Fransa’dan Tebrik Edilesi Kararlar: Vahşî Hayvanların Sirklerde, Balina ve Yunusların Gösterilerde Kullanılması Yasaklanıyor

 

isediyani

Fransa, sirk gösterilerinde vahşî hayvanların, gösterilerde balina ve yunusların kullanılmasını yasaklamaya hazırlanıyor.

 

 

     Fransa, sirk gösterilerinde vahşî hayvanların, gösterilerde balina ve yunusların kullanılmasını yasaklamaya hazırlanıyor. Ekolojik Geçiş Bakanı Barbara Pompili yaptığı açıklamada, gezici sirklerdeki vahşî hayvanların yanısıra ülkenin üç yunus akvaryumunda bulunan balina ve yunusların da gösteri amaçlı kullanılmasının kademeli olarak yasaklanacağını duyurdu. “Esaret altındaki vahşî yaşamın refahı” konusunda bir dizi önlem sunan bakan, ayrıca Fransa’da kürkleri için vizon yetiştiriciliğinin de son 5 yıl içinde sona erdirildiğini belirtti. Pompili açıklamasında, “Bu vahşî varlıklara duyduğumuz hayranlığın artık esaretlerinin yerine refahlarına tercih edildiği durumlara dönüşmemesinin zamanı geldi” dedi.

     Paris Belediyesi, geçtiğimiz sene hükûmetten önce bu yönde adım atarak sirklerde hayvanların kullanılmasını yasaklamıştı.

     Avrupa’da 12 ülkede vahşî hayvanların sirklerde kullanılması tamamen yasak. 11 ülkedeyse bu yasak yerel bazda veya kısmen uygulanıyor. Dünya çapında ise hayvanların sahneye çıkmasının tamamen veya kısmen yasak olduğu ülke sayısı 40 civarında.

     EURONEWS

     29 EYLÜL 2020

 

145 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir