Sudan’da 30 Yıllık İslamî Yönetim Sona Erdi | Ülke Laiklik’e Geçiyor

 

isediyani

Sudan’da geçiş hükûmeti, dîn ile devleti birbirinden ayırmayı kabul ederek 30 yıllık İslamî yönetimi sona erdirdi. Ülkede Laiklik egemen olacak.

 

     Sudan’da geçiş hükûmeti, dîn ile devleti birbirinden ayırmayı kabul ederek 30 yıllık İslamî yönetimi sona erdirdi. Ülkede Laiklik egemen olacak.

     Sudan’da 30 yıllık diktatör Ömer Hasan Ahmed el- Beşir’in halk isyanı üzerine ordu tarafından görevden alınmasının ardından, geçiş hükûmetinden Laiklik hamlesi geldi. Geçiş hükûmeti ile kısa adı HSTS – S olan Sudan Halk Kurtuluş Hareketi – Kuzey (Hareket’el- Şaabîye li- Tahrîr el- Sudan – El- Şimal) örgütü arasındaki müzakerelerde, dîn ile devleti ayırarak 30 yıllık İslamî yönetime son verme kararı alındı.

     Sudan Başbakanı Abdullah Hemduk ile HSTS – S liderlerinden Abdulazîz Âdem el- Hilu’nun 28 Haziran Perşembe günü komşu Etiyopya’nın başkenti Addis Abiba’da imzaladığı deklerasyonla, Sudan’da dîn ile devlet işlerinin resmen ayrılması üzerinde uzlaşıldı. Böylece, ülkede El- Beşir döneminde geçilen İslamî yönetim 30 yıl sonra son buldu. Deklarasyonda, “Sudan’ın tüm vatandaşların haklarının gözetildiği demokratik bir ülke haline gelebilmesi için anayasanın dîn ile devlet işlerinin ayrılması ilkesine dayalı olması gerekir; bu ilkenin yokluğunda ise kendi kaderini tayin hakkına saygı duyulmalıdır” denildi.

     Sözkonusu deklerasyon, hükûmetin iç savaşa son verme amacıyla silahlı gruplarla barış anlaşması yapmak için geçtiğimiz hafta somutlaşan girişiminin ardından geldi. HSTS – S örgütünün içindeki kuzeyli iki büyük fraksiyon, laik bir sistemi garanti etmeyen bir barış anlaşmasını imzalamayacaklarını açıklayarak, seküler bir sistem sağlamayan herhangi bir anlaşmayı imzalamayı reddetmişti.

     AJANSLAR

     6 EYLÜL 2020

 

317 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir