İsrail’de Kadın Peygamber Hz. Deborah (as) Döneminde İnşâ Edilmiş Bir Kale Bulundu

 

isediyani

İsrail’deki arkeologlar, Mısırlılar ve Kenanlılar tarafından inşâ edilen 3200 yıllık bir kale keşfettiler.

 

 

 

     İsrail’deki arkeologlar, Mısırlılar ve Kenanlılar tarafından inşâ edilen 3200 yıllık bir kale keşfettiler.

     İsrail Eski Eserler Kurumu (IAA)’na göre, Galon Kalesi olarak adlandırılan askerî yapının tarihi, Tevrat’taki kadın peygamber Hz. Deborah (as)’ın yaşadığı düşünülen M. Ö. 12. yy’ın ortalarına dayanıyor. IAA’ya göre kale, o zamanlardaki huzursuzluğun bölgeyi ne kadar sarstığını vurguluyor. O zamanlar Kenan ülkesi olarak bilinen bölgenin sakinleri antik Mısırlılar tarafından yönetiliyordu. İsrailliler ve Filistiler M. Ö. 12. yy’da geldiler ve Kenanlılar’ı ve Mısırlılar’ı nihayetinde yeni ortaya çıkarılan kaleyi inşâ etmek zorunda bıraktılar.

     IAA’dan genç gönüllüler, İsrail’in başkenti Kudüs (Yeruşalayim)’ün 70 km güneyinde bir “kibbutz” (İsrail’de ortaklaşa kullanılan yerleşim bölgeleri) olan Kibbutz Galon’a yakın bir kazı sırasında kaleyi buldular. Kale kalıntıları ve içindeki seramik eserler dikkat çekiciydi. Yaklaşık 18×18 m boyutlarında olan kalenin dört köşesinin her birinde gözetleme kuleleri ve girişte 3, 3 ton ağırlığındaki devâsâ kayadan oyulmuş bir eşik vardı. İnsanlar, Mısır tarzı bir mimariye sahip olan kaleye girdiklerinde, merkezde döşeme taşları ve yükselen sütunlarla döşenmiş bir avlu görüyor olmalılardı.

     IAA arkeologlarından Saar Ganor ve İtamar Weissbein yaptıkları açıklamada, kalenin her tarafında arkeologların, muhtemelen dînî ritüeller için kullanılan bir kase ve bardak da dahil olmak üzere bazıları bütün halde olan yüzlerce çanak çömleğin bulunduğu odalardan bahsettiler. Saar ve Weissbein’e göre, kalenin “şiddetli toprak anlaşmazlıklarının” bu çalkantılı zamana denk gelmesi şaşırtıcı değil. Eski İsrailliler, şimdiki merkez İsrail ve Batı Şeriâ’da yer alan Yahuda Dağları’ndaki korunaksız ve kale duvarlarıyla güçlendirilmemiş yerleşim yerlerinde yaşıyorlardı.

     Arkeologlar, Filistiler’in batıda, Akdeniz’in güney kıyısı boyunca ve ötesinde Aşkelon, Aşdod ve Gat gibi büyük şehirler inşâ ettikleri düzlükler boyunca güçlendiklerini söylüyor. Galon Kalesi, İsrail topraklarının tam ortasındaydı. Filistiler muhtemelen Yunanistan, Sardinya ve hatta İberya’dan Akdeniz üzerinden Levant’a (Akdeniz’in hemen doğusundaki topraklar) yaklaşık 3000 yıl önce göç etmiş insanlardan geliyordu. Araştırmada, “Filistiler, toprak elde etmeye çalışırken Levant’ta Mısırlılar ve Kenanlılar ile karşı karşıya geldiler” denildi. Saar ve Weissbein, “Galon Kalesi, yeni jeopolitik durumla başa çıkmak için bir Kenanlı – Mısırlı girişimi olarak inşâ edilmiş gibi görünüyor” diyor. Onlar, kalenin “Sahil ovasını Yahuda ovalarına bağlayan yol olan Guvrin Nehri boyunca giden ana yolu izlemenin mümkün olduğu stratejik bir konuma” inşâ edildiğini söylüyorlar.

     Bununla birlikte jeopolitik durum, M. Ö. 12. yy’ın ortalarında Mısırlılar Kenan topraklarını terkedip Mısır’a geri çekildiklerinde Kenanlılar’ı kendi bölgelerini korumak için yalnız bıraktıklarında değişti. Saar ve Weissbein, “Onların ayrılmaları artık korunmasız kalan Kenanlı şehirlerinin yıkılmasına yol açtı” diyor.

     IAA, SCIENCE ADVANCES, LIVE SCIENCE, ARKEOFİLİ, SEDİYANİ HABER

     15 EYLÜL 2020

 

196 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir