Köpekler Sahiplerini Ailesi Olarak Görüyor

 

isediyani

Köpekler üzerinde yapılan bir araştırmada, köpeklerin insan sahiplerini aile olarak gördüğü belirlendi.

 

     Köpekler üzerinde yapılan bir araştırmada, köpeklerin insan sahiplerini aile olarak gördüğü belirlendi.

     Yapılan yeni bir çalışmaya göre, köpekler bizi sadece sevmekle kalmıyor, aynı zamanda bizi ailesi gibi görüyor. Hatta köpekler, insanlara kendi türlerine güvendiklerinden daha çok güveniyor. Bir nörogörüntüleme araştırmasının sonuçlarına göre köpekler, insanlara oldukça düşkün.

     Araştırmacılar, köpek sahiplerinin kokularının, köpeklerin beyinlerindeki kaudat çekirdek adı verilen “ödül merkezi”indeki aktiviteyi hızlandırdığını buldu. Köpekler, aldıkları tüm kokulara rağmen insanlara ait olanları herşeyin ve herkesin üstünde önceliklendiriyor. Ayrıca Eotvos Lorand Üniversitesi’nde farklı insan ve köpek seslerinde köpeklerin beynindeki aktiviteler üzerinde çalışıldı. Çalışma sonrasında elde edilen sonuçlar ise oldukça şaşırtıcı oldu. Araştırmada, köpeklerin ve insanların beyinlerinde sesler konusunda benzerlikler olduğu gözlemlendi. Araştırmacılar, mutlu seslerin her iki türün de işitsel korteksinde hareketlenmeye sebep olduğunu keşfetti. Bu ortaklık, insanlar ve köpekler arasındaki eşsiz, güçlü iletişimsel sistemi göstermiş oldu. Araştırmanın yazarlarından Attila Andics, “Köpekler ve insanlar arasındaki iletişimin çalıştığını görmek için nörogörüntülemeye ihtiyacımız yoktu ancak o olmadan neden işe yaradığını anlayamamıştık. Şimdi anlamaya başlıyoruz” dedi.

     Ayrıca davranış araştırmaları da son bulguları destekliyor. Andics’e göre köpeklerin bakıcılarıyla etkileşime geçme şekli bebeklerin ebeveynleriyle etkileşime geçme şekliyle aynı. Köpekler, korktuğunda ya da endişelendiğinde tıpkı yeni yürümeye başlayan çocuklarda olduğu gibi sahiplerine doğru koşar. Üstelik bu durum evcilleştirilmiş diğer hayvanlarda tam tersi şekilde işliyor. Köpekler, ayrıca insanların gözlerine bakan primat olmayan tek hayvan. Üstelik köpekler, bu davranışı kendi köpek ebeveynleri için bile yapmıyor.

     Köpeklerin bize duyduğu bu hisler karşılıksız da değil. Massachusetts General Hospital araştırmacıları tarafından yapılan bir çalışmada, en az iki yıldır hem bebeğe hem de köpeğe sahip olan kadınlara fotoğraflar gösterildi. Hem köpek hem de çocuk fotoğrafları duygu, ödül, bağlılık, görsel proses ve sosyal etkileşimle ilintili beyin bölgesindeki aktivitelerin artmasına sebep oldu.

     EOTVOS LORAND ÜNİVERSİTESİ, MASSACHUSETTS GENARAL HOSPITAL

     15 EYLÜL 2020

 

168 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir