Portekiz’de 4500 Yıllık Ahşap Çemberler Keşfedildi

 

isediyani

Portekiz’deki Perdigões arkeolojik alanında 4500 yıldan uzun bir süre önce inşâ edilmiş birkaç ahşap çember anıtın kalıntıları keşfedildi.

 

 

     Portekiz’deki Perdigões arkeolojik alanında 4500 yıldan uzun bir süre önce inşâ edilmiş birkaç ahşap çember anıtın kalıntıları keşfedildi.

     Portekiz’de bulunan bu çemberler, her ne kadar bazı haber kaynaklarında ünlü Neolitik anıt Stonehenge’e benzer şekilde “woodhenge” olarak tanımlansa da, arkeologlar çemberleri bu şekilde adlandırmıyor, bunun yerine “ahşap çemberler” olarak tanımlıyorlar. Arkeologlar farklı bir isim tercih ediyor olsa da, alanı çevreleyen ahşap direklerin tasarımı Stonehenge’e benziyor. Alandaki kazıları yöneten arkeolog António Valera, “Burayı bir seremoni alanı olarak yorumluyor ve ahşap çemberler olarak adlandırıyoruz. Şu ana dek ahşap çemberlerin yalnızca üçte biri kazıldı ve yalnızca direk delikleri ve çemberlerin hendekleri günümüze kalmış. Çemberlerde, yaz gündönümü – yılın en uzun günü – ile hizalanan bir açıklık var” diyor.

     Valera’ya göre, seremoni alanı, büyük ihtimalle M. Ö. 2800 – M. Ö. 2600 yılları arasında, yaklaşık olarak İngiltere’deki Stonehenge’in inşâ edilip kullanıldığı dönemde inşâ edildi. O dönemde, ahşap çemberler 20 m çapında bir alanı çevreliyor olabilirdi. Kazılar devam ediyor ve şu ana dek çemberlerde bulunan insan yapımı buluntuların çoğu, kırık çömlek parçaları ve hayvan kalıntıları.

     Ahşap çemberlerin bulunduğu Güney Portekiz’deki Evora bölgesindeki Perdigões arkeolojik alanı, yaklaşık 16 hektarlık bir araziyi kaplamakla birlikte, mezalık ve Stonehenge’de kullanılanlar gibi dikili taşları da kapsıyor. İnsanlar bu alanı kabaca M. Ö. 3500 – M. Ö. 2000 yılları arasında cenaze ve seremoni amaçlarıyla kullanmış olabileceği gibi, başka şekillerde de kullanmış olabilir. Arkeologlar 20 yılı aşkın bir süredir alanı kazıyorlar ve araştırma devam ediyor.

     LIVE SCIENCE, ARKEOFİLİ

     15 EYLÜL 2020

 

165 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir