Venüs’te Yaşam İzleri Bulundu

 

isediyani

Flaş gelişme… Güneş’e en yakın ikinci gezegen olan Venüs’te yaşam izleri bulundu. Bilim insanlarının konuyla ilgili basın açıklaması az önce bitti.

 

     Flaş gelişme…

     Güneş’e en yakın ikinci gezegen olan Venüs’te yaşam izleri bulundu. Bilim insanlarının konuyla ilgili basın açıklaması az önce bitti. Bilim insanlarının açıklamasına göre, gezegenin atmosferinde biyolojik yaşamın olduğu ortamlarda bulunan bir madde olan fosfin keşfedildi.

     Büyük Britanya’daki Kraliyet Astronomi Cemiyeti’nde görevli bilim insanları, Venüs gezegeninde yaşamın izi olarak bilinen bir molekülü keşfettikler. Gezegenin atmosferinde bulunduğu söylenen fosfin molekülü, olası bir yaşamın keşfinden önceki en somut kanıt olarak açıklandı. Manchester, Cornell ve MIT gibi pek çok önemli üniversitede görev yapan astronomların yaptıkları son gözlemlere göre, Venüs atmosferinde fosfin adında bir molekül keşfedildi. Daha önce yapılan araştırmalar, fosfin molekülünün yaşam olmayan herhangi bir ortamda bulunamayacağı biliniyordu.

     Fosfin molekülü, bilim insanları tarafından yaşamın “ayak izi” ya da “parmak izi” olarak tanımlanan bir molekül. Sadece mikrobiyolojik ortamlarda oluşabilen fosfinin Venüs atmosferinde keşfedilmesi, gezegenin bulutlarında mikrobiyolojik yaşamın varlığına dair somut bir kanıt olarak öne sürülüyor.

     Kraliyet Astronomi Cemiyeti’nden bilim insanlarının açıklamalarına göre, daha çok kanıt için Venüs’e bir aracı gönderilmeli, atmosferden alınan örnekler Dünya’da incelenmeli. Keşfe ilişkin bugün “Nature” dergisinde yayımlanan makale, gelecekte Venüs’e yönelik yapılacak araştırmaların seyrini değiştirebilir.

     Sözkonusu keşif için bilim insanları Şili’nin Atamaca Çölü’ndeki ALMA ve Hawaii’deki James Clark Maxwell teleskoplarını kullandılar.

     Biyolojik unsurlarla ile ilişkilendirilen maddelerden birisi olan fosfin, aslında aynı ismi taşıyan moleküllerin oluşturduğu bir gaz. Dünya’daki normal koşullarda gaz olarak bulunuyor. – 87 derecede kaynayan ve – 133 derecede donan fosfin gazı tamamen renksiz ve balık ya da sarımsak gibi kokuyor. Fosfinin çok küçük miktarlarda solunması bile insanlar için ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Canlıların vücûdundaki organik yapıların oksijensiz bir ortamda bozunması (çürümesi) sonucunda bakteriler tarafından üretilen fosfin gazı, laboratuar ortamında da üretilebiliyor. Bakteriler fosfin gazını üretmek için fosfat minerallerini emiyor, hidrojen ekliyorlar ve ortaya fosfin molekülleri çıkıyor. Venüs’ün atmosferinde ise hiç oksijen bulunmuyor. Bu nedenle gezegenin atmosferindeki fosfin gazı, büyük ihtimalle bir tür mikroptan geliyor. Eğer bir mikroptan gelmiyorsa, gezegende bugüne kadar keşfedilmemiş bir fosfin kaynağı olabilir.

     Bilim insanları, sadece bu keşfin devamını getirecek bir uzay aracının Venüs’e gönderilmesi gerektiğini söylediler. Sözkonu aracın hangi uzay ajansı veya hangi şirket tarafından gönderileceği henüz kesin değil. Ancak yapılan keşif, uzay araştırmalarının seyrini değiştirecek türde.

     BİRLEŞİK KRALLIK ASTRONOMİ CEMİYETİ, NATURE

     14 EYLÜL 2020

 

220 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir