun sebebinin kontaminasyon veya yanlış uygulama olduğunu düşünüyorum” diyor. “Sonuçlar, Çanak Çömlek Öncesi Neolitik Dönem A (PPNA) insanlarının çevredeki yaşamsal çeşitlilikten faydalandığını gösteriyor” diyerek yerleşmenin önemini vurguluyor.

     Koyun avcılığının bu bölgede bu dönemden önce de yapılığı biliniyor ve Naxxarini Mağarası’nda ele geçen veriler bu düşünceyi kanıtlıyor, Rhodes’a göre bu veriler daha sonraki dönemlerde koyun evcilleştirmenin başlangıcıyla ilgili olabilir: “Naxxarini’deki avcıların koyun evcilleştirmenın ilk aşamalarıyla ilişkileri olduğunu söylemiyoruz ancak yerel geleneklerden anlıyoruz ki bu bölge daha sonra koyun evcilleştirmenin merkezi haline gelmiş.”

     PLOS ONE, ARKEOFİLİ

     1 EKİM 2020

 

183 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir