Karada Yürüyebilen En Az 11 Balık Türü Var

 

isediyani

Bilim insanları, Balitoridae isimli balık ailesine ait en az 11 balık türünün, karada yürüyebilme yetenekleri olduğunu sonucuna ulaştılar.

 

 

     Bilim insanları, Balitoridae isimli balık ailesine ait en az 11 balık türünün, karada yürüyebilme yetenekleri olduğunu sonucuna ulaştılar. Yapılan açıklamalara göre bu balıklar, anatomik olarak pekçok balık türünden farklı bir yapıya sahipler.

     New Jersey Teknoloji Enstitüsü bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, balıkların ilginç bir özelliğe sahip olduğunu keşfetti. Bilim insanları, Asya’da görülen bir balık ailesi olan Balitoridae’deki en az 11 türün karada yürüyebilme yeteneklerinin olduğu sonucuna ulaştılar. Uzmanlara göre bu balık türleri, dört uzvunu kullanarak karada yürümeye çalışıyorlar.

     Bilim insanları, Balitoridae ailesinde bulunan ve kör olmalarıyla bilinen mağara melek balıklarının, karada yürüdüklerini zaten biliyorlardı. Yapılan son araştırmalarsa, karada yürüme özelliğinin sadece mağara melek balıklarına ait olmadığı sonucuna ulaşılmasını sağladı. Sözkonusu araştırmaya göre karada yürüyebilen balıklar, özel bir anatomik yapıya sahipler.

     Araştırmacılar, Balitoridae ailesinin karada yürüyebilme özelliklerini keşfedebilmek için, X-ışını mikrotomografisi yöntemiyle inceleme yaptılar. Bu incelemeler sırasında 29 tür üzerinde çalışan bilim insanları, bu ailedeki balıkların iskelet yapılarını, kaslarını ve şekillerini diğer türlerle kıyasladılar. New Jersey Teknoloji Enstitüsü’nden Brooke Flammang ve ekibi bu çalışmaları yürütürken, Louisiana State Üniversitesi, Maejo Üniversitesi ve Florida Doğa Tarihi Müzesi’nden uzmanlar da bu türlerin soy ağaçlarını çıkardılar. Elde edilen bulgular, bu balıkların karada yürüme yeteneklerinin olduğunu gözler önüne serdi.

     Yaptıkları keşifle ilgili açıklamalarda bulunan araştırmanın bir numaralı ismi Brooke Flammang, inceledikleri balıkların kalça kemiklerine sahip olduklarını tespit ettiklerini açıkladı. Pekçok balık türünde omurga ile karın yüzgeci arasında kemik bağlantısı bulunmadığını ifade eden Flammang, işte bu bulguların Balitoridae ailesindeki balık türlerinin özel olduğunu gösterdiğini belirtti. Flammang, keşfettikleri kalça kemiklerinin üç farklı morfolojik yapıda olduğunu ifade etti. Bu farklı yapıların, çok ince, iyi bağlanmamış veya güçlü olduğunu söyleyen Flammang, güçlü kalça kemiğine sahip olan balık türlerinin, karada yürüme konusunda daha iyi olduklarını düşündüklerini belirtti.

     Bilim insanlarının konuyla ilgili çalışmaları devam ediyor.

     JOURNAL OF MORPHOLOGY, SYFY WIRE

     11 EYLÜL 2020

 

174 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir