Bitlis’te Kurê Araz Antik Kürt Kültürüne Ait 5200 Yıllık Seramikler Bulundu

 

isediyani

Bitlis (Zûlqarneyn) ilimizin Ahlat (Xelat) ilçesindeki İçkale’de yürütülen kazı çalışmalarında Kürtler’in antik kültürü olan Kurê Araz kültürüne ait 5200 yıllık seramikler bulundu.

 

     Kürdistan topraklarında yapılan arkeolojik çalışmalarda gün geçmiyor ki kadim Kürt tarihine ait yeni bulgular ortaya çıkmasın. Bitlis (Zûlqarneyn) ilimizin Ahlat (Xelat) ilçesindeki İçkale’de yürütülen kazı çalışmalarında Kürtler’in antik kültürü olan Kurê Araz kültürüne ait 5200 yıllık seramikler bulundu.

     Seramikler, Ahlat’ın Harabeşehir (Şehrê Xrabe) mahallesinde mağara yerleşimlerinin olduğu alanın üst kısmında yer alan kaya bloklarının üzerine kurulu İçkale’de iki yıldır yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarıldı.

     Eski Ahlat Şehri Kazıları Bilimsel Koordinatörü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Kulaz, Ahlat Müze Müdürlüğü başkanlığında mağara yerleşimlerinin bulunduğu alanın üst kısmında yer alan İçkale’de iki yıldır kazı yaptıklarını belirtti. Kazılarda bu yıl iki ayrı açma gerçekleştirdiklerini ve yapılan çalışmalarda önemli bulgulara rastladıklarını ifade eden Kulaz, kazı çalışmalarında M. Ö. 3200 yıllarına ait Kurê Araz kültürüne ait seramikler, Demir Çağı ve Ortaçağ’dan kalma birçok seramik kalıntılarına rastladıklarını kaydetti. Kulaz, ortaya çıkan 5200 yıllık Kurê Araz kültürüne ait seramiklerin Ahlat’ın M. Ö. 3200’lerden günümüze kadar iskâna sahip olduğunu gösterdiğini söyledi. Kulaz, “İçkale kazıları sonucunda çok sayıda seramik buluntusu elde ettik. Seramik buluntular özellikle kalenin tarihlendirilmesi konusunda önemli ipuçları veriyor” dedi.

     Kazılar derinleştikçe muhtemelen bulgular da artacak ve böylece daha sağlıklı bilgi edinme şansına sahip olunacak. Kürdistan’da birkaç bölgede görülen Kurê Araz kültürünün Bitlis’te de var olduğunu tespit etmek oldukça önemli. Kulaz, “Urartular’ın kendisine has seramik parçalarından da buluntular elimize geçti. Muhtemelen alt tabakalarda Urartu dönemine ait mimarî dokuyu da bulmayı umut ediyoruz” dedi.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     7 EYLÜL 2020

 

250 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir