Sediyani’nin “Baltık Seyahatnamesi” Tamamlandı

 

isediyani

“Sediyani Seyahatnamesi”nin 12. cildi tamamlandı. Letonya, Estonya ve Litvanya gezisini kapsayan ve “Baltık Kıyılarında Her Gün Bir Ülke” başlığıyla kaleme alınan bu cilt, 35 bölüm sürdü.

 

     Ülke ülke gezerek yazdığı gezi yazılarıyla bilinen seyyah İbrahim Sediyani’ye ait “Sediyani Seyahatnamesi”nin 12. cildi tamamlandı. Letonya, Estonya ve Litvanya gezisini kapsayan ve “Baltık Kıyılarında Her Gün Bir Ülke” başlığıyla kaleme alınan bu cilt, toplam 35 bölüm sürdü.

     Sediyani, 22 – 26 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleştirdiği 4 günlük Letonya, Estonya ve Litvanya gezisini gezi bittikten hemen sonra bölüm bölüm kaleme almaya başlamıştı. İlk bölümü 12 Kasım 2019 günü yayınlanan gezinin son bölümü 29 Eylül 2020 günü (bugün) yayınlandı. Gezinin kaleme alınması tam 35 bölüm sürdü.

     Her ne kadar “Seyahatname”nin bir önceki 11. cildi olan Arjantin ve Uruguay Seyahatnamesi daha önce başladıysa da, o gezinin yazımı uzun süreceği için, daha sonra başladığı halde 12. cilt, 11. ciltten önce bitmiş oldu. “Seyahatname”nin 11. cildi olan Arjantin ve Uruguay Seyahatnamesi’nin şu ana kadar 45 bölümü yazıldı ve halen devam ediyor.

     “Baltık Kıyılarında Her Gün Bir Ülke” başlığı altında kaleme alınan Baltık Seyahatnamesi’nde şu konular işleniyor:

     – Önsöz (bölüm 1)

     – Yolculuğun başlaması. Almanya’nın Köln şehri ile Letonya’nın başkenti Riga arasında İrlanda havayolu şirketi RyanAir uçağıyla yolculuk. (bölüm 2)

     – Letonya’nın başkenti Riga’daki Riga Uluslararası Havaalanı’nın tanıtımı. (bölüm 3)

     – Havaalanından şehre arabayla yolculuk, otele yerleşme, akşam şehirde dolaşma. (bölüm 4)

     – Viktorija Hotel’de ilk kahvaltı ve otelin tanıtımı. (bölüm 5)

     – Otelden Esplanāde adlı meydana yürüyüş ve meydanın tanıtımı, Riga İsa’nın Doğumu Ortodoks Katedrali’nin tanıtımı. (bölüm 6)

     – Şehrin hatta ülkenin kalbinin attığı Özgürlük Meydanı’nı ziyaret. Özgürlük Meydanı’nın ve meydanın ortasındaki Özgürlük Anıtı’nın tanıtımı. (bölüm 7)

     – 1991 Yılı Barikatlar Meydanı’nı ziyaret ve 1991 yılındaki bağımsızlık direnişinin en önemli parçası olan “Barikatlar” hadisesinin anlatımı. (bölüm 8)

     – Eski ismi Kum Kulesi olan Toz Kulesi’nin ve Letonya Cumhuriyeti Parlamentosu olan “Saeima”nın tanıtımı. (bölüm 9)

     – Riga Kalesi’ni ziyaret ve kalenin tanıtımı. (bölüm 10)

     – Letonya coğrafyasının can damarı olan ve başkent Riga’yı ikiye bölen 1020 km uzunluğundaki Daugava Nehri’nin kıyısında yürüyüş. Nehrin ve üzerindeki köprülerin tanıtımı. (bölüm 11)

     – Çocuk okurlarımız için masal: Lielais Kristaps. (bölüm 12)

     – Leton Piyade Meydanı’nı ziyaret. Meydanın, Leton Piyade Anıtı’nın ve Riga Teknik Üniversitesi’nin tanıtımı. (bölüm 13)

     – Riga Belediye Meydanı’nı ziyaret. Meydanın ve şehrin en gözde turistik mekânı olan Melngalvju Nams binasının tanıtımı. (bölüm 14)

     – Riga Azîz Peter Protestan Lutheryan Kilisesi’ni ziyaret ve kilisenin tanıtımı. Şehirde yürüyüş ve Daugava Nehri’nin üzerindeki Zaķusala isimli adanın üzerinde yer alan, ülkenin en yüksek yapısı olan Riga Radyo ve Televizyon Kulesi’nin tanıtımı (bölüm 15)

     – Riga Merkez Pazarı’nı ziyaret. Pazarda balık ziyafeti çekerek öğle yemeği yeme ve pazarın tanıtımı. (bölümü 16)

     – Jūrmala ilçesine yolculuk ve Jūrmala plajında Baltık Denizi kıyısında vakit geçirme. (bölüm 17)

     – Riga şehri ve tanıtımı (bölüm 18)

     – Letonya’dan Estonya’ya arabayla yolculuk. (bölüm 19)

     – Estonya’nın Ikla köyünde sabah kahvaltısı ve Ikla’dan Pärnu’ya arabayla yolculuk. (bölüm 20)

     – Pärnu şehir gezisi. Pärnu şehrinin yerel gazetesi olup ülkenin de ilk gazetelerinden biri olan “Pärnu Postimees” gazetesinin tanıtımı. Ülkenin millî şairi Johann Voldemar Jannsen’in biyografisi. (bölüm 21)

     – Pärnu Büyük Şehîd Katerina Kilisesi’nin tanıtımı. Estonya’nın “dijital devrimi” ve ülkeyi bir “internet ülkesi” haline getiren süreç hakkında bilgiler. (bölüm 22)

     – Estonya coğrafyasının can damarı olan ve Pärnu şehrini ikiye bölen 144 km uzunluğundaki Pärnu Nehri’nin kıyısında yürüyüş. Nehrin ve üzerindeki köprülerin tanıtımı. Pärnu Konser Salonu’nun tanıtımı. (bölüm 23)

     – Pärnu şehri ve tanıtımı (bölüm 24)

     – Baltık Denizi kıyısında hoşça vakit geçirme. Baltık Denizi’nin tanıtımı. (bölüm 25)

     – Estonya’dan Letonya’ya arabayla yolculuk. (bölüm 26)

     – Letonya’dan Litvanya’ya arabayla yolculuk. (bölüm 27)

     – Letonya – Litvanya sınırı. İki ülke arasındaki sınırı çizen 191 km uzunluğundaki Mēmele (Nemunėlis) Nehri üzerindeki köprüde, bir ülkeden diğer ülkeye yürüyerek gidip gelme. (bölüm 28)

     – Sediyani Seyahatnamesi’nde “Sınırlar”. (bölüm 29)

     – Litvanya’nın Panevėžio iline bağlı Biržai ilçesinde, Širvėna Gölü kenarında sabah saatlerinde piknik yaparak kahvaltı etme. Gölün ve Biržai Protestan Reform Kilisesi’nin tanıtımı. (bölüm 30)

     – Biržai şehir gezisi. Biržai Kültür Merkezi‘nin, Biržai Askerleri Mezarlığı’nın, Litvanya’nın Bağımsızlığı İçin Ölenler Anıtı’nın ve Vaftizci Yahya Kilisesi’nin tanıtımı. (bölüm 31)

     – Biržai şehri ve tanıtımı. Litvanya’dan Letonya’ya arabayla yolculuk. (bölüm 32)

     – Letonya’nın başkenti Riga’da arabayla şehir turu. Başı Kesilen Öncü Peygamber ve Azîz Vaftizci Yahya Ortodoks Kilisesi’nin tanıtımı. (bölüm 33)

     – Videokonferans (bölüm 34)

     – Final (bölüm 35)

     SEDİYANİ HABER

     29 EYLÜL 2020

BALTIK KIYILARINDA HER GÜN BİR ÜLKE

(Sediyani Seyahatnamesi, cilt 12)

237 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir